“ASLA ASLA ASLA…” O ilçe Başkanı çok net!

İyi Parti Körfez İlçe Başkanı Cahit Sürüm’ün istifasının ardından çok şey söylendi.

Kimi, Sürüm’ün yönetimini yenilemek için stratejik bir plan dahilinde istifa ettiğini öne sürdü.

Kimisi de Cahit Bey’in muhacirlere ve CHP’lilere yönelik sinkaflı küfürlerinden dolayı istifa etmek durumunda kaldığını iddia etti.

Bu konu bugüne kadar açıklığa kavuşmadı çünkü konunun muhatabı olan kişi hiçbir yerde konuşmadı.

Gerçekten de Cahit Sürüm muhacirlere yönelik sinkaflı sözler etmiş miydi?

Ettiyse bunu kimin üzerinden ve neden yaptı?

Cahit Sürüm’ün sinkaflı küfürlerinin ses kaydını kim niye aldı?

İstifa sebebinin temel sebebi bu olay mıydı, sağlık sorunlarının bunda etkisi ne kadardı?

Tüm bu sorulara cevap almak için Cahit Sürüm’ü aradım.

Kendisi bugüne kadar onu arayan gazete ve TV kanalları dahil hiç kimseyle konuşmadığını, ilk kez bize konuşacağını belirtti.

Cahit Bey’e hal hatır sorduğumda evinde istirahat ettiğini söyleyince,

“Sizin için istifa etmesine rağmen partiden ayrılmıyor diyorlar, hayret bugün evdesiniz” diye şaka yollu takıldım.

Cahit Bey, “Partiye gönül vermiş her üyenin hakkı var orada. Bugün ilçe başkanlığını bırakmış olabiliriz ama gerçekten ciddi bir emek var orada” diyerek İyi Parti’ye olan aidiyetliğinin altını çizdi.

*

Sonrasında ise gelişen diyaloğumuz şu şekilde oldu:

**Cahit Bey, sizin yerel seçimlerdeki çalışmalarınızı iyi biliyorum. Körfez’i kazanmak için CHP ile ortak noktada buluşmaya az uğraşmadınız. Sonrasında da partinizi Körfez’de iyi temsil ettiniz. Ne oldu, nazara mı geldiniz?

-Aysun Hanım, İYİ Parti’yi büyük bir aile yapmak için gerçekten çok çalıştık. Bugün ‘Ha’ deyince 2000-2500 kişi sahaya çıkıyor. Yeni bir Körfez inşa etmek için yola çıktık. Ufak bir mide kanamam vardı hakikaten çok yüklendim. Son bir haftada da şeker çıktı. Şu an sağlığım yerinde.

**Çok geçmiş olsun. Peki bu kaset olayı nedir? Muhacirlere yönelik uygunsuz sözleriniz olduğu söyleniyor. Ben de bir muhacirim ve özellikle de biraz da bu sebepten sizi arayıp işin doğrusunu öğrenmek istedim. Bize neler yaşandığını anlatır mısınız?

-Bakın, ben bugüne kadar beni arayan kimseyle konuşmadım ama size konuşacağım. Kaset olayı da şöyle oldu. Benim yönetimimde bulunan bir kadın arkadaşımın tatile giderken çekilen ve sosyal medyada paylaştığı videosunu izledim. Videoyu izleyince bu olmadı dedim. Çünkü İYİ Parti’nin kaldıramayacağı bir videoydu. İyi olmayan bir kafayla paylaşmış, ertesi gün de uyardık kaldırdı. Onunla alakalı bir ses kaydı. Orada da ben ‘Bu arkadaş Yunanistan Rumlarından’ demişim muhacir dememişim. Benim kendi yönetimimde de muhacir arkadaşlarım var.

**Sizin ses kaydınızı alanlar kim peki, bunu nerede konuştunuz?

- Yönetim kurulu toplantısında bu konu konuşuldu. Orada iki kadın yöneticimizin eksikliklerini yakaladım rapor haline getirdim. Tabi bundan hoşnut olmadılar. Bunlar da ‘ne yaparız, ederiz başkanın sesini kısarız?’ diye düşünüp benim sesimi kaydediyorlar.

 

**Peki, o kayıtta siz ne diyorsunuz?

-O kadın yönetici arkadaşımız bana video yayınlayan yönetici kadın arkadaşımızı kastederek ‘niçin bu arkadaşımızı yönetimden düşürdün?’ diye soruyor. Ben de aynen şunu söylemişim, defalarca da dinledim. Diyorum ki, ‘Bu arkadaşımız Yunanistan’dan gelme ama yıllarca başka bir partide siyaset yapmış. Şimdi bizim tutumla karşı tarafın tutumu farklı bu video olayı başka partide olsaydı göze batmazdı. Orada insan haklarına, özgürlüğüne önem veriyorlar ama İYİ Parti bunları kaldırmaz’ diyorum.

**Başka parti derken CHP’den mi bahsediyorsunuz? O kişi CHP’den mi sizin partinize gelmişti?

-Parti ismi vermiyorum. Ses kaydında da zaten isim telaffuz etmemişim. Körfez bu konuda hassas bir noktada. Bu yüzden de arkadaşımız istifa etti diyorum. ‘Nasıl Yunan kelimesi kullanırsın?’ diyor. Yahu Türk Milliyetçiyim ben, teşkilatçıyım.

**İsmini vermediğiniz ‘o’ partiden size tepkiler geldiğini duydum, doğru mu peki?

-Bakın burada o siyasi partinin ilçe başkanı olsun, diğer başkanlar olsun arkamda dimdik durdular. Birçok gazete onları da aramış ‘Size hakaret eder gibi cümle kullanmış’ demiş. O da ‘Cahit Sürüm bizim ağabeyimiz, büyüğümüzdür. Canımızı da sıkar, sever de kızar da, gönlümüzü de alır. Kime ne?’ demiş. Hiçbir basın bunu gündeme getiremedi ama. Basının yüz karası olan 50 liralık 100 liralık temsilciler var. Bunların işi şişirmesi nedeniyle ‘Cahit Sürüm Yunan dese de muhacirlerden bahsetmiştir’ diyorlar. Yahu Allah’tan korkun!

**Ne dediğinizi, ne demediğinizi en iyi siz biliyorsunuz ama yine de sorayım. Siz o ses kaydını dinlediniz mi?

-Dinledim asla, asla, asla muhacir demiyorum. Ben Bitlisliyim değil mi? Yıllarımı ömrümü PKK’ya karşı geçirdim. Bugün Bitlis’in ilçesi Mutki’de –PKK ağırlıklı bir yerdir- vatandaş kızsa, Bitlislilere küfretse, Mutkililere küfretse bundan Cahit Sürüm’e ne? Bana küfür etmediyse, bana hakaret etmediyse ben Bitlisliler’in bekçisi miyim? Kaldı ki burada muhacir kelimesi gündeme gelmemiş, onu düşünemeyecek kadar cahil miyiz yahu? Onu ayıramayacak nitelikte bir insanın siyasette ne işi var?

**İstifanızı il başkanı mı istedi, siz kendiniz mi istifa ettiniz?

-Ben daha önce de istifa etmek istedim. Ben kuralları olan bir insanım, çiğnenmesine müsaade etmiyorum. Daha önce gündeme geldi bu da olunca bunları yapanların cezalandırılmasını istedim. 12 ilçe içerisinde 5 bin üye yakalamışım, parolam sevgi ve saygı olmuş. ‘Sırada Körfez var’ demişim. Bu varını yoğunu paylaşmakla olur. Yukarı Hereke çok farklı bir yer, kendi haline bırakılmış bir yer. HDP’ye bile kadın üye vermezler. Ben oraya girdim ve bugün kadın üyelerim erkek üyelerin önünde. 300 üyem var 160’ı kadın. Birileri anket yapmış. Son ankette yüzde 41 İYİ Parti yüzde 32 AK Parti çıkıyor.

**Tek başına mı İYİ Parti yüzde 41 yoksa ittifakla mı?

-Tek başına yüzde 41 çıkıyor. Bizim de yaptırdığımız bir anket var onda da İYİ Parti önde çıkıyor. Elbette birinin düğmeye basması gerekiyordu. Benim milletvekilliğine, belediye başkanlığına, meclis üyeliğine adaylığım yok. Ben bir nesil yetiştirmek istedim.

**Epeydir de ilçe başkanısınız?

-2018’de Eylül-Ekim’den beri. Ki zaten ben 45 gün kabul etmedim, partinin kapısı kapalıydı. Ben bir de büyük bir sıkıntıdan geldim. MHP’deydim, 89’da Muhsin Yazıcıoğlu buraya geldiğinde evimde kalırdı. O birikimimle beraber gelen bir insanım.

**Peki, şimdi ne olacak Cahit Bey, sular durulursa tekrar devam edecek misiniz?

-Devam etmeyi düşünmüyorum, geri dön diye söylemler var. Özellikle Körfez asla yakandan düşmeyeceğiz diyorlar ama geri dönmeyi düşünmüyorum. İleriki zamanlarda tamamen siyaseti noktalayabilirim. Şu an değil ama ileriki süreçte bırakabilirim ve bıraktığım noktada geri dönmem.

**Bu yaşananlara il başkanınız Şanbaz bey ne diyor? kalmanız için ısrar etti mi?

-Şanbaz Bey çok üzüldü, kırıldı. Geri dön dedi. ‘Ben de o zaman çekip gideyim’ diye öfkelendiği anlar oldu ama yapacak bir şey yoktu dönme şansım yok. Biz ağabey kardeşiz. Kendisini sayarım, benim için kıymetlidir. Onun gibi sevdiğim kardeşlerim var. Herkes aynı kategoride olmuyor kimi devletim vatanım diyor kimi de menfaatim diyor. Ben çok şükür öyle olmadım. Bu noktada da bıraktığım için mutluyum. Arkamda da bir nesil bıraktım. Her biri de ayrı bir teşkilatçılık ruhu kazanmış durumda.

*****

Evet, Cahit Sürüm’ün söylemleri bu şekilde.

Kesinlikle muhacirlere yönelik sinkaflı sözler etmediğini,

Hatta muhacir kelimesini asla ağzına almadığını üstüne basa basa söylüyor.

Sürüm isim telaffuz etmiyor ama Körfez’de bu olay pek çok kişi tarafından biliniyor.

Hatta konunun Genel Başkan Meral Akşener’e kadar gittiği dahi iddia ediliyor.

İddialar arasında bu olayı AKP il başkanına jurnalleyen biri olduğu bile konuşuluyor.

Konuşulan bir sürü şeyin yanında iyi sayılabilecek bir durum var.

Bu olay CHP’de olsaydı çoktan çarşaf çarşaf yayınlanmış ve basına haberler peşi sıra servis edilmişti.

Ama İY Parti işi oralara götürmedi.

CHP’deki Birkan Koçak olayından daha küçük bir vaka olmasına rağmen kafa karışıklığına sebep olmamak ve partiye zarar vermemek adına hemen istifa mekanizması devreye sokuldu.

Cahit Sürüm’ün muhacirlere yönelik ettiği iddia olunan uygunsuz sözlere gelince…

Üç kez asla asla asla dediği için konuyu uzatmadım.

Yarın bir gün o ses kaydı ortaya çıkıpta tam tersi bir durum yaşanırsa bunu kendisi düşünsün.

Ama ben şahsen kendisine inanmak istiyorum.

Çünkü bugüne kadar Körfez’de hakikaten güzel işlere imza atan, politikayı iyi bilen biri olarak hafızamda yer edindi.

Cahit Sürüm’ün açıklamalarından sonra konu burada kapanırsa kendisine iftira atıldığını varsayabiliriz.

Bekleyip görelim…

Ekli Dosyalar
# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Aysun Özcan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

16

Aliosman - Cahit başkan bizim canımız yeterki istesin körfezdeki sevenleri sokaklara dökülür

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 06 Nisan 04:08
15

Deniz - Cahit Sürümün körfez iyi partide çok emeği var geri dönmezse iyi parti körfezde kaybeder yazık olacak emeklerine inşallah en kısa zamanda geri döner

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 06 Nisan 02:44
13

Deniz - Cahit Sürümün körfez iyi partide çok emeği var geri dönmezse iyi parti çok oy kaybedecek yazık olacak emeklerine

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 05 Nisan 23:28
12

Cahit Sürümsüz Olmaz - Körfezin elden gidişini izleyip oturacakmısınız böyle bu parti kolay kolay buralara gelmedi ortada bi ses kaydı lafı gezip duruyor.duyan yok bilen yok.Cahit sürüm görevine devam etsin.bu oyunu bozmanız gerek İYİ PARTİ YETKİLİLERİ

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 05 Nisan 22:48
11

Hali̇l Baş - İktidar partisinin oyunu olduğu aşikâr yoksa Cahit Sürüm nefsini yenmiş bir siyasetçi, lan demeyen bi adam.Körfez elden gidiyordu önünü kestiler NET...

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 05 Nisan 20:44
10

Körfez - Benim bildiğim adamın gelini selanik göçmeni, o adam kimseye böyle laf etmez . Bunlar hep kıskançlıktan uydurulmuş şeyler . Allah akıl fikir versin

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 05 Nisan 20:37
09

Körfezli - Cahit başkanı çok uzun zamandır tanırız.bizler her koşulda başkanımızın yanındayız ailem ve arkadaşlarım Cahit baskanın söyleyeceği tek bir sözle toplu halde istifa edeceğiz.baskanımız çok çalıştı çok emek verdi.biz onunla uğraşan isimleri ağzımıza bile almıyoruz çünkü görünen köy kılavuz istemez.umarım bir gün kendi camurlaşmış hayatlarında boğulup giderler..

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 05 Nisan 20:37
04

Sürümsüz.olmaz - Cahit.sürüm.körfezde.değerdir. Yazkış.demeden.ekibiyle.sahadaydı.kırmadan.incitmeden.babacan.tavrı.ile.temiz.siyaset.yapmış,evlerinde.oturan.temiz.insanlarla.yüreklere.dokunmuş.bir.isimdir.iyiparti.cahit.sürümsüz.yetim.kalmıştır.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 20:20
03

Zz - Yınanistandan geldi demiş Meral akşenerde Yunanistan’dan geldi yani muhacır en büyük muhacır peygamberimiz S A S onun için konuşurken dikkat etmek lazım çünkü muhacır derken dikkat etmek lazım muhacırlar Türk oğlu Türk tür Osmanlı Rumeli’yi kaybettikten sonra ana vatanına gelmiştir bi kişinin hatasını herkese yüklemek yanlış özellikle siyasiler çok dikkat etmesi lazım

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 20:16
02

Sürüm Sürüm Sürün - Bak len işine. Hiçbir onurlu insan, bir toplum, bir siyasi oluşum veya bir milliyete sinkaflı küfür etmez. Ediyorsa, onurlu denilemez.

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 05 Nisan 19:54
08

Körfez41 - @Sürüm Sürüm Sürün 02 nolu yoruma cevabı: Dikkat et sen sürünme kardeş !!!

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 20:36
07

Yakındır Sen Sürünecek - @Sürüm Sürüm Sürün 02 nolu yoruma cevabı: Aynen seninde şu çirkin hitabın gibi dimi ?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 20:35
06

Ayşe - @Sürüm Sürüm Sürün 02 nolu yoruma cevabı: Adam etmedim diyor algın mı kapalı!

Kumpasçı kadının geçmişini yaşadığı hayatı araştırın da bakın nasıl tehlikeli nasıl çirkef bi insan olduğunu görürsünüz sicili bozuk bir tip körfez de kadını gören yolunu değiştiriyor parayla tuttuğu paralı trolleri var !zaten x partinin değirmenine su taşımak için gelip iyi partiyi karıştırdı !Onun yüzünden körfez kaybedilirse Körfezi terketmek zorunda kalır yüzü olmaz ortada gezmeye milletvekili olcakmış kim yapar onu milletvekili !ulu orta avaz avaz bağıran garip bir tip Cahit Başkana biz söyledik bu kadını niye aldınız partiye bu kadın normal değil karıştırır partiyi diye!Dinlemedi şimdi herkes Başkana biz sana demiştik diyor!Onun yüzünden partinin en kıymetli yöneticileri partiden uzaklaştı!onun layık olduğu parti belli gitsin orada yapsın pisliğini

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 20:24
05

Yonca - @Sürüm Sürüm Sürün 02 nolu yoruma cevabı: Cahit başkanı eleştiriyorsun ama kendi yorumundan utanmıyorsun..öncelikle sokak ağzıyla konuşmaktan kendini terbiye et sonra istediğin yere yorum yap.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 20:21
01

Körfez - Cahit Sürüm’ün ayrılması İYİ Parti için büyük kayıptır.

O yine de çoğu olaylarda babalığını yapıp konuların üstünü kapatmıştır.

Ama unutulmasın ki istifaya neden olan adı geçen veya perde arkasında sebep olanlarında elbet hesap günü gelir.

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.

Umarım Körfez bu Haksızlığa sessiz kalmaz.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 19:37


Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?