Reklamı Kapat

Emre Andız: Harun Ağabey'den beklenti farklıydı!

CHP Kocaeli eski İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, gazetemize verdiği röportajda çarpıcı açıklamalarda bulundu. CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı’yı da değerlendiren Andız, Yıldızlı’dan beklenen tepkilerin farklı olduğunu dile getirdi

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

2012 yılından beri CHP Kocaeli İl Örgütü’nde çeşitli görevlerde bulunduktan sonra geçtiğimiz yıl CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanlığı görevini Zeki Karakadılar’a devreden önceki dönem Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız ile dolu dolu bir röportaj gerçekleştirdik. Sorularımızı tek tek yanıtlayan Andız ile CHP İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım’ın adamı olarak anılmasından, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı’nın performansına, Memleket Partisi’nden Fatma Kaplan Hürriyet’in şimdiden Büyükşehir Belediye Başkan adayı ilan edilmesine kadar birçok konuyu konuştuk. Gazetemize samimi ve çarpıcı açıklamalarda bulunan Andız ile üç bölümden oluşan röportajımızın ilk bölümüyle sizleri baş başa bırakıyoruz…

YILDIZLI’DAN TEKLİF ALMADIM

***İl Kongresinden başlamak istiyorum. Hem Hikmet Erenkaya’nın hem Bozkurt Uslu’nun listesinde kurultay delegesi olarak yer aldınız ama sizi Harun Yıldızlı’nın listesinde göremedik…

-Benim öncelikle kurultay delegesi olmak gibi bir talebim yoktu. İki aday teveccüh gösterdi listelerine davet ettiler ben de kabul ettim. Harun Ağabey’le kongre öncesi bir görüşmem oldu. Orada kendisi benim yönetim ya da delegelik gibi bir talebim olup olmadığını sordu. Eğer ben bir istekte bulunsaydım bir problem yoktu. Ben bir talebimin olmadığını söyledim. Hikmet Bey ve Bozkurt Bey beni gençlik kolları başkanı olduğum için kurultay delegesi olarak yazdıklarını söylediler. Ben de teşekkür ettim. Harun Ağabey tarafından buraya seni yazıyoruz gibi bir söylem gelmedi. Ben de çok dert etmedim.

KURULTAY DELEGELİĞİ TALEPLE OLMAZ

***Teklif gelseydi kabul eder miydiniz?

-Aradan iki seneye yakın zaman geçiyor bugün yine aynı şeyi söylerim. Kurultay delegeliği çok özeldir ben bunun bir taleple olması gerektiğini doğru bulmuyorum. Bugün de aynı şeyi düşünüyorum; Fatma Hanım, Hurşit Bey ve ben bu listede bulunsaydık demedim. Teklif etselerdi kabul ederdim.

PARTİDEN UZAKLAŞTIRMAYA GÜÇLERİNİN YETECEĞİNİ SANMIYORUM

***Hikmet Erenkaya’yı desteklediğiniz için partiden uzaklaştırıldığınız konuşuluyor. Mesela şu anda neler yapıyorsunuz herhangi bir çalışmanız var mı?

-Şu an işimle gücümle uğraşıyorum. Görev yaptığım arkadaşları ziyaret ediyorum. Partiden uzaklaştırmaya kimsenin gücünün yeteceğini de düşünmüyorum çünkü ben kimsenin eliyle gelmedim Cumhuriyet Halk Partisi’ne. Ben bu partinin içinde doğdum, kimse beni elimden tutup getirmediği için kimse de beni uzaklaştıramaz. Aktif siyaset yapmıyorum ama siyasetten kopmuş da değilim.

DİNLENME DÖNEMİMİZ

***Gökhan Aktaş, Cihan Soyluçiçek, Gökhan Orhan da gençlik kollarından gelen isimler ve şu anda ilçe başkanlığı yapıyorlar. Siz İzmit İlçe’ye aday olmayı düşündünüz mü?

-İzmit İlçe’ye yakıştıranlar oldu. Ben 2012’de üniversiteyi bitirdim kente geri döndüm o günden görevi devrettiğim il kongresine kadar hep aktif görevlerde bulundum 8 yıl aralıksız görev yaptım. Bu yaş itibariyle de mental yorgunluğa döndü. Hayatla ilgili de mücadele etmek gerekiyordu o yüzden ben kendim geride durdum. Ben aktif siyasette bulunmamayı kendim tercih ettim. Cihan Ağabey ve Gökhan Aktaş ilçe başkanı oldu ama onların da boşluğu oldu. Gökhan Orhan aktif devam etti bir tek. Bu da bizim dinlenme dönemimiz olarak düşünülebilir.

TECRÜBESİZ GÖZÜKÜYORLAR AMA ÖĞRENECEKLER

***Biraz da gençlik kollarından gidelim… Zeki Karakadılar’ın çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Size göre biraz daha sessiz ve pasif bir süreç götürüyor gibi…

-Herkesin farklı bir yoğurt yiyişi var. Pandemi dönemiyle birlikte siyaset de zor bir süreçten geçiyor. Seçim olmaması nedeniyle herkesin üzerinde bir ölü toprağı var ama arkadaşlar çok ciddi bir şekilde mücadele ediyorlar. Benim şansım, ana kademede görev aldım sonra gençlik kolları başkanlığı yaptım. Siyasette aslında tam tersi olur. Bir de benim yönetimimde yaş ortalaması yüksekti. Benim dönemimde 3-4 tane ilçe gençlik kolları başkanı vardı. İl sekreterim ana kademe il yöneticisiydi. Yaşı bana denk olanlarda ve yaşı büyük olanlarda bir ağabey formülü vardı. Şimdi yaş birbirine denk olan bir yönetim var o yüzden biraz tecrübesiz gözüküyorlar ama öğrenecekler. Gençlik örgütü bir okul arkadaşlar da bu okuldan mezun olacak.

FİKİR SORUYORLAR SÖYLÜYORUM

***Gençlik Kolları’nı hala sizin dizayn ettiğiniz doğru mu?

-Bu bana özgü bir durum değil. Bu dönem beni konuşuyorlar benden önce de eski başkan ağabeylerimizi konuşuyorlardı. Bir iki dönem daha benim üzerimden gider daha sonra geçer. Bu sadece Kocaeli’de değil her yerde böyle. Aktif bir göreviniz varsa ve gençler tarafından seviliyorsanız böyle bir söylem olabilir. Fikir soruyorlar ben fikrimi söylüyorum. Hepsini de uygulamıyorlar. ‘Şunu şöyle yapın’ demiyorum ‘Ben olsaydım böyle yapardım’ diyorum. Sonuçta Zeki de yaşı genç bir arkadaş değil. Kendi mesleği var, siyasi bir aileden geliyor. Bazen paralel düşünüyoruz, bazen aykırı düşünüyoruz. Bu da onun yoğurt yiyişi. Ona bir şey diyemem ama dizayn etmek doğru bir ifade değil.

DİĞER EKİPLERİ YOK EDELİM GİBİ BİR NİYETİMİZ YOKTU

***Gençlik kollarında eski rekabet yok. İlçeler olsun, yönetim olsun hep bir ekibin eline kaldı. Sizin etkiniz var mı bunda?

-Diğer ekiplere ne oldu bilmiyoruz. Tutunamadılar, duramadılar ama bizim yok edelim gibi bir niyetimiz yoktu. Siyasette ve hayatta mücadele etmek zorundasın. Kimse hiçbir şeyi altın tepside sunmuyor. Kimse bize ne ‘Al otur’ dedi ne de elimizden oyuncağımızı alabildi. Bana kimse bir koltuk vermediği için alamıyor da yani. Diğer arkadaşların sorunu bu. Benim için çok derler ‘Falancayla siyaset yapıyor, onun kardeşi, onun ağabeyi’ diye sevdiğim insanlar var ama onları ekip içerisinde en çok yoran kim bir sormak lazım.

BENİM ÜSTÜME YAPIŞTI

***Sizin hiç hep ‘Selman Yıldırım’ın adamı’ diyorlar doğru mu?

-Bu doğru değil. Ne benim adamım var ne de ben kimsenin adamı değilim. Selman Ağabey çok sevdiğim, saydığım bir ağabeyim, büyüğüm. Ben 4 yıl Selman Ağabey’in yanında çalıştım, bir ücret mukabilinde. Diğer arkadaşlara yardımcı olduğu gibi bize de yardımcı oldu. Birçok insan bunu söylemekten imtina eder ben çalışırken de gönül rahatlığıyla söylüyordum. Hala da görüşürüz, bir arada oluruz. Ne çalışırken ne de yanından ayrıldıktan sonra onun yanında çalıştığımı gizlemedim. Onun yanında çalıştığım için de hep böyle bir algı oluştu. Hani maaş veren emir verir derler, böyle bir algı var. Ne Selman Ağabey bunu yaptı ne de ben onun yanında çalışıyorum diye onun dediklerini yapmak zorunda hissettim kendimi. Birçok arkadaş onun yanında çalışıyordu ama bu benim üstüme yapıştı.

NE BEN ONUN ADAMIYIM NE O BENİM EMİR VERİCİM

***Neden sadece sizin üstünüze yapıştı peki bu söylem?

-Çünkü biz sevdiğini de sevmediğini de belli eden insanlarız. O yüzden durduğumuz adamın yanında hep adam gibi durduk. Sevmediğimizin de karşısında durduk. Selman Ağabey benim çok sevdiğim bir ağabeyim. Ama ne ben onun adamıyım ne de o benim emir verenim falan değil. Selman Ağabey’le adam eleman ilişkim yok. İnsanlar da bunu zamanla anladı. Biz Selman Ağabey’le kendisinin ekonomik sıkıntılarından önce ayrıldık. Selman Ağabey sosyo-ekonomik olarak güçlüyken çok farklı insanlar vardı yanında. Sonra ekonomik sıkıntılar yaşadı menfaat için gelenlerin hepsi yanından uzaklaştı. İnsanlar o tabloyu daha yakından gördü. Nasıl dostluk yaptığımız görüldü. Kuruçeşme gibi bizim ilişkimiz hep dostlukla ilgili yan yana durma hikayemiz. Selman Ağabey de sıkıntılarını inşallah aştı, aşmaya da devam edecek.

BİZ AYNI TAKIMIN OYUNCUSUYUZ

***Siyaseten bir arada olmaya devam yani?

-Biz zaten birçok olaya aynı noktadan bakıyoruz yarın bu değiş edebilir. Yarın o beni ikna eder ya da ben onu ikna ederim. İkimiz de ikna olamazsak siyaseten ayrılabiliriz bunlar yaşanabiliyor ama şu an bir problem yok. Biz aynı takımın oyuncusuyuz. Bu büyük bir takım. Şu an aralarında küs olan insanlar var herkes bu büyük ailenin içerisinde.

İZMİT’TEKİ ÜYE DÜŞÜŞÜ İRDELENMELİ

***İzmit İlçe Gençlik Kolları’na neden başkan dayanmıyor. Mehdi Kaan Günan bir yılı doldurmadan görevi bıraktı. Yerine gelen Engin Akbulut tekrar aday olmayı denemedi bile. Ahmet Sefa Aşkın görevden alındı. Ali Sarı zar zor bir yönetim kurdu. Nedir bu İzmit Gençlik Kolları’ndaki basiretsizlik?

-Üye sayısı da gittikçe düşüyor diye biliyorum… Bu gerçekten tartışılacak bir konu. 13-0’dan 13-1’e dönmüş bir kentte üye sayısı neden azalıyor bu bence irdelenmesi gereken bir konu. Bunun İzmit’e özel bir konu olduğunu düşünmüyorum ama bu genel bir sorun. İzmit hep hareketliydi. Kent İzmit yönlendiriyordu. Bu dönem neden böyle oldu bilmiyorum. 2019 seçimlerinden sonra böyle olması kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir konu.

MİLLETVEKİLİ OLMAK İSTEYENLER EKLENMİŞ PROGRAMA

***Hâlbuki daha güçlü olmalıydı belediye kazanılmışken, yanılıyor muyum?

-Çok daha güçlü olmalıydı, parti de aynı şekilde daha da güçlü olmalıydı. Ben 9 Eylül’de törendeydim şahsen üzüldüm. AKP’nin çok çok güçlü olduğu dönemlerde de biz bu kadar kişiyle toplanıyorduk. Sadece belediye başkan adayı olmak isteyenler, milletvekili adayı olmak isteyenler eklenmiş programa. Onun haricinde yine parti emekçileri vardı. Şu an AKP’de de çok bir hareketlilik yok. AKP İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı kim bilmiyorum mesela önceden bilirdik.

***Kocaeli’de durumu nasıl görüyorsunuz? Bazı anketler açıklanıyor, bunlara yorumunuz nedir?

-AKP’nin il başkanı yakın tarihte iki anket açıkladı. Birinde 13-0 oluyor dedi. Bununla ilgili bir veri koymak lazım. Örgütü yönetenlerin buna bir cevap vermesi lazım. Tabii ki onlar biz alacağız diyecek, bu böyle gidecek. Ellibeş’in açıklamalarını takip ediyorum ben. Bildiğim kadarıyla ellerinde GENAR’a yaptırdıkları bir anket var. Buna cevap verecek kişi Harun Yıldızlı’dır.

DIŞARIDAN BİR ADAMI KOCAELİ KABUL ETMEZ

***Kılıçdaroğlu’nun Fatma Hanım’ı erkenden Büyükşehir aday göstermesine ne diyorsunuz? Son geldiğinde biraz temkinli davrandı ancak potansiyel aday o şimdilik…

-Malumun ilanı aslında. Fatma Hanım’ın Büyükşehir adayı olacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok. Kazanılan bütün büyükşehirlerde hemen hemen her yerde alt belediyelerden gelen başkanları seçtiler. Kılıçdaroğlu’nun erken aday göstermesi nedeniyle Fatma Hanım’ın motivasyonunun düştüğüne inananlar da var, örgütlere zarar verdiği görüşü de var. Ben iki tarafa da hak veriyorum. Örgütler demoralize oluyor olabilir ama ilçelere kimi göstereceksin? Dışarıdan bir adamı artık Kocaeli kabul etmez. İYİ Partililerle de arası zaten çok iyi maşallah.

BEŞ PATATES İKİ BULGUR KOYMAK ZOR OLMAMALI

***Fatma Hanım’ın çalışmalarını beğeniyor musunuz peki? CHP’nin mecliste azınlık olması çalışmaları etkiliyor mu sizce?

-Gayretle bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. Ne yapılmak istendi, ne yapılamadı sorusunun açıklanması lazım. Tabii mecliste geride olmak kötü bir psikoloji ama çıkıp halka anlatmada Fatma Hanım sorun yaşamıyor, sosyal medya da çok iyi kullanıyor. ‘Ben şunu yapmak istiyorum ama yapamıyorum’u argümanlarıyla ortaya koymak gerekiyor. ‘Meclis bize engel oluyor’dan ziyade göstermek lazım. Çınar Çocuk Evi’yle elle tutulur bir şey ortaya çıktı o da Nevzat Doğan zamanında başlamış bir projeymiş. İzmit 102 mahalle kalan iki senede birkaç noktaya daha yapılması gerekiyor. Halk Marketler de açılmış yani beş patates iki bulgur koymak zor olmamalı bunlar birer taneyle olmaz, birkaç noktada olmalı. Çünkü yarın Derince’de, Gebze’de seçim kampanyasında bir model koymak gerekiyor.

EKSİĞİ VAR

***CHP’yi şu anda genç bir başkan yönetiyor. Nasıl buluyorsunuz çalışmalarını, Gebze’ye de ağırlık verdiler bu ara…

-Cengiz Bey (Sarıbay) zamanında başladı Gebze’ye ağırlık. Cengiz Bey her cumartesi Batı Yakası’na giderdi, Harun Ağabey de bunu elinden geldiğince yapıyor. Başarılı mı başarısız mı onu önümüzdeki örgüt seçimi belirleyecek. Bence bir gayreti var ama eksiklikleri de var.

VALİ CHP’LİLERLE DE DEĞERLENDİRME YAPABİLİRDİ

***Mesela, ne gibi?

-İSU Genel Müdürü bugün hala görevdeyse ve oğlu hala o kurumda çalışıyorsa bu büyük bir eksikliktir. Millet İttifakı’nın belediyesi bir tane memur yapamazken, İSU Genel Müdürü kendi oğlunu Kandıra Belediyesi’nden iki ayda memur yaptırıyorsa ve hala görevdeyse ben burada sıkıntı görürüm. Bunun daha yüksek sesle dile getirilip kamuoyu oluşturması gerekiyordu. Bir de Vali’nin AKP İl Başkanı ve milletvekilleriyle yaptığı toplantıya yeteri kadar tepki gösterilmedi. Sonuçta burada 12 ilçede biz muhalefetiz ama iktidar olduğumuz bir ilçe var. Sayın Vali CHP İl Başkanı, belediye başkanı ve milletvekillerini toplayıp bir değerlendirme yapabilirdi. Buna bir tepki göstermek gerekmiyor mu? Harun Ağabey’den beklenen refleksler farklıydı genç bir il başkanı olarak.

MEMLEKET PARTİSİ’NE GİTMELERİ ÜZÜCÜ BİR DURUM

*** Memleket Partisi’ne giden gençleri nasıl yorumluyorsunuz? Ne bulamadılar bu insanlar CHP’de?

-Gidenlerden en başta benim de kongrede rakibim olan Murat Erinç var, çok da severim kendisini. Ben hakikaten üzüldüm. Çünkü burası bir yuva. Gençlik kollarında mücadele eden arkadaşların başka bir partiye gitmesi üzücü bir durum. Keşke gitmeselerdi, kalıp mücadele etselerdi. Artık onların tercihi.

***Size bir teklif geldi mi Memleket Partisi’nden?

-Bana teklif gelmez, beni biliyorlar.

CHP’NİN BAŞARISZLIĞI İÇİN UĞRAŞANLAR EL ÜSTÜNDE TUTULUYORLAR

***Gelecek görüyor musun Memleket Partisi’nde?

-Hayır görmüyorum. Arkadaşlara haksızlık etmek istemem ama bundan önce CHP’den gidenler çok daha üst makamlara gelerek geri döndüler. 99’da 2004’te CHP’li olmayanlar, CHP’nin başarısızlığı için uğraşanlar bugün el üstünde tutuluyor bazı yerlerde. ‘Belki biz de öyle oluruz’ diyor olabilirler ama niyet okumak da istemem.

Ekli Dosyalar

13 Eyl 2021 - 13:56 -

Muhabir Merve Dişli


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kıprıslı - emre andız çok yerinde tespitler yapmışsın madem öyle çıkacaksın aday olacaksın göreceğiz beya

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 17:32