Gökhan Orhan: Zinnur Büyükgöz sınıfta kaldı

CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan gazetemize verdiği röportajda meclisten geçen galericiler sitesi ve mera alanlarının mahkeme tarafından iptal edildiğini, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün kendi uzmanlık alanıyla ilgili sınıfta kaldığını söyledi

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan ile üç bölümlük röportajımızın son bölümünde Kartepe Belediyesi CHP Meclis Üyesi Tugay Adak’ın ölümünden, CHP’li genç başkanların AKP’li başkanlara kıydırdığı nikahları, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan hürriyet ve TBMM Başkan Vekili Haydar Akar’ın düğüne çağrılmamalarını ve Gebze’de belediyenin çalışmalarını konuştuk.

Röportajımızın üçüncü ve son bölümüyle sizleri baş başa bırakıyor, keyifli okumalar diliyorum.YAŞASAYDI KENDİSİYLE İLGİLİ BİR KONUNUN KONUŞULMASINI İSTEMEZDİ”

 

Gökhan Bey, Tugay Adak’ın ölümünde ortak tepki verdiniz ama daha sonra siz Fatma Hanım’a yakın siyaset yapmaya başladınız. Bu da partideki genç arkadaşlarla bir yol ayrımına götürdüğünü gözlemliyorum Gençleri haksız mı buluyorsunuz?

 

Ben bu konuda çok hassasım ve duygulanıyorum. Ben gençlik kolları başkanıyken Tugay kardeşimizi ziyaret ettim ve bize yol arkadaşlığı yaptı o günden sonra hiç ayrılmadık. Tugay’ın ölümüyle ilgili ben hiç konuşmadım çünkü o yaşasaydı kendisiyle ilgili bir konunun konuşulmasını, gazetelerde yer almasını istemezdi. Fatma Hanım’ın burada durumu nedir, kim görüşmüştür kime olumlu olumsuz ne demiştir bilmiyorum. Tugay’la alakalı kendisiyle görüşmedim. Fakat Tugay kardeşimiz 2014 yılında bu kazayı geçirdi aradan 7 yıl geçmişti. Bu 7 yıl sürecinde de birçok il başkanı, milletvekili geçti herkes sorumluydu ben de dâhil. Tabii ki de keşke böyle olmasaydı ama keşkeler hiçbir zaman sonuç getirmiyor.

 

KENDİMİ SUÇLU HİSSEDİYORUM”

 

Yani hiç mi haberiniz yok Fatma Hanım’la Tugay ile ilgili yapılan görüşmelerden? Sizin bir talebiniz oldu mu Tugay’la ilgili?

Bildiğim kadarıyla Fatma Hanım ‘Kartepe meclis üyeliğini bıraksın yardımcı olurum’ demiş. Biz sürekli telefonda konuşur dertleşirdik. Olay nasıl böyle gelişti Tugay nasıl bu hale geldi, bilmiyorum. Ben duyduğumda bile kolu kırılmıştır düşüncesiyle geldim. O kadar canı yana yana intihar edeceğini hiç düşünmemiştim çünkü içinde bulunduğu sorunlara şahidim. O an Fatma Hanım’dan ne talep edildi, bu görüşmelere şahit etseydim bir şey diyebilirdim. Ben de gençlik kolları genel başkan yardımcısıyken belki daha fazla bastırabilirdim. Kendimi de suçlu hissediyorum keşke ben Gebze’den gelip bu durumu dile getirseydim.

 

PARTİLİSİNİ BASIN ARACILIĞIYLA ELEŞTİRECEK BİR İNSAN DEĞİLİM”

 

Fatma Hanım’la yakınlaştığınız çok konuşulduğu için gençlerden size yansıyan bir tepki oldu mu?

 

Ben gençlerden sıkıntılı bir tavırla karşılaşmadım, arkadaşlarımla görüşmelerim devam ediyor. Bana tavırlı arkadaşlarımız varsa gider onunla da konuşurum. Benim Fatma Hanımın bir samimiyetim yok o belediye başkanı ben ilçe başkanıyım. Yarın görevlerimiz bitince bir cenazede birbirimizi ararsak ararız. Birlikte siyaset yaptığımız da yok mesela o ilde Harun Bey’i destekledi, ben Hikmet Beyi. Ben partisini kamuoyunda eleştiren, partilisini basın aracılığıyla eleştirecek bir insan da değilim. Bir insana bir şey söylüyorsam ve bana küsüyorsa arkasından konuştuğum için değil yüzüne karşı konuştuğum için küssün. Yüzüne söyleyemeyeceğimi de arkasından söylemem.

 

FARKLI GÖRÜŞTEN BELEDİYE BAŞKANININ ÖNÜNDE ŞAHİTLİK ETMEZDİM”

 

Mesela il gençlik kolları başkanı tepki olarak Haydar Beyi ve Fatma hanımı nikahına davet etmedi tepkiliydi, Levent Soycan da Büyükşehir Belediye Başkanına nikahını kıydırdı bunlar doğru muydu?

 

Ben gençlik kolları başkanımıza bir tavırları olsa da Haydar Bey’i ve Fatma Hanım’ı çağırırsa bu davranışın kendisini yücelteceğini söylemiştim. Ben davet etmesi yönünde fikir beyan etmiştim ama kendi düğünü kimi çağırıp çağırmayacağı kendini bağlar. Ama ben Kocaeli’de siyaset yapan biri olarak kendi imkanım varken farklı bir görüşten belediye başkanının önünde şahitlik etmezdim. Bu arkadaşların kendi özelidir. Benim de siyaseten ayrıştığım insanlar oluyor ama bu ayrı bir şey. Sonuçta Zeki beyin, Haydar Beyi ya da Fatma hanımı düğününe çağırmaması ne katmıştır onu kendi tartacak. Belki ben çok duygusal düşünüyorumdur. Sayın Akar bizim parti büyüğümüz, belki de hiçbir zaman aynı tarafta siyaset yapmamışızdır ama ben ilçe başkanıyım örgüt terbiyesi bunu gerektirir. Kapalı odada tartışırız ama ben bunu kamuoyunda tartışmam iş başka yerlere gidiyor.

 

CEMİL BEY GEBZE’NİN İL OLMASI İÇİN ÖNERGE VERSİN İLK TELEFONU BEN AÇACAĞIM”

 

Büyükşehir’in Gebze’deki çalışmalarını nasıl buluyorsunuz. Özellikle İzmit ve Gebze’ye fazlaca bir ilgi var.

 

Bir çalışmayı görsem… Şimdi ben kentin muhalefet ilçe başkanıyım benim metro çalışmasının ne durumda olduğunu bilmeye hakkım var mı? Var. Ben her zaman yapıcı muhalefet, iktidarı çalıştıran muhalefet tarzı yaptım. Ben bir teklifte bulundum Gebze Belediye Başkanına otur siyasi ilçe başkanlarıyla çay iç dedim. Bundan daha iyi niyetli bir teklif var mı ya? Şehrin ortasında bir metro çalışması var, belediye başkanı bununla ilgili bir sunum yapıp ne kadar ilerlediğini, ne zaman biteceğini anlatsa Gebze Belediyesine katmaz mı? 3 yıllık görev süremde kaç kere bakan geldi insan bir çağırmaz mı ya? Zinnur bey iyi bir şey yapsa en öne ben teşekkür edeceğim. Cemil Bey (Yaman) Gebze’nin il olması için önerge versin ilk telefonu ben açacağım. Büyükşehir’in Gebze’de ne yaptığını bile bilmiyorum.

 

GEBZE’DEKİ İNSANLAR HAFTA SONU GEBZE’DE YAŞAMIYORLAR”

 

Gebze’deki çalışmaları nasıl görüyorsunuz, Zinnur Büyükgöz ne yapıyor?

Ben Gebze Belediye Başkanı’nın ‘Ya ben başkan olduktan sonra şu tesisi kazandırdım’ diyebileceği bir şey yoktur. Gebze’deki insanlar hafta sonu Gebze’de yaşamıyorlar. Gebze’den birçok insanı görebiliyorsunuz çünkü insanların hafta sonu yaşamlarını geçirebileceği bir yer yok. Eskihisar gibi bir kasabamız var ve kullanabilecek hale getiremiyoruz. Onun dışında Topçular feribot iskelesinde bir trafik oluyor insanlar şehre gidemiyor. Meclis grubumuz bir önerge verdi öğrencilere bir öğün beslenme verilmesi için ‘Starbucks’larda oturup fakirlik edebiyatı yapıyorsun’ diyor. Ya ben iyi kötü veriyorum, çocuğuna 1 öğün veremeyen aileler var ya. Kentin böyle bir talebi varken sen nasıl yok dersin. Neymiş 90 bin öğrenci varmış. Araçları kiralama yarı fiyatına satın al ver. Hani artıdaydın? Sonuçta sen o kentin çoluğuna çocuğuna yatırım yapıyorsun. Belki Gebze Belediye Başkanı’nın yapmadığını Büyükşehir belediye başkanı yapar. Geçtiğimiz günlerde köylerde dernek başkanlarını topladı. Ya bu kentte sizle aynı görüşte olmayan siyasi partilerin yaşamaya hakkı yok mu? Bu tamamen iyi niyetli bir yaklaşım.

 
FARKLI SİYASİ GÖRÜŞLERDEYİZ DİYE BU BİR ARAYA GELMEMİZE ENGEL DEĞİL”

 

Gebze’de ilçe başkanları olarak sürekli görüştüğünüz biliniyor zaten. O masadan bir çözüm çıkmıyor mu, kent sorunlarını konuşuyor musunuz?

Emin olun Gebze’deki ilçe başkanları arasındaki muhabbet diğer ilçelerde yoktur. Hatta bana bir arkadaş ‘Recep (Kaya) senin için Gökhan kardeşim diyor sen ona Recep Abi diyorsun bu nasıl iş?’ diye soruyor. Sonuçta biz bu kentte yaşlanıyoruz. El ele verip ortaklaşa neler yaptırabiliyoruz onu konuşalım. Yine birbirimize muhalefet ediyoruz ama sevgi saygı çerçevesi içerisinde. Her ay bir araya gelip konuşuyoruz, farklı siyasi görüşlerdeyiz diye bu bir araya gelmemize engel değil. Gayet rahat bir araya gelip kamuoyuyla karşılaşabiliyoruz. Biz kent siyasetini konuşuyoruz, genel siyaset bizim toplantılarımızda olmaz. Gebze Belediye Başkanı aslında o kadar şanslı ki. Ortak çalışma yürütmek isteyen, kente gerçekten hizmet gelsin isteyen bir muhalefet ilçe başkanı var. Kullansana kardeşim. Ben sana niye asfalt döktün demem, bu daha iyi nasıl dökülür derim.

 

KENDİ UZMANLIK ALANIYLA DERSTEN SINIFTA KALDI”

 

Harun Yıldızlı, Zinnur Büyükgöz için liyakatsiz demişti. Sizce de öyle mi?

 

Kendisinin diploması olduğuna eminim. Yüksek şehir plancısının o Gebze’de yapılan film platosuna tavrı o olmamalı. Şehir plancısı şehri planlar değil mi? Zinnur bey başkan olduğundan beri bir trafik çilesi var. İnsanlar vaktinde işe gidebilmek için 40 dakika erken kalkıyor. Sen bu sorunu çözemeyince bu kenti planlamış olmuyorsun. Galericiler sitesi bu kentte olmaz dedik. Evet, bir ihtiyaç ama doğru yer değil dedik. Bize inat Gebze’de de Büyükşehir’de de oylamaya sundu. Biz mahkemeye taşıdık, mahkeme bizi haklı buldu. Plan notları iptal edildi, Galericiler Sitesi iptal. Mera alanları tarla statüsünden TOKİ’ye, TOKİ’den ticari alana oradan tekrar ticari alan bünyesinden Gebze Belediyesi’ne. ‘Biz bu plan iptal edilir, Gebze zarar eder’ dedik mahkemeye verdik plan notları iptal edildi. Ne oldu sen durduk yere Gebze Belediyesi’nin parasını TOKİ’ye verdi. Böylelikle de 2-3 tane kendi uzmanlık alanıyla dersten sınıfta kaldı. Ki diploma var ama… Belediye başkanı Antep’te şurayı planladım diye anlatıyor. Sen Gebze’ye ne yaptın bana onu anlat. Gebze meclisinde sıkışınca CHP’li belediyeden örnek veriyor. İBB’nin başarısızlığı İstanbul’u ilgilendirir, İzmit Belediyesi’nin başarısızlığı İzmit’i ilgilendirir. Yarın seçim sürecinde çok başarılıysa tekrar seçilir.

 

 

Ama İzmit’in başarısı diğer ilçelere örnek olmaz mı?

 

Ya ama örnek ver diyor örnek verince çıldırıyor. Beslenme desteğiyle ilgili örnek verdik, ‘Okul köşelerinde çorba dağıtıyorlar’ diyor. Ya okulda sıcak yemek veriyorlar işte. Sen şimdi insanın verdiği emeği nasıl böyle alaycı bir şekilde karşılarsın?

 

KARNEMİZ GENEL SEÇİMDE ÇIKACAK”

 

Milletvekili adayı olmadığınıza göre kendinizi belediye başkanlığına mı hazırlıyorsunuz? Hani kent siyaseti yapıyorum diyorsunuz ya…

 

Kısa bir süreçte istemiyorum. Öncelikle başarı hikâyesi yazmam lazım. Karneye bakmam lazım, her şey pekiyi olursa olur. Karnemiz de genel seçimde çıkacak. Doğduğum büyüdüğüm kentte belediye başkanlığı yapmak tabii ki isterim, hemşerilerime hizmet etmek isterim. Benim o kentin her sokağında anım var.

 KEŞKE GEBZE İL OLSA DA AK PARTİ DEDİ DİYE OLSA”

 

Gebze İl olmalı tartışmalarında siz neredesiniz? Gerçekten bunu samimiyetle mi istiyorsunuz yoksa sadece kamuoyu baskısıyla mı yürütülen bir çalışma?

 

Gebze’nin il olması için gövdemizi taşın altına koyduk. Kesinlikle algı yaratma hedefimiz yok, birinin gönlünü okşamak için değil yaşadığım kentin daha kaliteli hizmet almasını istediğim için çalışıyorum. Gebze’yle Kocaeli’yi kıyasladığınızda dünya kadar fark var. Bütün ARGE merkezleri Gebze’de. İzmir’de 97 tane varken Gebze’de 101 tane var. Türkiye’nin kalbi ama vergileri Kocaeli ve İstanbul Vergi Dairesi’ne gidiyor. Gebze’nin alın teri Gebze’de kalmalı ve bundan Gebzeli yararlanmalı. Keşke Gebze il olsa da AK Parti dedi diye olsa ben onlara da teşekkür ederim.

 

İSTANBUL’DA BİR KADIN CUMHURBAŞKANINI DİZE GETİRDİ”

 

Cumhurbaşkanı adayı hala belli değil Millet İttifakı’nın. Sizce aday kim olmalı?

 

Benim adayım en başından beri Kemal Kılıçdaroğlu. Ben Kemal beyin her zaman aldığı kararın sonucunun somut olduğunu düşünüyorum. İlk genel başkan olduğu günden beri nasıl yanındaysam bugün de yanındayım Adalet Yürüyüşü’nden tutun büyükşehirlerde yaptığı koordinasyon bugün Millet İttifakını ciddi anlamda başarı hikâyesini ortaya çıkardı ve CHP’nin iktidarı konuşuluyor yıllar sonra. Sonuçta Kemal Bey yaklaşık 12 yıldır genel başkan ama bugün CHP’yi yönetmek Türkiye’yi yönetmekten daha zor. Parti içinde ciddi anlamda devrimler yaptı. Kongrelerin kurultayların tekrar yapılması partinin gençlere ve kadınlara açılım sağlaması önemli. Bugün İstanbul’da bir kadın cumhurbaşkanını dize getirdi. Genç Partili arkadaşlarımız yükselişte bu da bizim için bir cesaret yıllar sonra Gebze’de 32 yalında biri ilçe başkanı oldu.  Ben 2019 Kasımda Gebze ilçe başkanı olmak istediğimde o heyecanı ve tedirginliği gördüm. Bir daha karşıma geldiğinde Gebze ilçe başkanı olarak görmek istiyorum demesi heyecanımın en büyük nedeni olmuştu. Genel başkanımızın her zaman sorunlar karşısında bir reçetesi vardı bunu da 2019’da gördük. Aldığı her kararın arkasındayım.

Ekli Dosyalar
# GÖKHAN ORHAN SÖYLEŞİ İLE İLİŞKİLİ:

14 Ara 2022 - 14:01 -

Muhabir  Merve Dişli


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Kocaeli’de CHP’den kimi milletvekili adayı görmek istersiniz?
Tüm anketler