Gökhan Orhan: Hesabını veremeyeceğimiz bir şey yapmadık!

CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, gazetemize verdiği röportajda ilçe başkanlığına müfettiş gönderilmesiyle ilgili de konuşarak bir sorun olmadığını, hesabını veremeyecek bir şey yapmadıklarını söyledi

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj serimizin bu haftaki konuğu CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan oldu. CHP’nin Üniversite Komisyonu’nda yer aldığım süreçte başarılı bir il başkanlığı yaptığını duyduğum Orhan’la tanışmamız benim basın mensubu, onun ilçe başkan adayı olduğu dönemde gerçekleşti. O günden beri her ne kadar çalışmaları takip etmeye özen göstersem de İzmit’ten Gebze’ye uzanırken zorluk yaşamıyorum değil. Gebze farklı bir yer, hatta CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı’nın geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda dediği gibi “Körfez’in ötesinde çok ayrı bir dünya var” ve biz yetişmekte zorluk yaşıyoruz.

Sayın Orhan’la Gebze’de yaşananların neden ses getirmediğiyle ilgili eleştirilerimi sorularımla pekiştirirken bir yandan da parti içini konuştuk. CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ile birlikte görevden alınacağı sürekli konuşulan Orhan, bu söylentilerle ilgili “Görevden alma işi olumsuz sonuçlanır” dedi. CHP Kocaeli İl Kongresi’nde CHP eski Milletvekili Hikmet Erenkaya’ya destek vermesi nedeniyle Yıldızlı ile hala yıldızlarının barışmadığı izlenimlerini verdiğini ve bunun nedenini sorduğum Orhan, “İzmit’te siyaset yapsam Harun Bey’le daha yakın olurdum” ifadelerini kullandı. Kongrede Erenkaya’yı desteklemekten pişman olmadığını söyleyen Orhan, Yıldızlı’nın potansiyel milletvekilliği adaylığı için de artık Kocaeli’de bir il başkanının milletvekili olması gerektiğini söyledi.

CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan’la üç bölümlük röportajımızın ilk bölümüyle sizleri baş başa bırakıyor, keyifli okumalar diliyorum.

KIYASLA DEĞİL PARTİMİZ ADINA MÜCADELEYE BAŞLADIK”

İlçe başkanlığında üçüncü yılınız dolmak üzere ‘Benim ilçe başkanlığım dönemimde Gebze’yi şurdan aldım şuraya getirdim’ diyebileceğiniz ne yaptınız?

Biz 2020 yılının 19 Ocak’ında göreve geldik. O zamana kadar görev yapmış yönetimlerin pek çok katkısı vardı. Görevi devralan hedefi her zaman görevi devraldığı noktadan yukarı taşımak için mücadele etmeli. Biz de genç bir ekip olarak göreve geldik. Yönetimdeki arkadaşların çoğu gençlik kollarından beri mücadele ettiğimiz arkadaşlarımız. Onun dışında yönetimimize katılan yeni arkadaşlarımız da oldu. Koordineli bir şekilde üç yıldır görev yapıyoruz. Geçmiş yönetimlerle kıyasla değil de partimiz adına mücadeleye başladık. Hemşerilerimizin sorunlarını her platformda dile getirmeye çalıştık. Gebze biliyorsunuz bugün büyükşehir statüsünde il olması tartışılan en güçlü bölgelerden birisi biz de bu mücadelemizi devraldığımız yerden sonuca götürmek için devam ediyoruz.

GEBZE’DE İKTİDARI ÇALIŞTIRAN MUHALEFET ANLAYIŞIYLA HAREKET EDECEĞİZ”

Mesela en bilinen çalışmanız nedir, diğer ilçelerde olmayan ama sizin yaptığınız?

İlçe başkanı olduğumdan beri diğer partilerin ilçe başkanlarıyla mesafeli bir samimiyet kurmaya başladım. Sonuçta farklı siyasi partilerden olabiliriz ama biz yaşadığımız kent için mücadele ediyoruz. Ortak olaylarda, sorunlarda pek çok şeyi daha rahat paylaşabilmek adına bütün ilçe başkanlarıyla temasta olduk. Gebze halkına hep kentte yapılan her çalışmaya hayır değil, Gebze’de iktidarı çalıştıran muhalefet anlayışıyla hizmet edeceğiz. Çünkü Gebze ne kadar kaliteli hizmet alırsa biz de vatandaşlarımız kadar faydalanacağız. Siyaseti bu anlamda devam ettireceğiz.

GENEL BAŞKANIMIZIN KATILIMIYLA PROGRAM YAPMAK İSTİYORUZ”

İlçe başkanı olduğunuzdan beri kaç üye yaptınız?

3 yılda ortalama 1000’e yakın üye yaptık, 2 periyotta da üye katılım töreni yaptık. Bu ay içinde de Çayırova’da program olacak Oğuz Kaan Salıcı’nın katılımıyla, biz de üç ilçenin arasına yer almak istedik ama Gebze’de katılım yoğun olduğu için ayrı bir gün Oğuz Bey’in ya da genel başkanımızın katılımıyla program yapmak istiyoruz. Çünkü biz başka siyasi partilerde ilçe başkanlığı yapmış, belediye başkan adaylığı yapmış kişilerle temas halindeyiz. Partimize de geldiği zaman çevresinden oy da katabilecek kişilerle üyelik çalışmasını götürüyoruz o yüzden üst düzey bir üye katılım töreni yapıp zirvede bırakarak devam edeceğiz.

100 ÜYEMİZ EĞİTİM ALDI”

Öbek çalışmasında sizin biraz geride kaldığınız söyleniyor. Ne durumdasınız kaç haneye gidildi?

Geçen hafta 2700 hanedeydik ama yılsonuna kadar bunu 6 bine çıkaracağız. Gebze’nin ayrı bir yoğunluğu var, cenaze ve düğünleri kaçırmıyoruz. En çok eğitim gören ilçe biziz. Sokak öbeği eğitimini alan 100 üyemiz var. Bu eğitim alan arkadaşlarla işin lokomotifini tutturmakta biraz zaman kaybı oldu. Hedefimizin yüzde 50’si pandemide gitti. Bir araya gelemediğimiz süreçte öbek atamalarımızı yaptık. Üyelerimizden 100’ü eğitim aldı her biri de çalışma yapabilecek durumda. En ince ayrıntısına kadar önemsiyoruz. Çünkü vatandaş gidecek hanenin kapısını çalacak o anki tavrı bize oy da kazandırabilir oy da kaybettirebilir. Arkadaşlarımızla birkaç tekrar yapa yapa çalışmaları götürdüğümüz için biraz ağırdan aldık. Gebze’nin kadrosu güçlü bir an önce atağa kalkacağız.

HESABINI VERMEYECEĞİMİZ BİR ŞEY YAPMADIK”

İlçe başkanlığınıza neden müfettiş gönderildi?

İlçenin çalışmalarıyla alakalı muhtemelen, ilçenin seçime ne kadar hazır olduğuyla alakalı notlar almaya geliyorlar. Bunu da büyük ihtimal genel merkeze iletecekler. Sorun yok ben ve arkadaşlarımın görevimiz boyunca hesabımızı veremeyeceğimiz bir şey yapmadık.

SORMADIM KENDİSİNE”

İl başkanı çalışmalara baktı, eksik gördü de mi çağırdı müfettişleri?

Bana böyle bir fikir beyan edilmedi. Sokak öbeği çalışmaları çok ön planda acaba onun mu durumunu gözlemlemeye mi geliyor. Direkt sormadım kendisine neden geldiklerini çünkü sokak öbeği ve sandık sorumlularıyla alakalı özel bir çalışma olduğunu ve bununla alakalı ilçelere müfettişlere geldiğini söyledi.

GÖREVDEN ALMA İŞİ OLUMSUZ SONUÇLANIR”

Bir ara sizin de İzmit Örgütü’yle birlikte görevden alınacağınız konuşuldu bu söylemler size yansıdı mı? Başarısız ilçe başkanları arasında sizi de lanse ettiler.

Siyasette çeşitli söylemler oluyor ama biz kendimizden eminiz. Toplantılarımızı, çalışmalarımızı düzenli yapıyoruz. Görev süresinin uzamasından sebep yönetimden affını isteyen arkadaşlarımız oldu, yedekten gelen arkadaşlarımız oldu ama yedek yönetimimizin yüzde 50’si mevcut. Biz seçilmiş yönetimiz, bir parti suçu işlemeden, disiplin suçu işlemeden görevden alma işi gerçekten olumsuz sonuçlanır. Hiçbir zaman da öyle bir kaygımız olmadı. Partimizi siyaset yaptığımız kentte birinci parti yapmak için çalışıyoruz. Siyasette çeşitli söylemler oluyor ama hiçbiri şevkimizi kaybetmeye sebep değil. Hedefimiz belli partimizi Gebze’de birinci parti çıkarmak.

BİZDE ODALAR ORTAK”

İlçe başkanlığına adaylık sürecinizde ‘İl başkanı haftanın iki günü Gebze bölgesinde olmalı’ demiştiniz ve İl başkanına ofis yapmıştınız. Yıldızlı bu söyleminizi yerine getiriyor mu, ofisini kullanıyor mu?

Cengiz Sarıbay zamanında milletvekillerine ve il başkanına vatandaşlarla buluşmak için bir oda tahsis edilmişti. Harun Bey de Gebze bölgesine geldikçe kullanıyor. Bizde odalar ortak benim ilçe başkanlığı odam bile ortak kullanılıyor o giremez bu giremez yok. Harun Bey de biriyle görüşeceği zaman kullanıyor.

DİLOVASI’NA DESTEK OLMAYA ÇALIŞIYORUM”

Etkili bir İlçe başkanlığı için diğer ilçe başkanlarıyla birlikte hareket etme düşünceniz var mı en azından batı yakasında koordinasyonlu musunuz? Malum Gebze eğer il olsaydı siz şu an il başkanıydınız…

Zaten Gökhan Başkan’la (Aktaş) gençlik kollarından gelen birliğimiz, dostluğumuz devam ediyor. Siyaset ötesi bir samimiyetimiz var. Cihan Ağabey de (Soyluçiçek) bizim siyaseten ağabeyimizdi. Onlar yöneticilik yaparken biz gençlik kollarında sempatizandık üye olmaya yaşımız tutmuyordu. Binali (Eniş) arkadaşımız daha yeni ama heyecanlı partiye bir şeyler kazandırmak için mücadele ediyor. Devamlı irtibat halindeyiz. Dilovası ilçe başkanımızla da devamlı irtibat halindeyiz. Ankara’ya bu ara yoğun gidiyor. Elimden geldiğince Dilovası’na destek olmaya çalışıyorum. Dilovası ayrı bir ilçe olsa da Gebze’yle bağları kopmadı iki üç günde bir ararım. Ortak çalışmamız şöyle diyelim Darıca nüfusuna kayıtlı bir vatandaş partiye geldi biz bilgilerini alıp Darıca’ya gönderiyoruz. O şekilde koordineli çalışmalar yapıyoruz, etkinliklerimizi aynı güne denk getirmemeye çalışıyoruz. Kentin batı bölgesinde ciddi bir birliktelik oluşturacağız.

İSTANBUL, VATANDAŞA DOKUNAN ADAYLA SONUCA GİTTİ”

Genel seçimlerin ardından hızlıca yerel seçim başlayacak AKP’nin kalesi konumunda olan bir bölgede siyaset yapıyorsunuz. Genel başkanın da Kocaeli’den gördüğü herkese Gebze’yi sorduğu biliniyor CHP’ye Gebze’yi kazandıran başkan olmak istersiniz mutlaka ama bu yönde bir hazırlığınız var mı?

Gebze gerçekten Kocaeli’de çok zor bir bölge yoğunluktan sebep de ayrı bir bölge ama gerçekten vatandaşa dokunmak var ya İstanbul’da dokunan örgüt, vatandaşa dokunan adayla sonuca gitti.

CHP’NİN BEYLİKBAĞI’NDA HİÇBİR PROBLEMİ YOK”

Ama İstanbul’da fark o kadar açık değildi ki. Mesela CHP’nin Beylikbağı bölgesinde oyunun biraz daha problem olduğu biliniyor.

Öyle ama biz oy almadığımız mahalleye ‘Orada oy almıyoruz’ deyip gitmemezlik yapmıyoruz. Muhtarlarımızla devamla iletişim halindeyiz. O zor dediğimiz mahallelerin üstüne gittikçe olumlu geri dönüşler alıyoruz. Çünkü her sorunda ilçe başkanı ayaklarına gidip sorununu dinliyor, onlardan biri çünkü. Böyle olunca vatandaşın sorununu direkten çözen, kendi sorunu gibi ilgilenen bir CHP modeli oluştu. Her platformda bu tarzımızı devam ettiriyoruz. Birçok bölgeden de yönetimimizle ilgili de şahsımla ilgili de olumlu ve sempatik geri dönüşler alıyoruz. Şu kesime gitmeyelim oy almıyoruz anlayışı yok. Partimizi nerede temsil etmemiz gerekiyorsa insanları tek tek ziyaret ederek bizle ilgili yanlış bilgi edinmenin önüne geçmeye çalışıyoruz. Bugün emin olun CHP’nin Beylikbağı’nda hiçbir problemi yok, herkese gidebiliyoruz. Ben bu işin genelde de yerelde de oya yansıyacağını görüyorum.

HARUN BAŞKANIN GEBZE’NİN ÖNÜNE GEÇMEK GİBİ BİR TUTUMU OLMADI”

Gebze’yle alakalı sorunları gündeme getirme noktasında sizden çok il başkanınızın öne atıldığını görüyorum açıkçası. Mesela pandemi zamanı Gebze’de İsmailağa Cemaatine bağlı vakfa yapılan yardımı siz duyurabilirdiniz ama Harun Bey duyurdu. Film platosu için de siz duyurup burada bir açıklama yapabilirdiniz. Ama önce o konuştu, toplantıda size soru gelince de “geminin kaptanı burada” dedi. Kendinizi öne çıkaramıyor musunuz? Harun Yıldızlı izin vermiyor mu buna?

Yok, estağfirullah öyle bir tutumu yok. Pandemideki tarikata yardım yapılma konusunu biz Twitter’dan Gebze’ye duyurduk tabii il başkanımız paylaşınca Kocaeli kamuoyuna oradan da ulusala kadar yansıdı. Şimdi biraz bu işi basınla paylaşmakta eksikliğimiz var gerçekten çok güzel şeyler yapıyoruz ama herkes haberimiz niye yok diyor. Burada bizim eksikliğimiz var, il başkanlığı da çıkıp bu çalışmaları duyurun demez. Basın açıklamasında da il başkanımız bir toplantı planlamıştı biz de bu konu dile getirilirse iyi olur dedik o da sağ olsun yer verdi. Harun başkanın Gebze’nin önüne geçmek gibi bir tutumu olmadı. Bunu basına taşıyamamak problemi varsa bizden kaynaklı.

CANA CAN DİŞE DİŞ MÜCADELE EDİYORUZ”

Hatta hatırlarsınız geçtiğimiz gün salondan çıkmadan Harun Bey Gebze için “Körfez’in ötesinde çok ayrı bir dünya var” demişti. Neden peki o ayrı dünyada yaşananlar infial yaratmıyor, ses getirmiyor. Nerede eksik kalıyorsunuz?

Bundan sonra bu işlere biraz daha dikkat edeceğiz, gerçekten güzel işler yapıyoruz. Yaptığınız işi basınla paylaşamadıktan sonra çok da bir karşılığı olmuyormuş gibi gözüküyor. Hele de son 1 ayda Gebze ciddi anlamda peşkeş çekiliyor. Film platosu olayı için cana can dişe diş mücadele ediyoruz. Beslenme desteğiyle alakalı gündeme getirmemiz ulusala kadar gitti. Bu anlamda eksikliğimiz var.

HİKMET BEY’İN DESTEKLENMESİ KARARI ÇIKTI”

İl başkanlığı seçimi sürecinde neden Harun Yıldızlı yerine Erenkaya’yı desteklediniz?

Mevcut ilçe başkanlarımızdan önce biz tanıştık aslında Harun Bey’le. Ben gençlik kolları başkanıydım o il yöneticisiydi. O günden beri bir samimiyetimiz var. Ama Hikmet Bey’i desteklememizin nedeni hem örgüt siyaseti hem siyasette onunla yola çıkmamız sonuçta şöyle bir durum var kentimizde delege ile devamlı görüştük. Delegemiz yetkiyi bize verdi ve delegeyle görüştükten sonra beraber siyaset yaptığımız arkadaşlarla buluştuk çoğunluk Hikmet Bey’in desteklenmesi kararı çıktı. Devamlı siyasi kararlar aldığımız, birlikte yol yürüdüğümüz insanlar bu şekilde tavır alınca biz de onların aldığı tavrın sesini ile yansıttık.

KİMİN KİMİ DESTEKLEDİĞİ ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL”

Yıldızlı’yı desteklemeyip Erenkaya’yı desteklediğiniz için pişman mısınız?

Ben siyaseten aldığım hiçbir karardan pişman olmadım şimdiye kadar, pişman olacağım bir kararı da almam. Hikmet bey de bu şehirde belediye başkanlığı yapmış milletvekilliği yapmış herkesin iyi gününde, kötü gününde yanında olmaya çalışan, ağabeylik yapan, kapılarını sonuna kadar açan bir büyüğümüz. Benim ilde Hikmet Beyi desteklemem, Harun Beyle çalışamayacağım anlamına gelmez. Parti içi mücadele veriyorsak kimin kimi desteklediği çok önemli değil. İl seçiminin hiçbir zaman etkisinde kalmadım, siyasette duygusal davranmayı sevmem, birinci önceliğim kişilerin ne kazanacağından çok, partinin siyaseten ne kazanacağıdır. Ben hiçbir zaman il seçiminin etkisinde kalmadım. Her zaman il başkanımın en başarılı ilçe başkanım olmak için mücadeleye devam ediyorum.

Seçimden sonra o yarış orada kaldı mı?

Tabii ki bir dahaki kongre dönemine kadar Harun Bey il başkanımız, ben de ilçe başkanıyım.

İZMİT’TE SİYASET YAPSAM HARUN BEY’LE DAHA YAKIN OLURDUM”

Sanki Harun Yıldızlı’yla yıldızınızın barışmadığı izlenimini veriyorsunuz. Nasıl bir il -ilçe başkanlığı dönemi yaşadınız?

Gebze bölgesi çok farklı bir bölge kent siyaseti İzmit’ten yönetiliyor doğal olarak pek çok karar İzmit’ten çıkıyor. Dolayısıyla İzmit’te siyaset yapsam Harun Bey’le daha yakın olurdum. Her istediğinde Gebze’ye gelemeyebilir. Tabii bizim her programımıza gelir destek olur ama ilçelerimizin arasında mesafe olması adına siyaseten bir ayrışmazlığımız il seçimi dışında olmadı. Ne ben onu ne de o beni zora düşürecek bir iş yapmadık. Elimden geldiği kadar da her zaman il başkanımın yanında olarak hareket ettim. Ondan da soyut bir şey görmedim hep somut ve olumlu yaklaştı.

YILLAR SONRA KOCAELİ’DE BİR İL BAŞKANI MİLLETVEKİLİ OLMALI”

İl başkanının milletvekilliği için istifa edeceği öngörülüyor sizce Harun Yıldızlı milletvekilliğini hak edecek bir başarı hikâyesine sahip midir?

Başarı ve başarısızlık göreceli bir kavram herkesin bakış açısı farklı. Bence artık yıllar sonra Kocaeli’de bir il başkanı milletvekili olmalı. Ben bu koordinasyonun bir parçası olmaya hazırım. Kocaeli İl Başkanının milletvekili olması için bir çalışma başlatılırsa bu hareketin başını ben çekerim. Yarın biz de bu görevlere talip olacağız. Belki Gebze il olacak belki olmayacak ama Gebze’den bir il başkanı çıkacak. Genç yaşta bir milletvekili olması genç siyasetçilerin önünü açacak. Kocaeli il başkanı olacak kişi ilk seçimde milletvekili olacağını bilecek. Bu anlamda Harun başkan da 3 yıldır emek veriyor. Kocaeli gibi bir yerde il başkanlığı yapmak kolay değil. Ne kadar başarılı ne kadar başarısız bunun kararını genel merkez veriyor. Bu kişiye özel değil, bir geleneği değiştirmek.

GEÇMİŞTE YER VERİLMEMESİ, YER VERİLMEYECEK ANLAMINA GELMİYOR”

Peki, bunca zaman neden CHP’de il başkanı bir türlü milletvekili olamadı, örgütler mi başarısız sizce?

Örgütler başarısız değildir de o süreçler farklı gelişti. CHP’de uzun yıllar kongre olmadı, il başkanları atama usulü yaptılar ve büyük ihtimalle de o dönemde belediyeler vardı partide herkes her yere aday olabiliyordu. Geçmişte yer verilmemesi bundan sonra da yer verilmeyecek anlamına gelmiyor. Biz hep hak verilmez alınır kültürüyle yaşadık. Biz de bu hakkı almak için mücadele edeceğiz.

DAHA ETKİLİ BİR YERDEN HİZMET ETMEK YAPMAK İSTERİM “

Milletvekili adayı olmayacağınızı söylemiştiniz. Harun Yıldızlı istifa ederse dışardan il başkanı atanması durumu var il başkanı olmak ister miydiniz?

Benim şu an ilçe başkanlığı görevim var, olmasa yaşadığım kentte il gençlik kolları başkanlığı yapmak görevi nasip oldu, partime daha etkili bir yerden hizmet etmek yapmak isterim tabii ki ama şu an mevcut bir yönetimimiz var. İl başkanımızın da kararı önemli. Yönetimimiz içinde de bu görevi yapabilecek yöneticiler var.

Ekli Dosyalar
# GÖKHAN ORHAN SÖYLEŞİ İLE İLİŞKİLİ:

12 Ara 2022 - 11:47 -

Muhabir  Merve Dişli


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Hadi Ordan - Sen ki etnik köken ve mezhep milliyetçisi adam kıtlığında seçilen bir fiyaskosun Gökhan. Gebze de hiçbir itibarın yoktu, iyice gömüldün. Sana yol göründü... güle güle

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 12 Aralık 18:39
01

Celebioglu - Temiz siyaset yapıyor diye patlayanlar varmış uykuları kaçan daha çok kaçsın Gökhan Orhan bu şehirde var olduğu sürece ilkeli siyaset yapacak kendi partisinde kabul gormeyip kendini başka yerlere pazarlayanlara inat Gökhan Orhan dürüst tertemiz doğru kalacaj

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 12 Aralık 15:36


Anket Kocaeli’de CHP’den kimi milletvekili adayı görmek istersiniz?
Tüm anketler