Muhtar Kabak: İzmit Belediyesinden temel hizmetleri dahi alamıyoruz

Kocatepe Mahalle Muhtarı Mustafa Kabak, son dönemde İzmit Belediyesinden talepte bulunmasına rağmen mahallesinin temel hizmetlerden bile faydalanamadığını ifade ederek, “Elle tutulur hizmet alamıyoruz” dedi

Bilge  Murat
Bilge Murat Tüm Haberleri
+18
Haber albümü için resme tıklayın

Mahallelerin sorunlarını en iyi bilen, mahalleye yerel yönetimlerden hizmet gelmesini sağlayan kişilerdir muhtarlar. Mahallelerde ne eksik var, neye ihtiyaç var ilk olarak onlara iletilir ve çözüm getirmesi istenir. Muhtarlar, mahallelerinin ihtiyaçlarını yerel yönetimlere iletir ve onlardan bu eksiklerin giderilmesini talep ederler. Yani hizmetin mahalleye aktarılmasında köprü görevi görürler. Yerel yönetimler kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dahi ilgisini çeken, zaman zaman Saray’da ağırlanan muhtarlara verilen önem artmıştır. Peki, Kocaeli’nin kalbi olan İzmit’te bu durum nasıl? Gerek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gerekse İzmit Belediyesinin her muhtara mesafesi eşit mi? Mahallelere hizmet gidiyor mu? Mahallenin ne gibi ihtiyaçları var? Tüm bu sorulara cevap bulmak adına yeni bir yazı dizisi başlattık ve sözü muhtarlarımıza vermek istedik. “Muhtarlar konuşuyor” adlı yazı dizimizin ilk konuğu ise İzmit Kocatepe Mahalle Muhtarı Mustafa Kabak oldu.

 

İŞTEN ÇIKARILMIŞTI

İzmit Belediyesi Temizlik İşleri amiri iken sosyal medya hesaplarından mobbing görmeye başladığını dile getiren ve sonrasında da mahiyetindeki bir personelin yerine imza attığı öne sürülerek işine son verilen Mustafa Kabak, yerel yönetimlerden yeterli hizmeti alabiliyor mu? İzmit Belediyesi ile yaşadığı problemin mahalleye bir yansıması oldu mu? Yoksa tüm yaşananlara rağmen profesyonel davranılarak mahalleye gerekli hizmet götürülüyor mu? Kabak, gazetemize tüm bu konularda dikkat çeken açıklamalar yaptı. Son dönemde mahallesine temel hizmetlerin dahi gelmediğini iddia eden Kabak, “İnşallah benim eski partimden ya da siyasi görüşümden dolayı mahalleyi cezalandırmıyorlardır. Eğer bu şekilde, partizanca davranıyorlarsa hiç davranmasınlar çünkü bu şekilde beni değil, mahalleyi mağdur etmiş oluyorlar” dedi.

SEÇMEN SAYISI

Kocatepe Mahalle Muhtarı Mustafa Kabak, şunları söyledi: “Mahallemiz, Hatip beldesinden çıkma, Kuruçeşme semtine bağlıdır. Mahalledeki insanlarımız manav ağırlıklıdır. Genellikle Bayburtluların, Boluluların, aşağı tarafta da kendi yerlilerinin ikamet ettiği, her sosyoekonomik kesimden insanın yaşadığı, çok büyük olmayan kendi halinde bir mahalleyiz. Mahallemizin nüfusu 8 bin kişi civarında, seçmen sayısı da 4 bin kadar.

ASAYİŞTE BİR SIKINTI YOK”

Çok şükür güvenlik anlamında bir sıkıntı çekmiyoruz. Bundan 1,5-2 yıl öncesine kadar aşırı derecede hırsızlık olayları vardı, o sıralarda Kocaeli’nin her yerinde maalesef böyle bir sıkıntı çekiyorduk, sadece bizim mahallemiz de değil, diğer mahallelerden de bu tür şikayetler geliyordu. Yeni evli bir çift arkadaşlarımızın da altınları çalınmıştı hatta o altınları çalanlar yakalandığında anladık ki hırsızlık yapan kişiler meğer Kocaelili bile değillermiş, başka şehirlerden gelip burada hırsızlık yapıyorlarmış daha sonra gerekli önlemlerin alınmasıyla bunu da atlattık çok şükür. Daha sonra sıkıntımız kalmadı, açıkçası son dönemlerde pek bir şikayet gelmedi.

KURUÇEŞMENİN ÇOCUĞUYUM”

Mahallemizde genellikle yabancı insana çok rastlamayız, hemen hemen her ailenin uzun yıllara dayanan bir geçmişi vardır burada, hatta benim ailem de bu ailelerden biridir. Ben 1985 doğumluyum, diğer muhtarlara göre daha genç bir muhtarım, burada doğup, büyüdüm. Kuruçeşme’nin çocuğuyum yani. Çocukluğum, gençliğim, hayatımın her dönemini bu mahallede geçirdim. Dolayısıyla muhtarlıktaki ilk dönemim olmasına rağmen göreve başladıktan sonra da hiç yabancılık çekmedim. Sokaktan geçen, muhtarlığa uğrayan, bizlere işi düşen herkese elimizden geldiğince abi-kardeş, abla-kardeş ilişkisi içinde yardımcı olmaya çalıştık.BENİ EVLATLARI GİBİ GÖRDÜLER”

A’dan Z’ye her konuda mahallemdeki insanlara yardımım dokunsun istiyorum, bazen birinin kuşu ya da kedisi kayboluyor bunun için sosyal medyada paylaşımlar yaparak vatandaşlara duyurulmasını sağlıyoruz. Beni kendilerine çok yakın gördükleri için bizden de güler yüz gördüklerinden dolayı yeri geliyor ailevi sorunlarını dinlediğim bile oluyor. Sağ olsunlar mahalle sakinleri de burada büyüdüğüm için beni kendi ailelerinden ayırmadılar hiçbir zaman, kendi evlatları gibi gördüler ve aramızda muhtar- mahalle sakini ilişkisindense daha derin bir bağ oluştu. Bu koltuğa oturmadan önce mahalleye çok önemli bir konuda söz vermiştik özellikle çocuklara dokunmak için spor kulübü kuracağız demiştik, Kuruçeşmespor’u kurarak sözümüzü tutmuş olduk çok şükür. Bundan sonrası için bir de Lale Parkı kaldı, bu parkı da geliştirdiğimiz zaman, bir sözümüzü daha tutmuş olacağız vatandaşlara karşı.

TEMEL HİZMETLERİ DAHİ ALAMIYORUZ”

Mahalle sakinlerinden, yardımcı olabildiğimde bir teşekkür bile duysam çok hoşuma gidiyor ve içim rahatlıyor. Ben Kocatepe Mahallesi Muhtarı olarak hizmet beklediğim şeyleri Büyükşehir’den talep edemem İzmit’e bağlı olduğum için İzmit Belediyesinden talep edeceğim. Fakat İzmit Belediyesinden de bizim için temel hizmet sayılabilecek, park ve bahçelerin tadilatı, yol yapımı ve benzeri gibi konularda hizmet alamama gibi bir durumumuz var. Ağaç budamasında dahi çok sıkıntı çekiyoruz. Özellikle park ve bahçeler konusunda şu an da skandal denilebilecek kadar vahim bir durum söz konusu.LALE PARKI ONARILIP, GELİŞTİRİLMEDİ”

Ben her şeyi geçtim, diğer taleplerimi de geçtim ama özellikle üzerinde durduğum, hizmet beklediğim bir konu var. O da Lale Parkı. Belki 1-2 yıl oldu defalarca parkın onarılması ve geliştirilmesi için İzmit Belediyesinden talepte bulundum, bir sürü gazetede haber oldu ama yok, maalesef bu parkımıza böyle bir hizmet alamıyoruz. Ben talepte bulunduktan sonra parkta yapılan tek yenilik basketbol potalarına file takılması oldu. Bakın basketbol sahasının zemini betondan, zaten hiçbir yerde böyle bir basketbol sahası yok. Mahalle sakinleri basketbol oynamak için Plajyolu’na gidiyor. İzmit Belediyesinden talepte bulunduğumuz şeyler için ‘yapıldı’ diye geri dönüş alıyoruz. Yapılmadı işte ben mahalle muhtarı olarak görüyorum neresi yapılmış diyorum, bize öyle söylüyorlar diyor belediye. Düşünsenize 1.5-2 sene sonunda bir muhtar dayanamamış sitem etmiş hizmet alamadığı için, kamuoyunda bir karşılığı var, basın buna gazetelerde yer vermiş ama merak edipte gelip şu parka bir bakmamış bile. Belediyenin hizmet algısı buradan bile anlaşılıyor. Buradan yetkililere tekrar seslenmiş olalım, iş sadece parkta 3-5 tane araç gerecin boyanmasıyla bitmiyor. Kuruçeşme Kocatepe Mahallesi Stadyum Sokakt’aki Lale Parkı ile alakalı parkın komple revize edilip yeşil alanın oturma alanı haline getirilmesini, basket sahası diye gördükleri yerin gerçekten basket sahası yapılması ve merdivenlerinin değişmesini istiyoruz.KAZIM ÖZALP’A ASFALT GEREKİYOR”

Parkın dışında başka taleplerimiz de oldu tabii, bazı yollarda parke çalışması yapılması gerekiyor. Mahallemize ait bir cadde olan Kazım Özalp Caddesi için özellikle çok talebimiz oldu. Bu cadde maalesef mahalle sakinlerinin ve bizim içimize dert olmuş bir cadde. Öncelikle 78. Sokak’ta, sokağın başında bir parke çalışması yapılması gerekiyor çünkü bir çökme söz konusu, dolayısıyla araçlar altını vuruyor. Aynı caddeden bahsediyorum Kazım Özalp Caddesi’nde boydan boya asfalt çalışması yapılması gerekiyor.

“ÇOCUKLAR İÇİN TEHLİKELİ”

Yine aynı cadde üzerinde Kocatepe İlköğretim Okulu karşısında bir ağaç var, o ağacın kesilmesi gerekiyor. Ben doğasever bir insanım, bana göre de ağaç kesilmesin ama bu ağaç kaldırımı kapattığı için özellikle çocuklar için çok tehlikeli bir hale getiriyor caddeyi. Çocuklar kaldırımdan koşarken ağaç önlerini kestiği için kendilerini yol yani arabaların geçtiği yere atmak zorunda kalıyorlar.
İSTİNAT DUVARI İSTEDİK”

Yine Kazım Özalp Caddesi’nde bir kasisimiz mevcut, o kadar yüksek bir kasis ki bu geçen araçlar sürekli altlarını vuruyor, kaç kere söyledik, talep ettik ama nafile bir sonuç alamıyoruz. Lale Parkı ve Kazım Özalp Caddesi, talep ettiğim ama hizmet alamadığım yerlerin başında geliyor ama başka yerlerde söz konusu maalesef. Kocatepe Mahallesi 114. Sokak İztepe Sitesi önüne bir istinat duvarı yapılmasını istemiştik.

BİRÇOK ŞİKAYET ALIYORUM”

İstinat duvarını talep etmemizin asıl sebebi yine çocuklardı çünkü duvarı istediğimiz yerin arkası koca bir uçurum, oraya çocuklarda düşebilir, arabalarda uçabilir. Rutin temizlikten memnundum aslında ama son dönemlerde o konuda da mahalle sakinlerinden birçok şikayet alıyorum. Daha bunun gibi sayabileceğim birçok şey var. Hiçbirinde elle tutulur bir sonuç, hizmet alamadım.İLK OLUMSUZ TEPKİYİ MUHTAR ALIYOR”

Benim taleplerimi karşılayacak bir hizmetler, öyle çok maliyetli hizmetler değil. Şu an da mahalle yaşayan vatandaşla ben çok içli dışlı olabilirim ama genel olarak insanlar hizmet alamadığında kapısını çalacağı ilk kişi de muhtar oluyor, suçlayacağı kişi de muhtar oluyor. Bize gelip sitem ediyorlar. Mesela mahallesine bir kasis istiyor insanlar, kasis yapılmadığında orada bir kedi ölse o kedinin katili muhtar oluyor vatandaşın gözünde. Dolayısıyla bu tür olayların sonucunda ilk tepkiyi muhtar alıyor. Ben mahallelinin taleplerini İzmit Belediyesine ilettim, 1.5-2 yıldır halledilmeyen sorunları bile zaman zaman hala iletmeye devam ediyorum belki bu sefer bir sonucu olur diye.

BENİ DEĞİL MAHALLEYİ MAĞDUR EDİYORLAR”

İzmit Belediyesinden özellikle bu tür hizmetleri alamadığımda aklıma ister istemez başka düşünceler geliyor. Bu konuyla alakalı sadece şunu söylemek istiyorum, İnşallah benim eski partimden ya da siyasi görüşümden dolayı mahalleyi cezalandırmıyorlardır. Eğer bu şekilde, partizanca davranıyorlarsa, hiç davranmasınlar efendim çünkü bu şekilde beni değil, mahalleyi mağdur etmiş oluyorlar.
BİZİM AMACIMIZ ŞOV YAPMAK DEĞİL, HİZMET VERMEK”

Bu zaman kadar hizmet göremediğimiz için hep sitem ediyormuşuz gibi geldi vatandaşlara, sağ olsunlar bu yolda yürürken destek olanımız da çok ama bu tür şeyler çok yanlış anlaşılabilir şeyler vatandaş nazarında. Yeri geldiğinde çok çok maliyetli olabilecek şeyleri kendimiz bir kaynak bulup karşılamaya çalıştık, yeri geldi burada yaşayan vatandaşların dertlerini dinledik. Bizim amacımız şov yapmak değil, hizmet vermek. Ben gerçekleştirdiğim, gerçekleştireceğim projelerimin ve mahallemin arkasındayım. Birde belediyeden gerekli yerlerde hizmet alabilirsek daha mutlu olacağız.”

Ekli Dosyalar
# MUHTARLAR KONUŞUYOR İLE İLİŞKİLİ:

29 Ağu 2022 - 14:57 Kocaeli/ İzmit- Gündem

Muhabir  Bilge Muratgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

11

Riv Riv - Muhtar efendi belediyeden neden atıldın onu acıkla sonra izmit belediyesine bir çift laf söyleriz

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 31 Ağustos 17:10
10

Zehra - Eeeee çok çalarsan işte öyle atarlar muhtar bile olamamışsınki işte mal millet seçmiş

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 31 Ağustos 01:08
09

Zehra - Aynen öyle tam bir sahtekar muhtarlıkta bile durmuyor onu muhtar yapanlara yazıklar olsun bu milletin parasını yiyor güzel ce ?

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 31 Ağustos 01:04
08

Brecht - Hatipköy muhtarını azıcık örnek al

Çünkü sen Kuruçeşmenin değil akp'nin çocuğu olmuşsun

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 30 Ağustos 20:31
07

İzmit Çocuğu - Bu Muhtara inanmayın bu Muhtar sahtekar gerçek işini muhtarlığını bile yapmıyor bırak amirliğini tamam

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 30 Ağustos 18:39
06

Maviş Mavi - İzmit çöp şehir hale gelmiş yazikkkk birde dünya bankasini görseler bertaraf çöp otlor sarmiş oy zamani görüşür Milet ????

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 30 Ağustos 15:54
05

İntikam Röportajı Gibi - Belediyeden usulsüzlükle atıldığı söylenen bir kişinin intikam röpörtajı gibi olmuş.Eski partim diye özellikle bahsetmesi de bir yerlere mesaj gibi!

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 30 Ağustos 14:16
03

Kabak Tadı - mustafa kabak belediyede amir iken yaptıklarından bahset birazda seni işten niye çıkardılar bir açıkla insanlar bilsin bedavadan konuşma sen muhtarlığını yap ADAM GİBİ... BELEDİYENİN ARACINI KENDİ ŞAHSİ İŞLERİNDE NASIL KULLANDIĞINI ONLARI AÇIKLA ÇOK ŞEYLER VAR BURAYA YAZARSAM İNSAN İÇİNE ÇIKAMAZSIN AKLINI BAŞINA AL HEPSİNİ YAZARIM GÖRÜRSÜN O ZAMAN SENİ ÇOK İYİ BİLİYORUM ONA GÖRE

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 30 Ağustos 03:26
02

İzmit - İzmit belediyesi merkez ilçelerle kesinlikle ilgilenmiyor her yer çöp ve kedi köpek dışkısı. Doğru düzgün günlük temizlik yapılmıyor.

Otlar doğru düzgün biçilmiyor. Bu konulara dikkat edilmeli.

Yanıtla . 4Beğen . 6Beğenme 30 Ağustos 00:10
01

Haluk Bostanlı - Fatma Kaplan Hürriyet, İl Başkanı'nı da eline almış oynatıyor. Fatma istedi diye İlçe Başkanları toplantısını iptal edebiliyorsa İl Başkanı, Fatma aynen belediye kadrosu gibi İl Başkanı'nı da eline almış demektir. Acaba karşılığı ne?

Yanıtla . 4Beğen . 8Beğenme 29 Ağustos 18:00
04

Önce Nezaket - @Haluk Bostanlı 01 nolu yoruma cevabı: Öncelikle nezaket bir bayana daha da etik olanı makam sahibi bir bayana ön adıyla ve birinci tekil şahısla hitap edilmez.Pislik arıyorsanız Derince ye gelin.Başka parti kazandı,iktidarın oyları düşüyor diye karalama kampanyası yapmayın lütfen...

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 30 Ağustos 14:11


Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?