İmamoğlu'ndan Erdoğan'a: Tehdit etmeye kalkma...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Sirkeci--Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi'nin açılışında konuştu.

"ZAT,  ZEVAT..."

Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda bu ülkeyi kimler yönetiyor? Biz yönetiyoruz. Şu anda İstanbul’da bulunan bu zat ve ya zevat böyle bir imkana sahip mi? Değil. Fakat, 31 Mart’tan itibaren, inşallah Murat Kurum kardeşimizle birlikte AK Parti yerel yönetimiyle Cumhur İttifakı Ankara’da elele verdiğimiz zaman herhangibir inşallah sarkma sözkonusu olmayacak ve yola emin adımlarla yürüyeceğiz. Kaldığımız yerden yeniden Bismillah diyerek işe koyulacak inşallah aziz İstanbul’un fetret devrini sona erdireceğiz." dedi.

İMAMOĞLU: İTİRAF EDİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'ın bu sözlerine Arnavutköy'de düzenlediği mitingte yanıt verdi.

“SİZ YILACAKSINIZ”

10 yıl önce AKP’nin tek kaybettiği ilçenin Beylikdüzü olduğunu hatırlatan İmamoğlu, o günden beri mimlendiğini söyledi. İmamoğlu “Her işimi engellemeye çalıştılar. O günden beri başladığım ahlakla büyükşehirde devam ediyorum. İstanbul’un rantını 16 milyona dağıtmaya devam ediyorum. O yüzden beni buralardan uzak tutmaya çalışıyorlar. İstiyorlar ki; Ekrem İmamoğlu 16 milyona bu rantı dağıtmasın, bir avuç yararlansın. Ama biz buna müsaade etmeyeceğiz. Karşılarına duvar gibi dikilince cesur biçimde fikirlerimizi söyleyince türlü oyunlarla yıldırmaya çalışıyorlar. Bu kardeşiniz yılmaz, yıldırır. Siz yılacaksınız” dedi.

“DAVETİYE ATEŞ TOPUNA DÖNDÜ”

İmamoğlu, konuyu davet polemiğine getirerek rakibi Kurum’a ve Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına karşı şunları söyledi:

“En son şu davet meselesini gördünüz değil mi? Bu toplumda bizim örf adetimizde, kültürümüzde, inancımızda davet etmek makbuldür. Davete icabet etmek adettir, geleneğimiz. Ahlaktır, centilmenliktir. Vay efendim Ekrem İmamoğlu'nu kim davet etti? O mu davet etti? Bu mu davet etti? Davetiye bir ateş topuna döndü. Ellerini yakıyor. Herkes kaçıyor davet mektubundan. Yahu siz beni nereye davet ettiğinizi zannediyorsunuz? Ya da etmediğinizi?  Bu millet bu tarzınızın cevabını size verecek. Ben size söyleyeyim. Bunların aklı gitmiş. Şaka gibiler. Bunlar normal değil, bunların aklı başında değil. Allah bunların hepsini Allah akıl versin. Hepsine Allah akıl versin. Dünyanın en güzel şehrine, dünyanın en kadim kentine acemi bir aday koymuşlar. Davet aşağı, davet yukarı. Yahu sen önce git, bir siteyi bile yapamadığın Maltepe'de daha dün gösteri yapıyorlar. İnsanlara evini teslim edemedin. 5 yılda bir site büyüklüğündeki yeri bitiremedin. Yok davet verildi, davet verilmedi. Tam acemi. Niye biliyor musunuz acemi? Bunlar sadece verilen talimatı yerine getirdiler. O ne diyor?  ‘Buyruğum’ diyor, ‘emrettim’ diyor, ‘tensipleriyle’ diyor. Burada bir yangın çıktı, ‘sayın Cumhurbaşkanının tensipleriyle itfaiye yangını söndürmeye gitti’ dediler. Bunların aklı dönmüş, nevri dönmüş. Allah yardımcıları olsun.”

“SABREDEMEYECEK, MİTİNG YAPMAYA BAŞLAYACAK”

“Bunlar artık proje anlatacak durum. Projeleriyle insanlarını mutlu edecek durumda değiller. Onun için varsa yoksa polemik. Bunlar boş işlerin peşinde olsunlar. Bugünden söylüyorum. İmamoğlu demişti dersiniz. Şu anda bu acemi adayın fotoğrafından daha çok başkasının fotoğrafı var İstanbul'da biliyorsunuz değil mi? Onun kim olduğunu biliyorsunuz değil mi? Bak sabredemeyecek, bir iki hafta sonra sokak sokak semt semt, ilçe ilçe gezip vallahi de billahi de miting yapmaya başlayacak. Her gün, bak her gün illa beni diline zorlayacak. Ben seçildiğim günden beri söyledim; inanın her gece beni rüyasında görüyor. Vallahi beni rüyasında görüyor.”

CUMHURBAŞKANINA YANIT: İNSANDA BİRAZ AR OLUR

 “İnsanları da aldatıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki; ‘Benden sonra rahmetli Kadir Topbaş İstanbul'a güzel bir çehre kazandırmış’. Ondan sonra ben gelmişim, kazandıramamışım. Yahu insanda biraz ar olur, ar. Yahu rahmetli Topbaş'a, 5 imar dosyasına imza atmadı diye, metal yorgunluğu diye ilan edip hayatı ona zindan edip mecburen görevi bıraktıran siz değil misiniz ? Allah'tan utanın. Allah'tan korkun. Bunu söyleyeceksin, şimdi rahmetli Topbaş’ı  anacaksın.Kendi partilileri bile bu söylediklerinden sonra başını öne eğip ne diyordur içinden biliyor musun? ‘Senin yüzünden görevden gitti.’ Allah rahmet eylesin. Her şeyi kendi lehlerine döndürüp ne yazık ki yanlışla, yalanla konuları evirip çevirip kullanmaya hazır insanlar. Adamcağız üzüntüden birkaç sene sonra vefat etti. Bak söyleyeyim. Maşallah bunlar kurtla yiyip çobanla ağlayan insanlar söyleyeyim.”

YAŞ 70 GÖNDERMESİ

“Rahmetli Necmettin Erbakan'a yapmadığını bırakmadı. Onu siyasete kazandıran kişiye ‘Yaş 70 işi bitmiş’ demişti. Bugün kendisi 70 yaşına girdi. Ben öyle bir şey demeyeceğim. Doğum gününü tebrik ederim. Allah sağlık versin. Uzun ömür versin derim. Bak başka bir şey demem. Ama vatandaşı tehdit  etmeyi bırakacaksın. Ne diyor insanlara? Bugün milleti oyla tehdit ediyor. ‘İstanbul'da bize oy vermediniz. Ben onu engelledim’ diyor bugün. İtiraf ediyor. Engellediğini itiraf ediyor. Diyor ki ‘Murat Kurum gelirse işlerde sarkma olmayacak’ diyor. Açıkça beni engellediğini itiraf ediyor. Yahu Allah aşkına televizyonlara çıkıp başkanları diyordu ya engelleme yok. Bak sayın cumhurbaşkanı söylüyor engellediğini. Bakalım bundan sonra ne yapacaksınız? Ama bir şey söyleyeyim. Bu millet tehdide kulak verseydi, seçimi iptal ettikten sonra 13 bin 600 oyu, 806 bine  çıkarmazdı. İkinci turda 806 bin oyu alınca 3-4 gün ortadan kayboldu. Tehditten sinen bir millet,  bu millet olsaydı silahlı darbeciye karşı  sokağa bu millet dökülmezdi kardeşim. Sen bu milletin ne olduğunu bilmiyorsun. Onun için bu milleti tehdit etmeye kalkma. Bu millet sana cevabını verecek. Önümüzdeki seçimde göreceksiniz size öyle bir ders verecek ki size gerçek sorumluluğunuzu hatırlatacak. Siz 1 Nisan'dan sonra eliniz ayağınıza dolanacak. Bir an önce ekonomiyi düzeltmek için gece gündüz çalışmaya başlayacaksınız. Emeklilerin maaşını arttırmak için uğraşacaksınız. Zam yapmamak için uğraşacaksınız. Bu millet size işinizi gücünüzün Ekrem İmamoğlu olmadığını işinizin, gücünüzün bu memleketin ekonomisi olduğunu hatırlatacak.”

AKP SEÇİM OTOBÜSÜ TUR ATTI

İmamoğlu’nun konuşmasına başladığı sırada sırasında AKP’nin seçim otobüsünün seçim şarkıları çalarak tur atmasına vatandaşlar da İmamoğlu da tepki gösterdi. İmamoğlu “Terbiyeyi öğrenecekler. Akılları o kadar gitmiş ki bu hareketi yaparak oy kazanacağını zannediyor. Memleketimin adaletli vicdanlı insanları bu yapılanın ahlak dışı olduğunu bilir ve ona oy vermez, vermeyecek. Allah onları ıslah etsin” dedi. İBB’nin öğrencileri dağıttığı burs ve anne kart hizmetine dikkat çeken İmamoğlu “Sayın cumhurbaşkanı bana sormuştu, ‘kimin parasını kime dağıtıyorsun’ demişti. O zaman cevap verdim, şimdi de veriyorum; Milletin parasını millete dağıtıyoruz. Senin gibi bir avuç insana değil, millete dağıtıyoruz. Dağıtmaya devam edeceğiz” dedi.

‘AYASOFYA’ İDDİALARINA  YANIT VERDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Arnavutköy Belediye Başkan adayı Tekin Aras ile birlikte miting öncesinde de  ilçe turu yaptı. Arnavutköy Yaşam Merkezi’nde, aralarında STK üyeleri, spor kulüpleri temsilcileri, anneler, çocukları ve kanaat önderlerinin bulunduğu bir toplulukla buluşan İmamoğlu, İBB’nin Ayasofya Camii’ni temizlemediği iddialarına sert tepki gösterdi. “Selatin camiler, Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde, Diyanet İşleri Başkanlığı sorumluluğundadır” diyen İmamoğlu, “Bu iki kurum, İBB’ye temizlik, güvenlik konularında talepte bulununca, hemen belediyemiz Meclisi’ne protokol getiririz ve hizmete başlarız. Biz göreve geldiğimizde 39 selatin camiine bu hizmet veriliyordu. Şimdi ise, 42 oldu. Bizim dönemde talep geldi, artırdık 3 tane. Biri de hatta sıklıkla Sayın Cumhurbaşkanı'nın cuma namazı kıldığı Yıldız Hamidiye Camii’dir. Talep ettiler. Biz de verdik” şeklinde konuştu. “Seçim geldi ya, yine ortalığı karıştıracaklar” diyen İmamoğlu, “Seçim geldi yine başladı din, iman, kitap, memleket… Yani memleketini onlar seviyor. Bayrağını onlar seviyor. Bu toprakları onlar seviyor. Ben size bir şey söyleyeyim mi? Onların bu sevgileri seçimden seçime aklına geliyor. Bizim ise memleket sevgimiz, millet sevgimiz, bayrak sevgimiz her zaman var. Bizim inancımız, Yaradan’la kul arasındadır. Bunlarda ise, gösteriş işi oldu. Milletin canını yakmak için, milleti birbirine düşürmek ve ayırmak için, bütün kötü duygularını kullanıyorlar. Çıkmış bir meczup dün akşam televizyonun birinde, ‘Efendim İmamoğlu bir tek Ayasofya Camii'ne temizlik ve güvenlik hizmeti vermiyor’ diyor. O meczubun bu lafı, olur ya bir yere gider. Doğrusunu söyleyeyim: Selatin camiler, Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetindedir. Diyanet İşleri Başkanlığı sorumluluğundadır. Bu iki kurum, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne temizlik, güvenlik konularında talepte bulununca, hemen belediyemiz Meclisi’ne protokol getiririz ve hizmete başlarız.” ifadelerini kullandı. 

26 Şub 2024 - 18:21 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.