Özel Marmara Koleji korkunç zamda geri adım atmadı!

Özel Marmara Koleji, yüzde 400’lük korkunç zamda geri adım atmadı, hatta fiyatı daha da artırdı. Fiyata öfkelenen veliler, başka özel okul arayışına geçti

Yılmaz Karabıyık
Yılmaz Karabıyık Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli’nin köklü eğitim kurumlarından olan ve Atatürkçü bir nesil yetiştirmeyi kendine ilke edindiği söylenen Özel Marmara Koleji’nde, 2024-2025 eğitim öğretim yılı için kayıt yenileyecek olan öğrencilerin velilerinden istenilen para, şok etmişti. Yüzde 400 civarında zamla karşılaşan veliler, ne yapacağını şaşırmış, konuyu Milli Eğitim’e taşımıştı. İlgili Bakanlığın özel okullara müsaade ettiği en yüksek zam yüzde 56,5 civarındaydı ancak Milli Eğitim’den bir görevli, bu işin de kılıfına uydurulabildiğini, zorunlu etütlerle, kurslarla fiyatın artırılabildiğini dile getirmişti. Bir özel okul yetkilisi de bunu teyit etmişti. Veliler, Özel Marmara Koleji’nin uçuk zammı sonrası, okul yönetimiyle görüşmüş, yönetimin kendilerine beklemelerini söylediğini, fiyatı revize edeceklerini aktardığını bildirmiş, bizler de “Özel Marmara Koleji, korkunç zammı geri mi çekiyor?” başlığı ile bu tedirgin bekleyişi haberleştirmiştik. Velileri tedirgin eden ise yapılacağı söylenen revizenin 29 Şubat’ı aşmasıydı, çünkü bu tarih erken kayıtların ve bankaların kampanyalarının sona ereceği tarihti. Yani veliler, Özel Marmara Koleji’nden ayrılmak isterse bu tarihten sonra diğer özel okulların erken kayıt kampanyalarından ve bankaların avantajlarından yararlanamayacaktı.

İNDİRİM BEKLERKEN DAHA DA ARTTI

Velilerin yoğun baskısı ve konunun basına taşınması sonrası Özel Marmara Koleji, kararını açıkladı. Yeni fiyat listesi, velileri bir kez daha şok etti. Okul yönetimi geri adım atmadı, hatta indirimden ziyade 3 bin lira daha fiyat artırdı. Milli Eğitim yetkilisinin ve bir özel okul yetkilisinin dediği gibi olmuştu, Özel Marmara Koleji, tavan zam fiyatını, zorunlu etüt ve kurslar ile yemek parasıyla katlamıştı. 2023-2024 eğitim öğretim döneminde 2. sınıfta okuyan çocuğu için okula etüt, kurs ve yemek dahil toplam 92 bin lira para ödeyen bir veliden, 2024-2025 eğitim öğretim döneminde 3. sınıfa geçecek olan oğlu için 346 bin liraya para talep edildi. İlk zam açıklandığında bu rakam 343 bin liraydı. Yani indirim beklenirken fiyat 3 bin lira daha zamlandı. Okul yönetiminin geri adım atmaması, öğrenci velilerini öfkelendirdi. Oğlu 2. sınıftan 3. sınıfa geçecek olan bir veli, gazetemize ulaşarak Özel Marmara Koleji’ne korkunç zammı nedeniyle tepki gösterdi.

ATATÜRKÇÜ NESİL YETİŞTİRMENİN MALİYETİ

Veli, şunları aktardı: “Atatürkçü nesil yetiştirme ilkesiyle hareket eden Özel Marmara Koleji’ni, Atatürkçü bir evlat, Atatürk gibi evlat yetiştirmek için tercih ettik. Çocuğum ilkokul 1 ve 2. sınıfı, bu okulda okudu, evladımın ilkokulu burada bitirmesini istiyordum, sonrasında da eğitimini bu kolejde devam ettirmesini düşünüyordum. Ama 2024-2025 eğitim öğretim dönemi için açıklanan rakamlar bizi şok etti. Yemek, etüt de de dahil olmak üzere okulun yıllık ücreti, 2023-2024 döneminde 92 bin lira idi. Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullara enflasyon oranı artı 5 zam hakkı tanımış. Yani yüzde 56,5 oranında zammı geçemeyeceklerini belirtiyor devlet. Tabii ki biz veliler, TÜİK rakamlarının gerçekçi olmadığını bildiğimizden ve 2024-2025 yılında enflasyonun ne aşamaya geleceğini kestiremediğimizden okul yönetiminden enflasyon artı 5 oranında zam yapmasını beklemedik. 200-250 bin lira gibi bir ücreti kabul edebileceğimizi söyledik. Okul yönetimi de bizlere fiyatların revize edileceğini söyledi ve beklemeye başladık. Tabii bu süreç sancılı geçti çünkü bankaların kampanyaları ve özel okulların erken kayıt avantajları, 29 Şubat’ta sona eriyordu. Özel Marmara Koleji, bu tarihten sonra fiyatları belirler ve zamda geri adım atmazsa çocuğumuzu bu okuldan alıp diğer özel okullara kaydettirirken avantajlardan yararlanamayacaktık.

92 BİN LİRADAN 346 BİN LİRAYA

Özel Marmara Koleji, 29 Şubat’a kalmadan yeni fiyatları açıkladı. Evet bir revize yapmışlardı ancak bu indirim değildi. 92 bin liradan 343 bin liraya çıkardıkları yıllık ücreti, revize ile 346 bin lira yaptılar. Atatürkçülüğü ön plana çıkaran kar etmekten çok Atatürkçü bir nesil yetiştirmeyi ilke edindiklerini bizlere aktaran Özel Marmara Koleji, Kocaeli’deki diğer özel okullardan çok daha yüksek bir fiyat belirleyerek, Atatürkçü nesil yetiştirmenin maaliyetini bizlere göstermiş oldu. Ben çocuğumu okuldan aldım, başka bir özel okula yazdıracağım. Velilerin WhatsApp grubunda, çok sayıda veli de benim gibi düşündüğünü aktardı. Özel Marmara Koleji’nin, mevcuttaki öğrencilerine bu zammı reva görmesi ve çocuklarımızın tüm düzenini bozması kabul edilebilir bir durum değil. Bu saatten sonra bedava yapsalar, güvenip de çocuğumu bu okula göndermem.”

ETÜT VE YEMEKLE ZAM MEŞRULAŞTI

Veli, kendisine verilen fiyat listesindeki detayları da gazetemizle paylaştı. 2023-2024 eğitim yılı fiyat listesine baktığımızda; ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfların eğitim ücretinin 60 bin lira artı KDV, yemek ücreti ise 28 bin lira artı KDV olarak görülüyor. 2024-2025 eğitim yılının fiyat listesine bakıldığında ise üçüncü ve dördüncü sınıfların eğitim ücretinin 94 bin 200 lira artı KDV’ye, zorunlu sınıf etkinliği, etüt ve kurs ücretinin 155 bin 800 lira artı KDV’ye ve yemek ücretinin 90 bin lira artı KDV’ye çıktığı görülüyor. Dikkat çeken bir başka ayrıntı ise 2023-2024 eğitim yılı listesinde etüt, kurs ve etkinliğin ayrı kalemde işlenmediği ancak 2024-2025 eğitim yılında işlendiği, hatta eğitim ücretinden çok daha yüksek olduğu göze çarpıyor. Merak edilen ise Özel Marmara Koleji’nin fiyatları hangi gerekçeyle bu denli artırdığı.

Ekli Dosyalar
# ÖZEL MARMARA KOCAELİ KOLEJİ İLE İLİŞKİLİ:

26 Şub 2024 - 12:13 - Eğitim

Mahreç  Yılmaz Karabıyıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

15

Kocaeli Kolej - Paranız yoksa gitmeyin kardeşim yada paraniz yeten okula gidin. Bıktık bu özel okul velilerinin gündeminden. Şuna benziyor, bana ekmek vereceksin ama 5 liradan fırına diyebiliyor musun? Bana sıfır araba vereceksin ama 500bin liradan diye bayiye diyebiliyor musun? Özel okula da benim çocuğumu okutacaksin, bu paraya okutacaksin diyemezsin. Geçen sene gittiğim otel fiyatını 4e katlamış, var mı karışan? Özel okula kim karışır. Devlet sınır koydu adamları bitirdi. Enflasyon %300ken okullara %50 zam yapabilirsin dediler. Bubun böyle gitmeyeceği belliydi. Hiç konuşmaya bağırmaya şikayet etmeye gerek yok. Şikayet eden tüm zamları şikayet etsin, gazetelere haber yaptırsın da görelim. Okullara gelince şov yapılıyor, aslan kesiliyor. Bırakın bu işleri.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Mart 13:18
13

Yankibravo - geçen seneki fiyatları 3 e katlamışlar. benim anladığım Atatürkçüsü de aynı, dincisi de aynı. ikisi de para oldu mu affetmiyor :)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Mart 23:03
12

Veli - Sevgili yorumcular,fiyat politikasına karşı çıkmak en doğal hakkımız olabilir ancak kurumda çalışan ve tüm hayatını eğitime adamış idareci ve öğretmenleri bu denli karalamayı ve aşağılamayı doğru bulmuyorum. Memnunuyet yoksa tek okul burası değil alır çocuğunu gidersin.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Mart 13:39
11

Eğtimci - Bu kadar memnuniyetsizlik gördüyseniz ücreti neden bahane ediyorsunuz

Benim tam olarak tespit ettiğim şudur. Marmara kolejinde bulduğu olanakları. (hem akedemik hem sosyalleşme)kaybetmemek için olduğunu düşünüyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Mart 11:50
10

Ad Rumuz - istanbul şubesi de aynı kafa, taşınacağız diye görüşmeye gitmiştik, müdür ve müdür yardımcısının profilini görünce son görüşmeniz oluyor, okulda müdür akrabası, devlet görevlisi, şimşek ailesinin kankası, üniversitesideki akademisyen vs indirimleri yaygınmış, bu açıklananlar liste fiyatıdır, adamını bulursanız indirim olur veya diğer torpillilerin ücretini de siz ödersiniz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Mart 00:05
09

Veli - Marmara Kolejine çocuğumu kayıt ettirirken okulun Atatürkçü olması benim için önemliydi, fakat bunun haricinde okulun eğitim kalitesinden aslında memnun değildim. Örneğin İngilizce konusunda çocuğum farklı okullara giden arkadaşlarıyla konuştuğunda verilen eğitimin yetersiz kaldığını çok net görebiliyorum. Diğer derslerde de özellikle sayısal derslerde durum çok farklı değil. Her hafta en az 2-3 gün okuldan geldikten sonra dersleri tekrar ediyoruz, anlamadığı konuları ben anlatıyorum. Bu sebeple önümüzdeki sene okulunu değiştirmek istiyordum, fakat alıştığı bir ortam olduğu için tereddütlerim vardı. Okul yönetiminin yaptığı bu mantığa sığmayan zam oranı karar vermemi kolaylaştırdı.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Şubat 22:29
08

Marmara Veli - Kesinlikle güvenilip çocuk gönderilecek bir okul değil, 2 sene okutursunuz 3.yıl böyle kapıyı gösterirler. Aman aman aman…

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 27 Şubat 21:11
17

Veli̇ - @Marmara Veli 08 nolu yoruma cevabı: Kendileri kaybeder....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Nisan 17:10
07

Veli - Anaokulundan üniversiteye sloganıyla başlamıştınız, ilkokuldan defolun gidine benzer bir fiyat politikasına evrildiniz. Öğrencilere çok yazık ettiniz, hepsinin vebali boynunuza...

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 27 Şubat 16:35
06

Veli - Çizgimiz net, Atatürk yolundayız deyip, öğrenci odaklıyız deyip jet fadıl tarzına dönüş yapan koleji ve sahiplerini çocuklarımızı soktukları bu durum dolayısıyla kınıyorum.

Öğrenciler için oluşan yıkım umurunda olmayan "sözde" eğitimci ekibin başına, bu olaydan etkilenip eğitim hayatı olumsuz gidecek tüm öğrencilerin "Ahının" denk gelmesini diliyorum.

Vicdansız, duygusuz, ilkesiz, kalitesiz ve Atatürkçü'yüm deyip "sülün osmancı" çıkan ekip...

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 27 Şubat 16:23
05

T.c. Vatandaşı - Hamama giren terler, Türkiye'nin bu anormal enflasyon ortamında her sene böyle bir durumla karşılaşmak sürpriz değil, asıl hesabı ekonomiyi bu hale getirip, devlet okullarını da bomboş ve güvensiz hale getirenlerden sormak lazım.

Yanıtla . 4Beğen . 4Beğenme 27 Şubat 09:06
16

T.c. Vatandaşı - @T.c. Vatandaşı 05 nolu yoruma cevabı: Siz önce doğru hesabı doğru yere bir sorun hele...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Mart 00:08
14

Sumela - @T.c. Vatandaşı 05 nolu yoruma cevabı: ekonomiyi bu hale getirenlere sorunca çözülecek mi. şakacı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mart 23:19
03

Gözünüz Doysun - Şer gibi görünse de ben hayr olacağına inanıyorum. Evet düzenleri bozulmasın istedim Serap öğretmen çok çok iyi bir öğretmen ama geri kalan herşey yönetimi, diğer dersleri berbat!! bir çocuğa iki yılda yüzme öğretemeyen bir okul yüzme bu ya kulaç attıracaksın yani demem o ki çocuğa o özgüveni bile veremiyorsun, yabancı dile hiç girmiyorum zaten!!! Bu arada bu şikayetlerim için ben çocuğum anlamıyor zannediyordum fakat okul yıkılıyormuş meğer... Kısaca bu yorumu okuyup olurda ilerleyen yıllarda Marmara Kolejine kayıt yaptıracak veliler için yazıyorum eğitimi sektör gözüyle bakan bu kurum tamamen hayal kırıklığıdır. WhatsApp grubunda kayıtlı 266 veli de benim gibi düşünüyor. Şunu da belirtmek isterim bizler zaten 200 - 250 Bin arasına sıkıntı çıkaracak insanlar değildik.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 26 Şubat 22:24
02

Hasan Çolak - Herkes alsın öğrencisi, bakın 3 gün sonra nasıl yalvarıyorlar, gelin yeni fiyattan kayıt yaptırın diye. Ama bizim toplumda örgütlü hareket etme engeli var. Durumu çok iyi olanlar kayıt yaptırıp kenara çekilmiştir, ödeme zorluğu çekecek 10-15 veli mücadele ediyordur onlarında gücü yetmez.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 26 Şubat 17:23
01

Bankacı - Marmara Bank Sistemi ,

Adamlar aslında okul ücretlerini yasal sınırlarda tutuyorlar zamlarını da yasal olarak yapıyorlar. Fakat kimseye söylemedikleri bir gerçek var o da Hüseyin Şimşek'in okulu bir banka gibi yönetmesi. Eğitim ve yemek ücreti beraber hesaplandığında toplam rakam 200 bin 230 bin bandında kalıyor. Ve bu ücret Kocaeli'nde eğitim veren diğer kurumlar için gayet normal gibi gözüküyor. Ama dediğim gibi adam okulu bir banka gibi yönetip peşin ödeme kabul etmiyor. 12 ay vadeli ödeyeceksiniz diyor. Vadeyi üzerine koyduğunda 340-345 bin bandına geliyor rakam. Yani okul her öğrenci üzerinden faizli işlem yapıyor. Eğitim için ayrı kazanıyor yemek için ayrı kazanıyor vade farkı için ayrı kazanıyor. Marmara Bank sistemi tıkır tıkır işliyor. 1000 öğrenci aldı okula dersek sadece vade farkı olarak aldığı paradan yılda 120-140 milyon bandında ilave para kazanıyor. Bu paraya da ben sizden faiz alıyorum diyemediği için eğitim ücreti içine gömülü olan havuz, saha, spor salonu gibi yan hakları bahane ediyor.

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 26 Şubat 13:46