Mehmet Candemir: Başkan, çimleri sulasın!

İYİ Parti Körfez İlçe Başkanı Mehmet Candemir gazetemize verdiği röportajda Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt’ün çalışmalarıyla ilgili konuşarak Anıtpark’ı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, altyapıyı İSU’nun yaptığını, Başkan Söğüt’ün ise artık çimleri sulamasını önerdiğini söyledi

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj serimiz bu hafta meclis üyeliği ve ilçe başkanlığını birlikte yürüten nadir yöneticilerinden biri olan İYİ Parti Körfez İlçe Başkanı Mehmet Candemir ile devam ediyor. Hem İYİ Parti’nin en çok üyesinin bulunduğu hem de Kocaeli’nin en çalkantılı belediyelerinden birinde ilçe başkanlığı yapan Candemir’le kongre sürecinden, belediyenin çalışmalarına kadar konuştuk.

Oldukça heyecanlı bir kongre süreci geçiren Candemir delege seçimlerinden çıkamamasıyla ilgili açık bir delege seçimi yapıp 17 oyunu kendisinin iptal ettiğini söyledi. İYİ Parti Körfez eski İlçe Başkanı Cahit Sürüm’ün, rakibi Ayşegül Dinç’i desteklemesiyle ilgili de konuşan Candemir, 3.5 yıl Ayşegül Hanım ve Cahit Beyin birlikte çalıştığını hak ettiğini düşünmüş olabileceğini söyledi. Sürüm’ün kardeşinin kongre sonrası istifasına ise yorum yapmayan Candemir toparlayacaklarını söyledi. Körfez Belediyesi’nin İYİ Parti Grup Başkanı olan Candemir, belediye bütçesi hakkında da konuşarak en büyük kamburun personel maaşları olduğunu belirtirken, belediyenin çalışmaları hakkında ise Anıtpark’ı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, altyapıyı İSU’nun yaptığını, Başkan Söğüt’e ise çimleri sulamak kaldığını söyledi.

İYİ Parti Körfez İlçe Başkanı Mehmet Candemir ile iki bölümlük röportajımızın ilk bölümüyle sizleri baş başa bırakıyor, keyifli okumalar diliyorum.

MECLİS ÜYELİĞİYLE İLÇE BAŞKANLIĞINI YÜRÜTMEK ÇOK DAHA ETKİLİ”

Meclis üyesiyken ilçe başkanı oldunuz şimdi her ikisini birlikte yürütüyorsunuz. Her ikisini birlikte yürütmek zor olmuyor mu?

Burada genel merkezimiz ve il yönetimimiz teveccüh gösterdiler süreçte birçok isim konuşuldu. Ama burada ‘Görev istenmez, alınır” kısmı teklif gelince bize de kabul etmek düştü. Herkesi kucaklayıcı bir yönetim oluşturduk hemen sahalara indik. 7-8 aylık süre zarfında 750 civarında üye yaptık. Stantlarımızla gençlik kollarımız, kadın kollarımızla güzel bir çalışma içine girdik. Türkiye geneli kongrelerde de muzaffer çıktık. Meclis üyeliği kısmı gerçekten dertlenirseniz çok vaktinizi alan bir durum. Araştırmanız, komisyonlarda yer almanız gerek. Ben de plan bütçe komisyonunda üyeyim. Meclis üyeliğiyle ilçe başkanlığını yürütmek çok daha kolay ve etkili. Kanun mevzuatlarını bilmek, imar konularını bilmek ilçe başkanı sıfatıyla daha kolay oldu.

17 OYUMUZU KENDİMİZ İPTAL ETTİK”

Hem meclis üyesi hem de ilçe başkanı olmanıza rağmen delege seçimlerinde sandıktan çıkamadınız? Bu nasıl oldu? Açıkçası delege seçiminden çıkamayan birinin tekrar ilçe başkanı seçilmesi beni şaşırttı.

Körfez 36 mahalle, 36 mahallenin 36’sında da atama yönetimimiz delegasyon çıkardı. Biz 1-2 mahalle üzerinde çalışmadık. 400 delege başvurusunun 400’ünü sağlayan da bu yönetimdi. Bizim listelerimizden 227 kişi çıktı. Yani mahalleler yüz yüze tanıdığı kişileri yazdı. Biz kimseyle telefonla arayıp delege olur musun demedik. Ya insanları ziyaret ettik ya da onlar bize geldi. Biz delegasyon seçimi bittiğinde seçimi kazandığımızı biliyorduk. Benim delege çıkamamam kısmı çok güzel. Ben evlendiğimden beri Mimar Sinan’da ikamet ediyorum. 17 oyumuzu kendimiz iptal ettik. 21 geçersiz oy vardı orada, 66 delegasyonu vardı. 1 oy fazla atıldığı an biz tüm oyları iptal ettik. Biz tamam bu 66 deseydik 20-25 kişi delege çıkacaktı benim de dâhil olduğum. Fakat orada 14 ve 16 delege çıkarabildik. Burada açık bir delege seçimi yaptık, bundan da gurur duyuyorum.

AYŞEGÜL HANIMIN HAK ETTİĞİNİ DÜŞÜNMÜŞTÜR”

Cahit Sürüm görevi bırakır bırakmaz yerine siz atandınız. Hatta o süreçte Cahit Sürüm’ün sizi istediği de konuşuldu ancak kendisinin kongrede Ayşegül Dinç’i aday gösterdiği biliniyor. Kendisi il başkanı Şanbaz Yıldız’la da arası iyi olan biriydi siz de il yönetiminin desteğini almıştınız. Neden Ayşegül Dinç’i aday çıkartı? Eskiden gelen bir anlaşmazlık mı var?

O süreçte tüm teşkilat bu yönetimi destekledi. Atamalar divan değişikliğinden dolayı genel başkanımızın imzasını gerektiriyordu. İl başkanımızın referansı sayesinde bize güvendi. Ben her ekipten bir karma yönetim oluşturunca güzel bir sinerji ortaya çıktı. İlerleyen süreçte fikir ayrılıkları olabiliyor. Ama amaç ne İYİ Parti’yi birinci yapmak. İlerleyen süreçte Ayşegül Hanım ve Ömer Bey aday çıktı. 3.5 yıl Ayşegül Hanım ve Cahit Bey birlikte çalıştı. Cahit Bey’le fikir ayrışmazlığımız yok, Ayşegül hanımın emeği çoktur, hak ettiğini düşünmüştür. Biz de zor zamanda geldik süreci toparladık. 3.5 yıllık başarılı bir teşkilat var, Cahit Bey’in istifasından sonra toparlamak önemliydi.

SÜREÇ TAZE”

Kardeşi istifa etti ama…

Oraları toparlayacağız. Seçilmek güzel, şimdi esas en son dönem İYİ Parti’ye oy vermeyecek kişi sayısını 0’a indirmek lazım. Biz burada genel başkanımızı başbakan yapmak için uğraşıyoruz. Süreç biraz daha taze, tebrikleri kabul ediyoruz. Biz sahaya indiğimizde, onlar da bizle sahaya inecektir.


MÜDAHİL OLMADILAR”

Kongrede il yöneticisi Güner Çiçekli’nin de aday olacağı konuşuldu ama daha sonra sizi desteklemesine rağmen Ayşegül Hanım’ın listesinde de yer aldı. Buna ne diyeceksiniz?

Ayşegül hanımların bir bilgi eksikliği var sanırım orada, il delegeleri doğal delege. Ben il yöneticilerimizin tavır açıkladığını düşünmüyorum. Yanlı olabilirler, gönüllerinde başka aslan yatabilir ama müdahil olmadılar.

Meclis Üyeniz Fevzi Canbaz da en başta size destek vermemişti ancak son gece yanınıza geldiğini öğrendik. Canbaz’ı nasıl ikna ettiniz?

Karşı olmaktan ziyade Fevzi Bey herkesin yanında olduğunu her zaman söyledi. Kendisi babamın yakın dostu, bana karşı olduğunu hiç düşünmedim. Kendisi dengeli yürüttü bu süreç.DAVA EDEBİLİR”

Kongreden sonra Ömer Toyran tarafından ‘seçimde usulsüzlük var’ diyerek genel merkeze çağrıldığınızı duyduk. Buna açıklık getirebilir misiniz?

Bu kongreleri ilçe seçim kurulları yürütüyor, bir usulsüzlük olduğunu düşünüyorsa devlet dairelerine başvurabilir. İlçe seçim kurulu dava edilebilir. Bana herhangi bir geri bildirim yok.

BÖYLE BİR ŞEY OLSAYDI DUYARDIK”

Adayınız Salih Şirin, eski ilçe başkanınız ve rakibiniz Ömer Toyran’ın başka bir partiye çalıştığını söylemişti. Bu iddia nereden çıktı, seçim döneminde böyle bir olaya şahit oldunuz mu?

Ömer Toyran’la aynı bölgenin insanıyız böyle bir şey olsaydı hem duyardık hem de sandıkta görürdük. O bölgenin sandıklarında tek tek çeteleleri tutup ilçeye ulaştıran benim. Biz insanların hangi sokakta, hangi mahallede yaşadığını biliriz. Ben bunun söylenti olduğunu düşünüyorum.

VERDİĞİMİZ ÖNERGELERLE KÖRFEZ MECLİSİNİN KASASINA PARALAR GİRİYOR”

Hem meclis üyesi hem ilçe başkanısınız ama İYİ Parti’nin Körfez’de muhalefet yapmada eksik kaldığı konuşuluyor. Orada muhalefeti CHP’ye mi bıraktınız? Mesela Fevzi Canbaz da zaman zaman güçlü çıkışlarıyla gündem oluyordu ama şu anda yerinde yeller esiyor, muhalefeti Engin Taşdemir yürütüyor gibi gözüküyor. Grup başkanı olarak meclis üyelerine bir çeki düzen verecek misiniz?

Biz yönetime geldiğimizden itibaren İYİ Parti’nin yaptıklarını Körfez’de kimse yapmamıştır. Bir meclis toplantısını iptal ettiren İYİ Parti Meclis Grubuydu. Burada da kıvrak zekamızı kullandık. Geçtiğimiz Aralık ayı meclisinde ben Ankara’daydım, yolda Şener Bey’le konuşarak Perşembe gününe toplantı eklettirdim. Birçok ÇED Toplantısını iptal ettirdik. Bizim verdiğimiz önergelerle bugün Körfez meclisinin kasasına paralar giriyor. İYİ Parti’nin önergelerine birlikte göz geçirelim. Biz konuşulmayanı konuşan bir ekibiz. Biz plan bütçede Kocaeli’de en iyi gruplarından biriyiz. CHP ile ittifakız o anlamda Bülent Bey’le de iyi anlaşıyoruz.

HADİ GEÇİNELİM 200 MİLYONLA”

Belediye bütçesi ne durumda?

Belediye bütçesi bizim elimize mart ayında gelir. Ben plan bütçe komisyonunda olduğum için pek çok konuya vakıfım. Şu an Körfez Belediyesi’nin ana kamburu personel maaşları. 2023 yılında 750 Milyon TL’lik bütçenin 350 Milyonu maaşlara gidecek. Biz 891 personel olduğunu biliyoruz, iştiraklerdeki personelleri göremiyoruz. Burada ana kamburu çözmesi gerek Şener Bey’in. Ben kendisine mecliste ‘Günlük kişi başı yatırım tutarı 1,01 TL. Bununla ne yapmayı planlıyorsunuz? Siz 2023 yılında sokak aydınlatma paramızı SEDAŞ’a ödeyemeyeceksiniz. Araçlarınıza mazot koyamayacaksınız. 750 Milyon bütçe şişirilmiş bütçe. Spor Toto’dan gelecek, bakanlıktan gelecek, büyükşehirden gelecek bağışlarla kapalı spor salonu, üniversite binası, birkaç da spor sahası yapmayı planlıyor Şener bey. 115 Milyon TL buradan gelecek bağış parası. İnşaat maliyeti 100 milyon TL. Bütçeden düştüğünüzde 500 Milyon TL’ye geldi. Düş personel maaşlarını 200 Milyon TL. E hadi geçinelim 200 Milyonla. Asgari ücret bu bütçeye de yansıyacak. Şener Bey önümüzdeki aylarda ek bütçe yapması lazım. Şu an bir borç stoku var. Bunları kapatmak için de satışa devam edecek, biz de engel olmak için elimizden geleni yapacağız.

BORÇSUZ BELEDİYE DİYE ANLATTIKLARI LA FONTAİNE MASALI”

Körfez Belediyesi her ay mutlaka satışlarla gündeme geliyor. Bu satışlar ne zaman bitecek, satacak daha ne kaldı?

Endüstri mühendisi olduğum için, ben bu tarz bütçeleri yönettim. Bütçe nasıl yapılır, nasıl idare edilir biz Şener beyin ekibinden daha iyiyiz. Şener Bey ve geçtiğimiz belediye başkanları 19 yıldır iktidardalar sadece 2 defa bütçe artı verdi. 17 defa bu bütçe açık verdi. İsmail Baran döneminde bir bütçe var yüzde 54. Özel sektörde böyle bir bütçeyi kimsenin önüne sunamazsınız. Borçsuz belediye diye anlattıkları La Fontaine masalı. Belediyenin namusu belediye garajıdır şu an belediye garajının tapusu yok. Sarnıçhan’daki dükkânları verdiniz, Körfez’de belediyenin borcunu sıfırladık dediniz bunu da sosyal medyada halka empoze etmeye çalıştınız. Önümüze denetim raporu geldiğinde 126 milyon daha borcu olduğunu gördük. Demek ki Körfez Belediyesi çok kolay borçlanabilen ve iştirak gelirlerinin düşük olduğu bir belediye. Önümüzde yine satış gözüküyor, 100 milyon TL’lik daha satış var, elinde kalan ne varsa satacak gibi duruyor. 20 dönüm, 4 parsel encümene yetki aldılar. Muhtelif alanlarda 300-400 bin metrekarelik sanayi alanlarını da satmaya devam edecek ta ki biz gelene kadar.

ŞENER BEYE ÇİMLERİ SULASIN”

Şener Söğüt’ün çalışmalarını nasıl buluyorsunuz? Körfez’de gözle görülür bir değişiklik görebiliyor musunuz?

Yarım projeleri olan Hereke Kalesi hala aktif olamadı. Balyaları üst üste koysak o surları yapardı. Sarnıçhan yarım aldığı projeydi, proje teslim tarihi geçti, ceza bedeli ödedi. Sarnıçhan hala yüzde 100 mü tartışılır. Bir yağmurda oradaki esnaflar şikâyetçi oluyor. Anıtpark’ı Büyükşehir yapıyor, altyapıyı İSU yapıyor, Şener Bey çimleri sulasın artık. Çok da fazla bir şey kalmıyor. Şener Beyin seçim beyannamesine bakalım kendisi yüzde kaç başarılı. Bana kalırsa kendisi yüzde 20’sini yaptı.GEZİLERE GİDİLMELİ”

Meclis üyeniz Fevzi Canbaz da AKP’lilerle birlikte belediyenin bütçesinden düzenlenen Bosna Hersek gezisine katılması tepki çekti. Siz grup başkan olarak uyarmadınız mı Canbaz’ı? Orda CHP’liler yok İYİ Parti’de kimse yok ama bir tek Canbaz’ın olması sırıttı çünkü.

Meclis üyelerinin yılda iki kez eğitim hakkı var, belediyeler birliği zaten bu kesintiyi yapıyor. Ki bence meclis üyeleri çok fazla sayıda seminer ve sertifika almalı, yurt dışını da görmeli. Ben yurtdışını gördüm. Yabancılarla çalıştım. Ben meclis üyeleriyle konuştum, bir kaldırım yapımına denk gelmişler orada eğilip inşaat mühendisi gibi izlemişler. Bu bile meclis üyesinin ufkunu değiştirir. Bence gidilmeli ama böyle Champ Elysee’ye gidilmemeli, orada turistik gezi gibi poz verilmemeli. Meclis üyesi gidiyorsa tarım politikalarıyla ilgili bilgi almalı. Bence meclis üyeleri gidip gelmeli.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ, GÖRSEL BELEDİYECİLİK”

ÇED Toplantılarıyla da gündemde Körfez sürekli. Bu limanlar daha nereye kadar yapılacak, deniz doldur doldur bitmedi. Değirmendere’ye yürüyerek mi geçeceğiz?

45 tane limanın 17 tanesi Körfez’de. Bizim denizlerimiz limanlarla kapandı, dağlarımız da 44 tane maden işletme lisansı sahibi işletme var. Bunlar başka bir yerde yok. Limanlar büyüsün? Büyüsün. İthalat büyüsün? Büyüsün. Tamam, biz nerede yaşayalım? Var mı büyükşehirin, bakanlığın bir planlaması? Benim haberim yok. Toplu konut yapacağız dediniz. Haldız İnşaat 1500 konutun yüzde 15’ini tamamlayıp feshini istedi. Orada şehit yakını, gazi yakını, dar gelirli, hiç evi olmayan insanlar para yatırdı. Proje iptal oldu. Millet Bahçesi dediniz, bir haftadır bir dozer çalışıyor. Genel seçime gidiyoruz, inşallah Şener Bey ve Tahir Bey verdikleri taahhüttü tamamlarlar. Vatandaşların beklentisi var. Körfez’deki merkezlerde 5-6 bin TL’lik kiralardan bahsediyoruz. Asgari ücret arttı yine kiralar artacak. Bir toplu konutu beceremediniz, sosyal belediyecilik diyorsunuz bakıyorum göremiyorum. Gönül belediyeciliği kısmı olmuyor yani ben görsel belediyecilik diye çeviriyorum onu.

Ekli Dosyalar
# İYİ PARTİ KÖRFEZ İLÇE BAŞKANI MEHMET CANDEMİR SÖYLEŞİ İLE İLİŞKİLİ:

26 Ara 2022 - 13:29 -

Muhabir  Merve Dişli


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Zeki - Mehmet baskan in kiymetini bilsinler, saygi duyulacak, sozu dinlenecek, temiz, durust, on numara delikanli...

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 26 Aralık 21:22
02

Körfezli Genç - Körfezin genç aktif ve gerçekten siyaseti çok iyi bilen bir insan .. Mehmet candemirin herdaim arkasındayız .. verdiğimiz oylar helaldir körfezde Akp yi bitirecek tek adamdır

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 26 Aralık 17:01
01

Ahmet durmuş - Başkan özü sözü bir insan delegeler kısa sırada Mehmet başkana ısındı herkez tarafından sevildi saygı duyudu ..kucaklayıcı bir başkan oldu her daim oyuzden 163 delegenin oyunu alarak vura vura kazandı...başkan nasip olursa vekil görmek isteriz körfezin çocuğu memwhmet başkan ♥️

Yanıtla . 5Beğen . 4Beğenme 26 Aralık 16:12


Anket Kocaeli’de CHP’den kimi milletvekili adayı görmek istersiniz?
Tüm anketler