Caner Arduç: Danışma kurulu, bizim için milattı

CHP Gençlik Kolları MYK Üyesi Caner Arduç, gazetemize verdiği röportajda Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Z kuşağını önemsediğini belirterek, “Biz gençleri daha çok sahaya çıkaracağız. Aslında bu danışma kurulu bizim için bir milat oldu” dedi

Aysun Özcan
Aysun Özcan Tüm Haberleri
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Gençlerin konuşmalarının gündeme oturduğu, tartışmalı bir il danışma kurulunun ardından CHP Gençlik Kolları MYK Üyesi, Genel Başkan Yardımcısı Caner Arduç ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Genç Başkan ile MYK Üyesi olduğu süreci, gençler ve belediye ile arasındaki sıkıntıyı, bunların yanında yapacakları yeni projelerden bahsettik.

Cumhuriyet Halk Partisine yaşı reşit olmadan adım attığı güne tanık olduğum, yaşadığı zorlukları adım adım bildiğim sevgili Caner’in hak ettiği noktaya ulaşmasına son derece mutlu olduğumu belirtmeden geçmeyim. Caner Arduç’un nasıl bir Cumhuriyet Halk Partili olduğunu bir başka yazıda anlatırım. Şimdilik onun dediklerine kulak verelim. Tartışmalı geçen il danışma kurulunun ardından merak edilenleri bir de onun ağzından dinleyelim. Uzun bir aradan sonra yine bir röportaj ile beraberiz ve ilk konuğumun Caner Arduç olması kendi adıma hoş bir tesadüf oldu.

Sizleri Arduç ile röportajımızla baş başa bırakıyor iyi okumalar diliyorum.

GENEL BAŞKAN İLK DEFA TERCİHTE BULUNDU”

MYK Üyesi olduğunuzdan beri bir o kentte bir bu kentte görüyoruz sizi. Ben bu kadar hareketli bir MYK Üyeliği görmedim. Biraz bu süreçten başlayalım istiyorum…

7 Kasım tarihinde kurultayımızı gerçekleştirdik. Tabi kurultayda beş tane de adayımız vardı. Genel başkan da bu dönem ilk defa bir tercihte bulundu. Gençlik kolları genel başkanlığı seçiminde sürecin içine girerek güçlü bir gençlik kolları oluşumu için gençlik örgütlerini teşvik etti.

HEPSİ TABANDAN GELİYOR

***Beş adaydan tek adaya düşürülmesi gençler arasında bir küslük yarattı mı?

-Hayır, yaratmadı. Bütün adayları kucaklayıcı bir MYK yapısı oluşturuldu. Bütün adaylar da şu anda MYK’da görev alıyorlar. Hatta bir arkadaşımız genel sekreter, bir arkadaşımız eğitim sekreteri oldu. Yani MYK’da arkadaşlarımız önemli çalışma yürütüyorlar. Gençlik kolu MYK’mız tecrübe olarak belki de son on yılın yetiştirdiği, önemli değerlerin olduğu bir MYK yapısı oldu. Bu sebeple de gençlik örgütü MYK’sı sorunları biliyor çünkü bütün arkadaşlarımız tabandan geliyor.

***Yani MYK’da tepeden inen kimse yok diyorsunuz?

-Aynen öyle. Arkadaşlarımız en az bir dönem gençlik kolu başkanlığı, il yöneticiliği yapmış arkadaşlarımızdan oluşuyor. Herkes o yüzden parti içerisindeki sorunlara, konulara ve nasıl çalışması gerektiği gibi bir bilgiye sahip. Böyle olunca, kısa zamanda sahaya çıkabildik. Bir buçuk aydır ciddi anlamda faaliyet gösteriyor gençlik kolu genel merkezi. Tabi bu da tabana doğru yayılıyor. İl ve ilçe örgütlerinin çalışmasına vesile oluyor.

KOCAELİ’DE GENÇLER BİRBİRİNE DAHA KENETLİ”

***Peki, gittiğiniz kentlerdeki gençlerle Kocaeli gençliği arasında bir fark görüyor musunuz? Kocaeli gençliğinin gerisinde veya ilerisinde kentler var diyebiliyor musun?

-Ben Marmara bölge sorumlusuyum yani 11 ilden sorumluyum. Şu ana kadar 8 il ziyareti gerçekleştirdim bir ay içerisinde. Tabii Kocaeli’ndeki gençlik yapısı diğer illerden farklı. Kocaeli’de gençler birbirine daha bağlı, sosyal hayatta vakit geçirdikleri için siyasetten önce dostluk bağları var. O yüzden burada daha güçlü daha kenetlenmiş bir yapı görüyoruz. Tabii diğer illerde de gençlik kollarımız aktif çalışıyorlar. Güçlü bir gençlik yapısı var özellikle Marmara Bölgesi’nde sıkıntılı olduğumuz bölge yok denecek kadar az.

***En iyi gençlik yapısı Kocaeli’de mi diyorsun?

-Kocaeli’nden iyi illerimiz de var ama Kocaeli daha dostane daha arkadaşlık ilişkilerinin kuvvetli olduğu bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Gençlerin birbirine dostluk bağlarıyla kenetlenmesi bizi daha örgütlü bir yapıya teşvik ediyor.

GENÇLER ÜSTÜNE DÜŞENİ FAZLASIYLA YAPTI”

***Birbirine kenetlenmiş bir gençlik yapısından bahsettin. Ben gençlere baktığımda aralarında bir sıkıntı görmüyorum ama üst kademeyle gençlerin bir derdi olduğunu düşünüyorum. Nedir bu dertler…?

-Gençlerin ana kademeyle de belediye başkanıyla da bireysel bir derdi yok. Biz sadece örgüte biraz daha değer veren bir yapı kurulsun istiyoruz. Yerel seçim sürecinde bu partinin gençleriyle belediye başkanımız bir toplantı yaptı. Burada bir sürü fikir ortaya çıktı. Belediye başkanlığı seçiminde örgütün sahaya çıkmasında gençlik örgütü çok önemli rol aldı. Sabahın 5’inde gençlik kolları alanlarda, işçi duraklarında çay dağıttı, belediye başkanıyla beraber yaptık bu programları. O dönemin yokluğu içerisinde gençler kendi imkanlarıyla bu programları gerçekleştirdiler. Belediye başkanı bu programlara katıldı, gençlerle omuz omuza bir süreç geçirdi. Seçim sürecinde gençler üstüne düşeni fazlasıyla yaptı.PANKART NÖBETİ TUTTUK”

***Evet, gençler belediye başkan adayının pankartları önünde nöbet dahi tutmuştu…?

-Baro binası sıkıntısı yaşandığında, o binanın altında gençler sabahladı. Bütün pankartları gençler sokakta korudular. Yine sabah çaylarını gençler organize ettiler. Bu partinin bayraklarını astılar, seçim kampanyalarında afişlerini, broşürlerini gençler dağıttılar. Yeni seçmenlerle ilgili ciddi çalışmalar yaptılar, ev ev gezdiler. Yani seçim süreciyle ilgili gençlik örgütleri ciddi çalışma içerisine girdi.

TEK İSTEDİĞİMİZ DEĞER GÖRMEKTİ”

***Seçimi gençler kazandı diyorsun bir anlamda, doğru mu?

-Seçimi kazanmanın pek çok bileşeni vardır ve bu bileşenlerin en önemli ayağı gençlerdir. Gençler olarak İzmit’te birlik olup çalışarak başarıyı yakaladık ve seçimi kazandık. Ama seçimden sonra birtakım olaylar yaşandı, gençlerin tek istediği aslında değer görmekti. Bir teşekkür edilmesi zor değildi. Bu gençleri toplayıp bir kahvaltı etmek, onlara değer verdiklerini göstermek çok zor olmamalıydı. Tugay’dan sonra da böyle bir birlik beraberlik görüntüsü verilmedi bu da danışma toplantısında gösterilmek zorunda kalındı.

GENÇLİK ÖRGÜTLERİ ÖNÜNE BAKACAK”

-Danışma kurulunda il gençlik kolları başkanının ve eski il gençlik kolu başkanı Emre Andız’ın genel başkan yardımcısının huzurunda yaptığı konuşma enteresandı. Bu konuda ne diyorsunuz?

-Şöyle, danışma kurulunda konuşulan konular aslında basın üzerinde çok fazla konuşulmamalı. Gerek belediye başkanı, gerek milletvekilleri, gerek partililerin eleştirilerini yüz yüze daha rahat bir şekilde üyelerimize anlatılsın diye basın dışarı çıkarılıyor ama bizim partimizde maalesef dışarı çıkarılması ile içerde kalması bir şeyi değiştirmiyor. Birkaç gündür bütün konuşmaları kamuoyunda görüyoruz. Bütün gazetelerde bunlar konuşuluyor. Bununla ilgili şunu söylemek isterim, tabi Zeki Başkanımız çıktı eleştirilerini sundu, sonra önceki dönem il gençlik kolu başkanımızda bazı eleştirilerde bulundu şimdi konulara çok fazla değinmek istemiyorum. Danışma kurulunda konuşulanlar orda konuşuldu ve bitti biz artık gençlik örgütleri olarak önümüze bakacağız.GÜZEL BİR ŞÖLENDİ ASLINDA”

***Genel merkez yöneticilerinin önünde tartışmalı bir danışma kurulunun yaşanması Kocaeli örgütü açısından nasıl değerlendirilmeli?

-Genel başkan yardımcımız Oğuz Kaan Salıcı, Onursal Adıgüzel, TBMM grup başkan vekilimiz Engin Özkoç katılımı bizi onurlandırdı. Bunu danışma kuruluna katılımı doğru veya yanlış değerlendirmeyelim de katılımları örgüte güç ve moral verdi diyelim. Engin Özkoç’un konuşmasını bütün parti ayakta alkışladı. Çok güzel bir şölen oldu aslında. Hem görsel anlamda hem de tıklım tıklım dolan ve 300-400 insanın dışarıda beklediği, hemen hemen 2 bin kişiye yakın partilinin katıldığı bir danışma kurulu gerçekleştirdik. Bu Kocaeli adına çok güzel bir şey.

BELEDİYE BAŞKANIMIZIN SÖZ ALMASI PARTİYİ RAHATLATIRDI”

***Güzel elbette ama şölen havasından çok yapılan konuşmalar akıllarda kaldı, yanılıyor muyum?

-Tabii parti içinde demokrasi bizde malum, eleştiriler olabiliyor. Bunlara sağduyuyla yaklaşmak lazım. Orada milletvekillerimizin ve belediye başkanımızın söz alması partiyi biraz daha rahatlatırdı diye düşünüyorum. Keşke milletvekilimiz de belediye başkanımızda konuşma yapsaydı biraz daha tansiyonu düşürürdü ama danışma kurulunun kötü geçtiğine yönelik bir algı var ben bunun tam tersini düşünüyorum. Herkes çıktı eleştirilerini sunabildi buradan herkesin ders çıkartması lazım.

OZAN AKSU’YLA DİYALOĞUMUZ SIKILAŞACAK”

***Peki, mesajı aldılar mı? Hiç konuşma oldu mu il başkanı veya belediye başkanıyla?

-Mesajı alıp almadıklarını önümüzdeki süreç gösterecek biz bu süreci tabi takip edeceğiz. Talep edilenlerle ilgili, önerilenlerle ilgili milletvekilimiz ne yapıyor? Örgütümüz ve belediye başkanımız ne yapıyor? Bunların takibini yapacağız kaldı ki önceki dönemi il gençlik kolları başkanımız Ozan Aksu şu anda belediyede koordinatör olarak görev yapıyor. Biz bu arkadaşımızla da diyalogları daha sıkı bir şekilde devam ettireceğiz bu süreçten sonra.

OZAN AKSU İLE DİYALOG EKSİKLİĞİ…

***Ozan Aksu’nun bir çabası oldu mu gençler ve belediye arasındaki bu sorunları aşmak yönünde?

-Ozan Aksu benim İzmit ilçe gençlik kolları başkanlığı dönemimde il gençlik kolu başkanımdı. Biz Ozan’ı 8 ilçe başkanı olarak destekledik. İl başkanı yaptık. Tabii ki orada görev alması bizi mutlu ediyor ama gençlik örgütünden gelip koordinatör olan birinin gençlerle biraz daha fazla diyalogda olması lazım. Ama bu Ozan’ın eksikliğindendir ama bu örgütün eksikliğindendir. Bu diyalog daha önceki dönemde sağlanamamış. Biz yeni dönemde bu diyaloğu daha fazla geliştirip Ozan başkanla da bu süreci koordineli şekilde yürütüp belediyeyle olan ilişkilerin onarılması noktasında bir çaba içerisine gireceğiz.İL BAŞKANIMIZIN TAM DESTEĞİNİ HİSSETTİK”

***İl örgütüyle gençlerin arasında bir yumuşama görüyorum Tugay Adak olayından sonra. Harun Yıldızlı gençlerle alakalı ne yapıyor? Gençlik kurultayında size destek verdi mi?

-Kendi kurultay sürecimizde il başkanımızın tam desteğini hissettik. Gençlik örgütü olarak biz gücümüzün farkındaydık. Yaklaşık 2 yıldır süren bu kurultay sürecinde biz adaylarla görüşmelerimizi ara ara yapıyorduk, genel merkezle ilişkilerimizi sağlam bir şekilde tutuyorduk. Bunlar tabii bizi başarıya götüren büyük etkenler oldu. İl başkanımıza bu süreçte gerek kalmadı ama gerektiği noktada biz onun desteğini arkamızda hissediyorduk. İhtiyacımız olsaydı gençlik kolları kurultay sürecinde bize tam destek olacağını biz biliyorduk, başkanla da bu görüşmeleri yapmıştık. Ama iş oraya kalmadan gençlik örgütümüzle birlikte bu süreci başardık.

GENÇLİK KOLLARININ 10 YILLIK MAZİSİ VAR”

***MYK üyeliğine girmen arkadaşlar arasında heyecan yarattı mı?

-Evet yarattı. Biz kurultaya 200 genç arkadaşımızla katıldık. Eda Albayrak arkadaşımızdan sonra Caner Arduç okununca bütün salon ayağa kalktı, bu coşku tabii ki tarif edilemez. Bütün arkadaşlarımızın iki yıldır beklediği bir süreç. Bu Caner Arduç’un başarısı değil, gençlik örgütünün başarısıydı. Bütün genç arkadaşlarımızla kenetlendik. Sebebi de çok iyi bir dostluk, kardeşlik ortamı sağlamamızdı. Bunun tabii geçmişi var.

***Nasıl yani?

-Ben geçen dönem il başkan adayı olarak çıkmıştım süreç daha farklı gelişti, Emre Andız’ı destekleme kararı aldık. O süreçten gelen bağlar orada örüldü aslında. Gelişen bu süreçte Emre Andız’ın yönetimine girdim beraber iki yıl çalışma fırsatı bulduk. Sonrasında Zeki arkadaşımızı il gençlik kolları başkanı olarak seçtirdik. Gençlik kollarının 10 yıllık mazisi var aslında, yani bu birlik beraberlik daha dün oluşturulmadı o yüzden de kolay kolay kopmuyor.

GENÇLİK ÇOK İYİ YERLERE GELECEK”

***Kısacası kimse gençleri hafife almasın diyorsunuz, doğru mu?

-Bir bakıma öyle diyorum. Nedenine gelince… Arkadaşlarımız yaklaşık 10 senedir birbirini tanıyan içli dışlı ailecek görüşen insanlar. Bu da tabi değer katıyor, birbirimize sosyal alanda da sahip çıkabiliyoruz, zor günümüzde de birbirimize destek oluyoruz. Herkes kıt imkanlarıyla partimize hizmet etmeye çalışıyor. Yeri geliyor iş kapılarında CHP’li olmanın bedelini ödüyorlar, kapılar yüzlerine kapanıyor ama bir an olsun CHP’den vazgeçmiyorlar. Yani bu gençliği kimsenin yok saymaması gerektiğini düşünüyorum. Burada çok güçlü bir gençlik yapısı var. İddia ediyorum ki bu gençlik önümüzdeki süreçte de çok daha iyi yerlere gelecek.

DANIŞMA KURULU BİZİM İÇİN MİLATTI”

***Gençler olarak seçilebilir sırada bir yerde milletvekilliğini zorlayacak mısınız? Gençlerden birini mutlaka vekilliğe taşıyacağız diyor musunuz?

-Gençlik örgütünün belli bir kotası var. Genel başkanımızın bu dönem gençlerimize verdiği bir değer var. Gençleri çok önemsiyor özellikle Z kuşağını çok önemsiyor. Bu da bu dönem listelerde gençlere daha fazla önem vereceğini gösteriyor. Kocaeli’de 3 tane genç arkadaşımıza listelerde yer vereceğini düşünüyorum genel başkanın. Tabi bunu sağlamak yine biz gençlerin elinde. Biz gençleri daha çok sahaya çıkaracağız, gençlik örgütünü büyüteceğiz. Parti içerisinde tartışmayı çok seviyoruz ama sahaya çıkalım dediğimizde parti içindeki enerjiyi dışa yansıtmakta zorluk çekiyoruz. Aslında bu danışma kurulu bizim için bir milat oldu.

BU SAATTEN SONRA ÇALIŞMA VAKTİDİR”

***Ders mi çıkardınız, nasıl bir milattan söz ediyorsun?

-Arkadaşlarımız konuşup eleştirilerini sundular ve bu saatten sonra artık gençler için sahada çalışma vakti yani biz buraya bir virgül koyacağız. Parti içindeki tartışmalara vakit harcamadan sahada gençlere nasıl ulaşırız, genel başkanımızın da projelerini gençlerimize nasıl ulaştırırız, partiye gençliği nasıl çekeriz, ona bakacağız. Bunlara yönelik birtakım çalışmalar içerisine gireceğiz.

Z KUŞAĞI BİZE UZAK DEĞİLLER”

***Neden nokta değil de virgül koyuyorsunuz onu anlayamadım?

-Yaşadığımız çok olay var bunları unutmayacağız. Gençlerin hor görülüp dışlandığı bir süreç yaşadık ama şu anki önceliğimiz kavgalar değil. Artık buraya çok fazla yoğunlaşmamız lazım çünkü genel başkanımız gece gündüz çalışmalar yapıyor. İl il geziyor gençlik programları düzenliyor, uyumuyor. Cumhuriyet Halk Partisi iktidara gidiyor bu süreçte biraz daha gençleri de bu işin içine katıp iktidara gelmek istiyoruz. Çünkü 7 milyona yakın Z kuşağı seçmeni var, bu anlamda bir partiye oy verdiklerinde barajı geçiyor. Bu insanlar da Cumhuriyet Halk Partisi’ne uzak değiller. Biz bu insanları da işin içine katıp kadroları biraz daha gençleştirmek istiyoruz.

PARTİ İÇERİSİNDE İKTİDAR OLMAK KAZANÇ SAĞLAMAZ”

***Kavgayı sonraya bırakalım diyorsun yani?

-Önce partiyi iktidar yapmak istiyoruz çünkü parti iktidar olmadıktan sonra kendi içimizde kavga vermenin de bir anlamı yok. Bugün ben genel başkan yardımcısı seçildim yani bu parti iktidar olmadığında bu koltuklarda oturmanın da bir anlamı yok. Parti içerisinde iktidar olmanın bize hiçbir kazanç sağlamadığı ortada. Enerjiyi dışarıya vermek lazım gençlik kollarında siyaset yapmış büyüklerimizi de bu işin içine katmak lazım. Emre Andız, Murat Korkmaz, Kadem Seymen gibi arkadaşlarımızı şu anda bir görevi olmayan yol arkadaşlarımızı da bu sürecin içine katmak istiyoruz. Onların tecrübelerinden daha fazla yaralanmak, sahaya çıkmak istiyoruz. Yani onların bize gösterecek çok fazla şeyi var bizim onlara vereceğimiz çok şey var. Bu iki bağlantıyı güzel bir şekilde kurup önümüzdeki süreçte bu arkadaşlarımızı katarak sahada çok daha güçlü bir gençlik yapısı kuracağımızı göreceksiniz. Gençler olarak Kocaeli’ye damga vurmak istiyoruz.

TOPLU ÜYE KATILIMINI SÜREKLİ HALE GETİRECEĞİZ”

***Neler yapıyorsunuz şu an mesela Kocaeli’de?

Gençlik kolları olarak genel merkezimiz geçtiğimiz ay bir üye kampanyası başlattı, kent merkezlerine ilçe örgütleri stant açsınlar üyelik çalışması başlatsınlar diye bir çalışma yürüttük. Bizim partide üyelik sistemi biraz zor. Bunu kolaylaştırmak için 30 yaş altı gençlerin aidat ödemeden üye olmaları konusunda genel merkezimizde bir girişimde bulunduk. Olumlu karşılayıp sistemi güncelleme anlayışı içerisine girdiler. Biz tabletlerle online üyelik sistemimizle kent merkezlerinde stantlar kurarak üyelik çalışmasını hızlandıracağız.ÜYE SAYISINI İKİYE KATLAYACAĞIZ”

***Son zamanlarda ne kadar üye yapıldı?

-Son bir ay içerisinde 170 arkadaşımızı partimize üye yaptık. Geçtiğimiz günlerde de Derince’de bir üye katılım programı düzenledik hatta gençlik kolları genel başkan yardımcıları ve genel sekreterimizi de davet ettik. 105 genç arkadaşımızı Derince’de üye yaptık. Bu programları sıklaştıracağız. Önümüzdeki günlerde Kartepe’de Darıca’da yine il gençlik kollarımızın organize edeceği toplu üye katılımını sürekli hale getireceğiz. Çünkü 6 aylık bir hedefimiz var 6 ayda üye sayısını iki katına çıkarmayı hedefliyoruz Kocaeli’de. Şu anda 1348 olan üyemizi 6 ay sonra 3 binlere çıkarmayı hedefliyoruz bu da bizim için yüzde yüz katılım ve başarı demek. Tabi biz bu başarıyı sağladığımızda, gelen genç arkadaşlarla üniversitede komisyonlar da kuracağız.

KİTAP KAFE ÜZERİNDEN GENÇLERİ PARTİYE KATACAĞIZ”

***İl başkanıHarun Bey’in gençlere yönelik bir kitap kafe projesi vardı. O çalışmayı beraber mi yürütüyorsunuz?

-Evet, il başkanımızın süreci gençlerle yürüttüğü kitap kafe projesi var. Bu projeyle de üniversitede kuracağımız kulübü bağlantılı hale getirerek hem kulüp üzerinden hem de kitap kafe üzerinden gençleri örgütleyip partiye daha çok katılım sağlayacağız. Biz bunu neden yapıyoruz? Gençleri partiye daha çok çekeceğiz ki sahada daha çok gençle çalışalım. İzmit’in 52 mahallesi 50 köyü var, Kocaeli’de 472 tane mahallemiz var biz gençlerimizin sayısını arttırıp önümüzdeki seçimlerde her sandığa bir genç koyma gibi bir hedefimiz var. Hemen hemen Kocaeli’de 4196 sandık var. İlk seçimlerde her sandıkta bir genç durabilecek şekilde organizasyon içine girmiş olacağız bu vesileyle.

İLK ARABALARINDA ÖTV ALINMAYACAK”

***Genel başkanın gençlere yönelik politikaları vardı. Bunları oluştururken sizden fikir alındı mı?

-Tabii, geçtiğimiz ay Adana’da bir il başkanları çalıştayı gerçekleştirdik bu toplantıda İPA’dan da (İstanbul Planlama Ajansı) destek aldık. 71 il başkanımızın katılımıyla güçlü bir organizasyon yaptık. Burada çok farklı düşünceler ortaya çıktı. İPA’nın koordinatörlüğünde yürüdüğü için burada biz belli başlı seçmen profilleri belirledik. CHP’ ye oy vermeyen 12 tane farklı seçmen profili üzerinde incelemeler yaptık. Bütün gençlik örgütü il başkanlarının da katılımıyla bu profil üzerinden değerlendirmeler yaptık. Bu seçmenin oyunu nasıl alırız? Nasıl CHP için çalıştırırız gibi fikirler ortaya çıktı. Bu fikir ve önerileri rapor haline getirip genel başkanımıza sunduk. Bunun üzerine gençlik politikası ortaya çıktı.

***CHP’de ciddi anlamda gençlere yönelik bir farkındalık görüyorum. Gençlerin oyunu alacak politikalar geliştirmekte geç bile kalındı?

-Bundan önce de ortaya çıkmış politikalar vardı ama genişletildi. Önümüzdeki günlerde gençlerle ilgili farklı projeleri genel başkanımız halka duyuracak.

***En fazla öne çıkan proje nedir diye sorsam…?

-Şu an öncelikli olarak KYK kredilerinin faizlerinin silinmesiyle ilgili bir projemiz var. ÖTV kaldırma diyoruz ama basit geliyor. Cep telefonundaki ÖTV şu an yüzde elli. ÖTV kalktığında gençler 30 bin liralık telefona 15 bin liraya sahip olabilecek. Diğer kalan parayla da belki kendisine başka bir alanda değerlendirip belki de bir iş alanı açabilecek. İlk aldıkları araçlarda ÖTV alınmayacak.

ÜNİVERSİTE KAZANAN HER ÖĞRENCİYE BİN TL”

İnternet paketlerinde indirimli bir şekilde alabilmesi için bir çalışma başlatılacak. Sosyal ve kültürel alanlarda daha fazla gençlerin olması adına üniversite kazanan gençlere bin TL bir ödeme yapılacak ya da bir sosyal kart tanımlanacak. Bunun gibi birçok projemiz var. Tabi biz bunları gençlere anlatabildiğimiz sürece gençlerin desteğini alacağız. Sahada biraz daha faaliyeti arttırarak bütün gençlere genel başkanımızın projelerini anlatmak için çalışma yapacağız.

Ekli Dosyalar

17 Oca 2022 - 15:31 -

Muhabir  Aysun Özcan


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

10

Haydar Yıldızlı - Bence caner baskan ve birgül hanım haklı bu konuyu harun yıldızlı çözemezse ibrahim aydın çözmeli.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Ocak 08:35
09

Alican - sonunda proje konuşan bir chp'li

Bende Kılıçdaroğlu' nun gençler için olan projelerini kim anlatacak diyordum.

Ötv kalkması ve KYK Kredi Faizlerinin silinmesiyle ilgili büyük bir çalışma yaparsanız bizlerde öğrenmiş oluruz. Umuttepe' de binlerce öğrenci projelerinizden bir haber. Umuttepe' ye de biraz vakit ayırırsanız seviniriz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Ocak 08:00
08

İzmitli - Partide en çok emeği olan gençlerden birisin kardeşim sonunda emeğinin karşılığını aldın görevini layıkıyla yapacağına inanıyorum inşallah kocaeliyede bir düzen getirirsin gençlerin hal ve hareketleri hoş değil atatürkün gençliği böyle olmamamı umarım buraya vakit harcar özellikle iZmite bir çalışma yaparsın

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 22:42
07

Türkan - Yolun açık olsun başkan, takip ediyoruz güzel işler yapıyorsunuz. Gençlerimizin her zaman yanındayım.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 22:38
05

Mehmet E. - Pm milletvekili ve Belediye başkanı hangi yüzle konuşacak kocaeliye ne verilerde konuşacaklar. Chp nin bir an önce tahsin ve haydar akar dan kurtulması lazım yoksa 3. Vekil hayal olur

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 18:19
04

Partili41 - Caner başkan çok güzel değinmiş belediyeyle kavga etmekle kimsenin eline birşey geçmiyor artık kavgayı bitirip önünüze bakın. Sokağa odaklanın

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 18:10
03

Sinan - CHP Kocaeli de örnek alınacak tek bir siyasetçi var oda Birkan Koçak geri kalan hepsi boş...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 17:35
02

10.köy - Sevgili Caner sizden ricam KYK ya borcu olan gençlerimizin borçlarının silinmesi.Çok sayıda gencimiz CHP den bu müjdeyi bekliyor.Yolunuz açık olsun.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 16:44
01

Chp Li - Sevgili başkanım çok iyi anlatmış fakat ben merak ediyorum bu gençlik kolları son beş yılda şovmen başkanınız emre dönemide dahil somut ne gibi çalışma yaptınız 2018 yılında muharrem beyin broşürlerinin yanında genel merkezin hiç bir broşürünü dağıtmamak için direndiniz il başkanı çarşıda bildiri dağıtıyor yanında birtane gençlik kollarından kimse başkanda dahil yok.Türkiyede genç intiharlar oluyor adına gençlik kolları denen sözde yapıdan çıt yok bazı başkanlarınız jigolo gibi dolaşır onun bunun sırtından geçinir siyasi bir açıklamanız olmaz şova gelince hepiniz oradasınız düşün bu partinin yakasından ha birde Tugay üzerinden siyaseti bırakın artık birgün biri çıkar olanları anlatır susarsınız hiçbirinizin tugaya yardımı olmadı hepiniz para istemisin diye tugaydan kaçtınız.Artık şovu bırakın emrenizi alın nereye gidecekseniz gidin.

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 17 Ocak 16:17
06

Kerem - @Chp Li 01 nolu yoruma cevabı: Açık açık adını yazsana B.. A...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 20:00


Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?