Gökhan Orhan: Adaylığıma Tahsin Bey engel değil!

CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, gazetemize verdiği röportajda aynı bölgeden iki milletvekili çıkmayacağı için aday olmak yerine Tahsin Tarhan’ı tekrar meclise taşıyacağı söylentileriyle ilgili “Tahsin Bey adaylığıma engel değil” dedi

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan ile röportajımızın ikinci bölümünde CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ile yakınlığını konuştuk. Açtığı kafeye Tarhan’ın sponsor olup olmadığını sorduğumuz Orhan bu iddiaları kesin bir dille yalanladı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve Tarhan ile bir ekip olup olmadığını sorduğumuz Orhan, kente güzel işler yaptığını düşündüğü Hürriyet’e yardımcı olmak dışında bir beraberlikleri olmadığını söyledi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı da eleştiren Orhan, Hürriyet’le yarışacağım diye Gebze’yi mağdur ettiğini söyledi. Eski Gençlik Kolları MYK Üyesi olan Orhan, şimdi pasif durumda olan CHP Kocaeli İl Gençlik Kollarını sorduğumuzda ise uzun süredir gençlik siyasetinden uzak olduğunu söylemesi de dikkat çekti.

Üç bölümlük röportajımızın ikinci bölümüyle sizleri baş başa bırakıyor, keyifli okumalar diliyorum.KOCAELİ’DE TEK MİLLETVEKİLİ OLMAK ZOR”

CHP’de Tahsin Tarhan’a yakın politika yaptığınız biliniyor. Sizce Tahsin Tarhan işinin hakkını verdi mi milletvekilliğinde? Eğer öyleyse neler yaptı?

Sonuçta Tahsin Bey’le yakınlığımız, partimizin PM Üyesi ve bölgemizin milletvekili. Fatma hanımın belediye başkanı olması, Haydar Bey’in TBMM başkan vekili olmasıyla tek vekil olarak kaldı. Bir gün Kandıra’da bir gün Karamürsel’de. Ben arayıp ‘şu şu yerleri ziyaret etmemiz lazım, kesin katılmamız lazım’ dediğimde, ‘tamam başkanım kaçta dersen ben partide olurum’ diyor. Kocaeli’de tek milletvekili olmak zor, bütün herkes sizi arıyor. Ben şu ana kadar bu yoğunlukta şikâyetçi olduğunu duymadım. Dediğim gibi emek var, alın teri de var ama bunun belirlemesini genel merkez yapacak. Ben bu partide bir kişiye değil her kişiye yakınım. Bu işin barış kardeşlik içinde gitmesi lazım.

İZMİT’TEN 2 VEKİL ÇIKIYORSA GEBZE’DEN DE ÇIKMALI”

Bizim duyduklarımıza göre siz milletvekilliği düşünüyorsunuz ama aynı bölgeden iki milletvekili olmayacağı için Tarhan’ı tekrardan meclise taşıyacağınız konuşuluyor. Bu doğru mu?

Ben hep kademe kademe tırnaklarımla kazıyarak bir yerlere geldim. 2019 Kasım’da genel başkanımıza ‘Ben ilçe başkanı olmak istiyorum’ dediğimde ‘Bir daha benim karşıma ilçe başkanı olarak gel’ demişti. Arkadaşlarımızla bir yola çıktık, delegemizin teveccühüyle göreve geldik. Benim yarın genel başkanımızın karşısına çıktığımızda bir başarı hikâyesi anlatmam lazım. Bu başarıyı sağladığınızda hiçbir güç önünüzde duramaz, örgüt de sizin yanınızda olur sokak da. İzmit bölgesinde 5 vekil adayı çıkabiliyor, Gebze’den de olabilir. Bizim mücadelemiz İzmit bölgemizden 2 vekil çıkıyorsa Gebze’den de çıkmalı. Benim adaylığıma Tahsin Bey engel değil.

Bölge milletvekilinden örgüt ve halk memnun mu?

Ben şu ana kadar hiçbir olumsuzluk duymadım. Tek milletvekili olmasına rağmen elinden geleni yapıyor. İnsanlar aradığında ulaşabiliyor. Diğer türlü insanları memnun etmek zor. İnsanın o an istediği bir talep yerine getirilemediyse olumsuz bir geri dönüş olarak gelebiliyor. Bana aşılamayacak bir sorun gibi getirilen bir şey olmadı.

DAYANIŞMA GELENEĞİNİ BÜYÜTEREK GÖTÜRDÜK”

İlçe başkanı olunca çalıştığınız iş yerinden ayrıldınız, deyim yerindeyse elinizi taşın altına koydunuz. İlçenin mali durumu nasıl, destek geliyor mu örgüttekilerden?

Ben bu yola çıkarken en büyük destekçim eşimdi. Önce eşimle sonra ailemle konuştum, ‘Aile dayanışmasıyla aşabileceksek yola çıkacağım yoksa affımı isteyeceğim’ dedim. Ailem de sonuna kadar arkamdaydı. Onlardan aldığım güçle yola devam ettim. Geldiğimizden bu yana maddi hiçbir sorunumuz olmadı, personelimizin parasını günü gününe, genel başkanımızın belirlediği asgari ücret üzerinden yatırdık. Etkinliklerimizde de dayanışma geleneğini büyüterek götürdük. Tabii partimize destek olan partililerimiz oluyor, eksik kaldığımız yerden de açığı kapattık. Maddi açıdan da partimizi mağdur etmedik.

MANEVİ BİRLİĞİMİZ DIŞINDA BİR DESTEĞİ OLMADI”

Açtığınız kafeyi Tahsin Tarhan’ın sponsor olduğu konuşuldu yakınlığınızdan dolayı. O yüzden ‘Gökhan Orhan, Tahsin Tarhan’a yöneldi’ diyenler var açıklık getirmek ister misiniz?

Biz kafeyi çok yakın bir ağabeyimle açtık, kendisi matbaa işiyle uğraşıyor, eşim ilgileniyor. Çok lüks bir kafe değil kimseden borç alınarak yapılacak bir yer değil. Boyasından, badanasına, masa sandalyesini seçmeye kadar hepsini biz yaptık. Bizi tanıyan herkes buna şahittir. Tahsin Bey Gebze’ye geldikçe uğrar, manevi birliğimiz dışında bir desteği olmadı. Benim hiçbir zaman böyle bir talebim olmadı, olmaz da. Bu konuda ne kendimi konuştururum ne de o duruma düşürürüm.

SAMİMİYETİMİZ İLÇE BAŞKANI VE BELEDİYE BAŞKANI DÜZEYİNDE”

Fatma Kaplan Hürriyet ile bir yakınlaşma söz konusu bu yakınlık Tarhan’dan dolayı mı bir ekipleşme mi var orada. Biraz da Yıldızlı karşıtlığı mı bir araya getirdi sizi?

Kocaeli’de bir tane belediye başkanımız var. Samimiyetimiz ilçe başkanı ve belediye başkanı düzeyinde. Kente güzel şeyler yaptığını düşünüyorum bize ihtiyacı olduğu yerde yardımcı olmaya çalışıyorum onun dışında bir birlikteliğimiz yok.İMKÂNIMIZ OLSAYDI BİZ DE FATMA HANIM İÇİN ÇALIŞIRDIK”

Fatma Hanım sizden belediyeden çalıştırmak üzere isim istemişti. Sizin de kendinize birkaç kişiyi gönderdiğiniz biliniyor. İzmit’te emek veren gençler dururken diğer ilçelerden gençlerin burada işe girmesi ne kadar örgüt etiğine uyar? Mesela Hakan Çakar da “Gebze mi çalıştı sabaha kadar?” demişti.

Tek benden değil tüm ilçelerden istedi. O başkanın kendi yorumudur. Partiye emek vermek sadece İzmit’te olmuyor. Sonuçta imkânımız olsaydı biz de Fatma Hanım için çalışırdık. İki partili arkadaşımızın işe ihtiyacı vardı. Belki de bunları dillendiren insanlardan daha önce partiye gelmiş arkadaşlarımızdır. Bugün kentin hangi ilçesine sorarsanız ‘Tabii ki hakkı vardır, gelsin çalışsın’ der. Amirlik yaptıkları da yok biri Park Bahçeler’de biri Sosyal Hizmetler’de. Sabahın 5’inde kalkıp mesaisi bitince geri Gebze’ye dönen arkadaşlarımız.

BAŞKA BELEDİYELERDEKİ BANKAMATİK PERSONELLERİNİ ELEŞTİRSELER DAHA HAYIRLI OLUR”

Kim onlar?

Deniz Kartal ve Ferman Torun arkadaşlarımız. İkisi de partiye emek vermiş isimler. Yine talep olursa ben bu konuda yardımcı olurum. İki arkadaşımızın talebi oldu başkanımız da yardım etti. İş ihtiyacı bu, çalışıp emek verecekler. Başka belediyelerdeki bankamatik personellerini eleştirseler daha hayırlı olur. Partinin iki genci Gebze’den gelmiş işe girmiş bence gurur duyulması gerek. İzmit’te kim girmiş kim girmemiştir bilemiyorum. İzmit’ten büyük bir de Gebze var. Arkadaşlarımızın hak etmediği inancına nasıl vardılar onların insafına kalmış. Benim kardeşim 7 aydır boşta, çoğu MYK üyesi belediyelerde çalışıyordu ben de istesem kendimi bir yere atardım. Kardeşim için de araya birilerini sokardım. Ama ben Orhan soyadı bir belediyede yer alsın istemedim.

BÜYÜKŞEHİRİN ÜSTÜNE GİTMESİ TANINMASININ SEBEBİ”

Fatma hanımı Gebze tanıyor mu? Bizim bilmediğimiz basına yansımayan ziyaretleri oluyor mu?

Gebze tabii ki tanıyor. Fatma Hanım Kocaeli’deki tek kadın belediye başkanı. Ciddi anlamda büyükşehirin ve diğer belediyelerin üstüne gitmesi tanınmasının sebebi. Bizim bölgemizde de hasta ziyaretleri, düğün ziyaretleri gerçekleştiriyor. Bizim bölgemizde de ağırlığı var. Ayda en az bir iki kere cenazelere gelir, program yapar birlikte gideriz. Ben bir mahalleye gittiğimde mahalle başkanımla birlikte muhtarı da davet ederim. Muhtarlarla özel bir toplantısı yok ama geldiği zaman muhtara bilgi veririm.

NORMAL BİR ÜYENİN BİLE ŞU ANKİ YÖNETİMDEN DAHA İYİ YÖNETECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Fatma Hanım’ı Büyükşehir adayı olduğu takdirde Büyükakın’a karşı şanslı görüyor musunuz?

Tabii ki de. Bugün Gebze’de normal bir üyenin bile şu anki yönetimden daha iyi yöneteceğini düşünüyorum. Sadece Fatma Hanım özelinde değil, bizim tüm ilçe başkanlarımız şu an belediye başkanlığı ve vekillik yapacak potansiyelde.

Yani şanslı mı görüyorsunuz?

Yani bu siyaset, genel başkanlar burada birkaç kez ismini deklare etti ama yarın dengeler değişebilir.

NİYE FATMA HANIM’LA YARIŞACAĞIM DİYE GEBZE’Yİ MAĞDUR EDİYORSUN?”

Ben Büyükşehirlik bir başarı hikâyesi göremiyorum.

Büyükşehirlerde ismi hiç duyulmamış adaylarımız çıktı ve başarılı oldular. Mesela ben 15 yıldır siyasetin içerisindeyim Tahir Bey’i belediye başkan adayı olunca tanıdım. İnsanlar bu işi kesin yapar deyip oy vermedi iktidar partisinin adayı diye oy verdi. İktidar partisinden aldığı güç ile seçildi. Ben de Tahir Bey’in Gebze’de çok bir şey yaptığını düşünmüyorum. Benim çok eleştirdiğim konulardan biri 19 Mayıs’ta Fatma Hanım konser veriyor hemen karşısında Tahir Bey konser veriyor. Niye Gebze bu ilin bir ilçesi değil mi? Gebze’deki gençlerin 19 Mayıs kutlamaya hakkı yok mu? Fatma Hanım burada yapıyorsa sen de Gebze’de yap, Gebze’yi önemsediğini ortaya koy. Sen niye Fatma Hanım’la yarışacağım diye Gebze’yi ve diğer ilçeleri mağdur ediyorsun? Fatma Hanım büyükşehir belediye başkanı olup aynı şeyi yapsa onu da eleştiririm. Fatma Hanım’ın görevi İzmit’e hizmet etmek, Tahir Bey’in görevi ihtiyacı olan ilçelere hizmet etmek. E şimdi Kocaeli’de büyük bir konser var sen gel aynısını Gebze’de yap. Niye Gebzeliler kalkıp da bir konser için İzmit’e gelsin? Bu şekilde yaparsa Tahir Bey’in bir ismi kalır.

İZMİT BAŞKA PARTİYE GEÇİNCE HER ŞEY DAHA MI GÜZEL OLACAK?”

O zaman sizce İzmit örgütü mü Fatma Hanım’ın kıymetini bilmiyor? İzmitlilerle mi problem var burada görülmeyen neyi görüyorsunuz?

Yarın İzmit Belediyesi kaybedildi diyelim, başka partiye geçince her şey daha mı güzel olacak? Bugün kazanılmış bir mevzi var bu mevziden yola çıkarak diğer ilçelerde de bir başarı hikâyesi ortaya çıkartabiliriz. CHP çok sesli bir parti ama bu tür konular konuşularak halledilebilir. O yüzden herkes taşın altına elini koymalı. İzmit ilçe başkanımız öyle düşünüyor diye tüm Kocaeli öyle düşünecek değil.BELEDİYE BAŞKANININ ÖRGÜTTEN BÜYÜK DURUMU YOKTUR”

Grup toplantılarında örgütün kapısını açmayan bir başkan var. Davulun sesi mi size uzaktan hoş geliyor, bu durumda örgüt mü suçlu?

Grup toplantılarına katılmamanın, yok saymanın parti içinde belirli yaptırımları var gerekeni yapacak o zaman. Bu kişiler birbirine düşman kişiler değil, ya bir yol bulacağız ya bir yol açacağız. Bu sorunları çözüp huzur yaratmalılar. Olmuyorsa bu partinin il başkanı var, genel başkanı var. Bir huzursuzluk varsa bunu çözmesi gereken örgüttür, örgütün üstünde bir organ yoktur. Belediye başkanının da örgütten büyük bir durumu yoktur. Ben Hakan Bey’in de o anlamda tecrübesi olduğunu düşünüyorum.

GENÇLİK KOLLARINDAN GELİYORUM DEMEK HER SİYASETÇİYE NASİP OLMAZ”

Partide il gençlik kolları başkanlığı, MYK üyeliği yaptınız. Şu anki gençlik kolu başkanını nasıl buluyorsunuz? İktidara yürüyen bir partinin il gençlik kolları başkanı bu kadar pasif mi olmalı? Bence böyle biri olmamalı.

Ben gençlik kolları başkanıyken oldukça hırçın biriydim. Nasıl bir heyecansa her gün Gebze’den otobüsle gidip geliyordum, kentte ses getirecek eylemler yapıyorduk, her yere heyecanla gidiyorduk, yorgunluğu hissetmiyordum. Sabri Yalım Parkı’nı aşındırmıştık. Önceki dönem görev yapmış ağabeylerimizle sürekli iletişim halindeydim. Gençlik kolları gerçekten bu partinin öz gücüdür. CHP’nin gençlik kollarından geliyorum demek her siyasetçiye nasip olmaz. İçerisinden birçok lider çıkarmıştır. İl gençlik kolları daha heyecanlı olabilir. Mesela ben gençlik kolları başkanıyken bir belediye imkânı yoktu.

PARTİ BİNANA GELMEK İSTEMEZ AMA SABRİ YALIM’DAKİ BASIN AÇIKLAMANA GELİR”

Şimdi de yok…

İmkân var da bunu kullanabilmek önemli. Tabii bir yerlerden bir şey beklemekten çok bugün Türkiye siyasetinde gençler nasıl sokağa indirilir ona bakmak lazım. Çünkü gençlik kolları siyaseti sokakta yapılır, kapalı odalarda yapılmaz. Gençler sokakta daha heyecanlı olur, seni sokakta görürse sana sempati duyar. Genç senin belki parti binana gelmek istemez ama Sabri Yalım’daki basın açıklamana gelir. Gençlik kolları siyasetini ben sokakta yaptım bundan da çok enerji aldım. Şimdiki arkadaşları farklı bir yol izliyor bildikleri bir şey vardır. Ama çok başarısız değiller MYK’ya bir isim yazdırdılar. İnşallah bu süreç devam eder ve Kocaeli’nin genel merkez siyaseti devam eder. Zeki kardeşimizin iyi biri temizliğinden şüphem yok. Gençlik kolları siyasetinden uzağım, Zeki başkanla bir gün oturursam ona sorarım.

Konuşmuyor musunuz?

Konuşuyoruz tabii de programlarda denk geldiğimizden ikimizin de işi oluyor. Ama sizin bu sözlerinizden sonra konuşacağım.

Ekli Dosyalar
# GÖKHAN ORHAN SÖYLEŞİ İLE İLİŞKİLİ:

13 Ara 2022 - 11:31 -

Muhabir  Merve Dişli


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Kocaeli’de CHP’den kimi milletvekili adayı görmek istersiniz?
Tüm anketler