“Ana muhalefet İYİ Parti’dir”

İYİ Parti Körfez İlçe Başkanı Mehmet Candemir gazetemize verdiği röportajda Altılı masanın Körfez’deki ana muhalefeti İYİ Parti olduğunu söyledi

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
“Ana muhalefet İYİ Parti’dir”
“Ana muhalefet İYİ Parti’dir”
+1
Haber albümü için resme tıklayın

İYİ Parti Körfez İlçe Başkanı Mehmet Candemir ile iki bölümlük röportajımızın son bölümünde 2019’daki yerel seçim sürecinde yaşananları konuştuk. Seçimin az bir farkla kaybedildiğini söyleyen Candemir, o dönemki hatalardan ders alındığını, güzel bir çalışmayla halledileceğini söyledi. CHP’li Bozkurt Uslu’nun geçen yıl tekrar aday olacağını açıklaması hakkında da konuşan Candemir, aday olursa destekleyeceklerini ancak altılı masanın Körfez’deki muhalefetinin İYİ Parti olduğunu ve İYİ Parti’nin yönetmesini istediğini ifade etti. Milletvekilliğini hak eden bir kişi varsa onun da İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız olduğunu söyleyen Candemir, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ı tartışmanın ise farklı bir mecra söyledi.

İYİ Parti Körfez İlçe Başkanı Mehmet Candemir ile iki bölümlük röportajımızın son bölümüyle sizleri baş başa bırakıyor, keyifli okumalar diliyorum…

“NEYİ YAPMAMAMIZ GEREKTİĞİNİ BİLİYORUZ”

Biraz da 2019’u konuşalım… Yerel seçimlerde Körfez İYİ Parti’ye bırakılmıştı ancak ittifak ortağınız CHP bu duruma büyük tepkiler gösterdi. Orada topyekun bir dayanışma olsaydı Körfez kazanılabilir miydi? 

Körfez kazanılabilirdi, bunu bölgede aktif çalışan bir meclis üyesi olarak söylüyorum. Biz ittifak olarak AK Parti’yi 4 mahallede geçebildik. Biz kendi bölgemizde çok iyi çalıştık, CHP’lilerle de çok iyi çalıştık. Cumhurbaşkanlığı sisteminin getirdiği bir zorunluluk ittifak. Karşı tarafa baktığınızda MHP’ye verilen bir belediye başkan yardımcılığı dahi yok. Birkaç bu tarz şeyler yaşandı, yaşanmaması artı sağlar mıydı, evet. Tecrübeli olarak nitelendirdiğimiz Engin Bey (Taşdemir) ve Fevzi Bey (Candemir) bunları engellemeye çalıştılar ama duyu ve vidayı birleştiremedik. Farklı cenahlardan olmanın getirdiği görüşleri potada eritemedik. Ama ben Bülent Bey’in (Yıldız) de bizim de hatalarımızdan ders aldığımızı düşünüyoruz. Biz neyi yapmamamız gerektiğini biliyoruz. Az bir oy farkıyla kaybettik, güzel bir çalışmayla halledeceğiz.

“İYİ PARTİ’NİN ADAYI OLARAK CESARET İŞİYDİ”

Peki, sizce Körfez neden kaybedildi? Salih Şirin orası için doğru bir aday mıydı?

O dönem İYİ Parti’ye yapılan karalama kampanyasını hatırlıyorsunuz. Biz sokakta terörist olduk, FETÖ’cü olduk. O dönem İYİ Parti’nin adayı olarak cesaret işiydi. Salih Bey o cesareti gösterdi. Çok fazla aday vardı biz Salih Bey’i destekleriz dediler. Eğer onlardan biri yüzde 100 olmak isteseydi Salih Bey de desteklerdi.

“KÖRFEZ’DEKİ ANA MUHALEFET İYİ PARTİ’DİR”

Yeni dönem için de Bozkurt Uslu geçen yıl tekrar çalışmalara başladı. İYİ Parti yine Körfez’den aday çıkartmak için bastıracak mı?

20 yıldır iktidara hasret bir muhalefet var. AK Parti geldiğinde ben oy kullanamıyordum. Belediye kısmını genel seçimden sonra konuşalım. Yerel seçimleri konuşmak mantıklı bir hareket değil. Biz genel seçimi alırsak belki ittifak kalmayacak. Ya da altılı masa devam edecek, burada diğer paydaşlarımız da var. Bozkurt bey benim çok sevdiğim bir kişilik. Ona olan saygım hat safhada, Körfez’in siyasi değerlerinden biri. Adaylık düşünüyordur, hayırlı olsun. Aday olursa elimizden geleni yaparız. Ama şunu söyleyeyim Altılı masanın Körfez’deki ana muhalefeti İYİ Parti’dir. Biz 4 bin 500 üyeye sahip, 6 meclis üyesi olan tüm mahallelerde aktif çalışan bir teşkilatız. Körfez’i kim yönetmeli diye sorarsanız tabii ki İYİ Parti derim.

“EMİRŞAH BEY BUNU BİZİMLE KONUŞMALI” 

Mesela İzmit Belediye Başkanı Yardımcısı Emirşah Torun’un da Fatma Hanım’dan vizeyi alıp adaylığını kesin gördüğü için kendi çapında ziyaretlere çalışmalara başladı. Bu konuda sizden fikir alındı mı? 

Emirşah Beyle ilgili Körfez kısmında bir düşünceye vakıf değilim. Körfez’e onlarca aday adayı çıkacaktır çünkü 2019’da Körfez’i muhalefetin kazanabileceği anlaşıldı. Kendisinin öyle bir düşüncesi varsa benimle konuşmadı. Bu tarz bir düşüncesi varsa Emirşah Bey bunu bizimle konuşmalı. Fatma Hanımın da düşüncesini İzmit’e saklıyor olması lazım.

“İLÇE BAŞKANLARI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY OLDUĞU ZAMAN TEŞKİLAT GİDİYOR”

Sizin orada bir belediye başkanlığı gibi bir hedefiniz var mı? Nasıl ilerlemeyi düşünüyorsunuz siyasette?

Partinin evladı varsa o Mehmet Candemir’dir. Benim siyasi parti üyeliğim yoktu. İYİ Parti’yi bir değer gördüm ve başvurdum. İnandım, insanlar da bize inandı. Bugüne kadar her göreve getirildim. Bazı görevleri reddetmeme rağmen. Pandemide iş yoğunluğumun zirvede olduğu dönemde bile siyasete vakit ayırdım. Ben belediye başkan adayı değilim daha önceki dönemlerde de biz bunun ceremesini çektik. İlçe başkanları belediye başkanlığına aday olduğu zaman teşkilat ozmatik basınç gibi gidiyor, aday da gidiyor. Bu yönetim genel seçimde de yerel seçimde de sabit kalacak.

CHP ile ittifakı nasıl yürütüyorsunuz Körfez’de? Ortak çalışmalar yapıyor musunuz? 

Biz farklı iki partiyiz, mecliste farklı karar verdiğimiz de oldu. Burada ana hedef AK Parti iktidarını sonlandırmak için beraber çalışıyoruz. 

“MİLLETVEKİLLİĞİNİ HAK EDEN BİR KİŞİ VARSA ŞANBAZ BEYDİR”

İl başkanınız da geçtiğimiz günlerde milletvekilliği için göreve veda etti. Şanbaz Bey milletvekili olmayı hak etti mi? Birinci sıradan aday gösterileceğine inanıyor musunuz? Sizce ilk sıra kimin hakkı?

Şanbaz Bey’in çakı gibi arkasındayız. Şanbaz Bey, genel başkanın memleketinin il başkanı. 80 il başkanı ayrı, Şanbaz Bey ayrı. Burası Meral Hanımın doğup büyüdüğü memleket. Onun yerinde olmayı ister miydim? Zorlu bir görev. 80 tane rapor geliyor il başkanlarından bir de kendi memleketinden geliyor. Ankara’ya en fazla kişiyi sizin taşımanız lazım, en fazla üyeyi sizin yapmanız lazım. Elbette ki her il başkanımızdan beklenti büyüktür ama ben kendi memleketime bakarım mesela. Sorarım Şanbaz Bey ‘Sen kaç kadın getirdin, kaç otobüs kaldırdın?’ O yüzden genel başkanın memleketinde maddi manevi fedakarlık gösterip, teşkilatları ayağa kaldırmak zor. Çok da yıpratıcıdır eminim. Hak eden bir kişi varsa o da Şanbaz Beydir. Ben ilk sıradan aday olmasını çok isterim.

“NUSRET BEY’İ KÖRFEZ YÜZDE 100 DESTEKLİYOR”

Şanbaz Yıldız’ın yerine de il başkan yardımcınız Nusret Acur geliyor. Sizce Gebze’den bir il başkanı Kocaeli’ye hâkim olabilir mi? Ne düşünüyorsunuz?

Bir milletvekili Gebzeli, İzmitli mi oluyor? Kocaeli Milletvekili oluyor. İzmit, Gebze önemli de Kandıra daha mı az önemli? O kısım tamamen geçmişten gelen bir tabir. Nusret Bey teşkilat başkanlığını uzun zamandır yapıyor, bütün aldığı görevleri layıkıyla yaptı. Kendisiyle çalışmak çok keyifli, Nusret Bey’i Körfez yüzde 100 destekliyor. Biz 12 ilçe başkanı olarak Nusret Bey il başkanı olsun diye ortak karar aldık.

“ÇALIŞACAĞIMIZ KİŞİYLE İLGİLİ BEYANATIMIZ OLMALI”

Ama ilçe başkanlarınızdan biri aday çıkmak istiyor.

Orhan Bey bizim samimi dostumuzdur. Biz burada tek aday tek liste çıkmak istiyoruz. Genel başkanımız da seçime gelsin istiyoruz. Ben Nusret Bey’le bugüne kadar çok fazla sayıda hem ortak çalışmalarımız oldu. Bugüne kadar yaptığı çıkışlarla 12 ilçe başkanının istediği bir başkandır. Buna hakkımız da vardır. Bizim de çalışacağımız kişiyle ilgili beyanatımız olmalı. Benim yönetimim de bunu istiyor. Diğer adaylar çıkabilir ama Mehmet Candemir ve ekibi Nusret Acur’u destekliyor.

“AK PARTİ MİLLETVEKİLİ OLSAYDI 10 LÜTFÜ BEY DAHA OLURDU”

Vekiliniz Lütfü Türkkan geçtiğimiz yıl gündemi çalkalayan isimdi. Türkkan buradan aday olduğu takdirde insanlardan rahatlıkla oy isteyebilecek misiniz? 

Bir sanayici düşünün, bu bir de yerli sanayici. Katma değer üreten, işveren, ülkeye değer kazandıran bir sanayici ve siz bu sanayicinin işletmesine vurulabilecek her keti vuruyorsunuz. Lütfü Bey yurtdışında işletme kurup ülkeye girdi sağlamaya uğraşan bir şahsiyet. Her şeyden önce o bir aile babası, yüzlerce çalışanı var. Ülkenin en önemli sanayi bölgelerinde tesisi var Lütfü Beyin. Bu tarzda bir şey olmasının ana nedeni İYİ Parti Milletvekili olmasıydı. Lütfü Bey AK Parti Milletvekili olsaydı ne olurdu? Lütfü Bey’in servetini konuşmak bize düşmez ama 10 Lütfü Bey daha olabilirdi. MHP’de de kalabilirdi. MHP’de kaç tane sanayici var Kocaeli’de? Lütfü Bey nelerden vazgeçti yani.

“LÜTFÜ BEY’İ ELEŞTİRİYORSANIZ O DÜZEYDE OLMANIZ GEREKİYOR.”

Hem Bingöl’de yaşanan olay, hem kaçak çiftlikte gazetecinin dövülmesi hem de kayıp 36 milyon dolar…

Ben o çiftliği ziyaret ettim. Lütfü Bey’in hayvanları öldü orada. Orada yıkılacak yer dam, ağılın küçüğü. Bunun için başvuruları yok mu Lütfü Bey’in? Bunun için cepte tutulup taşlatılmış. Dönüyorsunuz kredi olayına, bakın sanayici diyorum şahsına kredi istemiyor. Ülkeye katma değer istemek için kredi istiyor. Bankanın imzaları var orada buradan nasıl olumsuz bahis çıkabiliyor ki. Bingöl’de ben yoktum ama çok samimi dostlarım etrafındalardı. Adam İzmir’den kalkıp geliyor. 45 dakika boyunca ağza alınmayacak sinkaflı lafları sürüyor. En son Lütfü Bey alandan uzaklaştırmak için koluna giriyor. Teknik altyapı da hazırlanmış bu bir siyasi komplo. Şahsın hemen yanında iktidar yanlısı bir kanal. Ailenizden gördüğünüz bir kişiye saatlerce yapılan bu konuşmalara siz ne kadar dayanabilirsiniz? Bunu doğru göstermiyorum ama Lütfü Bey’in verdiği emekler bir hatayla mı heba oldu? Lütfü Bey göz önünde olan bir milletvekili. İyi bir siyasetçi, iyi bir hatip, plan bütçe konularında iyi. Lütfü Bey’i tartışmak ayrı bir mecra. Lütfü Bey’i eleştiriyorsanız o düzeyde olmanız gerekiyor.

Ama halka anlatırız kabul ettiririz diyorsunuz yani?

Lütfü Bey yıllardır buranın siyasetçisi, bizim Dilovası üyemiz. Tabii ki anlatırız.

“ADAY KAZANAMAZSA TEŞKİLATLAR ÇALIŞMADI DERİM”

Sizce cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?

Altılı masa kimi aday çıkartırsa o olmalı.

‘Kılıçdaroğlu aday olursa kaybederiz’ diyenlerden misiniz?

Ben bunu anlamıyorum. Kim aday olursa olsun benim çalışmamda ne değişiklik olabilir ki? Biz yüzde yüzümüzü vermek zorundayız. Aday kazanamazsa teşkilatlar çalışmadı derim ben. E diyelim Gültekin Bey aday oldu. Altılı masa Gültekin Bey derse hayata mı küseceğiz? Çalışacağız, kim olursa olsun çalışacağız. Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olamasın diye var gücümüzle çalışacağız. Kim SSK’yı yönetmiş, kimde devlet terbiyesi var? Kemal Bey’de ve Meral Hanım’da var. Devletin yetiştirdiği bürokratlar bu insanlar. Kemal Bey’i mi tartışayım? ‘E SSK’yı batırdı’ diyorlar. Dönüp baksınlar Kemal Bey zamanındaki bilançolara, ben baktım. Şimdi de açıp bakalım. İsimleri tartışamayız. Altılı masa dışından da çıkabilir. Ekrem Bey, Mansur Bey çıktı ne yapacağız? Çalışmayacak mıyız? Altılı masada genel başkanlar var. Genel başkanın verdiği kararların arkasında mı durmayacağız? Çıkacak adayı en çok yıpratacak şey bu, AK Parti’ye tereyağ sürmek.

“KEŞKE O COŞKUYU HERKES GÖRSEYDİ”

Nereden geliyor bu İYİ Partililerin İmamoğlu sevdası?

Meral Hanımın Ankara Belediyesi ziyaretine bakın bir de Ekrem İmamoğlu’na ziyaretlerine bakın. Millet İttifakı’nın iki kere kazandığı belediyenin başkanı hakkına öyle bir karar çıksa ben yalın ayak koşardım. Genel başkanımız da koştu. Kemal Bey yurtdışında olmasaydı gelmeyecek miydi? Biz Saraçhane’ye geniş bir ekiple katılım sağladık. Keşke o coşkuyu herkes görseydi. Bir günde toplanıyorsunuz binlerce insan geliyor. Polis kayıtları 35 bin diyor da benim göz açımda 35 bin kişi vardı sadece. Meral hanım yapması gerekeni yaptı.

“YEREL BASINDA MUHALEFETİN DAHA ÇOK DESTEKLENMESİNİ İSTERİM”

Kocaeli basınını nasıl buluyorsunuz?

Ben sanalbasin.com’u kullanıyorum. Sabah kahvaltıda bir tur atıyorum online depolama hizmetinden geldiğim için yatkınlığım yüksek. Kendimi de Google’lıyorum, arkadaşlarımı da Google’lıyorum, belediye başkanlarını da. Uyarı da koyuyorum. Kocaeli basını muhalefete ne kadar yer verdiği kısmı beni ilgilendiriyor. Çok fazla sayıda sanal gazete var, click sayılarını araştırsak sizler gibi amiral firmalarla karşılaştırsak dağın yanında taş olur. Çünkü her gittiğim yerde kaç click aldığımı sorarım. Çünkü Mehmet Candemir ve ilçe yönetimimizin markalaşmasını istiyorum. O yüzden yerel basında muhalefetin yer almasını, daha çok desteklenmesini isterim. Ana sayfalarda iktidar bizler geride kalıyoruz. Yaptığımız çıkışların da yazılmayla ilgili bir derdi olduğunu düşünüyorum. Siz biraz daha İYİ Parti’nin muhalefetini eleştirel soru sordunuz. Ben de bu konuda basını eleştiriyorum. Bu ulusal haberlik bizim verdiğimiz önergeler ya da ortaya çıkardığımız uygunsuzluklar. Demek ki burada iki taraflı kabahat var.

Ekli Dosyalar
# İYİ PARTİ KÖRFEZ İLÇE BAŞKANI MEHMET CANDEMİR SÖYLEŞİ İLE İLİŞKİLİ:

27 Ara 2022 - 11:56 -

Mahreç  Merve Dişli


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Derince Belediye Başkanı kim olsun?
Tüm anketler