İYİ Parti ve CHP’yi kıyasladı... Konuşunca ‘Erenkaya muhalif’ falan diyorlar

CHP Kocaeli’nin kanaat önderlerinden Hikmet Erenkaya, İYİ Parti’nin ilçe delegelerini bile ön seçimle seçtiğini belirterek “Çok enteresan bir şey. Esasında sosyal demokrat bir parti olan CHP’nin tüzük gereği zaten bunu yapması lazım. Konuşunca ‘Erenkaya muhalif’ falan diyorlar ama ben sadece doğruları söylüyorum” dedi

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

CHP’yi TBMM’de temsil eden 23. Dönem Milletvekili Hikmet Erenkaya ile uzun uzun siyaset konuştuk. İttifak ortağı İYİ Parti’de bile 2023 seçimleri öncesi kongrelerin yapıldığını hatta parti delegelerini bile ön seçimle belirlediklerini vurgulayan Erenkaya, “Kısmen herkesin tercih noktasında üzerinde birleştiği insanlar olabilir. Ama diğer yönden CHP’de hem milletvekilleri hem de belediye başkanları hatta meclis üyeleri dahi ön seçimle belirlenmeli. Kaldı ki İYİ Parti şu anda ilçe delegelerini bile ön seçimle seçiyor. Çok enteresan bir şey. Esasında sosyal demokrat bir partinin tüzük gereği zaten bunu yapması lazım. ‘Erenkaya muhalif’ falan diyorlar. Ben doğruları söylemeye çalışıyorum. Çünkü bu partinin yıllarca görev yapmış bir insanı olarak bir beklentim yok benim. Şu andaki tek isteğim partimin iktidar olması” diyor.
Seçim sathına girilirken İYİ Parti 2023 seçimleri öncesine kongrelerini yapmaya başladı ama CHP'de böyle bir şey yok. Kongre süreci geldi ama mevcut kadrolarla devam kararı alındı. Milletvekilliğine aday olacaklar istifa edecekler. İstifaları alttan dengelemeye çalışacaklar. Daha sırada 2024 seçimleri var. Sizce bu doğru mu? Kongreler yapılmalı mıydı?

Net yani ifadeyle kongreler zamanında yapılması lazımdı. Yani bunun mazereti olmaz. Benim kendi görüşüm tabii. Genel Merkez ne düşündü, neye göre böyle bir karar aldı, neye göre uzattı bilemiyorum ama normal şartlarda kongreler zamanında olsaydı kesinlikle Cumhuriyet Halk Partisi’ne, partimize ve Türkiye demokrasisine artı getirirdi. Şu anda bence kongrelerin uzatılması doğru değil. Bir de siz sorduğunuz için söylüyorum. Tabii üzülerek de söylüyorum; Kocaeli'de değil Türkiye genelinde hatta 2024 seçimlerine kadar da kongre olmayacağını söylüyorlar. Bazıları da bunu isteyerek söylüyor ve yaygınlaştırıyor. Diyorlar ki yani bu süreç ki bazıları da bunu isteyerek söylüyor. Yaygınlaştırıyorlar. Örgüt içinde uzun yıllar bulunduk. Hala daha örgütün içindeyim. Bunu hiç doğru bulmuyorum. Ve öyle bir şey olursa da bu partiye fayda getirmez, zarar getirir. İYİ Parti öyle veya böyle bir seçim kararı aldı. Doğru bir karar. Sadece Kocaeli değil Türkiye genelinde bu seçim kararından sonra yani İYİ Parti'nin örgütlerinde bir hareketlenme var. Bizde maalesef hala yine söylüyorum çok kötü acı ama gerçek; 2024 seçimlerine dahi aynı örgütlerle gidilebileceği noktasında söylem var. Siz de duymuşsunuzdur. Bu inanılmaz partiye zarar verir.

KEŞKE KONGRELER ZAMANINDA OLSAYDI”

Mesela 2023 seçiminde CHP’nin il başkanı ‘ben istifa ediyorum milletvekili adayı olacağım’ dedi. Alttan başka bir isim atadılar diyelim. Akabinde bir sonraki 2024 seçimi geldi. Bu sefer alttan atadıkları il başkanı ‘ben belediye başkanlığına aday olacağım’ dedi…

Yani bu hareketler, bu düşünceler Cumhuriyet Halk Partisi'nin yani sosyal bir demokrat bir partinin kimliğine ve tüzüğüne uygun değil. Bu seçimler keşke zamanında olsaydı.

Sürekli ön seçim dediniz ve demeye devam ediyorsunuz. Bu aralar partililer ön seçim yapılsın diye kampanyalar başlattı. Siz ne diyorsunuz?

Şöyle söyleyeyim; Ben 1989 yılında yapılan ön seçimde üyelerin kullandığı oylarla meclis üyesi seçildim. Sirmen de başkan seçildi. Yine 1994’te hem ben hem de Sirmen başkan seçildik. Ön seçimle inanılmaz hareket geldi. Yani parti gerçekten ivme kazandı Kocaeli'de. Eğer her zaman söylüyorum bunu. 89 ve 94’te ön seçim olmasaydı bugün Kocaeli ilinde bizim esamemiz bile okunmazdı. Neden? Çünkü o dönemde de parti içi mutlaka bu gruplar vardı. Yani partinin üst düzeyi ön seçim olmasaydı bizleri aday yapmazdı. Yani bizi örgüt aday yaptı, halk adayı yaptı. Öyle olduğu için de 15 sene aralıksız bu işi eksisiyle, artısıyla arkadaşlarımızla birlikte götürdük.

Peki şu an milletvekili adayları sandıktan mı çıksın diyorsunuz?

Tabii ki. Kısmen herkesin tercih noktasında üzerinde birleştiği insanlar olabilir. Ama diğer yönden hem milletvekilleri hem de belediye başkanları hatta meclis üyeleri dahi ön seçimle belirlenmeli. Kaldı ki İYİ Parti şu anda ilçe delegelerini bile ön seçimle seçiyor. Çok enteresan bir şey. Esasında sosyal demokrat bir partinin tüzük gereği zaten bunu yapması lazım. Ama maalesef şu anda yaklaşık 12 yıldan beri bir ara kısmen bir ön seçim oldu. Onun dışında ön seçim olmadı. Ön seçim olmadığı için de üzülerek söylüyorum sadece Kocaeli’de değil Türkiye genelinde partide yükseliş ivmesi görünmüyor şu anda.

Türkiye genelinde 247 CHP’li belediye var. Bunlar ön seçimle mi geldi atamalı mı geldi?

Mevcut 247 tane belediye başkanımız var. Hiçbir tanesi ön seçimle gelmedi. Yani hep atamalı geldi. Bunları söylediğim zaman bazen partide kırılmalar oluyor. ‘Erenkaya muhalif’ falan diyorlar. Ben doğruları söylemeye çalışıyorum. Çünkü bu partinin yıllarca görev yapmış bir insanı olarak bir beklentim yok benim. Benim şu andaki en özverim, partim iktidar olsun. Yani Türkiye Cumhuriyeti'nin insanlarına özgürlükler gelsin, bağımsızlık gelsin. O anlamda mücadele veriyorum. İddiam şudur ki; Eğer o belediye başkanları kısmen bile olsa ön seçim olsaydı çok iddialı söylüyorum Türkiye genelinde 247 değil de, 347 belediye başkanımız olabilirdi şu anda.

ÖN SEÇİM OLSA SANDALYE ARTACAK”

Meclis’e baktığımızda CHP’nin 134 sandalyesi var. Yıllardır bu sayının artmaması ön seçimin yapılmamasıyla mı alakalı?

Milletvekillerimize bakıyorsun; Hepsi şu anda atamalı. Onlar da eğer ön seçim olsaydı 134 milletvekili değil de 180-190 civarında milletvekilimiz olurdu. Maalesef sayı ön seçim olmadığı için artmıyor. Hep aynı arkadaşlar. Tabii elle yazıldığı için arkadaşlar Ankara'da, örgüt devre dışı kalıyor. O devre dışı kaldığı zaman da örgüte heyecan veremiyorsunuz. Bu konuda ben ön seçimden yanayım.

Peki ön seçim olursa siz milletvekili aday adayı olmayı düşünür müsünüz?

Benim aday olup olmam önemli değil. Ön seçim olur ise Uğur olmuş, Hikmet olmuş, Ali olmuş hiç fark etmez. Ön seçime kendine güvenen, örgüte güvenen, yani partisine bir üst noktaya getirmek için inanan insanlar ön seçimde aday olabilir. Ama Türkiye genelinde yine önümüzdeki dönemde atama kararı çıkarsa o zaman yine partimiz hem parti içi demokrasiyi askıya almış olur aynı zamanda da Cumhuriyet Halk Partisi'nin milletvekili sayısı mevcut sayıyı pek fazla geçemez diye düşünüyorum.Ben de onu soracaktım. Yani CHP’nin Kocaeli’deki milletvekili sayısı 3’te kalır mı diyorsunuz ön seçim olmazsa…

Ben il bazında söylemiyorum, Türkiye genelinde söylüyorum. Her ne kadar şey tüzüğümüzde olmasına rağmen yaklaşık 2010 yılından beri ön seçim olgusu yok.

Yani CHP Tüzüğü’nde ön seçim yapılmalı mı yazıyor?

Herkes bir sefer atamalı olabilir. Bununla ilgili Genel Merkezimizin açıklamaları var. Tüzüğümüzde de var. Kaldı ki canlı yayınlarda Genel Başkanımız bunları açıkladı. Ama maalesef uygulamada bu olmadı. Çünkü öyle arkadaşlar var ki hem ilimizde, diğer yerlerde şu anda dört sefer, beş sefer, altı sefer atamalı milletvekili olan arkadaşlarımız var. Ben şuna da karşıyım. Örnek söylüyorum; Bu Türkiye genelinde yüzde 5 falan olabilir. Mesela şu anda ilim Kocaeli, kalkıp mesela beni İstanbul'dan atamalı aday yapılmasını hiçbir zaman yani doğru bulmuyorum. Zaten ondan bir verim alamıyorsunuz. Türkiye genelinde öyle arkadaşlar var ki; 2 dönem kendi ilinden atamalı milletvekili seçilmiş sonra 3 dönem de bir başka ilden seçilmiş. O insan bir daha kendi iline gidebilir mi, gidemez. Ne oluyor bu sefer? O ilde oyları kim alacak? Yani böyle bir şeyi hiç doğru bulmuyorum ama bunları ben şimdi söylemiyorum. Daha önce de söyledim bunları. Yani parti içi demokrasi, sosyal demokrat bir partide en öncelikli sırada olan bir uygulama olması lazım. Yani dediğinize geliyorum net. Şu anda bir çalışmalar var, hala şunu da diyen var; Asla ön seçim olmayacak diyen var. Kısmen şu anda Türkiye genelinde benim eski arkadaşlarım var. Yani 2010 öncesi siyaset yaptım arkadaşlarım var. Bunların büyük çoğunluğu şu anda maalesef kendini partinin dışında hissediyorlar. Bu tablo var yani. Bunu üst düzeydeki arkadaşlara da iletiyorum zaman zaman. Yani 2010 öncesi siyaset yapan ve bu partiye alın teri döken, bu partide kendi illerinde görev yapmış arkadaşlarımızın büyük çoğunluğuyla tabi ittifaktan da kaynaklı ama üzülerek söylüyorum; partinin yüzde 80 irtibatı şu anda yok. Genel Başkanımız dahil bizimle irtibatı yok.

Peki CHP Kocaeli Örgütü’nün öbek çalışmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sanırım bu sistem adı altında seçime hazırlık yapılıyor…

Aslında iyi bir şey. Bu temas anlamına gelir insanlarla, üyelerle, üye olmayan insanlarla… Daha geri çerçevede bu çalışmalar olursa daha iyi olur diye düşünüyorum. Eğer siz bu örneğin öbek çalışmalarını yapıp sonradan gene ön seçimi askıya alırsanız yine Ankara'dan atamalı arkadaşları uygulamaya bir koyarsanız o zaman bu öbek çalışmalarında pek fazla ilimiz veya Türkiye genelinde fayda getireceğini zannetmiyorum.

GENEL BAŞKANIMIN ADAY OLMASINI İSTERİM”

Altılı masayı değerlendirirseniz, altılı masa altıda kalmalı mı, artmalı mı? Ayrıca izledikleri yolu değerlendirir misiniz?

İttifaklara karşı değilim. Altılı masa aslında iyi bir durum Türkiye ölçeğinde baktığı zaman. İlle de dışarıdaki arkadaşlarımız mesela bir grup var daha solda olanlar. İşte İşçi Partisi, HDP gibi kendini solda hisseden arkadaşlar da bir grup oluşturdu. Onlar da kendilerine göre mücadelelerini veriyorlar. Onlar masa şeklinde değil de fikir birliği noktasında hareket ediyorlar. Bunlar ileride birleşirse yani altılı masa bir tarafta bir de sol anlamında siyaset yapan arkadaşlarımız örgütlenmeyle bir araya gelirlerse Türkiye'nin önü daha rahat açılır diye düşünüyorum.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı sizce kim olmalı?

Ya şimdi tabii ben şöyle ifade orada da yani kelimeleri kullanırken seçmek lazım Şöyle bir yani algı güzel. Türkiye genelinde artık teknoloji öyle bir gelişti ki düzgün yapılan kamuoyu yoklamaları ile Türkiye'de kim öne çıkıyor. Tabii karşıda da Cumhur İttifakı var. Şu anda iktidar ellerinde. Bunlara karşı mücadele vermek öyle bir kolay bir olay değil. Bunun karşısında mücadele olması için hem ittifakın hem aynı zamanda da ittifak dışı güçlerin bir araya gelmesi lazım. ‘Kim seçimi alabilir?’ doğru bir cümle. İlle de bir şahsa takılı kalınmamalı. Burada altılı masa öne çıktığı için sadece altılı masanın önerdiği kişi de yetmeyebilir. Biraz evvel ifade ettiğim gibi Emek ve Özgürlük İttifakı’nın da Türkiye genelinde bir yapısı var. Ben net ifademi söylüyorum; Onların da kabullenebileceği bir isim olur ise Türkiye'de iyi bir yarış olur. Yani burada isme takılmamak lazım. Mutlaka ve mutlaka bu kamuoyu yoklamalarını yani iyi yapıp, hissi davranmadan kim Cumhur İttifakı karşısında bu seçimi alma kabiliyeti varsa o insanın ya aday olması lazım.ÖNCE PARTİ İÇİ DEMOKRASİ SAĞLANMALI”

Haliyle genel başkanımın aday olmasını isterim. Her CHP'linin gönlünden geçen zaten adayın CHP’den çıkmasıdır. O şartları oluşturmamız lazım bizim. Bunu oluşturabilmemiz için de evvela parti içindeki demokrasi sağlanmalı. Parti içi demokrasiyi siz kaybederseniz o zaman her şeyi kaybedersiniz. Ben bunu gözlemliyorum sokakta. Sadece kendi ilimle değil Türkiye'de 81 ilde bütün insanlarla görüşüyorum şu anda. Zaman zaman Genel Merkez düzeyindeki arkadaşlara da söylüyorum. 2010 öncesinde siyaset yapmış insanlarla temasa geçilmesi lazım. Bu insanlar ki ben de dahil olmak üzere sanki biz 2010 öncesi siyaset yapanlarla pek fazla irtibat kurulmadığını şu anda görüyorum. Ama bizle irtibat kurmuyorlar diye Kocaeli ilinde mesela Genel Merkez düzeyinde veya buradaki mevcut arkadaşlar bizle irtibat kurmuyor diye köşemizde oturacak halimiz yok. Ben özellikle yine sahadayım. Örgütümle birlikteyim yani. Kurarlar kurmazlar veyahut da ilgilenirler, ilgilenmezler. Problem değil. Ama herkes Hikmet Erenkaya gibi düşünmüyor.

YILLARINI VERENLERİN YÜZDE 80’İ PARTİYE KIRGIN”

Türkiye genelinde demokrasi anlayışı içerisinde, özgürlükler anlayışı içerisinde mutlaka sahada olup bir çalışma yapmamız lazım. Çağrılan her yere gidiyorum. Hatta bazen çağırılmadığım yerlere de gidiyorum inisiyatifimi kullanarak. Doğal olarak geçmişte mücadele vermiş bir insan olarak çağırılmayı veyahut bir bilgi verilmesini istiyor insan. Ama şu ana kadar Türkiye genelinde partimizin en büyük eksikliği bu partiye yıllarını vermiş, en az asgari 20 yılını vermiş insanların şu anda yüzde 80’i maalesef şu anda kırgın.

Ekli Dosyalar
# HİKMET ERENKAYA İLE İLİŞKİLİ:

24 Kas 2022 - 11:20 -

Muhabir  Uğur Ulusoy


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Mustafa - 1989 ön seçim delege bazında yapıldı üye bazında değil

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Kasım 21:00


Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?