Caner Arduç: Millet İttifakı, 10 vekille Kocaeli’de tarih yazacak

CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Caner Arduç gazetemize verdiği röportaja bu dönem Kocaeli’de en başarılı listenin CHP’de olduğunu, Millet İttifakının 10 milletvekili ile Kocaeli’de tarih yazacağını söyledi

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
Caner Arduç: Millet İttifakı, 10 vekille Kocaeli’de tarih yazacak
Caner Arduç: Millet İttifakı, 10 vekille Kocaeli’de tarih yazacak
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Bu haftaki söyleşi konuğumuz, CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren ve geçtiğimiz ay milletvekili aday adaylığı başvurusunu yaparak 8’inci sıradan aday gösterilen Caner Arduç. CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları’nda uzun yıllar emek verdikten sonra üstlendiği Genel Başkan Yardımcılığı göreviyle Marmara Bölge Sorumlusu olan Arduç, tempoyla çalıştığı 1.5 yılın ardından şimdi de milletvekilliği için sahada koşturuyor.

Yaptığı çalışmalara söyleşimiz için kısa bir ara veren Arduç ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Arduç söyleşide adaylık sürecini, CHP’nin gençler için vaatlerini, sahada gözlemlediği tepkileri ve CHP ile ilgili eleştirilen konuları anlattı. Arduç ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizle sizleri baş başa bırakıyor ve keyifli okumalar diliyorum.

Caner Arduç: Millet İttifakı, 10 vekille Kocaeli’de tarih yazacak

CHP’NİN GENÇLERE VERDİĞİ DEĞERİ GÖSTERMEK İÇİN ADAYLIK SÜRECİNE GİRDİK”

 

Öncelikle adaylığınız hayırlı olsun. Adaylık süreci nasıl gelişti?

 

Biz, MYK’daki 9 arkadaşımızla birlikte aday olduk. Genel Başkan’ımızın Cumhurbaşkanı adayı olması yolunda bu MYK çok emek sarf etti. Biz de arkadaşlarımızla bu görevlere talip olup gerçekten CHP’nin gençliğe verdiği değeri göstermek adına listelerde yer almak için aday adaylığı sürecine girdik. Genel başkan yardımcılarımızla görüşmelerimiz oldu, istişarelerimiz oldu, genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüştük. Ondan sonra da gelişen süreçler bizi adaylık noktasına doğru itti, başvurumuzu gerçekleştirdik. Liste sürecinde ittifaklar gündeme geldi, ittifakımızda bulunan 4 siyasi partinin bizim listelerimizde seçime girmesi kararı alınınca tabii biz partinin genç evlatları biraz daha fedakarlık yapma yoluna girdik.

 

 

MİLLET İTTİFAKI OLARAK TARİH YAZACAĞIZ”

 

Ama AKP eski İl Başkanı Mehmet Ellibeş’le de aynı sıradasınız…

 

Evet, AKP’nin en genç adayı Berna Abiş 10’uncu sırada. 8’inci sıraya layık gördükleri Mehmet Ellibeş, il başkanları… Diğer siyasi partilerin listeleriyle ilgili görüş beyan etmek istemiyorum ama Cumhuriyet Halk Partisi’nin listesi bu dönem Kocaeli’de en başarılı ve seçmene en çok hitap eden liste oldu. Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi Hasan Bitmez listemizde, Gelecek Partisi İl Başkanı Serap Çakır listemizde. Geçtiğimiz dönemlerde DSP’de de siyaset yapmış Tülin Keçeci Güngör listemizde. GTO Başkanı batı yakasının sevilen ismi Nail Çiler listemizde, il başkanımız örgütümüzü temsilen listemizde, Profesör Doktor Muhip Kanko listemizde. Gerçekten liste olarak ben çok başarılı buluyorum ve ciddi anlamda karşılık bulacağını düşünüyorum. Artık hedefi de yükselttik 8 milletvekili çıkartacağımıza inanıyorum. Benim geçtiğimiz aylarda bir açıklamam olmuştu ‘Kocaeli’de Millet İttifakı olarak biz 8 milletvekili çıkartacağız’ demiştim. Şimdi onu güncelliyorum, 8 milletvekilini CHP listelerinden giren adaylarımızla çıkartacağız. 2 milletvekili de İYİ Parti’nin çıkartacağını düşünüyorum. Millet ittifakı olarak 10 milletvekili ile Kocaeli’de tarih yazacağız.

 

GENÇLERİN ÇEKTİĞİ SIKINTILARA ŞAHİDİM”

 

İl gençlik örgütünüzün desteğini alıyor musunuz?

 

İl gençlik kollarımız 12 ilçemizle aktif çalışmalar içerisinde. Uzun zamandır da genç seçmen ziyareti yapıyordu arkadaşlar. Aday adaylığım sürecinde ilçe başkanlarımızla toplantı gerçekleştirmiştik orada da bu konuya değinmiştik. Ondan sonra da adaylık başvurumda genel merkeze kadar gelerek desteklerini esirgemediler. Gerek saha programları gerek verdikleri desteklerle hep yanımdalar. Ben gençlik kollarından gelen birisiyim. İlçe gençlik kolları yöneticiliğinden başlayıp kademe kademe ilçe gençlik kolları başkanlığı, iki dönem il yöneticiliği, kurultay delegeliği ve son olarak genel başkan yardımcılığı yapmış biri olarak gençlerin parti içerisinde ve dışarıda çektiği sıkıntılara bilfiil şahidim. O yüzden o arkadaşların verdiği emekleri biz dörtle çarptığımızda ancak hakkını vermiş oluyoruz. Gençlerin siyasetle ilgilenmediği bu dönemde Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadrolarında görev almak bir anlamda cesaret işidir. Bizim partimizde siyaset yapan gençler maalesef kamuda iş bulamıyorlar, özel sektörde partili oldukları için işe giremiyorlar. AKP’nin baskıcı politikaları yüzünden bizim partililerimiz 21 yıldır rahat bir nefes alamadılar. Bizler artık iktidarı değiştirip, siyasi baskıya izin vermeden üyelik şartı aramadan CHP’li AKP’li MHP’li HDP’li demeden gençlere eşit hizmet edecek, devlet kadrolarında da eşitliğe özen gösterecek ve liyakat sahibi olan insanları işbaşına getirecek projeleri hayata geçireceğiz. Bu yüzden projelerimizin tamamı adalet, liyakat ve eşitlik üzerine kurulu.

 

SKM’DEN BAĞIMSIZ DA ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

 

Nasıl gidiyor çalışmalar, neler yapıyorsunuz?

 

Çalışmalar çok yoğun gidiyor. İlçe seçim koordinasyon merkezlerimiz programları İl SKM’ye bildiriyor il SKM de bizleri ilçe ilçe dağıtıyor. Bugün 14 adayımız da sahada. Kimi Gölcük’te STK ziyaretinde kimi İzmit’te esnafla, pazar geziyor, seçmenlerle bir araya geliyoruz. Tabii bizim adaylığımız biraz daha gençlere yönelik olduğu için ben SKM’nin dışında bağımsız çalışmalar da yapıyorum. Gençlik kollarımızla birlikte ilk defa oy kullanacak gençlere ziyaret yapıyoruz, iftarlar düzenliyoruz, arkadaşlarımızın aklına takılan sorular varsa onları cevaplıyor partimize oy vermesi için ikna etmeye çalışıyoruz. Gençlerin aklında hiçbir soru işareti kalmasın diye uğraşıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’ne, Millet İttifakı’na, Cumhurbaşkanı Adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’na gönül rahatlığıyla oy verebilsinler diye bizim partimizin ortak mutabakat metninde olan projeleri anlatarak oylarına talip olduğumuzu söylüyoruz.

 

Caner Arduç: Millet İttifakı, 10 vekille Kocaeli’de tarih yazacak

İKTİDAR GELECEK”

 

Tepkiler nasıl sahada?

 

Bugüne kadar aldığımız tepkiler çok iyi. İnsanların değişime inandığı, 21 yıllık AKP iktidarının ülkeyi götürdüğü noktadan gençlerin bıktığı bu dönemde bizim vaatlerimizle birlikte iktidarın geleceğini düşünüyorum.

 

İNCE’YE OY VEREN GENÇ SEÇMEN CHP’YE YÖNELİYOR”

 

İkna etmekte zorlandığınız genç bir kitleyle karşılaştınız mı?

 

Özellikle son birkaç aydır Muharrem İnce’nin etkisini azda olsa görüyoruz sahada. Gençler popülist söylemleri seviyor, kendileri gibi giyinen, kendileri gibi davranan liderleri dikkate alıyor. Muharrem İnce de genç bir siyasetçi, söylemleri de gençlere yönelik o noktada gençleri biraz etkiliyor ama finale doğru geldiğimizde tabii ki gerçeklerle anlatılanlar çok farklı oluyor. O yüzden bizim projelerimiz yere basan, altı dolu olan ve 100. yılına gireceğimiz cumhuriyetle yaşıt bir parti olduğumuzdan dolayı da biraz daha güven veriyoruz. Zaman daraldıkça Muharrem İnce’ye oy veren genç seçmenin de CHP’ye yöneldiğini son analizlerde görmeye başladık.

 

PARTİSİNİN YERİNDE OLSAM BİRİNCİ SIRADAN ADAY GÖSTERİRİM”

 

Eski il gençlik kolları başkanınız Murat Erinç de Memleket Partisi’nin milletvekili adayı. Ona ne diyeceksiniz?

 

Murat bizim sevdiğimiz bir arkadaşımız. Hatta geçen gün Gültepe’de bir iftar programında denk geldik, biraz da esprileştik, ben isterdim ki Murat’ı birinci sırada göstersinler. Murat o parti için büyük emek verdi, kendi cebindeki parayı harcadı, kirasını ödedi, etkinliklerde bulundu. Ben Memleket Partisi’nin yerinde olsam Murat Erinç’i birinci sıradan aday gösterirdim. Biz oraya gitti diye kimseye hiçbir kırgınlık gütmüyoruz. Murat bizim kardeşimizdir, yönetimlerinde bulunan arkadaşlarımız da var Cumhuriyet Halk Partisi’nde de büyük emeği vardır. Ben umuyorum en kısa sürede kendi öz yuvalarına Cumhuriyet Halk Partisi’ne döneceklerdir.

 

GENÇ SEÇMEN SAYISI AKP’NİN ALDIĞI OYDAN FAZLA”

Peki… Gençlerin bu dönemde derdi çok. Cumhuriyet Halk Partisi ne vaat ediyor gençlere?

 

Gençlerle ilgili onlarca vaadimiz var. Bu röportajda bunlara değinmemiz gerekiyor çünkü biz ana akım televizyon kanallarında gazetelerde çok fazla boy gösteremiyoruz iktidar partisi gibi yandaş çetelerden akan para şelalelerimiz olmadığı için reklam çıkacak büyük bütçelerimiz de yok ama bu röportajlarda da gençlere ulaşıp CHP’nin millet ittifakının vaatlerini sizin aracılığınızla Kocaeli’deki seçmenlere ulaştırmamız gerekiyor. Bu sebeple Gazete Barış ailesine ve sizlere bize bu fırsatı verdiğiniz içinde teşekkür ediyorum. Evet, Kocaeli’de bu dönem seçmen profilinin üçte biri 35 yaş altı genç seçmenden oluşuyor. Bugün Kocaeli’de 550 – 600 bin civarı genç seçmen var. Hemen hemen AKP’nin 2018’de aldığı oy kadar. Biz de gençlere ulaşıp Sayın Kılıçdaroğlu’na ve partimize oy vermeleri için çalışma yapıyoruz. Bu çalışmayı yaparken ilk defa oy kullanacak gençleri kapı kapı geziyoruz. Ramazan’dan sonra da mahallelerde ufak çaplı mitingler, toplantılar düzenleyip gençlerin oylarına talip olduğumuzu belirteceğiz.

 

ARTIK BAHAR ŞENLİKLERİ İPTAL OLMAYACAK”

 

Üniversiteli gençlerle bir araya gelebiliyor musunuz? Malum pandemiden beri gençlere ulaşmak da zorlaştı…

 

Üniversitelerle ilgili oldukça sıkıntı yaşıyoruz bu dönem, bahar şenlikleri bile yapılamıyor. Sürekli okullar kapanıyor. Deprem zamanında da depremzedeleri yerleştireceğiz bahanesiyle üniversiteye ara verdiler. Burada yurtlar boş kaldı. Devlette bir plansızlık var her kafadan bir ses çıkıyor. Ne pandemiyi ne afeti yönetebildiler ne de bir planlama yapabiliyorlar. Biz de diyoruz ki artık bahar şenlikleri iptal olmayacak, üniversitelerde koyulan fiili yasaklara son vereceğiz, ara verilmesi kapatılması gibi durumlar söz konusu olmayacak. YÖK’ü kapatacağız, üniversitelerin idari ve mali özerkliğini sağlayacağız. Yurtlarda yemekleri ücretsiz vereceğiz, siyasi sebeplerle yurtlardan atılmaları engelleyeceğiz. TÜBİTAK gibi teknoloji üreten kurumların başına liyakat sahibi insanları getirecek, üniversitelerde bilim ve teknoloji alanında çalışmalar yapılmasına destek olacağız.

 

Caner Arduç: Millet İttifakı, 10 vekille Kocaeli’de tarih yazacak

KYK FAİZLERİNİ MYK’DE TARTIŞIP GENEL BAŞKANA SÖYLEDİK”

 

Kılıçdaroğlu’nun pek çok vaadi daha sonra Erdoğan tarafından da gündeme getirildi. Mesela bunlardan birisi gençler için de büyük bir problem olan KYK faizlerinin silinmesiydi. Bu fikrin oluşumunda gençlik kollarının bir payı oldu mu?

 

Erdoğan bu sıra zaten bizim vaatlerimizin olduğu kitapçığı eline almış kopyala yapıştır yapıp duruyor. Gerçekten bizim vaatlerimizden birisi üniversite öğrencilerinin KYK kredi faizlerinin silinmesi. AKP kısmen yaptı ama bunu da beceremediler. Bir sürü mağdur var. Biz bunu MYK’da tartışmıştık ve genel başkanımıza söylemiştik. Genel Başkan’ımız bununla ilgili bir çalışma yaptı ve bütçeye yükü ne kadar olur diye araştırdı. Faizlerin tamamını siliyoruz ödemesi gereken anaparayı da sigortalı işe başlayana kadar erteliyoruz. Sigortalı işe başladığında ödemeyi başlatıyoruz, eğer olur da girdiği işten çıkar veya çıkartırsa da ödemeyi donduruyor ve erteliyoruz. Mesela sigortalı işe başladı 6 ay çalıştı, 6 ay sonra işten çıktı yeni bir işe girene kadar erteliyoruz o zaman da bir faiz almıyoruz. Aslında ödedikleri ana parada bir noktada çok cüzi bir tutarlara geldiği için onlara yük olmaktan da çıkmış oluyor.

 

GENÇ ÇİFTÇİYİ DESTEKLEYECEĞİZ”

 

Aslında bunların yanı sıra eskiden tarım ülkesi olarak anılan bir ülkede şu an topraktan elde edilen her şey ateş pahası oldu. Bu yönde bir çalışmanız olacak mı? Pek çok ziraat mühendisi işsiz var…

 

Tabii ki biz parti olarak tarıma çok önem veriyoruz. Bu sorunu da gençlerle çözeceğiz. Gençlerin gıda, hayvancılık alanlarında girişimcilerini destekleyerek genç çiftçi tanımını destekleyerek daha fazla gencin bu desteklerden yararlanmasını sağlayarak ekolojik okur yazarlık dersi vereceğiz aynı zamanda. Kırsalda bulunan gençlerin SGK primini biz ödeyeceğiz devlet olarak. Kırsal kalkınmayla ilgili köy okullarını tekrar açacağız, oralara öğretmen gönderip köy okullarında eski halkevleri mantığıyla işletip öğrencilerin özellikle köylerde üretime destek olmaları için teşviklerde bulunacağız.

 

TEKNOLOJİ ÇAĞINDA YAŞIYORUZ GENÇLER BİLGİSAYAR ALAMIYOR”

 

Benim şu anda hem çevremde hem sosyal medyamda gördüğüm gençler pek çok imkana ulaşamamaktan çok şikayetçi. En basitinden bir cep telefonunu değiştirmek, bilgisayarı bozulsa istediği bilgisayarı alamamaktan şikâyetçi. Hele de online eğitim bu kadar yaygınlaşmışken artık bunlar bir lüks değil ihtiyaç haline geldi. Bununla ilgili partinizin çözüm önerisi nedir?

 

Gençlerin teknolojiye ulaşımı dolar kurunun da artmasıyla birlikte çok zorlaştı. 13’üncü Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da birkaç ay öncesinde projelerini açıkladı. Gençlerin alacağı ilk cep telefonu, oyun konsolunda ÖTV’yi kaldıracağını söyledi. Piyasadaki en pahalı telefonu 55 -60 bin TL’ye alabiliyorsunuz ÖTV’siz hali 20-25 bin TL. Aynı şekilde gençlerin alacağı ilk araçta da ÖTV’yi sıfırlayacağız. Yani bu demek oluyor ki 800 bin TL’ye alacağınız sıfır aracı 200-250 bin TL’ye alabileceksiniz. Bugün bir araç alırken iki araç parası da devlete ödüyorsunuz. Biz bunu özellikle gençlerin daha rahat araçlarını alabilmesi, teknolojiye ulaşmaları açısından ÖTV’leri kaldırıyoruz. Gençler için aslında çok önemli bir proje. Teknoloji çağında yaşıyoruz, gençler bilgisayar alamıyor, modellerini yükseltemiyorlar. Bunlar artık gereklilik, yurtdışında beş para etmeyen şeylere binlerce lira veriyoruz. Tabii bu vaatler bir sefere mahsus. İlk amaç gençleri hızlı bir şekilde rahatlatmak. Önümüzdeki süreçte, beş yıllık kalkınma planında doları da düşüreceğimiz için teknoloji ürünleri çok daha ucuzlamış olacak. Bundan 2-3 yıl sonra çok ucuza bu ürünleri alabilecek arkadaşlarımız. Biz gençler hemen rahatlasın istediğimiz için bu ÖTV indirimini getiriyoruz. Gençler rahatlıkla teknolojik aletlere ulaşabilecek.

 

GENÇLERİN OLMAZSA OLMAZI”

 

Peki, sahada bu vaatler gençlerden karşılık görüyor mu, yeterli geliyor mu?

 

Pek çok vaadimiz var ama en çok karşılık bulan tabi ki araç ve telefonlardaki ÖTV indirimi. Çünkü gençlerin olmazsa olmazı diyebilirim. Sosyal medyayı kullanmayan yok, şarjımız bittiği zaman hayattan kopuyor gibi oluyor tedirgin oluyoruz biz. Bu anlamda arkadaşlarımız bu projelere çok önem veriyorlar.

 

SURİYELİLERİ DAVULLA ZURNAYLA GÖNDERECEĞİZ”

 

Bildiğiniz gibi Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, “Zafer Turizm” söylemiyle yola çıktı ve Özdağ’ın mültecileri ülkelerinde gönderme söylemi de oldukça tuttu. Gençler arasında mültecilerden kaynaklanan büyük bir rahatsızlık var. Bir noktada ülkedeki sorunların en büyük nedenlerinden biri olarak da mülteciler görünüyor. CHP bu konuyla alakalı ne düşünüyor? Gebze’de 16 yaşındaki bir kızımız mülteci tarafından öldürüldü, ilimize de her gün daha da yerleşmeye devam ediyorlar. CHP’nin mülteci planı ne?

 

Suriyelileri göndereceğiz diye bir kampanya yaptılar, büyük bir çıkış yakaladılar genç seçmende ama programlarının, projelerinin yere basmadığını gördükten sonra insanlar sorgulamaya başladılar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz de Suriyelileri göndereceğiz diyoruz. Genel başkanımız davulla zurnayla göndereceğiz diyor. Bunu yaparken ama biz altına 4 aşamalı bir program koyuyoruz. Suriyelileri göndereceğiz diyoruz ama nasıl göndereceğiz, öncelikle Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatını kuracağız. Bu teşkilat Suriye ile görüşecek, karşılıklı büyükelçilikler tekrar açılacak. İkinci aşamada orada güvenli bir bölge oluşturulacak inşaat çalışmaları başlayacak. Ev, hastane okul yapılacak. Suriyeliler de bizler gibi insan. Biz önce insan diye bakan bir partiyiz. O yüzden Önceliğimiz o insanları otobüse bindirip göndermek tabii değil orada da rahat bir yaşam alanı oluşturarak göndermek. Evlerini kuracağız, okullarını kuracağız, hastanelerini yapacağız daha sonra da Suriyelileri gönül rahatlığıyla davulla zurnayla bölgeye taşıyacağız. Bunu yaparken de ülkeye maliyeti olmayacak şekilde yapacağız. Avrupa Birliğinden alacağımız fonlarla o bölgeyi ayağa kaldıracağız. Karga tulumba oraya göndermeyeceğiz. Önceliğimiz insan, orada rahat yaşam sürmeleri için gerekli altyapı çalışmalarını yapacağız.

 

Caner Arduç: Millet İttifakı, 10 vekille Kocaeli’de tarih yazacak

OSMAN ÖCALAN’I BULARAK BİNALİ YILDIRIM’A OY İSTEDİLER”

 

HDP’yi anlatmakta zorlanıyor musunuz sahada, çok soru geliyor mu?

 

HDP ile ilgili arkadaşlarımızdan zaman zaman sorular geliyor. Genelde gelen sorular altılı masanın bir tarafında HDP var, gizli ortağınız alttan sizi destekliyor deniliyor. Tabii bunlar AKP’nin oluşturduğu bir algı çalışması. Bunu yerel seçimde de yaptılar. CHP’yi yerel seçimde HDP destekliyor, İBB’yi HDP yönetecek’ dediler ama geldiğimiz noktada öyle bir durum olmadı. Bunu da yaşayarak gördük. Bize böyle iftira atanlar TRT ekranlarında MİT’in bulamadığı Osman Öcalan’ı bularak çıkarıp Binali Yıldırım’a oy istediler. Biz bunları anlatınca insanlar bu noktada geçmişi hatırlayıp bize hak veriyorlar. Ayrıca HDP kendini ispatlamış bir siyasi partidir. 6 milyona yakın oy oranına sahiptir. HDP’ye terörist olarak bakılıyorsa bu ülkede 6 milyon terörist mi var yani böyle bir şey olabilir mi? Burada teröristin tanımının iyi yapılması gerek. İktidar kendisinden olmayan herkese terörist yaftası vuruyor ve terör kelimesini o kadar ucuzlatıyor ki Cumhurbaşkanı hakkında olumsuz bir şey konuştuğunuzda bile hemen terörist oluyorsunuz. En son soğan satıcılarını terörist ilan ettiler. İnsanlar da bu noktada tepki gösteriyorlar artık. Bizim HDP ile hiçbir problemimiz yoktur. Genel Başkan’ımız çok açık ve net söylüyor, terörle arasında mesafe koymayan hiçbir siyasi partiyle bizim işimiz olmaz. Terör insanlık suçudur. Kürt sorunu ile ilgili de çözümün adresi Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir diye, kapalı kapılar ardında bu sorunlara çözüm üretilemez. HDP bugün Yeşil Sol Parti adıyla seçime giriyor. Kocaeli’de de milletvekili adaylarını çıkardılar, Cumhurbaşkanı seçimlerinde Kemal Bey’e oy verip milletvekili seçimlerinde de kendi adaylarına oy verecekler. HDP, altılı masanın bir yanında da yoktur. Adalet, eşitlik ve barış için Kemal Bey’e destek olacaklar, sahada zaten bunları insanlara anlatınca hak veriyorlar.

 

SELAHATTİN DEMİRTAŞ’I ADİL YARGILAYACAĞIZ”

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Selahattin Demirtaş’ı serbest bırakacağını söylemesi de önyargıları arttırmış olabilir mi?

 

HDP ile ilgili gelen sorular arasında bu da var. Selahattin Demirtaş 5.5-6 yıldır hapiste ama hakkında kabul edilmiş bir iddianame yok. Biriyle ilgili bir suçlama yapıyorsanız onun hakkında bir iddianame hazırlarsınız, savcılık bunun gereğini yapar hakim karşısına çıkarır suçu varsa cezasını çeker. Kasım 2016’dan beri hapiste tutuyorlar. Neye göre hapiste tutuyorsunuz? Biz Selahattin Demirtaş’ı serbest bırakacağız demiyoruz. Selahattin Demirtaş’ı da Osman Kavala’yı da adil yargılayacağız diyoruz. Eğer suçu varsa zaten cezasını çeker, yoksa zaten serbest bırakılırlar.

 

BAŞÖRTÜSÜ KONUSUNDA SAMİMİ BİR PARTİYİZ”

 

Başörtüsü tepkisi almaya devam ediyor musunuz?

 

Cumhuriyet Halk Partisi, başörtüsü sorununu çözmüş bir partidir. Meclis’te başörtüsü Cumhuriyet Halk Partili vekillerin de oylarıyla geçti. Üstüne Genel Başkan’ımız bu konuyu gündeme tekrar getirdi, anayasal güvence altına alınması konusunda bir girişimde bulundu. Biz başörtüsü konusunda samimi bir partiyiz. Biz insanların örtünmesine, giyinmesine karışan, kaç çocuk yapmasına kadar dil uzatan bir parti değiliz. İnsanlar istediğini giyer. Biz Allah’la kul arasına kimsenin girmemesi gerektiğini savunan bir partiyiz. Tüm inançlara aynı mesafedeyiz. Özellikle başörtüsüyle ilgili CHP’nin bir sorunu yoktur. Başörtülü parti meclis üyelerimiz var, başörtülü milletvekili adaylarımız var, bu da bizim ne kadar samimi olduğumuzu gösteriyor.

 

GENÇ SEÇMENLERİN YÜZDE 70’E YAKINI CHP’YE OY VERECEĞİNİ SÖYLÜYOR”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan pek çok ilde gençlerle bir araya geliyor. Kılıçdaroğlu neden Kocaeli’de böyle bir şey yapmıyor?

 

Aslında genel başkanımız da gençlerle bir araya gelip soru-cevap yapıyor. Hatta 4 gün önce Ankara’da böyle bir program yapıldı. Genel başkanımız gençlere her yerde çok net cevaplar veriyor. Bu programlar sürekli olarak yapılıyor. Biz gençlik kolları olarak da Türkiye genelinde gençlik buluşmaları düzenledik. 40’yakın ilde genel başkanımızla gençleri buluşturduk. Ama bu buluşmalar bir dizi program dahilinde yapılıyor. Kocaeli’de de yapılacaktı ama seçim sürecine girildi ve müsait bir gün bulunamadı. Gençlik buluşmaları çok büyük fayda sağladı, gençlerin CHP’ye oy vermeleri yönünde büyük bir mihenk taşı oldu. Yapılan araştırmalarda da genç seçmenlerin yüzde 70’e yakını CHP’ye oy vereceğini söylüyor. Biz gençler CHP’nin projelerini bilerek oy vermelerini istediğimiz için herkese ulaşmaya çalışıyoruz.

 

GENÇLER YURT DIŞINI GEZMEK DEĞİL YURTDIŞINA KAÇMAK İSTİYOR”

 

Günümüzde gençler için yurtdışını gezip görmek de hayal gibi bir şey oldu resmen. Hem döviz kuru hem pasaport harçları hem pek çok ülkenin vize vermemesi… Bunlar için nasıl bir çalışma içerisindesiniz?

 

2002 AKP iktidara geldiğinde ülkemizi komşularıyla sıfır sorun bir şekilde devralmışlardı şimdi sıfır komşu durumundayız. Maalesef artık durumu iyi olan genç de yurtdışına çıkamıyor çünkü vize alamıyor. Durumu olmayan genç hiçbir şekilde çıkamıyor, her şeyin fiyatı yükseldi. Bunu geçiyorum gençler bırakın yurt dışına çıkmayı Türkiye’yi de gezemiyor. Okuyan öğrenciler bayramda bilet alıp evine bile gidemediler. CHP Gençlik Kolları olarak bununla ilgili bir proje hayata geçirerek 100 bine yakın öğrenciyi askıda bilet uygulamamızdan faydalanarak bayramda ailesine kavuşmasına destek olduk. Bu anlamda partililerimiz çok ciddi bağışlar yaptılar. Biz de o bağışlarla askıda bilet uygulamasını başlatıp bayramda öğrenci arkadaşlarımızın aileleriyle buluşmak için çalışma yaptık. Bu konuda kendi ülkelerini gezemeyen gençlerin yurtdışı hayali de maalesef yok. Zaten bugün ülkenin geldiği bu noktada gençler yurtdışına gezmeye değil yurtdışına kaçmayı istiyor. Gençler eskiden yurtdışını gezmek isterdi şimdi oradaki garsonluğu tercih ediyorlar yeter ki gidelim modundalar. Onlara da şunu söylemek istiyorum sabredin 14 Mayıs’a çok az kaldı, CHP iktidara geldiğinde pasaport ücretini kaldıracağız, yurtdışına çıkış harcı da almayacağız. Gençler istedikleri yere gidip gezecekler. Hatta Genel Başkan’ımız geçen gün vizeleri de kaldıracağını söyledi. Bunun için de ülkelerle gerekli çalışmaları yapıp vizeleri de kaldıracağız. Gençlerimiz yurt dışına kaçmaya değil bizim iktidarımızda turistik geziler yapmaya çıkacaklar.

 

15 MAYIS İTİBARİYLE DERDİN BİTTİĞİ BİR ÜLKEDE YANLARINDA OLACAĞIZ”

 

Caner Arduç, nasıl bir milletvekili olacak?

 

 

2 çocuğum var, 32 yaşındayım. Ben henüz gençliğimi yaşayamadığım bu ülkede kendimi, eşimi bir kenara bıraktım, çocuklarımın geleceğini düşünüp onun için mücadele ediyorum. 12 yaşında çocukların ekonomiden dert yandığı bu dönemde Caner Arduç tam da bu noktada gençlerin milletvekili olacak. Çünkü Caner Arduç bu ülkeye yıllarını vermiş bir astsubayın, orta gelirli bir ailenin evladı. Bu zamana kadar hep gençlerin yanında olmuş ve gençlerle yol yürümeye de devam edecek. Allah nasip eder de milletvekili olursak bugün olduğu gibi yine üniversiteli, liseli kardeşlerimizle çay içip zaman geçireceğim. Biz şu anda muhalefet partisiyiz, muhalefetin temsilcisiyiz. AKP’nin baskıcı politikaları yüzünden gençlerin gözaltına alındığı süreçte onların yanında mücadelede yanlarında olduk, karakollarda destek olduk ama Bundan sonra da özgürlüklerinde yanlarında olacağız. Tweet attığı için gözaltına alınan değil, eleştirdiği için hor görülen değil hakkını ararken biber gazına mağrur kalan değil, teknolojiden eğitime yeni çağa ayak uyduran, 15 Mayıs itibariyle sorunun, derdin bittiği, gençler için özgürlüklerin arttığı, bu noktada da daha rahat bir hayat yaşayacakları bir ülkede yanlarında olacağız. Onların sorunlarını kendimize dert edineceğiz. Milletvekili olduğumuz süreçte de onların sorunlarını meclis kürsüsünde dile getirerek haklarını almalarında yardımcı olacağız.

Ekli Dosyalar

19 Nis 2023 - 14:23 -

Mahreç  Merve Dişli


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

12

Ercan - Chp’ nin çalışan 3 4 vekil adayın biri 8. Sıra demeden sürekli alanda gördüğüm bir genç, inşallah başarırsın ama başaramazsanızda geleceğin çok parlak helal olsun sana bu mücadeleni kimse unutmaz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Mayıs 11:46
11

Ersin - Bu dönem bir dip dalga geliyor bi bakmışsın milletvekilisin kardeşim. Sana yakışırsa bize ne düşerse yanındayız.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 00:30
10

Hayal Perestler - Sen üçü, hadi dört öpte başına koy. Hayal kurmayı bırakın beşli çeteye iş yapan , Kocaeli'nde CHP yi perişan eden, buna göz yumanlara oy yok.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 20:41
09

Erdal - üniversite yıllarından beri parti koştuyorsun sonunda hak ettiğin yere geldin kardeşim. yolun açık olsun inş. bir sonraki dönem daha iyi yerlerde olursun yolun açık olsun

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 17:57
08

Demokratamca - Ötv indirimi için size nasıl güvenecek. Başa gelince yapacağınızı nerden bilelim?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 16:36
07

Erbakancıgençlik - Hayat pahalılığı burama kadar geldi, artık bir değişim şart, oyumu Kemal kılıçdaroğluna vereceğim ama mecliste hala kararsızım.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 09:24
04

İzmitli - Bu milleti perşiran ettiler çarşıya pazara çıkamaz olduk alpte oy veren ellerim kırılsaydı keşke bu sefer Chp ye vereceğim kesin gençler gelsin başa yeter

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 19 Nisan 18:44
06

Hadi Bolum - @İzmitli 04 nolu yoruma cevabı: Buna kim inanır KADİR İNANİR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 01:29
03

Mehmet - Bu haber çok okunur ama içerik güzel olmuş 10 olmasa da 7 olacağı kesin

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 19 Nisan 17:13
02

Mert - Yazık ya, çocuğa gürcülük bulaştırmışlar. 6 dese anlarımda 10 vekil nedir yaa.

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 19 Nisan 15:59