O apartmana, İzmit Belediyesinden tebligat şoku!

Daha önce “İzmit’teki o apartmanda neler oluyor?” başlığı ile haberleştirdiğimiz sonrasında mobbing iddialarının da eklendiği Fuar Apartmanı sakinlerine şimdi de 1 Temmuz’da tüm aboneliklerinin iptal edileceğine dair tebligat gönderildi

Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Karabaş Mahallesi Rauf Orbay Sokak’ta Alaçatı Muhallebicisi’nin hemen yanında yer alan Fuar Apartmanı’nda bulunan 30 daireden 22’sini satın alan Kemak Otelcilik’in, sahipleri tarafından satılmayan 8 daireyi de satın alabilmek için farklı yollara başvurduğu iddia edilmiş, bizler de bina sakinlerinin iddialarını 21 Ekim 2020 tarihinde “Şok iddialar… İzmit’teki o apartmanda neler oluyor?” başlıklı haberimizle gündeme getirmiştik. Kemak Otelcilik’in apartmandaki 22 daireyi 5 yıl önce çuvalla para dağıtarak satın aldığı, 8 daireyi ise satın alamadığı, bunun üzerine TÜBİTAK tarafından güçlendirme yapıldığı söylenen binadan numune aldırarak yıkılacak bina tanısı koydurduğu öne sürülmüş, 8 dairenin sahibini binadan çıkarmak için farklı yollara başvurduğu iddia edilmişti. Binadan zorla atılmak istendiklerini, daireleri için piyasa şartlarının çok altında bir fiyat biçildiğini belirten bina sakinleri, “Buranın imarı değiştirilecekse başka bir şey yapacaksa rayiç bedelden dairemizin parasını versin, ev yapacaksa biz buradan çıkmak istemiyoruz, bize dairemizi versin. Bugün Yahya Kaptan’da oturulabilecek evler 700-800 bin lira. Eski evler 500 bin lira olmuş. Ben orada bile ev alamıyorum. Sen beni şehir merkezinden dağlara mı sürüyorsun?” demişti.

ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZI BİLE ÖDEMİYOR”

Aradan aylar geçmiş ve bina sakinleri gazetemize ulaşarak yaşadıkları sıkıntıların daha da arttığını belirtmişti. Kimi gazetelerin elbirliği ile Kemalettin Akkurt lehine yazılar yazdığını ve binanın elektrik su ve doğalgazının kesilmeye çalışıldığını dile getiren bina sakinleri, “Yazık yıllarca verilen emekler boşa gidiyor” demişti. Gazetemize gönderilen yazılı açıklamada şu ifadelere ve iddialara yer verilmişti: “Kemak İnşaat grubu, binamız üzerinde gün be gün mobbing uyguluyor ve yeni trend olarak, yerel basından himayelerine aldıkları kalemşörlerine yazdırdıkları yazılarla kamuoyu yaratıp etrafa kendini mağdur, bizleri de mağdur edenler olarak gösterip, tribün oluşturmaya çalışıyor. Binada satın aldığı 22 dairenin üstünlüğüyle 6 seneden beri beş kuruş dahi harcama yapmayıp binamızı virane bir şekilde kendi kaderine terk ederek atıl durumdaki halini etrafa lanse edip bizleri de müşkül durumda bırakıyorlar. Yönetimde mevcut olan parayı bile apartmanın elektrik, su, doğalgaz ve benzeri giderlerine dahi harcamayıp bizleri kaderimizle baş başa bırakıyorlar. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Valilik ve İzmit Belediyesini de oluşturdukları kamuoyu ile arkalarına alıp mobbinglerine devam ediyorlar.

İZMİT BELEDİYESİ DE BASKI YAPIYOR”

Son olarak İzmit Belediye Başkan Yardımcısı ile pazartesi sabahı ofisim önünde karşılaştığımda, ‘Bizler çok baskı altındayız, her gün elektrik, su, doğalgaz hatlarınızın kesilmesi için’ dedi, ben de kendilerine karşı tarafa açılmış yürütmeyi durdurma davamız olduğunu hatta İzmit Belediyesine de açılmış olan yürütmeyi durdurma davamızın bulunduğunu söyledim. Buna karşın Başkan Yardımcısı, ‘Dava bizi ilgilendirmez, şu an tebliğ edilmiş, apartmanı boşaltmanız gerekir’ dedi. Ben de bize tebliğ olan bir bildiri olmadığını söyledim. Başkan Yardımcısı, ‘Bildiri size gelmez, belediyeye gelir. Günden yiyorsunuz’ diyerek bizler ile cuma günü saat 16.00’da görüşmek istediğini söyledi. Yıkılması gerekli 400 küsür ağır hasarlı bina dururken ve hiçbirine hiçbir işlem uygulanmamışken Kemak İnşaat’ın maddi ve manevi gücüyle baskı altına alınmış belediye çalışanlarının da bu mobbing ile aynı safta bulunmaları iyice mide bulanmaktadır.

2084 METREKARE RANT”

ÇŞİM’den bir yetkili ile yaptığım görüşmede ‘Bizler isim olarak sizin apartmanınızı değil, ağır riskli apartmanlara gereğinin yapılması için belediyeye genel bir yazı yazdık’ dedi. Geçen hafta içinde de apartmanımıza İzmit Belediyesi Yapı Denetim Bölümü’nden bir çalışan gelerek apartmanda kaç ailenin yaşadığını sordu, ‘Ben de 8 mal sahibi, 2 kendi kiracısı olduğunu, kira getirisi temin ettikleri 18 dükkan, ön arka olmak üzere otopark olduğunu, SDC bina durumu üzerinden olaya bakılmamasını asıl mühim olan ve etrafa SDC bina olarak lanse edilen ama toplamda gözlerden ve kamuoyundan esirgenen 2084 metrekare yüzde 80 imarlı ticari arsanın rant kısmı olduğunu söyledim.”

ABONELİKLER İPTAL EDİLECEK

Bina sakinleri mağduriyetlerinin giderilmesi, benzer noktalardaki arsa ve binaların emsal değerlerinin çok altında bir bedelle evlerinin ellerinden alınmaması için mücadele ederken geçtiğimiz haftalarda İzmit Belediyesi tarafından bina sakinlerine tebligat gönderilerek binayı tahliye etmeleri için kendilerine süre verildiği, 1 Temmuz’da tüm aboneliklerin iptal edileceği belirtildi. Yürütmeyi durdurma kararına ve mahkemenin sürmesine rağmen gönderilen bu tebligat, bina sakinlerinin tepkisine neden oldu.

3 Haziran Perşembe günü İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Cem Güler imzalı gönderilen tebligatta şu ifadeler yer aldı: “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün 04/07/2017 tarih ve E.7996 sayılı yazısı ve İzmit Kaymakamlığının 08/01/ 2021 tarih ve E.83 sayılı yazısı ile belirtildiği üzere İzmit Karabaş Mahallesi Köseoğlu Sokak No: 24 (668 ada 2 parsel) adresindeki yapınız ile ilgili ‘6306 sayılı Afet Riski’ altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanuna göre değerlendirmeye tabi tutulmuş ve bu kapsamda Can Güvenliği Performans Düzeyi Koşullarını karşılamadığından ‘Riskli Yapı’ olduğu tespit edilmiştir. Bu durum Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce Tapunun beyanlar hanesine ‘Riskli Yapı’ şerh olarak işlenmiştir. 6306 Sayılı Afet Riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunun 5. Maddesinin 3. Fıkrasındaki ‘Riskli yapıların yıktırılası için bu yapıların maliklerine altmış günden az olmamak üzere süre verilir.’ ifadesine istinaden, can ve mal güvenliği açısında tehlike arz eden yapınızı ivedilikle tahliye etmeniz gerekmekte olup; 01/07/2021 Perşembe günü abonelikleriniz (Elektrik-Su-Doğalgaz) iptal edilecektir. Bilgilerinize arz ederim.”

“BİZ DE EMEKLİYİZ”
Ayrıca bina sakinleri, Cem Güler’in kendileri ile yaptığı toplantıda “Her hasarlı binaya bunu yapıyor musunuz” şeklindeki soruya, “Onlar mağdur, ekonomik durumları müsait değil” cevabını verdiğini belirterek, “Biz de emekliyiz, bize ‘durumunuz müsait mi?’ diye sormuyor” dedi.

HAK HUKUK ADALET VURGUSU
Bir bina sahibi ise İzmit Belediyesine tepki göstererek, "Hak hukuk adalet uğruna mücadele verdiklerini her defasında dile getiren İzmit Belediyesinin 2017'de Nevzat Doğan zamanından bu yana uygulanmamış tebligata dayanarak ve apartmanın sağlamlık ve güçlendirme görmüş belediye tarafından da onaylanmış raporu bulunmasına ve bu rapor doğrultusunda belediyeye de açılmış riskli yapı değildir davamız olmasına rağmen apartmanda oturan emekli insanların akıbetlerinin ne olacağını düşünmeden ve bu sıkıntılı ortamda evine ekmek götürmek için mücadele veren çalışan kesimin arkasında durmak yerine insanları kaderleri ile baş başa bırakmaları ve belediye kanalı ile üst kademelerdeki kişilerin bizlerin elinden bir şey gelmez bakanlıktan bastırıyorlar deyip mağduru daha da mağdur durumda bırakmaları düşündürücü" ifadelerini kullandı. 

# FUAR APARTMANI İLE İLİŞKİLİ:

23 Haz 2021 - 16:04 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

11

Mk - İzmit’te yıkılması için sıra beklenen 480 bina varken bir tek hafif hasarlıyken keyfe ,güçlendirilmiş bu bina para babası 2.200 m2 TİCARİ arsa peşinde diye 355.ci sıradan 1.ci sıraya geldi ! Vayyy memleketin hali...Uyanın

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Haziran 15:01
09

Doğrucu 1 - Hediye Ticari arsa,bina Fuar apartmanı;

Fuar apartmanına ait 2.200 metre kare %80 imarlı TİCARİ arsası var.Bunun 565 metrekaresinde bina bulunmakta ve Kemak otelciliğe il çevre müdürlüğü tarafından bina dışındaki 1.700 metre karede kendi aralarındaki başbaşa görüşme sonrası hediye edilmeye çalışılıyor.Bina içinde yıllardır el değdirtmediği için rayiç değerde verilmiyor.Birde belediye bu konuda mağdurun yanında değil.Bu nasıl dünya ? İnşallah bu konuya dahil,alet olanlar 75-80 yaşından sonra aynı şeyi yaşarlar.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Haziran 09:55
08

Hacı Şefik - Belediyede imar ve yapı kontrolde görevlendirilen idareciler çok bilgisiz ve yandaş. Ayıp ayıp. Milletin evine çökülmesinde merdiven oluyorlar. Ama bu devran değişecek. O zaman hepsi kaçışacak. Allah a havale ediyorum. Aynısını onlarda yaşarlar inşallah...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 24 Haziran 19:10
07

Doğrucu - olay açık ve net

adam dairelerin parasını kelepir fiyattan ödeyip milletin dairesine konmaya çalışıyor.

YANİ BİRİSİ TAPULU EVİNİZE GELMİŞ "ÇIK" DİYOR, "SATIN ALACAĞIM" DİYOR,

BEN EVİMİ SATMIYORUM Kİ!!!, EN ÖNEMLİSİ MECBUR MUYUM? ,

Ya İL ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜNE NE DEMELİ:

Daireler için ihale yapıyor, SAHİPLERİN HABERİ YOK, İHALEYE BAŞKA FİRMA ALINMIYOR.

Tutar hiç bir yeri yok, HEPSİ HESABINI TEK TEK VERECEK.

Taşınmazın asıl durumu TİCARİ ARSA OLMASI ve İZMİT' in içinde 2.200m2 ARSA,

emsal alınabilecek bir örnek; 350m2 arsa 13,499,850.TL biraz ilerde, şerefesi Fuar Apartmanı kadar yüksek değil, bu metrekarede o lokasyonda böyle bir arsa yok.

PALAVRASI BİNA ÇÜRÜKMÜŞ, BİNA SAHİPLERİ O BİNAYI PERDE BETONLARLA SAĞLAMLAŞTIRIP, KOCAELİ VE TÜBİTAK' dan SAĞLAM RAPORU ALDILAR.

BU ŞAİBELİ FİRMA SAKARYA ÜNİVERSİTESİNDEN ŞAİBELİ RAPOR ALARAK YIKMAK İSTİYORLAR.

Sadece şu an kötü görünüyor, sebebi yine bu firma, binanın kira geliri var ve bununla bakımı yapılır yıllardır. Bu kötü niyetli insanların eline geçince bu bakımlar yapılmadığı için kötü görünüyor. YANİ O DA MAKSATLI.

BUNLARIN HEPSİ BİR YANA OTURANLAR EVLERİNİ VERMEK İSTEMİYOR Kİ!!!

PARA BABASI, GÖZÜNÜ RANT BÜRÜMÜŞ, ŞAİBELİ İNSANLAR İSTİYOR DİYE EVİNDEN NEDEN ÇIKSINLAR?

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 24 Haziran 14:43
04

Mağdur 41 - Diğerleri magdurmus. Gidecek yerleri yokmus. Fuar Apt. Oturanların bir eli yağda bir eli balda ya.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 24 Haziran 02:04
03

Izmit 'li 041 - Seçimlerde görürsünüz . Milletin canını mi yakmaya geldiniz

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 24 Haziran 02:00
02

Semih Sezen - Valla Ağa filmi gibi

Yıllar önce kemal sunal in

Çevirdiği filmin günümüze uyarlanmış hali

YAZIKLAR OLSUN

izmit belediyesi de bir de zenginin yanında

Nevzat doğan bu tebligatı..

Hep beklemesine rağmen

Yazık çok yazık

Filmin sonu ne OLACAK..bakalım

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 24 Haziran 00:30