Reklamı Kapat

Müteahhitlik durma noktasına geldi!

17-19 Aralık’ta Antalya’da gerçekleştirilen “Büyük ve Güçlü Türkiye’nin İnşası için Çalışıyoruz” temalı Türkiye İnşaat Sektörü Çalıştayı’nda yayınlanan sonuç bildirgesinde mütahhitliğin durma noktasına geldiği ifade edildi

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye inşaat sektörünün çatı kuruluşu İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından 17-19 Aralık tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilen “Büyük ve Güçlü Türkiye’nin İnşası için Çalışıyoruz” temalı “Türkiye İnşaat Sektörü Çalıştayı” tamamlandı. Çalıştay sonrasında sonuç bildirgesi açıklandı.

SALGIN FAHİŞ ARTIŞA NEDEN OLDU

Bildirgede şu ifadeler yer aldı: “Öncelikle çalıştay programımızı takip eden sektör aktörlerine ve paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yaklaşık 2 yıldır süren ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ve türevlerinin etkisinin hala devam ettiği ve özellikle, istihdam, üretim, tedarik ve lojistik alanlarında yaşanan değişim ve krizler ülkemizle birlikte birçok ülkede toplumların alışık olmadığı sosyolojik ve ekonomik krizlerin yaşanmasına, mal ve hizmet fiyatlarında fahiş artışa sebep olmuştur. Küresel salgının ortaya çıkardığı şartlar ülkemiz toplumunu, sektörleri ve ülke ekonomimizi temelden ve derinden etkilemiştir.

LOKOMOTİF SEKTÖR

Türkiye inşaat sektörü; ekonomide yarattığı katma değer, istihdam gücü ve 250’ye yakın tedarikçi alt sektörünün dinamo etkisiyle Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörüdür. Ancak; son yıllarda pandeminin etkisi ile birçok sektörlerde işlerin durması, dövizde yaşanan kur artışları ve devamında ekonomide yaşanan gelişmeler, iç pazarda fahiş fiyat artışlarına sebep olmuş, fahiş fiyat artışları da inşaat sektörünü derinden etkileyerek müteahhitlik sektörünü durma noktasına getirmiş ve 250’ye yakın alt tedarikçi sektör bu gelişmelerden ciddi zarar görmüştür.

KONUTA ERİŞİM İMKANSIZ HALE GELDİ

Büyük ve Güçlü Türkiye için çalışıyoruz temalı çalıştayımız da; öncelikle son aylarda ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve ekonomik krizin ortaya çıkardığı fahiş fiyat artışları, müteahhitlerimizin idari, mali, genel sorunları, yapı müteahhitleri sınıflandırmasından kaynaklı sorunları, müteahhitler odasının kurulması, kamu müteahhitlerimize fiyat farkı ve fesih kararnamesi çıkartılması, depreme karşı kentsel dönüşüm projeleri, vatandaşımızın konuta erişimi, yurt dışı müteahhitlik hizmetleri sektöre yönelik inavasyonun desteklenmesi, ülkemizde iklim değişikliği ve çevre sorunları, inşaat sektörü ile birlikte çalışan üretici ve tedarikçi sektörlerin enflasyon ve kur artışı ile izah edilemeyen, stokçuluk ve fırsatçılığa dayalı fahiş fiyat artışlarının, inşaat sektörü ile birlikte inşaat sektöründe istihdam edilen 100 binlerce çalışanı, konut ve işyeri kiralarını, konut satın almak isteyen vatandaşlarımızın uygun fiyatlarla konuta erişimini imkânsız hale getirdiği ve bu durumun telafisi güç mağduriyetler yaşanmasına sebep olduğu, yaşanan bu gelişmeler ülkemiz ekonomisini derinden etkilerken bu şartlar içerisinde Hükümetin açıkladığı ve takip ettiği ve sürdürülmesi düşünülen yeni ekonomi modeli “yatırım, istihdam, üretim ve ihracatın” iç piyasadaki fiyat artışlarını tetiklediği ve tedarik imkânının zorlaştırdığının görüldüğü hususları genişlemesine istişare edildi.

DÖVİZDE DÜŞÜŞ UMUTLARI ARTIRDI

17-19 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılan sektörel çalıştayımız öncesinde ve çalıştay süresince, Türkiye ekonomisinin ve sektörün karşı karşıya bulunduğu derin kriz yerini Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yeni ekonomi finans modelini kapsayan yol haritası ile döviz kurlarında yaşanan olağanüstü düşüşün, Türkiye ekonomisinde yeniden olumlu yönde etkilemiştir. Bu etkinin temel inşaat malzeme fiyatlarına da anlık olarak olumlu yansıması sağlanmalıdır. Hükümetimizden beklentimiz ekonomide yaşanan bu olumlu süreçte hiç vakit kaybetmeden iç piyasalarda kur artışı ve enflasyon ile izah edilemeyen stokçuluğa ve fırsatçılığa dayalı fahiş fiyat artışları hızla normal seviyelerine düşürülmeli ve Türkiye inşaat sektörü ve diğer sektörlerde duran çarklar yeniden çalışmaya başlamalıdır.

KOCAELİ’DEN 8 KİŞİ KATILDI

Antalya’dan gerçekleştirilen ve iki gün süren çalıştaya Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Keleş ile birlikte 8 kişi katıldı. Çalıştay sonrasında sonuç bildirgesi hazırlandı. Türkiye inşaat sektörü olarak; idareden doğan mesleki yapısal sorunları, yapı müteahhitleri sınıflandırılmasından kaynaklı sorunların çözümü ve sektörel yapılanma adına Türkiye İnşaat Sektörünün temsil edileceği Müteahhitler Meslek Odası’nın kurulması elzem hale gelmiştir. Bu konuda Hükümetimizden destek bekliyoruz. Diğer taraftan ciddi fiyat artışlarından mağdur olan kamu müteahhitlerimizin devam eden işlerinde fiyat farkı ve fesih kararnamelerinin ivedilikle çıkartılmalı, kamu ve özel sektör yüklenicilerine malzeme tedarik sorunlarından kaynaklı ek süre verilmeli, müteahhitlik sektörünün yurt dışına iş yapma olanakları ve sektör inovasyonu teşvik edilmeli, yapı müteahhitleri sınıflandırmasından kaynaklı sorunlar biran önce giderilmeli, son günlerde sık yaşadığımız deprem atakları sebebiyle riskli yapı kapsamındaki kentsel dönüşüm projelerine hız verilmelidir. Yine vatandaşın konuta erişim hakkının kolaylaştırılması için müteahhitlik sektörünün aldığı ağır yaranın giderilmesi adına, temel inşaat malzemelerine KDV indirimi, tapu harçları indirimi, arsa üretim desteği gibi teşviklerle piyasa dengesi devlet desteği ile regüle edilmelidir. Yeşil sertifikalı binaların yaygınlaşması, çevresel ve iklimsel projelerde Türkiye inşaat sektörünün paydaş olarak görülmeli ve çalışmalara dâhil edilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

23 Ara 2021 - 12:23 Kocaeli- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.