Adnan Turan: Bu partiyi sadece üniversite mezunlarıyla kurmadık

Röportaj serimizin konuğu olan Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan adaylığı sürecinde lise mezunu olması nedeniyle sıkça tartışılan bir isim olmasını değerlendirdi, “Biz bu partiyi sadece üniversite mezunlarıyla kurmadık” dedi

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj: Aysun Özcan ERENKAYA

Fotoğraf: Merve DİŞLİ

Röportaj serimizin bugünkü konuğu Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan oldu. Oldukça samimi ve dobra açıklamalarda bulunan Turan, adaylığı döneminde lise mezunu olmasından dolayı sıkça eleştirilmesiyle ilgili konuştu. Turan, “Biz bu partiyi sadece üniversite mezunlarıyla, doktora yapmışlarla kurmadık” dedi.

Araç kiralama şirketi olan ancak göreve geldikten sonra araç kiralamak yerine satın alan Adnan Turan, neden araç kiralamadığını anlatırken CHP’nin kendisini örnek gösterdiğini belirterek, “CHP benim üzerimden tüm belediyelere gider yaptı” şeklinde konuştu.

Malumunuz bir önceki dönem Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, görev süresi bitmeden İzmit’e taşınmıştı, Kandıra’daki evi kiralıktı, Adnan Turan, benzer bir durumun kendisi için de söz konusu olup olmadığı sorusuna net şekilde cevap verdi.

Turan ayrıca, eşinin makam arabasını asla kullanmadığını, Hat 800 otobüsüyle ya da şahsi araçlarıyla yolculuk ettiğini dile getirdi.

Turan, yapamayacağı şeylerin sözünü vatandaşa asla vermediğini de ifade ederek, vatandaşın hayır sözünü duymayı öğrendiğini söyledi.

Adnan Turan’ın siyasete nasıl girdiğiyle ilgili soruya verdiği cevap da oldukça dikkat çekiciydi.

Her satırını ilgiyle okuyacağınız söyleşimizin birinci bölümüyle sizleri baş başa bırakıyoruz…

BABAM ‘ŞU ADAMA DESTEK OL’ DEDİ

***Adalet ve Kalkınma Partisi’nde kademelerde görev aldıktan sonra aday adayı oldunuz ve seçildiniz ama öncelikle bu siyasi yolculuğun nasıl başladığını anlatmanızı istiyorum. Daha önce aktif rol aldığınız bir parti oldu mu?

- Sporla yakinen ilgilendiğim ve TÜRSAB’da görev yaptığım zamanlar siyasete gireceğime dair dedikodular çıkmaya başlamış. Babam da ‘Bırak bu işleri kendi işine gücüne bak’ dedi. O arada da televizyonda Cumhurbaşkanımız konuşuyor, o zamanlar Başbakan. Babam da ‘Madem o kadar vaktin var şu adama destek ol’ dedi. Mevzu orada başlıyor.

“FİKRİ BEY’İN LİSTESİNDEYDİM”

***Babanızın demesi üzerine partiye üye mi oldunuz?

-Hayır, şöyle oldu. 2003 yılında Fikri (Işık) Bey’in, Emin Uygun’la yarıştığı bir seçim vardı. Ben aslında Fikri Bey’in listesindeydim o dönem. Beni yönetime yazacaklardı hatta ‘Sen Kandıralısın, Bekirpaşa’da doğmuşsun büyümüşsün, çarşıda esnafsın ve spor camiasındansın. Bize spor camiasından bir adam gerekiyor senin de artıların var bize uyacak birisin’ dediler. Fikri Bey de ‘tamam’ demiş ama Kandıra o zaman Fikri Bey’e muhalefet ediyor. Beni karşı listeye yazdırmışlar ‘Yazmayın’ falan dedim ama kongreye gittim baktım yazmışlar. Kongreden ayrıldım.

“TRAŞ OLURSAM BENİ DÖRT ÇOCUK DA KURTARMAZ”

***Babanızın o söylemini Cumhurbaşkanı’na anlattınız mı?

-Anlattım tabii adaylığın açıklandığı gün, bilirsiniz bizde bir sakal muhabbeti vardır. Hatta Yasin’e (Özlü) çattı o gün. O gün bana ‘Tıraş olmayacak mısın?’ diye sordular ben de ‘Ben tıraş olursam beni dört çocuk da kurtarmaz’ dedim. Kirli sakallı çıktım platforma. Konuştuğumuzda da bana ‘Adnan çok çalışmak gerek biliyorsun değil mi?’ dedi. ‘Biliyorum Sayın Cumhurbaşkanım, ben de sizin gibi spor camiasından geliyorum, gencim evelallah koştururuz. İl Teşkilat Başkanlığı yaptım biliyorsunuz’ dedim. ‘Tamam, o zaman sorun yok’ dedi. ‘Size bir şey anlatmak istiyorum’ dedim, babamın dediklerini anlattım ‘Allah rahmet eylesin çok doğru bir karar vermiş o zaman’ dedi. ‘Siz bana babamın mirasısınız’ dedim.

***İyi yerden girmişsiniz?

-Cumhurbaşkanımız bunu unutmaz. Birilerinde bir iz bırakmak için bir hikâyenizin olması çok önemli. Erkan Kandemir, Mustafa Köse ismen bilirler beni. Hem hikâyemden olsun hem CV’den olsun.

“SENİN NE İŞİN VAR KANDIRA’DA”

***Kandıra’nın her zaman taliplisi çok oldu ama içlerinden sizi aday göstermelerini beklemiyordum. O kadar iddialı aday adayı arasından sizce neden siz seçildiniz?

-İlk aday adayı olduğumda o zamanki il başkanımız Abdullah Eryarsoy ‘Senin ne işin var Kandıra’da bırak gitme. Sen de bırakacaksın siyaseti ben de. Beraber bırakırız’ diyordu.

***Neden öyle dedi? Neden bırakacaktınız ki?

-Son dönemimdi, üçüncü dönemimdi ve bırakacaktım. Geriden gelenlere yer açmak gerekiyordu. Benim de istifa etmemi istemiyordu.

“2019’DA NEREDE OLMAK İSTERSİN”

***Ama ettiniz, iş oraya nasıl geldi peki?

***Kademelerde görev yapanların istifa edip etmemesiyle alakalı teşkilat başkanımız Erkan Kandemir geldi, masanın başında konuşuyor. Herkes kendini tanıtıyor, ne iş yapmış, neler yapmış diye Erkan Bey de not alıyor. Herkes bitti, en son ben kaldım. ‘Sen anlat başkan’ deyince ben de anlattım notlar falan aldı. Program bitti, ilçe başkanıyla kapalı görüşecek, il başkanı da olacak. ‘Ben programda yokum müsaade eder misiniz?’ dedim ‘tamam’ deyince gittim ben de. Tahir Akyürek geldiğinde de ‘Her şey bitti, seni tanıdığıma mutlu oldum’ dedi. ‘2019’da nerede olmak istersin?’ diye sordu bana.

“İZMİT Mİ KANDIRA MI DİYE SORDU”

***Yani bir nevi sizi hafızaya almışlar?

-Ben bu soruya cevap vermedim çünkü girerken ona da ‘Ben aktif siyaseti bırakacağım’ dedim. Orada ilmi siyaset devreye giriyor. Birincisinde cevap versem ‘Bu makam mevki bekliyor’ şeklinde algı yaratabilirdik. Kapıya doğru giderken bana ‘İzmit mi Kandıra mı?’ diye sordu. ‘Sayın başkanım biliyorsunuz ben lise mezunu biriyim’ dedim. ‘Geç Adnan başkanım o işleri’ dedi. ‘Her ne kadar siz öyle söyleseniz de İzmit bana göre bir yer değil’ dedim.

“NE HALİN VARSA GÖR DEDİ”

***İzmit’te top ayağınıza kadar gelmiş desenize?

-İzmit mi Kandıra mı deyince ‘Kandıra benim memleketim, sizler de destek olursanız Kandıra’ya hizmet ederim ben’ dedim. ‘Tamam, başkanım tanıdığıma memnun oldum seni’ dedi. Cumartesi Abdullah Başkan’la düğün dernek falan dolaşıyoruz ‘Reis, Erkan başkan ve Tahir Bey ne dedi şimdi? Erkan Bey geldi, Tahir (Akyürek) Bey geldi bu programı nasıl işleteceğiz?’ dedim. Ben de kendimle alakalı bir şey sormuyorum, söylendiğini de bilmiyorum. Abdullah döndü bana, ‘Erkan Bey kendine yeni bir teşkilat başkanı bul dedi’ dedi. Başka ne dediler diye sordum. ‘Tahir Akyürek de teşkilat başkanını 2019’da başka bir yerde değerlendirelim ben destek olacağım, sen de destek ol. Bugünden sonra sana ağzımı açıp hiçbir şey demiyorum. Ne halin varsa gör’ dedi gülerek.

“BU PARTİYİ ÜNİVERSİTE MEZUNLARIYLA KURMADIK”

***Sevdiler yani sizi?

-Mevzu oradan geliyor zaten, CV’me baktılar. Bir insan üniversite mezunu olmayabilir. Ben İl Teşkilat Başkanı olduğum dönemde ilçe başkanlarını Ankara’ya götürdüğümde ‘Biz bu partiyi sadece üniversite mezunlarıyla, doktora yapmışlarla kurmadık. Bu partiyi kurduğumuzda bizim ilkokul, ortaokul ve lise mezunu insanlarımız vardı’ demiştim. Özümüzden uzaklaşırsak, adam bulamayız. Reis için evini çocuğunu bırakmış insanlar var.

“BİZDEN HABER BEKLE”

***Ankara ayağı nasıl gelişti?

İstifa etmemiştim, pazartesiydi, cumaya kadar uzattılar. Ben de o arada Ankara’ya gidiyorum. Tahir (Büyükakın) Hocamı aradım, ‘Bilecik İl Başkanlığı’nda Mustafa Köse’yle görüşeceğim müsait misiniz?’ diye sordum. ‘Gel Adnan yemek ısmarlayayım sana’ dedi. Mustafa Köse’yle de telefonla görüştüm ‘Pazartesi istifalar son, ben istifa edeyim mi etmeyeyim mi’ diye sordum. ‘Yarın bizden haber bekle dedi’.

“LİSE MEZUNUSUN AMA KENDİNİ GELİŞTİRMİŞSİN”

***Tahir Akyürek zaten sizi bir yere not etmiş galiba?

-Tahir Akyürek ile konuştum. ‘Senin iyi bir CV’n var’ dedi. Sporda, ticarette, turizmde varsın bir sanatta yoksun. Sen lise mezunu birisin tüm bunlara rağmen kendini geliştirmişsin, çok nadir bulunur böyle. Bazen insanlar okul okumadım deyip geri çekilir sen yapmamışsın’ dedi.

***Müjdeyi nasıl verdiler?

-Ankara’dan dostlardan arayanlar oldu. Aralık ayı içinde, ben de onlara ‘siyasette 24 saat uzun süredir. Resmi açıklamaya kadar beklemek gerek’ demişimdir.

“BEN HİÇ KANDIRALI OLAMADIM”

***Sizin Kandıralı olmadığınızı, hatta üniversite mezunuyum diyerek Cumhurbaşkanını kandırdığınızı iddia edenler oldu, yanılmıyorsam kendi rakipleriniz yaptı bunu?

-Seçim atmosferinde zaten ben hiç Kandıralı olmadım. Urfalı oldum, Mardinli, Sivaslı, Karslı, Erzurum, Ardahan, Iğdır, Gümüşhane, Siirtli oldum bir Kandıralı olamadım. Hep bu işlendi. Bir partilimiz kahvehanede kavga etmiş beni arıyor. ‘Başkanım gidip dedelerinin mezarının fotoğrafını çekeyim’ diyor. ‘Sosyal medyaya koyacağım’ dedi. Arkamdan ‘teşkilatı kandırdı, Cumhurbaşkanımızı kandırdı, lise mezunuyken üniversite mezunu’ dedi gibi şeyler söylendi. CV’mde 1 yıl okudu yazar. Ben bırakıp askere gittim. Herkes biliyor bunu Ankara ve Kocaeli'de. Her şey üniversite mezunu olmakla bitmiyor.

“CHP BENİM ÜZERİMDEN GİDER YAPTI”

***Önceki belediye başkanı birçok iddiadan dolayı tekrar aday gösterilmedi. Peki, siz nasıl bir belediye devraldınız? Zorlandığınız yerler oldu mu? Neleri toparladınız yani bu anlamda Kandıra Belediyesi ne durumda?

-Her belediye gibi bizim de sıkıntılarımız vardı. En başta gelir gelmez kiralık araçları geri göndereceğimi beyan etmiştim. Seçim Sahasında millet 50-70 araç kiralayacak, birilerini zengin edecek dediler. Ben de ilk meclis toplantısında ‘Kandıra Belediyesi kiralık araç kullanmayacak’ dedim. Hatta CHP benim üzerimden tüm belediyelere gider yaptı. Bir gün tüm belediye başkanlarının olduğu toplantıda hatta Hürriyet Hanım da vardı ‘Kiralama şirketi sahibiyim ama iyi maliyet hesabı yapmak lazım. Kandıra’da 40 ay kullanılmış araçlar var. Bu araçların dönüşü 25 bin kilometreyle 85 bin kilometre arası. Bu kiralama şirketine para kazandırmaktan başka bir şey değil. Ben araç kiralamayacağım, satın alacağım’ dedim. Her ilçenin kendi hesabı var. Her ilçeye kiralama uymayabilir, benim üzerimden kimse diğer belediyelere atıfta bulunmasın. Kandıra’yı örnek göstermesin dedim ve sonrasında bu polemik bitti.

***Şu ana kadar kaç araç satın aldınız?

-40’a yakın araç aldık. Birçoğu sıfır, cazibemizi kullanarak hibe aldığımız da var Bakanlıktan. En son 2 Mercedes kamyon satın aldık, yılsonuna kadar bir iki bir şey daha alabiliriz. Yaza girene kadar ihtiyaçlarımızı bitireceğiz inşallah.

“O ARAÇLA KAÇ KEZ YOLDA KALDIM”

***270 bin liraya makam aracı da aldınız, bu baya eleştirildi?

- Kendi kiralama şirketimin belirli bir filo indirimi var. O araba 248 bin TL idi ben 236 bin TL’ye aldım. 12 bin TL ıskontoyla da kendi şirketimin filo indirimini kullandım. Meclis üyelerimin tamamı, teşkilatımın tamamı ‘Başkan bu arabaya binme, değiştir’ dedi. Yılsonuna kadar ekonomiyi toparlayıp bakacağımı söyledim. Benim arabamın iki ağır kazası vardı. Ben belediye başkanıyım, insanlar beni görmek istiyor. Beni görebilmeleri için benim bazı sağlıklı işler yapmam lazım. Mevcut araca bindiğim süreç içerisinde araç 5-6 defa beni yolda bıraktı. Hatta bir kere Gebze’de yolda kaldım, çocuklar Gebze’deki ofisten kendi şirketimden araç getirdiler bana. Belirli zamanlarda da kendi araçlarından kullandım. İhtiyaçtı aldık.

“EŞİM BENDEN DAHA FAZLA KANDIRALIDIR”

***Başkanlık sona erdikten sonra diyelim aday yapılmadınız. Pılıyı pırtıyı toplayıp İzmit’e mi döneceksiniz?

-Hayır, benim Kandıra’da evim var, yazlığım var, Kandıra’da dostlarım var. Eşim Kandıra merkezli, hatta eşim benden daha çok Kandıralıdır. Ben onu gelin olarak Kandıra merkezden aldım. Onu daha çok tanırlar ama o sokakta yoktur. İhtiyaç olduğunda olması gerektiğinde olur.

***Eski başkanın eşi, başkandan daha çok ön plandaydı ama sizin eşinizi pek bir yerde görmüyoruz? Kandıra şaşkın olmalı?

-Benim eşim çıkacağı zamanlar çıkar ama onun dışında bu koşuşturmaca içerisinde benim siyaset bakış açımdan dolayı durması gereken nokta bu. İhtiyaç olduğu yerde olacak, kendine özgü birilerinin yönlendirmesiyle iş yapmayacak. Benim hanımım 800 otobüsüne biner İzmit’e gelir. Doktora giderken sıra alır, kuyruğunu bekler. Bazen de benim kendi şahsi aracımla bir yere gider, belediyenin aracına asla binmez.

“BUNLAR 2024 YATIRIMLARI”

***İlçe başkanınız Erol Ölmez’le aranızın iyi olmadığı söyleniyordu ama Erol Bey yeniden seçildiğine göre bu söylem çürütüldü mü?

- Evet çürütüldü. Bu tür haberleri yapanlar da utanmıştım umarım. Bunların hepsi 2023’ü düşünmeden 2024 yatırımları yapmaya çalışanların işi. Benim son iki görevim İl Teşkilatında Yerel Yönetimler ve İl Teşkilat Başkanlığıydı. Orada teşkilatın belediyenin, belediyenin teşkilatın işine karışmayacağını hep savundum. Bana ‘Teşkilat başkanı değişsin mi?’ diye sordular. ‘Herkes işini yapacak, benim ilçe başkanımla alakalı bir sorunum yoktur’ dedim. Ama ilçe başkanımızın Kandıra’nın coğrafyasından dolayı bir sıkıntısı vardı. Yönetim 15 kişiydi ve zorlanıyorduk 20’ye çıktığında, sağını solunu güçlendirdiğimizde biraz daha rahat hareket edebileceğini söyledim. İlçe yönetimine de bir tane bile isim vermedim ‘Bu ekiple siz çalışacaksınız yönetiminizi yapın. Genel bir çerçeve çizelim siyaset ahlakıyla ilgili, kamuyla ticaret konusuna özellikle değinelim’ dedim.

“KAMUYA YASLANAN BİRİNİ YAPMAYIN”

***Yani partinizdeki yöneticilere kıyak yapmadığınızı söylüyorsunuz?

-Mümkün olduğunca onlardan bir şey almamaya çalışıyorum ama Kandıra küçük bir yer bu yüzden acil ihtiyacımızı mecburen aldığımız yönetici arkadaşımız olabilir belki. ‘Buna dikkat edin, siyasetini tamamen kamuya yaslanan birini yapmayın’ dedim. Bizim bir duruşumuz var bu duruşla alakalı bizim mahalle temsilciliğimizi, sandık müşahitliğimizi yapmış insanlarımızın kademe kademe yukarı çıkması gerekiyor. Kadın kolları başkanımızla alakalı da görüş beyan etmedim. Teşkilatla ilgili hiçbir sorun yok. Aynı şekilde ilçe gençlik kolları başkanlığı içinde isim vermedim. İlçe Kadın ve gençlik kollarının yönetimlerine de isim önermeyeceğim.

“VATANDAŞ HAYIRI DUYMAYI ÖĞRENDİ”

***Kandıra’da şu ana kadar hakkında en az iddia ortaya atılan, en az tartışılan başkansınız. Kandıra hep sıkıntılı bir yer oldu. Gelen gideni aratır geleneğini yıkabilecek misiniz?

-Kandıra’da sevgiye ihtiyaç var, insanların samimiyet gösteren bir başkana ihtiyacı var. Evim normalde belediyeye 6 dakikadır ama kaç defa 6 dakikada gittiniz diye sorun 10’u geçmez. 3 saate belediyeye gittiğim zaman vardır. İki esnafa uğrayıp çay içmeye gayret ederim, üçüncü teklif ettiğinde ‘Borcun olsun, tahsilata gelirim’ diyorum. İnsanlar bu doğallığı seviyor. Benim telefonumu herkes bilir. Bugüne kadar 10 defa özel kalem açmamıştır. Kapıya gelen herkesle görüşüyorum. İlla derdine çözüm olsun diye belediye başkanı görmek istemiyorlar. İnsanlar ‘Başkan bir söz veriyorsa bunu yapıyor’ diyor ve yapamayacağım hiçbir şeyi söz vermiyorum. Hayır demeyi biliyorum ve vatandaş da benden hayırı duymayı öğrendi. Yoksa yuvarlak konuşmayı ben de biliyorum. Bugüne kadar yapmadım, bundan sonrada yapmayacağım.

30 Kas 2020 - 11:08 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ataman41 - Tertemiz bir kişi Kandıra başkanını buldu ve cok başarılı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 11:08