Reklamı Kapat

Serap Çakır: Gebze İl olsun demek siyasi malzemedir

Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı Serap Çakır, gazetemize verdiği söyleşide, Gebze’nin il olması yönündeki söylemlerle ilgili, “Gebze il olmayı istiyor. Şartlara bakıldığında olabilir ama biz şu an bunu sözünü veremeyiz. Biz bunun vaadini verdiğimizde siyasi bir malzeme gibi kullanılıyor” dedi

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj: Aysun Özcan Erenkaya

Fotoğraflar: Merve Dişli

Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı Ömer Faruk Başaran’ın iş hayatında yeni atılımlar yapması nedeniyle görevinden istifa etmesinin ardından Gelecek Partisi İletişim Başkanlığı Başkan Yardımcılığı görevindeyken il başkanı olarak atanan Serap Çakır ile bir röportaj gerçekleştirdik. Gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Çakır, Gebze Belediye Başkanlığı’na aday olduğu süreçten, Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı olduktan sonraki süreçleri paylaştı.

Hiç aklında yokken teşkilat başkanlığına getirildiğini söyleyen Çakır, eski başkandan devraldığı teşkilat yapısının çok dağınık olduğunu ama kısa sürede toparlamaya başladıklarını anlattı.

Serap Hanım 1978 doğumlu genç bir il başkanı olmanın yanı sıra aynı zamanda ikiz torun sahibi olmasıyla beni hayli şaşırttı. Siyaseti seven, ülke için elini taşın altına koymaktan çekinmeyen Çakır aklından geçeni olduğu gibi söylüyor, hesap kitap yapmıyor.

Aynı zamanda geçmiş dönemde MHP’den Gebze Belediye Başkan Adaylığı sürecinde MHP tarafından yarı yolda bırakıldığının hikayesini de anlatan Serap Hanım, il başkanlığında nasıl bir iz bırakacak, ilerleyen süreçte yaşayıp göreceğiz. Serap Çakır’ın birbirinden samimi açıklamalarının yer aldığı söyleşimizle sizi baş başa bırakıyorum.

***Genel merkezde görevliyken bir anda il başkanı oldunuz, nasıl oldu bu?

-İl başkanlığı çok ani gelişti. Başkanlık makamı boşalınca bir arayış oldu. İlk öne çıkan isim ben oldum. Dışarıdan başka alternatif yoktu ancak yönetimin içinden aday olmak isteyenler de oldu. Kısmet bizeymiş.

TOPLARSAN SEN TOPLARSIN DEDİLER”

***Sizin böyle bir talebiniz oldu mu? Yani gönlünüzden il başkanı olmak geçiyor muydu?

Olmadı, direkt ben arandım. Ömer Faruk Bey’in (Başaran) istifasını açıklamasıyla aynı gün genel merkezden Kocaeli’ye gelmişler. Eski yönetimle görüşmüşler benim isimim öne çıkmış. Zaten ‘Genel merkez olarak biz Serap Hanım’ı düşünüyoruz, siz ne diyorsunuz?’ demişler. Onlar da onay verince akşamüstü beni aradılar. Ben şaşırdım yapamam dedim. Süre de vermediler. ‘Başka birini atasak hepten dağıtır, işin içinden çıkamayız toplarsan sen toplarsın’ dediler. Ben de tamam dedim. Benim hayatım boyunca il başkanı olmak gibi bir amacım olmamıştı. Hedeflerim arasında yoktu, ani gelişti. Partinin de ihtiyaç duyduğu bir şeye hayır deme lüksüm olamaz.

HERKESİN BİR KAPASİTESİ VAR”

***İl başkanlığını nasıl yaparım diyerek, korktuğunuz oldu mu? Sonuçta teşkilat başkanlığı çok farklı bir mecra.

Evet, korktuğum anlar oldu çünkü herkesin bir kapasitesi var daha önce ben teşkilatlarda çalışmadım. Teşkilatçılıkta ilk deneyimim ama birden yoğunluğun içine girince alışmış oldum. Yapıyorum herhalde.


“100 KİŞİDEN 30 KİŞİ KALMIŞTI”

***Nasıl bir teşkilat teslim aldınız?

Dağınık bir teşkilat teslim aldım. İl yönetimi dağılmış, normalde bizim 50 yönetim 50 yedek 100 kişiden oluşuyordu yönetimimiz ama bırakanlar olmuş, 30 kişi kalmıştı. Dolayısıyla o dağınıklığı toparlamakla işe başladım. Sadece il değil ilçeler de aynı durumdaydı.

***Şu an ne durumda?

İl yönetimim tamam şimdilerde başkan olmayan ilçelerde atama yapılacak. Başiskele, Karamürsel, Derince, Darıca, Körfez’de ilçe başkanı yok. Kandıra da değişecek.

2021 BİTMEDEN TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUM”

***Zorlanıyor musunuz teşkilat kurmada?

Düşündüğüm kadar zor olmadı. Ben başkan olduktan sonra dışardan talep çok geldi. Bir ay gibi bir sürede tamamladım. Bu sürede il binasını taşıdım. Hala daha yönetime girme talepleri geliyor. Bu iş insanla olan bir şey ben kendi başkanlığımda bu sıkıntıyı yaşamıyorum. 12 ilçeyi rahatlıkla tamamlayıp aktif çalışır hale getireceğim. İl yönetimi için 1 aydı hedefim, o oldu. İlçeler için de 2 en çok 3 ay diyorum. 2021 bitmeden tamamlamayı hedefliyorum. Eskisi gibi birini bulduk atayalım mantığıyla değil o zaman olmuyor. Başkanlar önemli, onları nokta atışı ile bulunca sıkıntı yaşamadan yoluna girecek.“KENDİ KENDİLERİNE OTURMUŞLAR”

***İl binasını neden taşıdınız?

Yanlış bir yerdi hele de bizim gibi yeni bir parti için yanlıştı. Çünkü bizim daha fazla insan trafiğinin olduğu bir yerde olup insanları beynine partiyi kazımak gerekiyor. Bir de DEVA ile Gelecek’i karıştırıyorlar, o da ayrı bir sıkıntı. İl binasının olduğu yerde İnsan trafiği yok. O binada kendi kendilerine bir sene oturmuşlar. Orası emlak ofisi gibiydi, siyasi partiye uygun değildi, ısınması bile yoktu. Yağmur yağsa içerisi göl oluyordu.

SEN OLMAZSAN BIRAKIRIZ DEDİLER”

***Serap Çakır ismi partide heyecan yarattı mı? Size olumlu olumsuz yansımaları nedir?

Bir heyecan yarattı tabi. İlk atamanın gecikmesi ile yaşanan telaşla, ‘Sen olmazsan bırakırız’ tarzı gelen konuşmalar oldu. İsteyenler kadar memnun olmayanlar da vardı. Burada isimler çok önemli değil, biz geçiciyiz. Ömer Faruk Bey nasıl gelip gittiyse ben de gelip giderim. Önemli olan iz bırakmak. Partide böyle bir il başkanı vardı, büyüttü geliştirdi denmesi önemli benim için. Buraya atanma amacım düzelteyim, eksiklikleri gidereyim, başarılı bir sonuç çıkaralım.

“İL BİNASINDA AĞIRLAMAYI DÜŞÜNÜYORUM”

***Daha önce Gebzespor’da yöneticiydiniz, gazetecilik yaptınız, bağımsız adaydınız, şimdi de il başkanlığı yapıyorsunuz. Hep zor mecralarda mücadele ettiniz. Özgüveninizi takdir etmek gerekir. Gazete devam ediyor mu?

Gazete devam ediyor ama kendi kendine devam ediyor hiç gitmiyorum. Hatta ofisi kapatıp home office devam etmeyi düşünüyorum. Oraya da gelmek istiyorlar ama vakit bulamıyorum. Artık il binasında ağırlamayı düşünüyorum insanları.

***İlk kimden teklif geldi?

Gebze ilçe teşkilatı yeni kurulmuştu, başkan atandıktan sonra geldi ilk teklif. Ertesi gün Siyasi İşler Başkanı gelmişti. En son görüşmeyi Doğan Bey’le yapmıştım. Üç ay boyunca iletişimi bırakmadık.DOĞAN DEMİR DE İSTEDİ”

***Doğan Demir’le diyaloğunuz nasıl, atanmanızda etkili oldu mu?

Ömer Faruk Bey daha görevdeyken Doğan Bey bana söylemişti. Birtakım sıkıntılar vardı. O da benim il başkanı olmamı istemişti. Diyaloğumuzda bir sıkıntı yok.

DAHA İYİ YAPACAK BİRİ OLSAYDI OLURDU”

***Peki, neden hep Gebze’den çıkıyor il başkanı?

Ben parti içindeydim bir de bir yıldan fazladır genel merkezde görevdeydim orada da iyi bir iz bırakmışım. ‘En iyi şekilde yapabilir’ imajı bırakmışım. Hatta iletişim başkanım da il başkanlığımı kabul etmedi o yüzden süreç uzadı. Seçim zamanı çok işimiz olur kadrom zayıflamasın deyince başka bir isim arandı ama olmadı. Daha iyi yapabilecek birisi olsaydı olurdu.

MHP BENİ YARI YOLDA BIRAKTI”

***Daha önce MHP’den aday adayı oldunuz orada yeterli sahiplenmeyi göremediniz. Sonra bağımsız aday oldunuz. MHP size sahip çıkmayı denemedi mi, ‘Serap Çakır’ı kazanmak lazım’ denip hiç aranmadınız mı, bir gönül alma olmadı mı?

Dışarıda normalde MHP’de tabandan destek çok oldu, üzüldüler hep istediler, şu an buradayım destekliyorlar ama teşkilatlardan hiç böyle bir şey gelmedi. MHP bana sahip çıkmadı. Sahip çıkılmak ayrı bir şey o süreçte yarı yolda bırakıldım, ben suçlandım. Eski il başkanının açıklamalarını bilirsiniz. ‘Zaten adayımız değildi’ demişti. Sadece adaylıktan çekilmiştim, o cümlenin üstüne istifa ettim partiden. Ben o zaman da aday olma meraklısı değildim kendileri zorla aday gösterdi. Sayelerinde aktif siyasete başladım. Onlar yarı yolda bıraktı, Gelecek Partisi sahip çıktı bu kadar basit.

***Ama sahip çıksalardı şu an MHP’nin politikalarını anlatıyor olacaktınız bize…

Ben şu an buradayım, bu partinin mensubuyum. Herkes işine yoluna bakar. İhtiyaç duymamışlar demek ki önemli de değilmiş benim varlığım ya da yokluğum da...

O KİTLE BURAYA DA GELİR”

***Neden bu kadar rağbet görüyor Serap Çakır ismi?

Siyaset insan odaklı bir şey. Bağımsız aday iken aldığım oyun da çok etkisi olmuştur. Hala o kitleyi arkamdan sürüklediğim de ortaya çıktı. Bir de insan kazanmak benim için kolay olmuştur bugün olsa bu sayı yarın artarak gider. Kitlenin takip edeceğini gördüler, partiyle alakalı bir durum değil. Bugün buradayım o kitle buraya da gelir. Herkesin kendi kitlesi olur ya öyle. Bir de uyumluyum, partilerde görev yaptığında sadakat önemlidir o da fazlasıyla bende var. Bu tarz nedenlerden rağbet görmüşümdür.İL BAŞKANININ MADDİ DURUMU YERİNDEYDİ”

***Teşkilat başkanlığının çok masraflı olduğu söylenir, siz bu işe yeni girdiniz, gerçekten de öyle mi, sizde durumlar nasıl?

Yalan, zor bir şey değil. Bizim ilk bina masraflıydı, 11 bin lira kirası vardı iki ay sonra 13 bin TL olacaktı. Bunu nasıl ödeyecekler? Aidat toplamaları gerekiyordu. Herkes 300 TL aidat ödese 15 bin TL geliri olur bu da masrafları çıkartır. Ekstra bir program olduğu zaman da çıkartır. Ben orayı taşıdım. İl başkanımızın kendi maddi durumu yerindeydi ödeyebilirdi. Ben de ödeyebilirdim ama ben bıraktıktan sonra yeni gelen kişi kurumsal bir şekilde idare edebilmeli. Hadi ben ödedim yeni gelen ne yapacak? Bunları düşünüp, sağlamlaştırıp, çalıştırılabilir vaziyette bırakmam lazım. Burası 160 metrekare, kirası 2 bin 500 TL. Yeri de güzel, kupon yer. Sağ olsun emlakçı ve mülk sahibi kolaylık sağladılar.

“HER ŞEY OLMASI GEREKTİĞİ ŞEKİLDE OLACAK”

***Basınla bir araya gelecek misiniz, sizi ne sıklıkla göreceğiz?

Yönetimi kurdum, ilk toplantımızı yaptık. Basın toplantılarını bir düzene sokacağım. Her şey olması gerektiği şekilde olacak. Biz yeniyiz, yeniden yapılanıyoruz diyebilirim. İlk toplantıdan sonra düzenli bir şekilde bilgilendirmede bulunacağım.

“İLK TEBRİK ADEM KOÇ’TAN GELDİ”

***Kimlerden tebrik aldınız siyasilerden? Mesela kadın siyasetçilerden arayanlar oldu mu?

Dışarıda karşılaştığımda tebrik aldım ama tek arayan DEVA Partisi Kocaeli İl Başkanı Adem Koç oldu. onun dışında arayan olmadı.

“GEBZE SİYASİ BİR MALZEME GİBİ KULLANILIYOR”

***Eski il başkanınız Gebze ya il olsun ya da İstanbul’a katılsın demişti. Ne diyorsunuz?

Gebze il olmayı istiyor. Şartlara bakıldığında olabilir ama biz şu an bunu sözünü veremeyiz. Biz bunun vaadini verdiğimizde siyasi bir malzeme gibi kullanılıyor. Bir ilçenin halkı istiyorsa değerlendirilmeli ama iktidar olunduğunda dikkate alınacak bir şey. İyisiyle kötüsüyle masaya yatırılmalı zararıyla karıyla değerlendirmesi yapılmalı. Gebze İstanbul ve Kocaeli’nin ortasında olduğu için getirisi götürüsü hesaplanmalı.

“GEREKEN TEK ŞEY YATIRIM”

***Siyasi kimliğinizden sıyrılıp bir Gebzeli olarak yanıt verseniz ne derdiniz?

Gebzelilerin düşüncesi de genel anlamda bu. İl adını almaktan ziyade hak ettiği yatırımı görmek. Adı il olmuş hiçbir şey yapılmamış ne değişecek? Gereken tek şey yatırım. Beylikbağı sadece 100 bin nüfusa dayanmış, Gebze yeterince büyük. Koskoca Beylikbağı her şeyiyle Gebze merkeze gelmek zorunda kalıyor. O sıkıntılar giderildikten sonra adı il olmuş ya da olmamış çok acelesi olan bir şey değil. Gereken yatırımlar yapılsaydı il konusu gündeme gelmezdi.MİLLETVEKİLLİĞİ DEĞERLENECEK”

***Milletvekilliği hedefiniz var mı?

Var. Belediye başkanlığı yok artık hedeflerim arasında

***Neden yok? Daha mı zor bir hedef olarak gördünüz? Oysa bağımsız adayken hayli oy almıştınız?

O zamanın yapısına göre olay öyle gelişti. Partiye karşı çıkmamak için MHP’den aday olmuştum, süreç farklı gelişince bağımsız aday oldum. Bu dönem milletvekilliğinde şansımı deneyebilirim ama bunun için çok işimiz var. Milletvekilliğinin pek önemi kalmadı gibi gözükebilir ama parlamenter sisteme geçeceğimiz için milletvekilliği tekrar değerlenecek ve yetkileri olacak.

ÜÇÜNCÜ BİR İTTİFAK ÇIKABİLİR”

***Gelecek Partisi bir ittifaka girer mi?

Biz de her parti gibi tek başına iktidar hedefiyle kurulduk. Bir ittifak içinde olunabilir ama belirli bir ittifak görüşmesi yok. Parlamenter sistemle ilgili görüşmeler yapılıyor. Millet ittifakı devam eder mi, 3. Bir ittifak çıkar mı seçim zamanı belli olacak. Genel başkanlar düzeyinde görüşler karar verilir.

BENİ ZAFER MUTLU DAVET ETTİ”

***İl başkanları masasına oturdunuz ama?

Beni Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu davet etti. Tanışmış olduk hepsiyle ilk kez bir arada bulunmuş oldum. CHP, İYİ Parti başlatmış ama beni Zafer Mutlu aradı.

İŞSİZLİK HER ŞEYİN ANA SEBEBİ”

***İl başkanı olduğunuzdan beri sahada neler görüyorsunuz şikâyetler neler?

En çok şikâyet ekonomiyle ilgili. İş soran çok oluyor. İşsizlik her şeyin ana sebebi. Şu sıra herkes kendini ayakta tutma mücadelesi içerisinde. Isınma problemi de iyice patlak verecek.

***Erken seçim öngörüyor musunuz?

Olur diye bekliyoruz. Baya bir eridi çünkü iktidarın oyları, 2023’e kalırsa daha da azalacağa benziyor.

EN AZ BİR VEKİL HEDEFİ KOYDUM”

***Gelecek Partisi Kocaeli’nden kaç oy alır?

Hedefimi yüksek tutmam lazım ama çok da atmamam lazım. En az bir en çok iki vekil gibi bir hedef koydum. Şartlar ve çalışmalarımız yeterli gelirse, vatandaşların fikri ne olur bilmiyorum.

***Genel başkanı Kocaeli’ye getirtmeyi düşünüyor musunuz?

Düşünüyorum. Salon toplantıları yapmayı düşünüyoruz. Tabi yasaklar da gelmezse.

İHTİYAÇ OLAN ŞEYİ YAPMAK, LÜTUF DEĞİL”

***Kocaeli sizin gözünüzde nasıl yönetiliyor?

Ben çok fazla bir şey yapıldığını düşünmüyorum. Yapılması gereken şeyler yapıldığında neden değerli bulayım ki? İhtiyaç olan şey yapılmalıdır, bu lütuf değildir. Mesela gereksiz yol yapım çalışmaları var trafik kilitleniyor. Geleceği çok ön görememişler daracık yapmışlar. Yapılan işler de ağır gidiyor.

***Her gün geliyor musunuz İzmit’e, il başkanlığı makamınıza?

Genelde buradayım. Burada olmadığım zamanlar ilçe başkanı olmayan yerlerde görüşmeler yapıyorum. Ama sıklıkla il binasında duruyorum.

AK PARTİYE KÜSENLER YARDIMCI OLURUZ DİYOR”

***AKP’lilerden Gelecek Partisine yönelim var mı?

Var, gelen oluyor. Görüştüklerim de oluyor ama fotoğraf falan paylaşmıyorum. Biz şaşırtabiliriz de çıkacak sonuçla öyle söyleyeyim. Dışarıdan, geriden çalışan çok var. Benim atanmamla görünmeden çalışan çok insan var. AK Partililerden küsenler biz görünmeyiz ama yardımcı oluruz diyorlar.

KOCAELİ’Yİ GELECEK’İN KALESİ YAPMAK İSTİYORUM”

***Madem öyle, pekala anketlere neden çok yansımıyor?

Anket şirketleri kime, hangi partiye yakınlarsa onu yüksek gösteriyorlar. İnsanlar arandığında doğru bilgiler vermiyor. Sağlıklı bulmuyorum. Çok da yanlış çıkar mı? İllaki tutturanlar oluyor. Kendi adıma Gelecek Partisi Türkiye geneli yüksek oy alsın isterim ama diğer illere yapabileceğim bir şey yok. Ben burayla ilgileniyorum. İsterim ki Gelecek Partisi burada yüksek oy alsın Kocaeli’yi Gelecek’in kalesi yapmak istiyorum.

PARTİYİ YENİ YENİ TANITIYORUZ”

***Boş zamanları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Boş zamanlarımda evde dinleniyorum. Torunlarımı görmeye gidiyorum. Gerçi artık boş zamanım da yok ancak kendim yaratırsam oluyor. Bir anda program daveti oluyor önemli bir mazeret olmadıkça da gidiyorum. Daha yeni yeni tanıtıyoruz partiyi.

Ekli Dosyalar

26 Eki 2021 - 16:28 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.