Yuvam Akarca'da sular durulmuyor... "Provoke edenlere sessiz kalmayacağız"

Yuvam Akarca Toplu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özel, “Gerçekle ilgisi olmayan bilgi kirliliğine yol açan, kişilik haklarımız rencide eden, bizleri zan altında bırakan ve komşularımızı provoke eden hiçbir davranışa sessiz kalmayıp, yasal haklarımızı kullanacağız” dedi

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Yuvam Akarca'da oturan vatandaşlar, yönetim aidatlarının artırılacağını öğrenmeleri nedeniyle geçtiğimiz günlerde sokağa dökülmüştü. Basında çıkan haberlerin akabinde Yuvam Akarca Toplu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özel, yönetim adına açıklamada bulundu. Özel, “Özellikle sadece doğalgaz kalemini esas alıp eleştiride bulunmak, doğru olmadığı gibi yanlış ve algı yaratıcı bir yaklaşımla komşularımızın provoke edilmeye çalışıldığı gözlemlenmektedir. Gerçekle ilgisi olmayan bilgi kirliliğine yol açan, kişilik haklarımız rencide eden, bizleri zan altında bırakan ve komşularımızı provoke eden hiçbir davranışa sessiz kalmayıp, yasal haklarımızı kullanacağız” diye belirtti.

3 BİN 803 DAİRE, 12 BÖLGE YÖNETİMİ
Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Görevli olduğumuz Yuvam Akarca Toplu Yapı Yönetimi olarak, son günlerde basın aracıyla kamuoyuna yansıyan bölgemizdeki kimi gelişmelere ilişkin bu açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur. 1999 yılında ikamete açılan Yuvam Akarca Konutları 3 bin 803 dairenin oluşturduğu, 12 bölge yönetimi ile 5711 Sayılı Toplu Yapı Kanunu ve 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun yasalarına uygun yönetilen ve 3 mahalleden oluşan (Akarca, Cumhuriyet ve Fevzi Çakmak) geniş ve yoğun bir yerleşim alanıdır. Kurulduğu günden bu yana başta ısınma olmak üzere aydınlatma, çevre düzenlemesi, blokların temizlenmesi ve ortak alanların bakım onarım hizmetleri bölge yönetimlerince yasalara uygun merkez bir iradeyle yürütülmektedir. Bölge yönetimleri ve üst yönetimlerin oluşumu her 2 yılda bir kat maliklerinin katılımıyla seçilen Temsilciler Kurulu üyeleri tarafından belirlenmektedir.

“AİDAT HENÜZ BELİRLENMEDİ”
Ortak hizmetlerin gideri ise yine kat maliklerince ödenen aidatlarla karşılanmaktadır. Siz konusu aidatların belirlenmesi ise konut tipi ve aldığı hizmete göre bölge yönetimlerini oluşturan Temsilciler Kurulu tarafından her yılın sonunda güncel koşullara göre belirlenmektedir. Yaklaşık 20 yıldır aynı yöntem ve uygulama ile süreç
tamamlanmaktadır. Bugünlerde, 12 Bölge Temsilciler Kurulu her yıl olduğu gibi, tahmini bütçe çalışmalarını yürütmektedirler. Yuvam Akarca özelinde henüz tamamlanmış bir çalışma ve belirlenmiş bir aidat miktar söz konusu değildir. Buna rağmen, hazırlık süreçlerinde tartışılan alternatifli ödeme planlarını sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna taşınarak tartışıldığına tanık olmaktayız.

GİDER KALEMLERİ TEK TEK AÇIKLANDI
Bugünlerde devam eden tahmini bütçemizi oluşturan ana ödeme kalemlerini paylaşmak isteriz; Bunlar doğalgaz, elektrik, personel gider, temizlik giderleri, bakım onarım, çevre -ortak alan bakım onarımdır. Bugün hepimizi doğrudan etkileyen yüksek enflasyon ve hayat pahalılığının getirdiği ağır yükler hanelerimize yansıdığı gibi bizim bütçelerimize yansımış olması da kaçınılmazdır. 2022 tahmini bütçemizi oluştururken baz aldığımız veriler ile bugünkü veri oranları karşılaştırması bakımından kamuoyumuzun takdirine sunarız.

- Doğalgaz: 2021 Aralık ayında metreküp fiyatı 2,64 TL iken bugün 7,49 TL’ye yükselmiştir. Bu nedenledir ki 2022 yılının ilk çeyreğinde tüm bölgelerimizin İzgaz'a olan borcu 5 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Bu ödemelerin tasfiyesi ancak Eylül ayının sonunda tamamlanabilmiştir.

- Elektrik: 2021 yılında KW 0,85 iken bugün 2,54 kuruşa yükselmiştir. Kazanları besleyen enerji giderlerimiz yüzde 50’nin üzerinde artışa neden olmuştur.

Personel gideri: 2021 yılında bir personelin asgari ücret tutan brüt olarak 3.700 TL iken 2022 yılının ocak ve temmuz aylarında gelen 2 zamla bugün brüt (SGK Stopaj dahil) 7.603,43 TL’ye yükselmiştir. 2023 yılı yeni asgari ücret zammıyla birlikte bu oran daha da yükselecektir.

-Temizlik giderleri: Bloklarımızın temizliğinde kullanılan deterjan, çöp poşeti, fırça vb. malzemelere 2021 yılındaki mevcut fiyatlarına yaklaşık 200’ü aşan zamlarla ciddi bir gider kalemine dönüşmüştür.

-Bakım onarım: 3 bin 83 konutumuzun tamamı merkezi sistemle ısıtılmaktadır. Mevcut sınma ekipmanlarımız (kazan, hidrofor, pompa, panel ve vana vb.) 20 yılı aşkındır kullanılan eski teknolojiye sahip, yıpranmış ve sürekli ariza üreten bakımı giderek ağırlaşan yedek parça bulmada sıkıntılar yaşadığımız sistemin devamlılığı için ciddi anlamda giderlere sebep olmaktadır.

-Çevre bakım aydınlatma: Bölgelerimizdeki tüm ortak alanlarımızın temizliği, ağaç budaması, otların biçilmesi ve sokak aydınlatmalarının ekipmanları (ampul ve arızalar) yine bölgelerimizin bütçelerinden karşılanmaktadır.

“MEVCUT AİDATLARLA YÜRÜMEZ”
Yukarıda izah etmeye çalıştığımız tüm hizmetlerin gideri kat maliklerinin ödediği aidatlarla karşılanmaktadır. Özellikle sadece doğalgaz kalemini esas alıp eleştiride bulunmak, doğru olmadığı gibi yanlış ve algı yaratıcı bir yaklaşımla komşularımızın provoke edilmeye çalışıldığı gözlemlenmektedir. Zorunlu giderlerimizin bugünkü fiyatlar izah ettiğimiz şekilde olmakla birlikte, yeni asgari ücret ve diğer kalemlere 2023 yılında gelecek muhtemel fiyat artışları da göz önünde bulundurulduğunda mevcut aidatlarla bu süreci yürütmek olanaksızdır.

“AKLA VE VİCDANA UYMUYOR”
Bizler inanıyoruz ki Yuvam Aklarca Konutlarında ikamet eden komşularımızın ezici bir çoğunluğu bugün yaşadığımız ağır ekonomik koşulların farkındadır. Tüm bu gerçekliğe rağmen hayatın ve gelişmelerin olağan akışına aykırı hiçbir şey olmamış gibi, eskiyi devam ettirme çabası ve bizleri yaşanan olumsuz sürecin sorumlularıymış gibi ilan etmek akla ve vicdana uyan bir yani yoktur.

“8-10 BİN TL MAAŞ ALINDIĞI GERÇEK DEĞİL”
Birlikte yaşadığımız komşularımızın iradesiyle seçildiğimiz bu görevde temel hedefimiz komşularımızın hak ve menfaatlerini korumak, onların bize emanet ettikleri ödemelerini namuslu, şeffaf ve açıklanabilir bir şekilde ilgili yerlere zamanında aktarılmasına aracılık etmektir. Son günlerde şahsımıza dönük gerçekle ilgisi olmayan kimi konulara da bu vesileyle açıklama getirmek isteriz. Özellikle iddia edildiği gibi hiçbir Bölge Başkanıma 8-10 bin TL maaş almamaktadır. Her bölge konut tipi ve hizmet giderine uygun olarak hazırladığı bütçede Temsilciler Kurulu kararıyla asgari ücreti geçmeyecek şekilde ortalama bir huzur hakkı verilmektedir. Tüm bölge başkanları her kat maliki gibi düzenli olarak aynı oranda aidatlarını ödemektedirler.

“HARCAMALARIMIZ DENETİME AÇIK”
TY Yöneticileri olarak 3 kişi asgari ücretin yüzde 25’i oranında bin 250 TL, Denetim Kurulu üyeleri olan 3 kişiye ise kişi başı 275 TL huzur hakkı ödenmektedir. Ayrıca muhasebe ve aidat işleme gibi görevler için de 2 personelimiz asgari ücretle çalışmaktadırlar. Bunun dışında hiçbir arkadaşımız başka ad altında herhangi bir ücret veya dolaylı olarak bir kazanç elde etmemektedir. Yapılan tüm harcamalarımız denetime açıktır. Her yıl Denetim Kurulunca denetlenen ve Temsilciler Kurulu tarafından incelenerek ibra edilen bir uygulamamız söz konusudur.

“BİZLERİ ZAN ALRINDA BIRAKIYOR”
Sonuç olarak; Başta Toplu Yapı Yönetimi olarak tüm bölge başkanlarımızla bu duygu ve sorumlulukla hareket etmekteyiz. Birlikte yaşadığımız ve kendilerine karşı sorumlu olduğumuz tüm koşulanımızın bize dönük haklı eleştiri, tepki ve önerilerine demokratik haklan olarak saygı duyarız. Ancak gerçekle ilgisi olmayan bilgi kirliliğine yol açan, kişilik haklarımız rencide eden, bizleri zan altında bırakan ve komşularımızı provoke eden hiçbir davranışa sessiz kalmayıp, yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”

Ekli Dosyalar

08 Ara 2022 - 10:40 Kocaeli/ İzmit- Gündem

Muhabir  Uğur Ulusoygöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

Zagor Komşu 2 - Neyden bahsediyorsunuz. Gazetelerde dolaşan rakamlar hepsi doğrudur .kendiniz verdiniz işletme giderlerini. Üstelik siz bir başkansınız o eylemlerde sadece kat makilikleri var başka hiç kimse yok.

Dikkat edin kat mail ilkleri sizi dava etmesin.

Şunuda bilin sitelerin '' PATRONU '' KATMAİLİKLERİDİR.

Sen şunu söyle kimin parasının harcıyorsun.

Bu insanlar didinip kazandıklarının hepsini size mi verecek .Bizde biliyoruz hayatın pahalı olduğunun o yüzden toplu sitelerde oturuyoruz ki ucuza oturalım diye

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 01:10
05

2. Etap - Senden önceki de böyle yasal hakkını falanı filanı kullanmıyordu ortak çevre alanına gider olarak 40bin lira yazmışın 648 dairelik yerde çim biçme makinasının benzin parasını kendi cebimizden ödedik.Çok önce lağvedilmesi lazımdı her geçen saniye zararsınız.Muhtemelen hepiniz emeklisiniz bırak yapma başka iş bul taksi sür,güvenlik ol muhasebeci ol başka sektörde değerlendir kendini başımızda durma..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 23:03
04

Yuvam Sakinn - gerçekten artık bidur demek gerekiyor.. hersey şeffaf olsa gelir gider fgaturalr ile site sakınleri ile paylaşılsa bu kirliliğe gerek kalmazdı ve ben yönetici ile başkanların brüt asgari ücretin yarısı kadar olduğuna da inanmıyorum... allah sonumuzu hayır etsin ... 1,000 tl aiydat bile çok ama çok fazla 648 daire olan 11. ada için.. yaz buyu sulama çevre düzenlenmesi yapılmayan bir yerde neyin gideri bu.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 11:18
03

Yuvamspor - Yuvam Akarcanın oluşturduğu yönetmelikte, başkanın alacağı para brüt asgari ücretin yarısı kadardır deniyor. Huzur payından başkanın hesabına daha fazlası yatarsa o zaman görüşmek lazım. Ödemeler şeffaf paylaşılmazsa, tabi ki dedikodu olur. Yuvam yönetimi kar amacı gütmeyen bir işletmedir. Bütçe hesabı bellidir. Ne kadar harcama kalemi varsa bütçe ona göre oluşur ama açıklanan bütçe kalemleri şişirilmiş. İnsanların itirazı bu yönde. 60 kişilik yönetimin ısınma giderlerini niye başkası ödesin.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 08 Aralık 14:52
02

Ahmet - Yönetimin dava açması çok iyi olur mahkemeye gelir gider defterleri gelir yuvam sakinleri neyin ne olduğunu anlar .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Aralık 14:09
01

Yuvamlı - milletin yaşlısı, bebeği, hastası var, bir kere yaptın anladık her gün ne alaka gürültü yapmak. git karakola savcıya şikayet et, defterler incelensin ne kadar toplanmış ne kadar ödenmiş kasa da ne kalmış bilirkişiler baksın. suçlular cezasını çeksin, sanki kendileri gelse amme hizmeti yapıp ceplerinden mi ödeyecek giderleri. yönetimin yerinde olsam buyur gel sen yönet ben denetci olayım derim, bu cahillerle mi uğraşılır. biri çözsün artık bu meseleyi

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 08 Aralık 13:03


Anket Kocaeli’de CHP’den kimi milletvekili adayı görmek istersiniz?
Tüm anketler