Reklamı Kapat

“Kaçak yapı yapıp, kiraladı!” Bu arazinin sahibinin ayrıcalığı ne?

Kartepe Eşme’de bulunan ve yüzde 5 imar izni olan 2,5 dönümlük arazinin 1 dönümünde yapılaşma yapıldığı, bu yapıların börekçi ve tekstil üzerine kiralandığı ancak bu kaçak yapılaşmaya ne belediyenin ne de Bakanlığın engel olmadığını belirten vatandaş, “Aynı büyüklükteki diğer arazilerde 65 metrekarenin üzerinde yapılaşmaya izin verilmezken bu arazinin sahibinin ayrıcalığı ne?” diye sordu

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Kartepe Eşme’de bulunan yüzde 5 imarlı 2 bin 517 metrekarelik tarlanın şu an üzerinde 1000 metrekarelik kapalı alan olduğunu ve gün gün yeni yapıların eklendiğini iddia eden T.Ç. isimli vatandaş, bu arazinin etrafındaki başka şahıslara ait alanlara yüzde 5’in üzerinde yapı izni verilmediğini, çifte standart uygulandığını belirterek durumu defalarca CİMER’e yazdı ancak ilgili kurumlardan cevap alamadı. T.Ç. isimli vatandaş, bu arazinin yanında yer alan Çekok Fabrikasına ait arazide de imara aykırı yapılaşma yapılmakta olduğunu öne sürdü.

ÇEKOK FABRİKASI DA ÜST KAT ÇIKIYOR

Gazetemize konuşan T.Ç. isimli vatandaş şunları kaydetti: “Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme Mahallesi, bilindiği üzere göle yakın bir konumda. Bu nedenle de buradaki arazilerde yapılaşmaya pek izin verilmiyor. Buradaki arazilerdeki imar izni yüzde 5. Yani 2,5 dönüm araziye 65 metrekare civarında bir kulübe, yapı inşa edilebiliyor, bundan ötesi yasalara aykırı. İmar barışı öncesi mevcut yapılara bir af geldi, lakin imar barışı sonrası imar izni dışında inşa edilen yapıların hepsi kaçak durumuna düşmekte ve ilgili belediye buna müdahale etmek zorunda. Lakin Eşme’de 115/3 ada-parselde 2 bin 517 metrekarelik araziye 1000 metrekarelik bir yapı inşa edilmiş durumda ve her geçen gün yeni yapılar eklenmekte. Bu araziye yapılan yapılar börekçi ve tekstil üzerine işletilmekte. Yani arazi sahibi, kaçak yapılarını kiraya vermiş, kira geliri elde ediyor. Keza yine bu arazinin yanında yer alan Çekok Fabrikası da üst kat çıkıyor.


Çekok Fabrikası arazisinde bugün çekilen görüntü.


NEDEN İZİN VERİLİYOR?

Diğer yandan burada arazisi bulunan şahıslar, istihdama yönelik bir yatırım da yapmak istese yüzde 5 imar iznine takılıyor, kendilerine ayrıcalık tanınmıyor. Peki, 115/3 ada-parseldeki arazinin sahibi kim de burada yüzde 5 imar iznini takmıyor, belediye de buna müdahale etmiyor? Ya da Çekok Fabrikasının yapılaşmasına, üst kat çıkmasına neden izin veriliyor?

3 KEZ ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZDI

Ben bu konuyu Kartepe Belediyesinin yetkili makamlarına ilettim, baktım hiçbir şey değişmedi. Akabinde 8 Kasım 2021 tarihinde CİMER üzerinden Kocaeli Valiliği, Kocaeli Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Kartepe Kaymakamlığı ve Kartepe Belediye Başkanlığına yazılı şikayet dilekçesi yazdım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yönlendirildi yazı ama bir cevap alamadım. 23 Kasım 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Başkanlığı, Kocaeli Valiliği ve Kartepe Kaymakamlığı makamlarına tekrar başvuru yaptım, yine cevap gelmedi. Son olarak ise tekrar ilgili kurumlara 5 Aralık 2021 tarihinde bir yazılı başvuru daha yaptım. Merak ettiğim bu arazideki yapılaşmaya neden göz yumulduğu ya da diğer arazi sahiplerine istihdama yönelik yatırım şartıyla neden benzer imtiyazların tanınmadığı. Vatandaşın şikayetleri bu şekilde. Ortada bir arazi var, imar izninin yüzde 5 olduğu ancak burada 2,5 dönüme 1 dönümlük yapıların dikildiği belirtiliyor şikayette. CİMER’e yazılmış bu şikayetlere ilgili kurumların ve Bakanlığın neden sessiz kaldığı ise merak konusu.
Kaçak olduğu söylenen yapının bugün çekilen fotoğrafı.

İŞTE VATANDAŞIN CİMER’E YAZDIĞI ŞİKAYET DİLEKÇELERİ:

Birinci başvuru

Başvuru Tarihi: 08/11/2021

KOCAELİ VALİLİĞİ, KOCAELİ ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İL MÜDÜRLÜĞÜ, KARTEPE KAYMAKAMLIĞI, KARTEPE BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Kocaeli /Kartepe/Yenieşme beldesin de bulunan % 5 imarlı 115/3 ada-parsel 2517 m2, tarla vasfı olan taşınmaz yasaya aykırı bir şekil de ticari arsa olarak kullanılmaktadır.

Şu an üzerin de yaklaşık 1000 m2 kapalı alan bulunmakta olup, gün gün yeni eklentilerle binalar yapılmakta ve ticari işletmelere kiralama yapılarak haksız kazanç elde edilmektedir.

05/11/2021 tarihin de Kartepe Belediye Başkanlığı Yapı Kontrol Müdürlüğü ile bizzat görüşme gerçekleştirilmiş, bahse konu husus bildirilmiştir. Bu yerle ilgili çok şikayet yapıldığı bu görüşme esnasın da ilgili birimin müdürü tarafından ifade edilmiştir. Aynı gün kontrol ekiplerinin adrese yönlendirileceği, gerekli işlemlerin yapılacağı söylenmiştir. Fakat, bu denetimlerin gerçekleştirilmediği öğrenilmiştir.

D-100 Karayolu üzerin de bulunan diğer taşınmazlar vasıfları ve imar durumları sebebiyle istihdam yaratacak işletmelere satış ya da kiralama yapılamazken, diğer tarafta işine göre yasaya aykırı uygulamaları hayata geçirip keyfe keder haksız kazanç sağlayanlara müdahale edilmemesi rahatsızlık yaratmaktadır. Bölgenin küçük olması sebebiyle bu çifte standart yaklaşım ve uygulamalar yasalara uygun hareket eden diğer yer sahiplerin de huzursuzluk yaratmaktadır.

Bu bağlam da;

Sorumluluk ve yetki sahibi makamınızdan, sınırlarınız için de imara aykırı bir şekil de sürdürülen ve hiçbir şekil de önlem alınmayan yukarı da söz konusu edilen taşınmaz hakkın da ilgili yasalar gereği yaptırımların ve cezai müeyyidelerin uygulanmasını rica ediyorum.

Saygılarımla

08.11.2021 21:50 tarihinde internet üzerinden başvuru alındı.

08.11.2021 21:50 tarihinde CİMER tarafından ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI tarafına sevk edildi.

İkinci başvuru ....

Başvuru Tarihi:23/11/2021

CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ BAŞKANLIĞI, KOCAELİ VALİLİĞİ, KARTEPE KAYMAKAMLIĞI MAKAMLARINA

E- Devlet üzerinden,08/11/2021 tarihin de yapmış olduğum Başvuru Sayısı 2105467039 olan başvuruma ilgili yasalar gereği cevap ve bilgi verilmemiştir. Ayrıca, şikayete konu hakkın da ilgili kurumlar tarafından herhangi bir işlem yapılmamıştır.

Yetki ve sorumluluk sahibi makamınızdan başvurularımla ilgili yasal yaptırımların uygulanması, tarafıma bilgi ve cevap verilmesini talep etmekteyim.

Saygılarımla

23.11.2021 14:04 tarihinde internet üzerinden başvuru alındı.

23.11.2021 14:04 tarihinde CİMER tarafından KOCAELİ VALİLİĞİ tarafına sevk edildi.

24.11.2021 14:40 tarihinde KOCAELİ VALİLİĞİ tarafından ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI tarafına sevk edildi.

Üçüncü başvuru

Başvuru tarihi: 05/12/2021

ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI, KOCAELİ VALİLİĞİ, KOCAELİ ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İL MÜDÜRLÜĞÜ, KARTEPE KAYMAKAMLIĞI,KARTEPE BELEDİYE BAŞKANLIĞI

08/11/2021 tarihinde Cimer üzerinden 2105467039 Sayılı başvuruda bulundum. Bahse konu başvuru;

''Kocaeli /Kartepe/Yenieşme beldesin de bulunan % 5 imarlı 115/3 ada-parsel 2517 m2, tarla vasfı olan taşınmaz yasaya aykırı bir şekil de ticari arsa olarak kullanılmaktadır.

Şu an üzerin de yaklaşık 1000 m2 kapalı alan bulunmakta olup, gün gün yeni eklentilerle binalar yapılmakta ve ticari işletmelere kiralama yapılarak haksız kazanç elde edilmektedir.

05/11/2021 tarihin de Kartepe Belediye Başkanlığı Yapı Kontrol Müdürlüğü ile bizzat görüşme gerçekleştirilmiş, bahse konu husus bildirilmiştir. Bu yerle ilgili çok şikayet yapıldığı bu görüşme esnasın da ilgili birimin müdürü tarafından ifade edilmiştir. Aynı gün kontrol ekiplerinin adrese yönlendirileceği, gerekli işlemlerin yapılacağı söylenmiştir. Fakat, bu denetimlerin gerçekleştirilmediği öğrenilmiştir.

D-100 Karayolu üzerin de bulunan diğer taşınmazlar vasıfları ve imar durumları sebebiyle istihdam yaratacak işletmelere satış ya da kiralama yapılamazken, diğer tarafta işine göre yasaya aykırı uygulamaları hayata geçirip keyfe keder haksız kazanç sağlayanlara müdahale edilmemesi rahatsızlık yaratmaktadır. Bölgenin küçük olması sebebiyle bu çifte standart yaklaşım ve uygulamalar yasalara uygun hareket eden diğer yer sahiplerin de huzursuzluk yaratmaktadır. ''

Aynı gün bu başvuru, CİMER tarafından ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI tarafına sevk edildi.

Aradan geçen süre de tarafıma ilgili yasalar gereği bilgi ve cevap verilmediği gibi, ilgili kurumlar tarafın dan denetleme de yapılmadı. Söz konusu yerde inşaat işleri devam etti. Devamın da yine tarafımca 23/11/2021 tarihin de 2105664633 Sayılı Başvuru ile CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ BAŞKANLIĞI ,KOCAELİ VALİLİĞİ,KARTEPE KAYMAKAMLIĞI MAKAMLARINA 2.kez yaptığım başvuru da ilgili Bakanlığa sevk edildi. Ne yazık ki bu süreç de tarafıma bilgi ve cevap verilmediği gibi, yapılan inşaatlar bitirildi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan'ın sıklıkla söz ettiği CİMER'e her türlü şikayetinizi bildireceğimizi ifade etmesi sebebiyle bu kadar önemli bir hususu defalarca CİMER üzerinden ve karşılıklı görüşmelerle dile getirmiş olmamıza karşın ilgili kurumların kayıtsız kalması şaşırtıcıdır. Sade vatandaşın koyduğu küçücük bir kulübe ayrılırken, yüksek miktarlar da ceza kesilirken, bu yer sahibi korunuyor ve kollanıyor mu gibi soruları aklımıza getirmektedir. Bu yasalara aykırı uygulamalarına göz mü yumuluyor?

Sorumluluk ve yetki sahibi makamlardan, yukarıda söz ettiğim hususun ivedilikle denetlenmesini, gerekli yaptırımların uygulanmasını, tarafıma cevap ve bilgi verilmesini talep etmekteyim.

Saygılarımla

05.12.2021 22:10 tarihinde internet üzerinden başvuru alındı.

05.12.2021 22:10 tarihinde CİMER tarafından ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI tarafına sevk edildi.


BU FOTOĞRAFLAR 3 HAFTA ÖNCE ÇEKİLDİEkli Dosyalar

08 Ara 2021 - 14:56 Kocaeli/ Kartepe- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.