Vali Yavuz: 20 yıl öncesine göre daha güçlüyüz

Kocaeli protokolü Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü vesilesiyle Valilik A Kapısı önünde gerçekleşen törende bir araya geldi. Törende uzun bir konuşma yapan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz “Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve liderliğinde 20 yıl öncesine göre her bakımdan çok daha güçlü, çok daha dirayetli, çok daha inançlıyız” dedi

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
+13
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Valiliği’nin Cumhuriyet Bayramı için düzenlediği resmî geçit töreni bugün Valilik A Kapısı’nda gerçekleşti. Kutlama törenlerine Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, AKP Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, AKP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP Kocaeli İl Başkanı Yunus Emre Kurt, BBP Kocaeli İş Başkanı Kaan Şengil, il müdürleri katıldı.

“CİHAT RUHU VE İMAN GÜCÜYLE”


Selamlama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşmasını gerçekleştiren Vali Yavuz şunları söyledi: “Büyük bir coşku, sevinç ve gururla kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı en kalbi duygularımla kutluyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.
Başta Kurtuluş Savaşımızın eşsiz komutanı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan Aziz Şehitlerimizi, Kahraman Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Değerli Kardeşlerim, Hepinizin bildiği gibi 19 Mayıs 1919’da başlayan, büyük bir azim ve kararlılıkla süren Millî Mücadelemiz zaferle sonuçlanmış; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde milletimiz kenetlenmiş, cihat ruhu ve iman gücüyle vatanımız işgalden kurtarılarak yeni, çağdaş bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.

“KUTLU YÜRÜYÜŞE KARARLILIKLA DEVAM ETMEKTDİR”


Tarih boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş Aziz Türk Milleti, engin devlet tecrübesini ve diğer topluluklara örnek olan hayat felsefesini günümüze kadar taşıyarak, tarih sahnesindeki kutlu yürüyüşüne kararlılıkla devam etmektedir. Bizim kültür ve medeniyetimizde devlet, tüm insanları kucaklayacak, onu mutlu kılacak bir hizmet aygıtı olarak nitelendirilir. “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” anlayışı medeniyet değerlerimizi özetleyen, insanı yaşatmayı, insanın can, mal ve inanç hürriyetini korumayı hedefleyen bir devlet anlayışıdır.


“EKMEĞİNİ PAYLAŞMIŞ, GÖZYAŞI SİLMİŞ”


İslam ile şereflendikten sonra 1071’de Anadolu’da başlayan diriliş ve kıyam bize bir Selçuklu, bir Osmanlı bir de Türkiye Cumhuriyeti Devleti bahşetmiş, daha da ötesi İslam’ı yaymak, dünyada hakkı ve hukuku haykırmak gibi bir misyon vermiştir. Bu aynı zamanda bir lütuftur. Bir görev tevdii, bir seçilmişliktir. Ecdadımız da bu görev tevdiine ve seçilmişliğe layık olmak için canlarından vaz geçmiş, sömürmemiş, öldürmemiş, katletmemiştir. Ekmeğini paylaşmış, gözyaşı silmiş, bugün olduğu gibi her şartta hakkı ve hukuku haykırmıştır. Sevgili Kardeşlerim,
Bilindiği üzere, büyük bir imparatorluğun küllerinden doğmuş Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyet seviyesi hedefine ulaşmak ve onu geçmek için 99 yıldır aynı azim, kararlılık ve ruhla varlığını sürdürmüş; kurulduğu günden bu yana hızla büyümüş ve özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirerek dünyanın en güçlü ekonomisine ve ordusuna sahip ülkeleri arasına girmeyi başarmıştır.

“DEV PROJE VE AÇILIŞLARA ŞAHİTLİK EDİYORUZ”


Bugün artık Türkiye her alanda dünya ile rekabet edecek alt yapıya sahiptir. İçinde 2023, 2053 ve 2071 gibi tarihi hedefleri barındıran Milli Teknoloji Hamlesi ile dijital teknolojide, otomotivde, kimya ve ilaçta, yapay zekada dünya öncüsü olma hedefiyle yüksek teknolojili, yüksek katma değerli yerli ve milli üretim amacına yönelik çalışmalarımızı da hızla sürdürüyoruz. Her alanda yerlilik oranını artırarak ekonomimiz, teknolojik alt yapımız ve sanayimiz güçlenmekte, aynı zamanda da askerî sistem ve teknolojilerin tedarik süreçlerisağlanarak Savunma Sanayimiz de her geçen gün gücüne güç katmaktadır.
İhalar, Sihaların yanında Ülkemiz, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçağı projesiyle de 5'inci nesil muharip uçak üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkelerden biri olacak.
Her 29 Ekim’de ülke olarak dev proje ve eserlerin açılışına da şahitlik ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100.yılını karşılarken Türkiye’nin yeniliğe yolculuğunda önemli bir kilometre taşını daha geride bırakarak Bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde TOGG Gemlik kampüsünün açılışına hep birlikte heyecanla ve gururla şahitlik edeceğiz.


“DİRİLİŞİMİZE ENGEL OLMAKTADIR”

Bununla beraber ülkemiz bilimde, sanatta, kültürde, sporda önemli başarılara imza atmış ve atmaya da devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve liderliğinde 20 yıl öncesine göre her bakımdan çok daha güçlü, çok daha dirayetli, çok daha inançlıyız.
İnşallah ülkemizi 2023 hedeflerimize ulaştırdığımızda, bölgemizde ve dünyada yepyeni bir dönemi de başlatacağız. İnanıyorum ki bu yüzyıl bizim yüzyılımız olacak. Türkiye son yüzyılda ve sonraki yüzyıllarda her alanda adını ve gücünü tarihe yazdırmaya devam edecektir. Değerli Kardeşlerim,
100 yıl önceki hedeflerine ulaşamayan küresel güçler, terör örgütleri ile bu kutlu yürüyüşümüze engel olmak için her fırsatta milletimizin birliğini, beraberliğini hedef alıyor, kardeşi kardeşe kırdırıp iç karışıklıklar meydana getirerek geçmişte olduğu gibi bu diriliş ve kıyamımıza engel olmak istiyorlar.
Biz biriz, beraberiz; bu birlik ve beraberliğimiz olduğu müddetçe de Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Aziz Türk Milletine tehdit oluşturabilecek herhangi bir güç yoktur, olmayacaktır da. Hedeflerimize ulaşmamızın önüne ne terör örgütleri ne de onları kullananlar geçebileceklerdir.


“DİRAYETLİ VE KARARLI DURUŞ”


Bizim yeter ki Ay yıldızlı Al Bayrağımızı gördüğümüzde gözlerimiz yaşarsın, İstiklal Marşımızı okuduğumuzda tüylerimiz diken diken olsun ve Ezan-ı Muhammedîyeyi duyduğumuzda huşu ile Allah’a yönelen bir neslimiz olsun. Hamdolsun bugün de ülkesinin ve milletinin geleceği, ezanı, bayrağı, kutsal değerleri söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan şehadete yürümeye hazır 85 milyon vatandaşımız var. Aziz Milletimiz bu konudaki kararlılığını 15 Temmuz darbe girişimi olmak üzere istiklaline ve istikbaline el uzatılan her durumda göstermiştir. Terör örgütleri arkalarındaki devasa desteğe rağmen ülkemizde başarıya ulaşamıyorsa, milletimizin işte bu dirayetli ve kararlı duruşu sayesindedir. Rabbime, böyle bir milletin evladı olma şerefini bahşettiği için ne kadar hamd etsek azdır.

“GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ”


Biz dünyada iddiası olan bir medeniyetin liderliğini yapan ve yarınlarda da yine güçlü ve küresel bir Türkiye hayali olan büyük bir milletiz. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiç olmadığı kadar güçlü ve yarınlara emin adımlarla ilerliyor. Sizlerin omuzlarınızda Türkiye Cumhuriyeti Devletini, küresel bir güç haline getirmek istiyoruz. Gençlerimize güveniyoruz ve bizim yaptıklarımızdan daha büyük işler yapabileceğinize de gönülden inanıyoruz. Bu vesileyle başarılı olmanın sadece akademik başarı değil aslında bir ülkü ve ideali paylaşmak olduğunu da hatırlatmak isterim. Neden çalışıyoruz, niçin başarılı oluyoruz, niçin başarılı olmak istiyoruz sorularını da doğru cevaplamamız gerekmektedir. Aksi takdirde başarılar sürdürülemez olabilir. İnşallah hem ailenize hem ülkemize, en önemlisi de kendinize faydalı insanlar olmanızı bekliyoruz.


“NE YAPIYORSAK GENÇLER İÇİN YAPIYORUZ”


Çünkü kendisine, çevresine, insanlığa faydalı olmayan başarılar kalıcı başarılar olamaz. Kendinizi asla aşağılık kompleksine kaptırmamalısınız. Öncelikle kendinizle gurur duymanızı, sonra da çevrenizle, ülkenizle barışık bir yaşam tarzı oluşturmanızı temenni ediyoruz. Unutmayın ne yapıyorsak siz gençler için yapıyoruz. Bundan sonra da bu aynen böyle devam edecek. Sizin özgüveniniz, sizin azminiz bu ülkenin en büyük teminatıdır. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, milli ve manevi değerlerine bağlı engin bir insan sevgisi ve şefkati, diğer yandan tüm insanlığa, aynı gözle, aynı şekilde sevgi ve şefkatle bakan büyük bir milletin mensubuyuz. Bizim medeniyetimiz sevgi ve şefkat medeniyetidir. Bunu asla unutmayalım.

“REHBERİMİZ OLMAYI SÜRDÜRECEK”

Değerli Kardeşlerim,
Milletçe, büyük ve güçlü Türkiye davamızın mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Bizim Türk Milleti, Ay Yıldızlı Al Bayrağımız ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti diye bir sevdamız var. Bu sevdamız bizim asli sevdamızdır. Yürüttüğümüz bu kutlu mücadelede, milli mücadeleyi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren çelikten irade, son 99 yıldır olduğu gibi bugün de rehberimiz olmayı sürdürecektir. Sevgili gençler, lütfen çok çalışın. Biz bilgi üretmeliyiz, sadece bilgi kullanan bir
toplum olmaktan süratle çıkmalıyız. Sizlere çok güveniyor ve sizleri çok seviyoruz. Yolunuz, bahtınız açık olsun. Biz öyle bir ruhla millet olmuşuz ki, bizim için etnik olarak şu ya da bu kökenden gelmiş olmanın hiçbir önemi yoktur. Çünkü 2200 yıllık devlet geleneğine sahip, dünyada bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar büyük milletlerden bir tanesiyiz. Biz büyük Türk Milletiyiz. Bizim amacımız bir, hedefimiz bir, yolumuz birdir. Unutulmamalıdır ki Aziz Milletimiz bin yıldır, dünyanın, üzerinde en çok mücadele yürütülen coğrafyasında yaşıyor olmasının bedelini; şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin eşsiz fedakarlıklarıyla, kanıyla, canıyla ödemiştir.
‘Tıpkı Şairin Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır
Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Dizelerinde mana bulduğu gibi...’


“BAYRAK İNMEYECEK EZAN SUSMAYACAK”

Sadece Cumhuriyetimize ve demokrasimize değil, bayrağımıza, şerefimize, onurumuza, bağımsızlığımıza sahip çıkarak, kutsallarımıza göz diken her girişimi ve oluşumu bertaraf etme azmini her daim göstereceğiz. Biz böyle dik durarak, Devletimize, Milletimize olan bağlılığımızı herkese gösterdikçe Allah’ın izniyle bu bayrak inmeyecek, bu ezanlar susmayacak, Cumhuriyetimiz sonsuza dek var olacaktır. Değerli Kardeşlerim,
Cumhuriyet Bayramımız münasebetiyle çok yoğun bir bayram programı tertip ettik. Dün de yine çok güzel kutlamalar gerçekleştirdik.
İlimizde başlatmış olduğumuz Bayrak As kampanyamıza destek olan Belediyelerimize, kurum kuruluşlarımıza, odalarımıza, limanlarımıza, iş insanlarımıza, esnaf odalarımıza teşekkür ediyorum.


“FENER ALAYINA DAVET EDİYORUM”

Akşam saatlerinde de tüm Kocaelili kardeşlerimizle Fener Alayında buluşacağız. Birlik, beraberlik, kardeşliğimizi ve Cumhuriyetimize, Devletimize, Ay Yıldızlı Al Bayrağımıza sahip çıktığımızı bir kez daha göstermiş olacağız. Düzenlemiş olduğumuz Fener Alayına tüm Kocaelili kardeşlerimi bayraklarını alarak katılmaya davet ediyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle; Kurtuluş Savaşımızın eşsiz komutanı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”

Vali Yavuz’un konuşmasının ardından yarışmalarda derece kazanan öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Daha sonra ise Mehteran Takımı ve Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları geleneksel oyunlarını sergiledi.

Ekli Dosyalar

29 Eki 2022 - 10:52 - Gündem

Muhabir  Merve Dişligöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?