Reklamı Kapat

Cemil Yaman:“Emirşah Torun seçimlerde bize yardım etti”

AKP Kocaeli Milletvekili ve Dilovası Belediye eski Başkanı Cemil Yaman, söyleşimizin ikinci bölümünde ses getirecek açıklamalar yaptı. Kömürcüler OSB ile ilgili konuşan Cemil Yaman, Dilovası’nda hatta Kocaeli’de yeni OSB olmaması gerektiğini savunurken, İzmit seçimleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Aysun Özcan Erenkaya
Aysun Özcan Erenkaya Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj: Aysun Özcan ERENKAYA
Fotoğraflar: Merve DİŞLİ

Cemil Yaman'a Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’i sorduk. Yaman, Başkan Şayir'den yardımsever bir isim olarak  söz ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın için ise “Üç yılın sonunda herkes Kocaeli'de iyi ki Tahir Bey var diyecek” dedi.

AKP’li ilçe belediyelerinden tek tek övgüyle söz eden Yaman, CHP’li İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile ilgili de konuştu. Fatma Kaplan Hürriyet’in milletvekilliği dönemiyle ilgili konuşan Yaman, Hürriyet’in muhalefet milletvekilliğini iyi yaptığını ancak kendisinin iktidar milletvekilliği yapamayacağını savundu. Hürriyet’in belediye başkanlığı ile ilgili ise “Bir şey yapmıyor ki çok konuşuyor ve çok konuşan belediye başkanı başarılı değildir” dedi.

 Cemil Yaman'a kendi gibi Ağrılı ve yakın arkadaş olduklarını bildiğimizi, Hürriyet’in İzmit Belediye Başkan Yardımcısı yaptığı hemşerisi Emirşah Torun'u sorduk. Torun'un AKP'ye yakınlığı olup olmadığı konusundaki sorumuza oldukça dikkat çeken bir cevap aldık.Yaman, Emirşah Torun'un, kendisini kırmayıp seçim zamanı çalışmalarda yardım ettiğini söyledi.

 

Ve tabi İzmit seçimlerinde yaşanan kayıp. Bu konudaki sorumuza cevabı ilginçti. Cemil Bey, Nevzat Doğan olsaydı seçimi çok rahat kazanacaklarını ama Sibel Hanımın yeterince tanınmadığının altını çizdi.

Cemil Yaman ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizin ikinci bölümüyle sizleri baş başa bırakıyorum…KÖMÜRCÜLER OSB KARARI BİZDEN ÖNCE ALINDI

 

***Hamza Şayir’i nasıl görüyorsunuz?

 

-Hamza Bey’i de çocukluğumdan beri tanırım. Hamza Şayir yardımsever bir insandır. Hamza Bey’in yaptıkları sürpriz değil, o bunu yapar zaten. Her eve gıda kolisi dağıttı mesela evet Hamza Şayir bunu yapar. Çocuklara tablet dağıttı bu çok önemli. Önemli olan alabilmek.

 

***Dilovası Belediye Başkanlığı döneminde bu Kömürcüler OSB ile ilgili eylemler başınızı çok ağrıttı diye biliyorum. Bu sorun neden sizin başkanlığınızda çözülemedi?

 

-Kömürcüler OSB’nin kurulum kararı AK Parti’den önceye dayanır. 2003’te de faaliyete başladı. 22 parseldi. Dilovası’nda yeni OSB olmaz, hatta Kocaeli’de olmaz olmamalı. Sanayi Anadolu’ya kaydırılmalı. Biz çok karşıydık ama oranın kararı alınmıştı. Onlar da vergi veren vatandaşlar bizim gibi. O yüzden sorunları kavga ederek değil konuşarak çözmek lazım. Kömürcüler oraya taşındığı zaman beni açılışa çağırdılar. ‘Burada bu iş olmaz, mutlu olmayacaksınız siz burada yaşayamazsınız’ dedik. 7/24 rüzgar alan bir yerde bu iş olmaz. Bizden önce böyle bir karar alınmıştı ve dağınık olan Kömürcüler’in toplanması gerekiyordu. Belediye başkanlığı dönemimde ve milletvekilliği dönemimde de çok mücadele ettim. Kandıra’da da olsa bu durum değişmez.

"KÖMÜR TOZU BENİ RAHATSIZ EDİYOR"

Evim Kömürcüler OSB’ye 500 metre uzaklıkta. Kömür tozu beni rahatsız ediyor, komşularımı da rahatsız ediyor. Kaldırılması lazım. Sağ olsun Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Bey Kocaeli’nin çocuğu ve Kocaeli’yi çok iyi biliyor. Çok avantajı var akademisyen olması, insan psikolojisini bilmesi çok önemli. Genel Sekreterlik yaptı, Valilik yaptı. Tahir Bey’in o bölgede çok avantajlı işler yapacağına inanıyorum. Ama bir belediye başkanın karnesini hazırlamak için 3 yıl beklenmesi gerektiğine inanıyorum ama çok iyi şeyler yapacağına eminim.

"YENİ BİR ŞEHİR KURACAĞIZ"

Bakanlık düzeyinde çalışmalar yapıyor. Kömürcüler OSB kalkacak. Biz orada yeni bir şehir kuracağız. Bakanlığın en az 10 bin konutluk bir projesi var. Öncelik Dilovası halkı olacak. Önce onlar yaşasın diyeceğiz. Bu yıl bitiyor bu yıldan sonra kömürcülük faaliyeti yapılmayacak. Yeri çok güzel ticari alan olsun isterim. Onlar da bacasız sanayi olsun diyorlar.


‘HERKES İYİ Kİ TAHİR BEY VAR’ DİYECEK

***Tahir Bey’i nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

-Tahir Bey belediyeciliği çok iyi biliyor. İlk yıldan karnesi çok iyi. Bu üç yılın sonunda herkes iyi ki Tahir Bey var Kocaeli’de diyecek.

‘BÜYÜKŞEHİRE OLACAKSA NEVZAT BEY OLMALI’ DEDİM

 

***Sizin gönlünüzde Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Nevzat Bey vardı diye biliyorum. Yoğun bir çalışmanız da oldu genel merkezde Nevat Bey’in olması anlamında.

 

-Nevzat Bey benim dostum, iyi arkadaşım. Ankara ayağını iyi biliyor. Milletvekilliği yaptı parlamentoda bıraktığı imaj saygın bir imaj. İki dönem İzmit gibi bir yerde başkanlık yaptı. İzmit çok önemli bir ilçe. Büyükşehir Belediye Başkanı olacaksa Nevzat Bey olmalı dedim. Tahir Bey’in ismi var mıydı, hiç yoktu. Tahir Bey’in ismi aday adayı değil aday olarak çıktı. Gelinen noktada Tahir Bey’i aday yaptı ve bizim adayımız oldu. Bana sordu Cumhurbaşkanımız ben düşüncelerimi söyledim. Belediye başkanları şehrin kaderidir. Aldıkları karar şehrin kaderidir olumlu ya da olumsuz.

 

SAMİ BEY’LE ORTAK YÖNLERİMİZ ÇOK FAZLA

 

***Vekiller arasında bir kutuplaşma olduğu konuşuluyor. Kimileriyle daha iyi anlaştığınız görülüyor. Mesela Fikri Bey’i neden yanınızda görmüyoruz? Neden İlyas Bey’le yan yana gelmiyorsunuz? Gerçekten bir ayrışma var mı?

 

-Aynı fabrikadan çıkmış insanlar değiliz, bakış açılarımız, zevklerimiz farklı. Sami Bey’le samimiyetim bilinir çünkü Sami Bey şair ya. Ortak yönlerimiz çok fazla. Ankara’ya ilk gittiğimizde bana ‘Tiyatro’ya gidelim mi?’ demişti. Ortak zevklerimiz daha fazla. Ben Sami Bey’i yeni tanıdım. Ama ben kendimi bildim bileli İlyas ağabey parti programlarında elinde mikrofon konuşuyordu. İzmit’te meclis üyesiydi, siyasi büyüğümüzdü bizim. Ben İlyas ağabeyi tanıdığım günden bu yana hep önümü iliklerdim. İbrahim ağabeyin olduğu hiçbir yerde mesela doğru düzgün konuşamam. Gelenek, görenek, saygı ne derseniz. Mikrofonu severim, konuşmayı severim. İbrahim ağabeyi görünce tutuk olurum.

"BU ÜLKENİN FİKRİ BEY'E İHTİYACI VAR"

2014 seçimlerinde Ali Bey’in adaylık konuşmasında verdim coşkuyu İbrahim ağabey ‘Bu konuşabiliyormuş’ dedi. Fikri Bey kurucu il başkanımızdır. Bakandı biz ona başkan diyorduk. Ben onu ziyaret ederim, çok donanımlıdır bu ülkenin ihtiyacı var ama kendisiyle ilgili karar kendi takdirindedir. Akif Bey’in yaşı benden gençtir ben onu ziyaret ederim o beni ziyaret eder. Sezer Hanım çok çalışkan, Emine Hanım çok samimidir.  Emin olun bir kutuplaşma yok. Ankara’da tüm iller bize gıpta ederler.


KENDİLERİ 2 GENEL BAŞKANLA AÇILIŞ YAPIYOR

***Belediye başkanları ikinci yıllarını bitirdi. Şu anda çalışmalarını bitiren belediye başkanlarından en çok hangisini beğeniyorsunuz?

 

-Zeki (Aygün) sürpriz değil zaten. Muzaffer (Bıyık) Bey, Hamza (Şayir) Bey gayet başarılı. Bünyamin Çiftçi beklediğimden daha iyi gidiyor. Zinnur (Büyükgöz) Bey ilerde Gebze için çok iyi adımlar atacak. Yeni Gebze’nin kaderi Zinnur Bey’le çok iyi olacak. Belediyeciliği de biliyor birlikte de çalıştık. Şener (Söğüt) Bey’i çok başarılı buluyorum. Mustafa Kocaman belediyeciliği bilmiyordu ama gidiyor. Kartepe’yle baş etmek zordur dağınık bir bölgedir. Başiskele Hüseyin (Ayaz) Bey döneminde kapalı gibiydi Yasin (Özlü) Bey onu kırdı. Hüseyin Bey’le aynı dönemde başkanlık yaptık hepi topu 3-5 kere bir araya gelmişizdir. Yasin Bey daha sosyal. Ali Bey’in çok siyasi geçmişi yoktu biz hep çok iyi bir insan olduğunu duyduk. Gerçekten de hep ajandayla dolaşır çok çalışkandır. Adnan (Turan) Bey’le ilgili de hep olumlu şeyler duyuyorum, pandemi sürecine rağmen.

"ŞOV YAPMADILAR"

Belediye başkanı orkestra şefidir ve olağanüstü bir durumda süreci çok iyi yönettiler. Şov yapmadılar halka dokundular. Sokağa çıkma yasakları oldu, evde bakımlar oldu belediye başkanlarımız görevlerini yere getirdi ki bizi kimse aramadı. İnsanlık bir koronavirüsle mücadele ediyor. Kaç kişi var evde izole diyorum belediye başkanları hepsinin sayısını veriyor çünkü takip ediyorlar. Büyükşehir Belediyemiz koli yardımı yaptı ama tanıtmadılar, reklam etmediler. Biz yapmışız, tanıtım yapmamışız kendileri iki genel başkanla açılış yapıyor. Emin olun bizim davamız iktidar olmak değil hizmetkar olmak.

 

FATMA HANIM, İKTİDAR MİLLETVEKİLLİĞİ YAPAMAZ

 

***Fatma Kaplan Hürriyet’le aynı dönem milletvekilliği yaptınız. Onun Ankara performansını da gördünüz, yerel yönetimlerini de. Sizce hangisinde daha başarılı veya başarılı mı?

 

-Fatma Hanım muhalefet milletvekiliydi ve iyi yapıyordu. İktidar milletvekilliği yapamaz mesela Fatma Hanım. İktidar milletvekilliği başkadır. Bizim milletvekilleri konuşmuyor daha çok muhalefet konuşuyor. Konuşmayı bilmediklerinden mi? Emin olun her AK Partili milletvekilinin hayat hikayesi muhteşemdir. Bizim amacımız kanun çıkarmak, onlarınki çıkarmamak. Bizim amacımız insanların hayat kalitesini artırmak. Türkiye’deki en büyük sorun ana muhalefet sorunudur. Türkiye’de muhalefet yok. Niye duble yollarla Türkiye’yi birbirine bağladınız da demiryollarıyla bağlamadınız demiyor. Ne yaparsanız yapın eleştireceğiz diyorlar. Dostane değildir ama. Biz okul sayısını artırdık. Muhalefet şunu desin bana ‘Hakkari’ye üniversite yaptınız fakülte sayınız niye az?’ desin. ‘Yerli ve milli otomobil yapıyorsunuz da neden uçak yapmıyorsunuz?’ desinler. Bizim derdimiz insanı yaşat ki devlet yaşasın.


ÇOK KONUŞAN BELEDİYE BAŞKANI BAŞARILI DEĞİLDİR

***Başarısız mı yani Fatma Kaplan Hürriyet?

 

-Bir şey yapmıyor ki. Çok konuşan belediye başkanı başarılı değildir.  Fatma Hanım’la da hukuku olan bir milletvekiliyim.


SİBEL HANIM’I ANLATAMADIK

***Peki AKP, İzmit’i nasıl kaybetti?

 

-Aday değişikliği ve kampanyaya geç başlamak etkili oldu. Nevzat Bey’le de devam edilebilirdi. Nevzat Bey’le seçimi çok rahat kazanırdık. Nevzat Başkan’ın fikri alındı mı ‘Senden sonra kim daha iyi olur?’ diye onu bilmiyorum. İzmit’teki arkadaşlar İzmit’i çok iyi biliyorlar. Biz şapkamızı önümüze koyduğumuzda özeleştirimizi yaptık. Tanıtımını, lansmanını iyi yapmamız gerekiyordu. Biz Sibel Hanım’ı anlatamadık demek ki yeteri kadar. Sibel Hanım’ı vatandaş tanımıyordu demek ki.BELEDİYE BAŞKANI KAVGA ETMEMELİ***Peki, Sibel Gönül seçilmiş olsaydı, İzmit daha mı fazla hizmet alırdı?-Eğer Sibel Hanım başkan olsaydı İzmit çok daha başarılı olurdu. Kavgayla bir yere varılmaz. Belediye başkanı kavga etmemeli. Kavga ederseniz bireysel bir aktör olursunuz ama şehre hizmet etmemiş de olursunuz. Ben belediye başkanından bana hizmet etmesini beklerim. Benim yaşam kalitemi arttırsın. İki yıldır ne değişti? Büyükşehir’in yaptıkları dışında ne var? Büyükşehir diğer ilçelere hizmet ettiği kadar İzmit’e de hizmet ediyor ama önümüzdeki günlerde daha da fazla hizmet edecektir. İzmit bizim göz bebeğimiz halk oy vermedi diye hizmet etmeyecek miyiz? Hizmet ediyoruz ama lansmanını yapmıyoruz. Bana göre bu eksiklik. Hamza Başkan’ın diğer belediye başkanlarından farkı bu reklamını yapıyor. Hamza Bey’in karakteri bu ama Tahir Bey ‘Allah bilsin yeter’ diyor.

 

UCUZ MUHALEFET

 

***AKP’nin belediye meclis üyesi çoğunluğu da var. Onların bu performansıyla 5 yılın sonunda İzmit tekrar kazanılacak mı? Meclis üyelerinin izlediği politikayı doğru buluyor musunuz?

 

-Ben belediye başkanlığı yaptım, benim meclisimde yüzde 90 mutlak çoğunluğum vardı. İzmit Belediye Başkanlığı’nda meclise gelen önergelerin, tekliflerin yüzde 98 mutlak çoğunluğu var. Hiçbir engelleme yok. Mecliste tartışmalar olur tartışmayacaksak bir anlamı yok zaten. Bu tartışmaları ‘Beni engelliyorlar’ diyerek yansıtmamak lazım. Bu ucuz muhalefettir. Ben daha fazla nasıl hizmet etmeliyimin peşinde olmalıdır. Meclise ne kadar teklif getirmiş ne kadarı reddedilmiş diğer ilçelerle karşılaştırılmalı.

 

***Bunları neden ortaya çıkartmıyor teşkilatlarınız?

 

-Biz popülist politikalar yapmıyoruz, şov peşinde değiliz. Siyaset anlayışımız bu.

 

AİLE BİREYLERİNİN BELEDİYEDEN İŞ ALMASINI DOĞRU BULMUYORUM

 

***Geçtiğimiz hafta belediye meclisinde kamuoyuna yansıyan denetim raporları oldu. CHP İl Başkanı’nın yeğeni, Haydar Bey’in kardeşinin doğrudan teminle iş aldığı deşifre edildi. Bunu nasıl görüyorsunuz?

 

-Ben de belediye başkanlığı yaptım benim de sülalemden, ailemden soyadımı taşıyan birileri bırakın iş yapmayı, ağabeyim iyi bir elektrikçi olmasına rağmen 5 yıl boyunca Dilovası’nda iş yapmama kararı aldı. Ben aile bireylerinin belediyeden iş almasını etik bulmuyorum. Başkası yaptıysa da onu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

 

HALK HESABINI SORAR

 

***AKP’de böyle şey olmaz da diyemiyorsunuz ama değil mi?

 

-Bütün camia hakkında konuşmak haddim değildir. AK Parti bir dava hareketidir. İktidar olmak için her yol mubah değildir, biz doğru bildiğimizi yapacağız. Takdir halkındır. Halk da 19 yıldır bizim karnemizi hazırlıyor ve seçimlerde bizi destekliyor. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi ‘Talimatı halktan alırız, halk ne derse onu yaparız.’ Seçimlerde halk hesabını sorar. Kamuoyunun gözünün önünde oluyor ama siyasi aktörlerin eşine dostuna çevresine dikkat etmesi gerekiyor. Herkes kendine yakışanı yapar.

 

FATMA HANIM GÜNDEMİMİZDE YOK

 

***Fatma Hanım’ın Dilovası ziyaretini nasıl görüyorsunuz? Sizi rahatsız etti mi? Anadolu Dernekler Birliği’yle de bir yakınlaşması oldu Fatma Hanım’ın ‘Siz binayı bulun ben elimden geleni yapacağım’ dedi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

-Anadolu Dernekler Birliği dönem dönem şehrin siyasi aktörlerini davet eder. Kocaeli Ağrılılar Federasyonu’nun kongresi vardı. Belediye başkanlarının tamamı davet edilmiş Fatma Hanım da katıldı, konuştu. Çıkışta esnaf ziyareti de yapmışlar ama çok doğal. Eleştirecek bir şey yok bizim hiç gündemimizde yok.

 

EMİRŞAH TORUN SEÇİMLERDE BİZE YARIM ETTİ

 

*** İzmit Belediyesi’ne sizin de hemşeriniz olan Emirşah Torun, başkan yardımcısı olarak atandı. Zaten sizinle yakınlığı da gündem oldu, Eğitim Bir-Sen üyesi olduğuna dair haberler de çıktı. Emirşah Bey’i tanır mısınız? Doğru bir tercih midir?

 

-Emirşah Hoca’yla ben İzmit Belediyesine geldiğimde bir samimiyetimiz oldu. Çok iyi bir insan. Biz 7 Haziran seçimlerinde Doğu ve Güneydoğulu iş adamlarını davet ettiğimizde Emirşah Hoca da elinde kalemle bize yardımda bulundu. Ondan sonra da samimiyetimiz arttı. Böyle bir teklif gelmiş kendisine. ‘1.5 yıl var emekliliğime belediye başkan yardımcılığından sonra emekli olmak istiyorum’ dedi. Bana sordu ben de ‘Hayırlı olsun’ dedim. ‘Belediyecilik zor ama güzeldir. Öğretmenlikte beklediğin şeyi burada göremezsin ama’ dedim. Allah utandırmasın, inşallah elinden ve dilinden İzmit halkına güzel hizmetler gelir.

 

EMİRŞAH TORUN’UN AİLESİ CHP’LİDİR

 

***Emirşah Bey için yapılan AKP’li yorumlarına ne diyorsunuz?

 

-Emirşah Bey’in ailesi CHP’lidir. Benim hatırım için seçim çalışmalarına katıldı. Ben hep bizim yanımızda gördüm onu. İyi bir insandır, memurdur siyaset yapmamalıdır. Halka hizmet etmelidir.

 

Ekli Dosyalar

20 Nis 2021 - 10:53 -

Muhabir Aysun Özcan Erenkaya


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kim? - Emirşah size seçimde ne gibi yardım etti bu kişi devlet memuru değil miydi? Devlet memuru nasıl siyaset yapıyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Temmuz 08:19