Mahalle yanarken o saç taranmayacak!

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’a yaptığı eleştirilerle gündeme gelen AKP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Baki Özdemir, gazetemize verdiği röportajda Türkkan’ın gündeme geldiği konular hakkında açıklama yapmamasından rahatsız olduğunu söyledi. Hakkında çıkan iddialara rağmen Türkkan’ın köpeğiyle poz verdiğini söyleyen Özdemir, mahalle yanarken saç taranmaması gerektiğini söyledi

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj: Merve Dişli

 Gazetemize verdiği röportajda dikkat çeken açıklamalarda bulunan AKP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Baki Özdemir ile röportajımızın ikinci bölümünde Kocaeli ve ülke gündemini hakkında konuştuk. Daha önce gençlik masası kurulmasına öncülük etmek istediğini söylene Özdemir, CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar’ın ‘Biz o masaya oturmayız’ demesi üzerine bundan vazgeçtiğini söyleyerek sert sözlerle Karakadılar’a yüklendi. Röportajımızda AKP’nin içinden çıkan DEVA Partisi ve Gelecek Partisi hakkında da konuşan Özdemir, bu iki partinin AKP’ye bir oy kaybı yaşatamayacağını söyledi. Barınamayanlar Eylemi’ndeki öğrencilere Vadi İzmit evlerini açan Başkan Hürriyet’e de yüklenen Özdemir, o eylemciler gerçekten öğrenci olsaydı Başkan Hürriyeti’i tebrik edeceklerini ifade etti. AKP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Baki Özdemir’le röportajımızın ikinci ve son bölümü ile sizleri baş başa bırakıyor ve iyi okumalar diliyorum.

 

“SAHADA HİÇ RASTALAMADIĞIMIZ BİR ÖRGÜT VAR”

 

***Geçtiğimiz hafta muhalefet il başkanları bir masa kurdu. Sizin de gençlik masası kurmak istediğinize dair bir demeciniz olmuştu. Bunun için bir çalışmanız var mı?

 

Biz açıklamamızda ‘Gençlik için dertlenen, gençlikle alakalı çalışma yapmak isteyen tüm arkadaşlarımızla bir araya gelmek istiyoruz’ dedik ve bu masaya öncülük edeceğimizi de söyledik. Ancak sadece bu söylemimize cevap veren bir CHP İl Örgütü var karşımızda. Başka bir çalışmasına, eylemine şahit olmadığımız, sahada hiçbir zaman rastlamadığımız, hiçbir gayretine rast gelemediğimiz, birbirinden haberi olmayan bir yapı var. O zaman ‘Biz bu masada kesinlikle oturmayız’ dediler. Biz gençlik için dertlenen arkadaşlarla her hafta Salı günü ilde, Çarşamba günleri ilçelerimizde, Perşembe günleri de mahallelerimizde toplanıyoruz.

 

“HİÇBİR MASADA BİR ARAYA GELMEYİZ”

 

***Peki, muhalefetten size böyle bir teklif gelse, kabul eder miydiniz?

 

Gençlik için bir şey yapmak isterlerse biz yine dirsek çevirmeyiz, kollarımızı açarız, gayret gösteririz. Gençlik için ne yapılması gerekiyorsa tüm çalışmaları yaparız. Ama sahada göremeyip de ‘Biz o masaya gelmeyiz’ diyen arkadaşlarla da hiçbir masada bir araya gelmeyiz.

 

“BEN BİR ÇALIŞMALARINI GÖRMÜYORUM”

 

***Zeki Karakadılar size göre yok yani?

 

Evet, sahada kendilerini görmüyoruz ancak ben onlara hak veriyorum. AK Parti Gençlik Kolları’nın olmadığı bir sahaya çıkmamak takdir edilecek bir duruş, kaybedecekleri maça çıkmıyorlar. Ben bir çalışmalarını da görmüyorum, sahada da yoktu. Zeki Karakadılar daha önce de tanıştığımız bir arkadaş, karakteri de iyi bir arkadaşımız ama karakter bir il örgütünü idare etmek için yeterli değil. Biz onu görmedik, göremedik.

 

“CHP İZMİT İLÇE KADIN KOLLARI OLDUĞUNU ÖĞRENDİM”

 

***İYİ Parti Gençlik Kolları Başkanı’nı tanıyor musunuz mesela?

 

Hayır, tanımıyorum, hiç duymadım ismini. Ancak CHP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı varmış onu öğrendim, bana cevap vermiş. Tabii Türkiye’ye marka olmuş Kocaeli Gençlik Kolları’na cevap vermek onlar için de bir çıkar yolu olarak görülebilir. Ben o vesileyle CHP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı’nın olduğunu öğrendim.

 

“YIĞILMA OLMASI YURT KAPASİTESİNİN YETERSİZ OLDUĞU ANLAMINA GELMİYOR”

 

***Barınamayanlar Hareketi’yle ilgili yaptığınız açıklamalar çok konuşulmuştu. Sizce Kocaeli’de öğrenciler için bir barınma sorunu var mı?

 

Kesinlikle Kocaeli’de bir barınma sorunu yok. Cumhuriyet Parkı’nda provokatör şahıslar yerlere karton serip ‘Barınamıyoruz’ dediler. Kocaeli Valimiz çok güzel bir açıklama yaparak bu şahısların Kocaeli Üniversitesi’ne kayıtlarının olmadığını, yurtla ilgili de bir başvurularının olmadığını açıkladı. Baktığımızda Kocaeli’de barınma konusunda bir yığılma oldu geçen yıl okullar açılmadığı için. Ancak bu yurt kapasitesinin yeterli olmadığı anlamına gelmiyor. Geçen yıl üniversite kapanmasaydı böyle bir yığılma yaşanmazdı. Kocaeli’de kesinlikle yurt çıkmama gibi bir sorun yok, bu devletin sağladığı bir imkan ve herkese yurt çıkıyor.

 

“KEŞKE ÖĞRENCİ OLSALARDI DA TEBRİK ETSEYDİK”

 

***Başkan Hürriyet’in öğrencilere Vadi İzmit evlerini açmasına tepki gösterdiniz ancak Gölcük Belediye Başkanınız da öğrencilere otel ve pansiyonlarda yer ayarlayacağını söyledi bunu da tebrik ettiniz. Burada çeliştiğinizi düşünüyor musunuz?

 

Biz orada çelişmedik. Fatma Hanım o akşam provokatörleri, Vadi İzmit Evleri’ne yerleştireceklerini söyledi. Keşke oradaki arkadaşlar öğrenci olsaydı da, o öğrencileri Vadi İzmit Evleri’ne yerleştirseydi, biz de tebrik etseydik. Ama bunun açıklamasını Valilik yaptı, bunların okul ve yurt kaydının olmadığını söyledi. Provokatöre ev vereceğin zaman ben bunu eleştiririm. Ali Yıldırım Sezer şehrimize gelen öğrencileri ağırlayacağını söyledi. Öğrencilere Fatma Hanım da aynı değeri gösterseydi, ona da teşekkür ederdik.

 

DERİNCE’DEKİ GENÇLERE NEDEN SAHİP ÇIKMADIKLARINI MERAK ETTİM”

 

***Muhalefetin eylemlere karşı tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Bakın bu olaydan iki üç gün sonra Derince Gençlik Kolları içeri alınmadı. Provokasyon yapan öğrencileri Harun Yıldızlı, Fatma Kaplan Hürriyet ziyaret etti. Neden Derince’deki gençlere sahip çıkmadılar diye merak ettim.  

 

“EĞER SİYASİ OLMASAYDIM YANLARINDA OLURDUM”

 

***Şu an eleştiriyorsunuz ancak CHP Derince’de yaşanan o skandal olaya neden sizden hiçbir açıklama gelmedi?

 

Mevzu gençlik olmalı, bizim gençlik için bir arada olmamız lazım. CHP ya da başka bir düşünce fark etmez. Bizim o gençlerin yanında olmamız lazım. Eğer siyasi olmasaydım ben o gençlerin yanında olurdum. Yalnızca göz boyama gibi gözüksün istemedim.

“O GENÇLERİN SUÇU GÜNAHI YOK”

 

***Derince Gençlik Kolları Başkanı Semih Tayyip Gülcan gidebilirdi aslında…

Derince Gençlik Kolları Başkanımız da dışarıda kalan gençlerin yanına gitmek istedi ama bunu bu şehrin kaldıramayacağını söyledi büyüklerimiz. Maalesef böyle böyle de samimiyetimizi yitiriyoruz. HDP hariç hangi partili olursa olsun, yanına giderim. Bir tek HDP’ye hiçbir şekilde saygı duyamıyorum, nerede olduklarını biliyorum. İş birlikçileri de benim için aynı noktada ancak o gençlerin hiçbir suçu ve günahı yok.

 

“YUNUS EMRE KURT SURDA AÇILAN BİR DELİKTİR”

 

***MHP’ye genç bir il başkanı atandı. Nasıl değerlendiriyorsunuz Yunus Emre Kurt’un il başkanlığına atanmasını?

 

MHP, Cumhur İttifakı’nın kıymetli bir ortağı. Hangi parti olursa olsun bir gencin görevlendirilmesi bizi çok mutlu eder. Yunus Emre Kurt’la Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptığı dönemden bir muhabbetimiz vardı ve kendisini beğenerek takip ediyoruz. Emeklerinin karşılığında MHP İl Başkanlığı’na gelmesi bizi mutlu etti. Tabii ki onun öncesinde Aydın Ünlü faktörü de bizim için çok kıymetli. Biz Aydın Bey’i de çok takdir ediyorduk, çok sevdiğimiz, kıymetli bir insandı. Ancak bugün bir gencin orada oturuyor olması bizler için onur verici inşallah diğer platformlarda da gençlerin sayısı artar. Belki Yunus Emre Kurt surda açılan bir deliktir.

 

“GENÇ MİLLETVEKİLİ İÇİN MÜCADELE VERECEĞİM”

 

***2023’te genç milletvekili için Ankara’ya baskı yapacak mısınız?

 

Kesinlikle yapacağız. Yunus Emre Kurt örneği bizim için çok önemliydi. Surda bir delik açılacağını ifade ettik. Gençlik yatırımlarının bu kadar fazla olduğu bir şehrin kesinlikle mecliste genç bir temsilcisi olması gerekiyor. Bunun olması için de ben mücadelemi sonuna kadar vereceğim. Böyle bir talebimiz olduğunu en üst makama kadar ileteceğim.

 

“İYİ BİR ÖĞRETİCİ OLDUĞUMA İNANIYORUM”

 

***Sizin siyasi bir hedefiniz var mı?

 

Siyasi hedefim, hizmet etmek, verilen görevin altından kalkabilmek. Bugün tüm Türkiye’nin örnek olduğu bir yapıda hizmet veriyoruz. Siyaset hedefsiz yapılmaz. Allah rızası için ve hedeflerimiz doğrultusunda siyaset yapmamız gerekiyor. Ben iyi bir öğretici olduğuma inanıyorum. Teşkilatımdaki arkadaşlarımın yetişmesini önemli bir başarı olarak görüyorum. Benden çok ekibimden birinin bir makama gelmesi beni çok daha fazla mutlu eder, bu da bize yazar.

 

“BU İKİ PARTİ YÜZÜNDEN AK PARTİ’DE OY KAYBI YAŞANMAZ”

 

***AKP içerisinden iki parti çıktı. DEVA ve Gelecek hakkında ne düşünüyorsunuz. AKP’nin oyunu düşürebilirler mi?

 

Hani neredeler, ben göremiyorum. Ben her iki partinin de kendisine bir hayrı olmadığını düşünüyorum. AK Parti’nin onlardan kaynaklı bir oy kaybının olacağına da inanmıyorum. AK Parti seçmeni kendi yetiştirmiş bir seçmen. Bu her iki partinin genel başkanları il ziyaretlerinde Cumhurbaşkanımıza yanlış yaptıklarını vatandaşın ağzından duyuyorlar. O yüzden bu iki parti yüzünden AK Parti’de bir oy kaybı yaşanmaz. Zannettikleri kadar da bir oy alamayacaklar. Hepsi baraj altı kalacak ve yüzde 1’lerle 2’lerle yetinecekler.

 

“İSTİHDAM GİBİ BİR YETKİMİZ YOK”

 

***İYİ Partili bir genç Karamürsel’de iş sözü verildiğini söyleyerek AKP Üyesi olmuştu ancak daha sonra söz yerine getirilmeyince partiden istifa etti.  Sahada da AKP’ye üye olan gençlere iş bulunduğuna dair bir algı var. İş garantili bir siyaset mi güdülüyor AKP Gençlik Kolları’nda?

 

Bu istihdam konusu her dönem yaşanan bir sorun ve bize de bu konuda çok talep geliyor. Ancak ne ben ne de arkadaşlarım hiçbir gence istihdam konusunda bir vaatte bulunamayız. Bir yapı, bir belediye ‘Baki Başkan bize şunu ver’ diye bir talepte bulunmuyor. Maalesef dışardan bakıldığında bu işlerin, bu şekilde yürüdüğü görülebiliyor. Tabii biz de istihdama vesile olalım isteriz ancak böyle bir yetkimiz yok. Bugün çıkarı için bizimle yol yürüyen, yarın daha üst bir imkanı bizimle değişir.

 

***Partide veya yönetiminizde işsiz biri var mı?

 

Benim yönetimimde de olmak üzere birçok işsiz arkadaşımız mevcut. Keşke elimizde olsa da kimseyi işsiz bırakmasak.

 

 

“MAHALLE YANARKEN O SAÇ TARANMAYACAK”

 

***İYİ Parti demişken, siz de bu ara Lütfü Türkkan’a da yükleniyorsunuz… Neden CHP’li vekiller değil de Lütfü Türkkan?

 

Bugün CHP’li vekillere baktığımızda ben mesela Haydar Akar’ı çok beğenirim. Biz düşman değiliz, aynı şehirde aynı paydadayız. Doğruya doğru demek lazım. Muhalefetin sıkıntısı da bu doğruya doğru demiyor. Lütfü Türkkan’ın kaçak araziden çiftliği yıkılıyor, aldığı krediyi ödemiyor ama kalkıyor hala köpeğiyle poz veriyor. Kızı emniyeti kapatmış hikaye paylaşıyor. Bu rahatlık beni rahatsız diyor. Mahalle yanarken o saç taranmamalı.

 

“BİZİM CENAHIN KABUL EDECEĞİ ŞEYLER DEĞİL”

***Ancak AKP’liler İYİ Parti’yle ittifaka biraz sıcak bakıyor gibi... Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin de birtakım çağrıları olmuştu. Sizce İYİ Parti Cumhur İttifakı’na katılır mı? Öngörünüz nedir?

 

Türkiye siyaseti öyle bir hal alıyor ki sürece dönemsel bakmak gerekiyor. Ancak Meral Akşener’in Rize’de yaptığı hareketler, Reis’in memleketinde Reis’e sallaması bizim cenahın kabul edeceği şeyler değil. Tabii yukarda süreç daha farklı ve hızlı işliyor. Son sözü Reis söyler.

 

“Z KUŞAĞI BİR DELİ GÖMLEĞİ”

 

***Bir Z kuşağıdır aldı başını gidiyor… Ne düşünüyorsunuz bu yeni nesil gençlik hakkında?

 

Z kuşağı bir proje bir nesli sınıflandırmamak gerekir. Kuşakları çatıştırmamak gerekir. Z kuşağı bir deli gömleği ve bunu bir deli gömleği gibi gençlere giydirmeye çalışıyorlar. Gençler sınıflandırılmamalı ve serbest bırakılmalı. Gençler ne istiyor, Z kuşağı ne istiyor diyorlar. Z kuşağı da bugün ne istediğini bilmiyor ama araştırıyor, sorguluyor. Gençler bugün sorguluyor, araştırıyor, apolitik görünüyorlar. Ama bugün ülkenin geleceğini inşa edecek gençler, ülkesi için dertleniyor. Biz bunu 15 Temmuz’da gördük. Gençlerin sokakta iradesine nasıl sahip çıkıldığını gördük. Biz iktidar partisinin gençlik kolları olarak, kuşak ayrımı yapmaksızın Türkiye’nin tüm gençlerini kucaklamak zorundayız.

 

“ALIŞVERİŞ YAPARKEN DÜŞÜNCELERİ DEĞİŞEBİLİR”

 

***AKP’den bir uzaklaşma var diye gözüküyor…

 

AK Parti 20’nci yılını deviren bir parti tabii ki, oy düşüşleri olabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki daha ileriye sıçramak için biraz geri gitmek lazım. Ülkemiz yatırımlar yapıyor, yeni atılımlarda bulunuyor bunun bazı sancıları olacak. Bugün hayat standartlarının yükselişine baktığımızda AK Parti’nin kazanımlarını görebiliriz. Bugün insan alışveriş yaparken düşünceleri değişebilir ama sandığa gittiğinde AK Parti olmazsa bu işi kim yapar?’ dediğinde ve ‘Yaparsa yine AK Parti yapar’ mantığıyla iradesini ortaya koyar. Gençlere döndüğümüzde ailenin konuşmaları, gençleri etkileyebilir.

 

“IMF DOSTUMUZ DEĞİL”

 

***Ancak gençler bu ara sosyal medyada Avrupa’da 10 Euro’ya yapılan yüklü alışverişleri paylaşıyor ve her biri yurtdışına deyim yerindeyse kaçmak istiyor. Bir bilgisayarın, telefonun kurdan dolayı pahalı olması gençleri ülkeden soğutmuş olabilir mi?

 

Bence gençler, ülkelerindeki imkanları görmek için kesinlikle yurtdışına çıkmalı. Birkaç ürün bu gençleri cezbetmemeli. Eskiden Almancı dediğimiz akrabalarımıza gıpta ederdik, şimdi onlar bize aynı gözle bakıyorlar. Ben bir değişim ve gelişim olduğuna inanıyorum. Bu ülkenin taşı toprağı altın. IMF bizim dostumuz değil, büyüme oranımızı 3.2’den 9’a çıkartacak kadar bizi sevmiyorlar. Bir şeyleri yükseltmek zorundalar ama bu ülkenin gelişmesine engel olamayacaklar. O yüzden gençler yurtdışına çıksınlar, çıksınlar ki ülkelerinin kıymetini anlasınlar.

 

“FİYAT ARTIŞINI KONUŞUYORUZ ÜRÜN OLMAMASINI KONUŞMUYORUZ”

 

***Bu ara ülkenin en büyük gündemi aslında ekonomi. Kurlar yine fırladı. Nasıl değerlendiriyorsunuz son gelişmeleri?

 

Sürekli sahada ve esnafla iç içeyiz. Kurlardan dolayı hammaddede yaşanan fiyat artışını bizzat yaşıyoruz. Bugün piyasalar gayet hareketli. Kurun düştüğü dönemde mi daha hareketli, kurun arttığı dönemde mi diye sorarsak kurun arttığı dönemde daha hareketli diyebiliriz. İnsanlar kurun daha da artabileceğini düşünerek yatırımlarını hayata geçirebiliyorlar. Şu açıdan baktığımızda ise fiyat artışları raflara yansıdığında insanların mutfak alışverişinden, kişisel ihtiyaçlarına kadar maaşlarının yetmeyeceğini düşünüyor. Kimi bunun fırsatçılığını yapıyor, ama bu fırsatçılığın yanında realist bir artış da var. Bu çok olumlu bir durum değil evet ama dünyada bir kriz yaşanıyor. Biz ise şu an raflardaki fiyatların artışını konuşuyoruz, rafta ürün olmamasını konuşmuyoruz. Bugün Almanya rafta olmayan malı konuşuyor. Biz benzine gelen 30 kuruş zammı konuşurken İngiltere 1 benzin içn 3 saat kuyrukta beklediğini konuşuyor. Çok şükür ihtiyacımız olan şeylere gelen zammı konuşuyoruz ama dünya bizim sahip olduğumuz, kendilerinin sahip olamadığı şeyleri konuşuyor.

 

 

 

Ekli Dosyalar

29 Eki 2021 - 15:33 -

Muhabir  Merve Dişli


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Hak - Bu Sayın şahıs da ağababaları gibi hayal satıyor.Dünyadan haberi var ama gerçekleri dillendiremiyor.Sonuç olarak o oy kaybı kendileri için hezimete dönüşmüş,farkındalar ama zevahiri kurtarmaya,panik halini göstermemeye çalışıyorlar.Herkesi kendilerinden sanma hastalığına kapıldıklarından beri söylenen sözler komik oluyor.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 29 Ekim 17:45
03

Birisi - Dün bu şahsın röportajını okudum klasik bir köhnemiş siyasetçi olduğunu belirttim,bugünde bu görüşümü güçlendirmiş.Karakter olayı ayrı fakat o yurtlara yerleştirilen çocuklara pravakatör demiş.Provakatör hergün birilerini linç eden siz ve reisinz tayiptir.Be onursuz edepsiz herif sen o çocukları gördünde mi hedef gösterip bu alçak lafı ediyorsun?Siz bu dili değiştirmedikçe sizden bir halt olmaz,çıkın bakalım halkın yanına anlatın bakalım bu boş sözleri,tepki ne olacak?Çıkın kendi dar,cahil,yetersiz mahallenizden bakalım

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 29 Ekim 17:33
02

Hgm - Beyefendi karakter sizin partide pek geçerli değil ama insanlar karakterli siyasetçilere hasret artık.Size karakter olmayan yolunuz da bol şans dilerim,bu kafa ile çok şansa ihtiyacınız olacak.İkinci bir mevzu ise.Yerleştirilen öğrencilere provakatör demişsiniz.Bu zavallı zihin yapınız ile siyaset yaptığınızı zannediyorsunuz fakat iticililte zirve yapıyorsunuz,herkes sizin seçmeniniz değil bu boş lafları seçmeninize anlatın ve toplumu, hedef göstererek bölmeyin çünkü yetti yaptığınız bölücülük ve hedef göstermeler!!

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 29 Ekim 17:28


Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?