Reklamı Kapat

Aydın Ünlü: Milletvekili olurdum

Görevden alınmasının ardından ilk kez gazetemize konuşan MHP Kocaeli İl eski Başkanı Aydın Ünlü, “Finali nasıl yapmak isterdiniz?” sorumuza ise “Milletvekili olurdum” cevabını verdi

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
+5
Haber albümü için resme tıklayın

2012 yılından beri sürdürdüğü il başkanlığı görevi şok bir şekilde sonlandırılan MHP Kocaeli eski İl Başkanı Aydın Ünlü’yü, Tramvay Kafe’de ziyaret ederek, bir söyleşi gerçekleştirdik. Görevden alınmasını duyurur duyurmaz sırra kadem basan Ünlü hem yaşananları hem de hakkında merak edilenleri gazetemize anlattı. Görevden alınmasında etkisi olduğu bilinen MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ile ilgili konuşan Ünlü, onunla ancak kahve içebileceğin, parti ile ilgili konularda muhatabının Genel Merkez olduğunu dile getirdi.

İl başkanı iken Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı Yunus Emre Kurt’u görevden aldırmaya çalışıp çalışmadığını sorduğumuz Ünlü, Özhan Kurt’un istifasını almasının kendisine yakışacağını söylediğini ancak Yunus Emre Kurt’un buna yanaşmadığını dile getirerek “Yunus, kardeşinin konusuna sahip çıkamadığı için bizimle sıkıntı yaşadı” dedi.

9 yıllık il başkanlığı görevden almayla sonlanan Ünlü, “Finali nasıl yapmak isterdiniz?” sorumuza ise “Milletvekili olurdum” cevabını verdi.

AKP ile MHP’nin ittifak yapmasının ardından altına Audi marka araba çeken, Tramvay Kafe’yi kuran ve Eşme’de villa yaptıran Aydın Ünlü’ye “Bunlar hep Cumhur ittifakının eseri olarak görülüyor, ne diyorsunuz?” diye sorduk. Ünlü, bu sorumuza da yanıt verdi.

Ünlü’nün ses getirecek, birbirinden çarpıcı açıklamalarıyla sizleri baş başa bırakıyoruz. Keyifli pazarlar…

BENİ HERHANGİ BİR PARTİDE GÖREMEYECEKSİNİZ

***9 yıllık bir il başkanlığının ardından geçtiğimiz Çarşamba günü görevinizden alındınız. Bunu bekliyor muydunuz? Görevden alındığınızda ne hissettiniz?

Görevden alınmama şaşırdım, ben bunu şu an beklemiyordum. Aralık’taki davanın gidişatına göre bir yol izlenir diye düşünüyordum. Benim için görevden alınmak zor çünkü dediğim gibi beklediğim bir durum değildi. Ancak liderimin emridir. Ben yine partimin hizmetindeyim. Hiçbir şey değişmeyecek. Beni herhangi bir partide, herhangi bir dernekte göremeyeceksiniz. Ben ülkücüyüm ve yine Cumhur İttifakı için çalışmaya devam edeceğim.

KAFAMI DİNLEYİP AÇIKLAMA YAPAYIM DEDİM

***Telefonunuzu da kapatmıştınız, size bir süre ulaşamayınca merak ettik…

Telefonumu o duygusallıkla yanlış bir şey söylememek için kapattım. O ruh haliyle nasıl bir şey söyleyeceğimi bilemezdim. Siyasi olarak muhaliflerim de var, görevden alınmama sevinenler de var. O yüzden biraz kafamı dinleyip öyle açıklamamı yapayım dedim.

ÖNCE ÜLKEM, SONRA PARTİM, SONRA BEN

***Kırgın mısınız partinize?

Hiçbir zaman ne liderime ne davama kızan ya da küsen bir modda olmadım olmam. Kesinlikle kırgın değilim. O ilk paylaşımım anlam ifade ediyordu. Paket bir paylaşım değil, anlık duygularımı ifade eden bir paylaşımdı. Benim her şeyim MHP, devletimin yanındayım. 15 Temmuz’da Allah kimseye nasip etmediğini etti bana. Tanklar Başiskele’de de olabilirdi ama Eşme’deydi. Bana o tanklar geçmeyecek dediler, ben de vatandaşla durdum. Ben oradaydım, devletime sahip çıktım. Önce ülkem, sonra partim, sonra ben. Partiyi kurumsallaştırmak adına il binası aldım ülkücülerle birlikte.

AUDİ’Yİ KREDİYLE ALDIM

***Siyasetin sizi zenginleştirdiği konuşuluyor, ne diyorsunuz bu konu hakkında? Tramvay kafe olsun, Audi’niz olsun, Eşme’de yaptırdığınız ev olsun. Bunlar hep Cumhur İttifakı’nın eseri olarak görülüyor…

Benim altı yıldır evim yok. Plajyolu’ndaki evimi sattım, 2018’de İş Bankası Yahya Kaptan şubesinden kredi çektim. 3 yıl oldu ben hala o evi bitiremedim. Ben altı yıldır kayınbabamın evinde iç güveysi kalıyorum Cumhur İttifakı’nın il başkanı olarak. Benim bir elim yağda, bir elim balda neyim var? Eşme’de benim kendi babamın toprağına ev yapıyorum ya. Kendi köyüme yapıyorum, benim evim yok. Gelin Eşme’ye 6 yıldır orada yaşıyorum, kızımı oradan gelin verdim. Cumhur İttifakı’nın ortağı olan güçlü bir il başkanıyım. Bir elim yağda, bir elim balda ama evim yok nasıl olacak? Audi’yi Esnaf Odası Başkanı Faruk Demir’in esnafa kredi verdiği dönem, çektiğim krediyle aldım. O arabayı aldığım ay ben emekli oldum. Düşük faizli krediyle birlikte Kafe 9’u işletiyordum. Orayı devrettim, oradan da iyi para aldım. Niye evi Bodrum’a değil, Eşme’ye yapıyorum o zaman? Ben para bulmaya çalışsaydım, maddiyata çalışsaydım bu kadar program yapmayıp, il binasının parasını yeseydim trilyonluk bir adamdım. Ben davama harcadım, program yaptım. Her programın bedeli var.
KARAOSMANOĞLU’NA PROJE VERDİK

***Tramvay Kafe sizin mi?

Tramvay Kafe’nin yarısı benim. Bunu daha önce de televizyon yayınında açıklamıştım. Tramvay Kafe’deki malzemelerin hepsi Kafe 9’un malzemeleri. 2015’te daha Cumhur İttifakı yokken burada alkoliklerin birbiriyle kavga ettiği dönemde İbrahim Karaosmanoğlu’na biz Tramvay Kafe’yi proje vermiştik. Karaosmanoğlu’nun talimatıyla hem burayı kurtardık, hem belediye kazandı. Buradan onları başka kimse çıkaramazdı.

KARAMÜRSEL’DEKİ OLAY BİZİM ÖZELİMİZ

***Saffet Sancaklı’yla işler nasıl bu noktaya geldi? Bardağı taşıran son nokta Karamürsel İlçe Başkanı mı oldu?

Karamürsel’de tüzükle alakalı bir durum vardı. Tüzüğe göre hareket ettik. Karamürsel’de yaşanan olay da parti içi, bizim özelimiz bunu anlatamam. Partime zarar veremem.

BENİMLE GÖRÜŞECEKSE GENEL MERKEZ GÖRÜŞÜR

***Sancaklı sizinle yüz yüze görüşeceğini ve çok şey konuşacağını söylemiş. Görüşecek misiniz?

MHP’nin milletvekilidir kendisi. Ben genel merkeze bağlıyım. Benimle bir şey görüşecekse Genel Merkez görüşür. Buraya gelirse kendisiyle ancak kahve içerim. Ben Milliyetçi Hareket Partisi’ne hata yapmadım. Ben liderini çok iyi tanıyan bir insanım. Bugün eski il başkanı olarak adam gibi duran bir adam olacağım. Oraya kim gelirse gelsin Devlet Bahçeli imzasıyla geliyor. İyi bir şey yaparlarsa yanlarında dururum, kötü bir şey yaparlarsa karşılarında dururum. Direkt de gider yüzlerine söylerim başkaları gibi sosyal medyadan yaralayıcı, yıpratıcı bir şekilde yapmam. Partimi seviyorum, ülkücüleri seviyorum. Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır. Süreç içinde neler yaptığımı göreceksiniz. Şu an görünmeyeni zaman içinde göreceksiniz.KARDEŞİNİN KONUSUNA SAHİP ÇIKAMADI

***Ülkücüler demişken… Ülkü Ocağı Kocaeli İl Başkanı Yunus Emre Kurt’u görevden aldırmak istediğiniz doğru mu? Ağabeyi Özhan Kurt’u da ( Kocaeli Büyükşehir Belediyesi MHP Meclis Üyesi) görevden istifa ettirmiştiniz. Sonra geri döndü mahkemeyle… Nedir bu Kurt Kardeşlerle sizin alıp veremediğiniz?

Karamürsel olayında Karamürsel İlçe Başkanı’nın hoş olmayan durumundan dolayı gücümü nasıl kullandıysam Ankara’da, Özhan Kurt’la ilgili de öyle yaptım. Haberi sen yaptın. Benim liderimin görüşlerine aykırı davrananı babamın oğlu olsa tanımam. Yunus Başkan’a da ‘Kardeşinin istifasını al, sana yakışır bu. Ben artık Özhan’la çalışmam’ dedim. Yine ilgili yerlere sorarak tüzükteki gücümü kullandım. Özhan Kurt’la benim ne işim olur? Tecrübeli bir il başkanıyım. Benim kendiyle ne gibi problemim olabilir? Kendine münhasır bir meclis üyesi, MHP’nin güler yüzü. 27 tane var ondan. Ben insanların önünü kapatan bir insan olmadım. Herkesin önünü açtım. Yunus, kardeşinin konusuna sahip çıkamadığı için bizimle sıkıntı yaşadı. ‘Ne var bunda?’ dedi. Benim liderime karşı kimse orada burada açıklama yapamaz. Sen kimsin? Devlet Bahçeli çoklu baro istiyor, sen Bahar Gültekin Candemir’le eyleme katılıp solcularla slogan atıyorsun. Buna düşen bir adamla barışık olamam.

GENEL MERKEZİN SORUN GÖRÜP GÖRMEDİĞİNİ ZAMAN GÖSTERECEK

***Özhan Kurt partiye de görevine de geri döndü. Demek ki genel merkez sorun görmemiş eyleme katılmasını…

Görevine geri dönmüş olabilir. Disiplin kurulundan da affolundu. Ancak genel merkezin sorun olarak görüp görmediğini zaman gösterecek. Benim kimseyle tarla davam yok. Ben ülkücüyüm zaten, benim ülkücülerle ne gibi sorunum olabilir?KARAR DEFTERİNİ OCAĞA GÖTÜRÜP İMZA ATTILAR

***Görevden aldırdığınız diğer ülkü ocağı başkanları nedeniyle böyle bir algı oluşmuş olabilir mi?

Evet, Melikşah Taşkın’ı, İbrahim Özcan’ı, Ozan’ı, hepsini ben aldırdım. Ben aldırdım ama ben almadım. Yaşanan olayları, yaptıklarını liderime anlattım ‘Takdir sizin’ dedim. Soruşturuyor, görevden alıyor. Ben almadım, ben yorumsuz liderime götürdüm. İbrahim Özcan ekibiyle İzmit İlçe’yi bastı. Kaan Dilmen istifa ettikten sonra Oğuz Kopuk’u seçtirmek istediler. Öğleden önce Oğuz Kopuk oturuyordu öğleden sonra Ahmet Yalçınöz oturuyordu. Ben liderime konuyu anlattım, Ahmet Yalçınöz atandı. Karar defterini ocağa götürüp kongre olmuş gibi imza attılar.

SIKINTI, İL BAŞKANI VARKEN ARAYIŞTA OLANLARDI

***İl başkanlığına geçmek isteyen çok isim var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İl başkanlığı kapandıktan sonra herkesin görüş bildirmesi normal. Sıkıntı olan orada bir il başkanı varken, il başkanı arayışında olanlardı. Şu an parti üyesi olan herkes yukarıya bilgi göndermesi normaldir.”

LİDERİMİN KARARLARINI SORGULAMAM

***Mehmet Ellibeş ve Tahir Büyükakın’la görüştünüz mü?

Evet görüştük. Liderimin takdiri olduğunu, liderimin kararlarını sorgulamayacağımı söyledim. 11 yıl sorgulamadım, şimdi mi sorgulayacağım? 11 yıl bana sahip çıkarken iyiydi, teşekkür ederken iyiydi, bugün aldı. Benim babam dedim. Babam sevdi, sevdi, bugün de dövdü ne yapayım? Severken iyi, döverken kötü mü?

***Ankara’ya görüşmeye gidecek misiniz?

Ben 26’sında Ankara’ya gideceğim. Görüş bildireceğim, soru sorarlarsa cevap da vereceğim. Sonra dönüp işime gücüme bakacağım.YOUTUBER GİBİ GEZDİRDİLER

***9 yıllık il başkanlığınız görevden almayla sonlandı. Finali nasıl yapmak isterdiniz? İçinizde kalan bir şey var mı?

İçimde kalan ‘Keşke şunu da yapsaydım’ dediğim hiçbir şey yok. Değirmendere’de dalacaktık, o da kısmet olmadı. Bu kentte bir Aydın Ünlü profili çizdim. Tabii ki günahım sevabım var. 9 seçim, 2 referandum, bir darbe, 3 operasyon geçirdim. Davalık olduğum adamı Youtuber gibi gezdirdiler. 30 bin TL para kaptırmış adam parasını ister kanal kanal gezmez. HDP’nin milletvekili hakkımda soru önergesi verdi. Aydın Ünlü burada kalesinin başındaydı. Ben milletvekili olur muydum? İkinci sıradan olurdum yine olurdum. Hayallerimden vazgeçtim, ideallerimden değil. Milletvekilliği benim hayalimdi ama burada çok sorumluluğum vardı. İl başkanı olarak ideallerime sahip çıktım. Hala da ideallerimin peşindeyim. Ben il başkanı olduğumda burada kaos vardı ben onu hallettim. Liderim bana ‘Bir il başkanının yapması gerekeni yaptın’ diyerek teşekkür etti. Partime sahip çıktım. Bugün de böyle oldu ne yapayım? Baba bu ya, Devlet Bahçeli bu. Devlet Bahçeli’yi, Türk dünyasını dizayn eden insanı, Türk tipi başkanlık sistemini getiren bir lider beni görevden almış. Ben onu eleştiremem. Ben onun dengelerini anlayabilen bir insanım. Ben onun evladıyım, bugün dur dedi dururum. 10 sene sonra gel der yine giderim.BAZEN İNSANLAR KAYBEDERKEN KAZANIR

***Siyaset defteri kapandı mı yani?

Aktif siyaset defteri kapandı artık pasif siyaset yapacağız. Bazen insanlar kaybederken kazanır, bunu herkes zaman içinde anlayacak. Önemli olan görevden alındıktan sonra da bu kafenin önünde oturabiliyor muyum? Yoldan geçen vatandaş ‘sayın başkanım seni seviyoruz’ diyorsa önemli olan budur. Siyasetin derininde, mutfağında olacağım. MHP’ye oy istemeye devam edeceğim.MHP’YE BİR ÇITA KOYDUM

*** Yeni gelen başkanın işi zor mu dersiniz?

Ben bu partide 9 yıl il başkanlığı yaptığıma göre, buraya doğru bir seviye koymuşum. Elbette ki gelen başkanın işi çok zor. Buraya gelen hizmet etmeye gelecek. Ben MHP İl Örgütü’ne bir çıta koydum, sabah akşam program olacak. orada oturmayacak. Sabah 9’da partide ya da sahada olacaksın. Parti kapısı açık olacak. Ülkücü gelecek sana derdini anlatacak, ülkücü oradan çıkmadan işi halledeceksin. Gelenin işi zor.

SOMUT DELİLİ OLAN ADAMI İHRAÇ EDEMEDİK

***İhraç konusuna ne diyorsunuz. MHP ile yollar ayrılacak mı?

Ben ne yapmışım ki ihraç edileceğim? MHP’nin kaybedecek değeri yoktur. Bir değerdir. Partiye ihanet eder, satarsın ihraç edersin. Ben ekibimle mücadele ettim. Biz somut delili olan adamı ihraç edemedik. Hata yapan çeker, gider. MHP’nin kırmızı çizgileri var.

***15 Temmuz’da yaptığınız paylaşımda da yine sokakta olduğunuzu belirtmiştiniz. Manidar geldi okuyanlara…

Birileri diyordu ya ‘O makamın bir gün gidecek’ diye. Makamım gitti yine sokaktayım. Ben İzmit çocuğuyum.

YANIMDA BİRİ KALIR DİYE SİYASET YAPMADIM

***Boşluğa düştünüz mü görev gittikten sonra? Şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Normal hayat düzenine ayak uyduracak psikolojiye sahibim. Level atlamak denen bir şey var. kapattım ben. Bir süre siyaset gündemimde olmayacak. Bir süre gezeceğim, çocuklarla tatile gideceğim. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz ben 9 yıldır bu ilde il başkanıyım. Yanımda biri kalır diye siyaset yapmadım. Gazetecilere haber yaptırmak için şaklabanlık yapmam. Basına çıkmayan, kendi halinde bir Aydın Ünlü göreceksiniz. Partisine bağlı, Cumhur İttifakına bağlı, olması gereken yerde olan bir daha il başkanlığına gelmek için takla atmayan bir Aydın Ünlü olacak bundan sonra.

Ekli Dosyalar
# MHP KOCAELİ İL BAŞKANI AYDIN ÜNLÜ GÖREVDEN ALINDI İLE İLİŞKİLİ:

18 Tem 2021 - 12:23 -

Muhabir Merve Dişli


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

07

Ahmet - BENİ HERHANGİ BİR PARTİDE GÖREMEYECEKSİNİZ para bitti aşk bitti sanırım başkanlıktan alındın yine partine devam et yani ille partide olman için başkan olmana gerek yok değirmenin suyu bitince ( BENİ HERHANGİ BİR PARTİDE GÖREMEYECEKSİNİZ) güzel

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ağustos 10:42
06

Diyar Kutlutaş - Canımsın ya. Milletvekili olurmuş. Tramvay Kafenin yerinde alkollü mekan mi vardı hacı? Alkolikler kavga ederken sen mi ayırdın? Hayatı yalan olanın, sonu da çöplük olur. Audi'ye binmenin sebebi siyaset, batık Aydın oldu Audi'ye binen Aydın. Güle güle cici şey.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 19 Temmuz 00:46
05

Façalı - zaten hangi yüzle siyaset yapacaksın ki bu şehirde tüm hareketlerin şaibeli babam babam dediğin adamda tayyip erdoğana baba diyor yani hepinizin babası belli senden bu saatten sonra hiçbirşey olmaz en geç 1 yıl içerisinde o kafede alınır elinden ama sen dünyalığını yaptın bişey olmaz sana murat evcilerin hesabındamı paraların :) şeytannnnnnnn

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 18 Temmuz 22:29
04

Abdülhamit Han - Devlet bahçeliye güvenilmez adamı bozuk para gibi harcar.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 18 Temmuz 22:27
03

Eren Altan - Yunus Emre KURT adamdır. Sizin yamuk düzeninize karşı dik duran tek kişidir. Ülkücüdür. Siz açıklama yaptınız bir kere bile konuşmadı Kurt reis

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 18 Temmuz 20:18
02

Ali - Hala utanmadan sıkılmadan yalan söylüyorsun. Ülkücü diyorsun orda ülkücü değil taklacı bir yapı kurdun. Ülkücüleri düşman gördün ancak yaptığın her türlü pisliği ülkücülüğe malettin. İhraç demişsin kim partiye ihanet etti ihraç ettin. Genel başkana karşı imza verip yurdu gezen azeriyi myk yaptın. Sosyal medyadan lidere küfreden Dursun dastangili il başkan vekili yaptın. Fetöcü turkav başkanı fetöcüyü alıp ülkücü diye sahip çıktın.

Kocaeli'de adın her piislikle anıldı. Çoluk çocuk hepsini iş sahibi yaptın. Bu hareketi o kadar çok baltaladin ki, gelecek olan kişiye Allah yardım etsin.

Genel merkez en doğru kararı vermiş seni ve çeteni kovmuştur. Hala lider falan dumeniyle yürüyeceğini sanıyorsan yanılıyorsun. Anla artık kovuldunuz partiden Kocaeli'de hiç bir il başkanı böyle alınmadı. Rezil ettiniz partiyi

Ülkücü vicdanlarda idam edildin yargı karşısında cezanı çekeceksin.

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 18 Temmuz 16:50
01

Ülkücüler - Gidişin, yaptığın başkanlığa karakterine tercihlerine yakıştı, başka türlüsü eksik olurdu, bir de ihraç oldun mu hak yerini bulur.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 18 Temmuz 15:18