İlyas Şeker: Tahsin Bey rezil oldu!

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kartepe’ye lastik yakma tesisinin kurulacağı yönünde mecliste adrese teslim yasa hazırlandığı iddialarında bulunan Tahsin Tarhan’a daha önce de benzer çıkışlar yaptığını hatırlatarak, “Tarhan rezil oldu” dedi

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj: Aysun Özcan ERENKAYA

Editör: Merve DİŞLİ

AKP Kocaeli’nin deneyimli Milletvekillerinden Sayın İlyas Şeker ile yaptığımız röportajımızın ikinci bölümündeyiz. Bu bölümde Sayın Şeker ile, son günlerin tartışma konusu olan lastik yakma tesisini ve buna istinaden yapıldığı iddia edilen kanun teklifini konuştuk. Şeker, CHP Milletvekili Tahsin Tarhan’ın kamuoyunu yanılttığını, benzer şeyi daha önce Hünkar Çayırı konusunda da yaparak rezil olduğunu söyledi. Oldukça sert sözlerle Tarhan’a yüklenen Şeker, Gebze’nin il olması konusunda da vatandaşın duygularının istismar edildiğini savundu. Birbirinden çarpıcı açıklamaların yer aldığı röportajımızın ikinci bölümünü ilgiyle okuyacaksınız.

2.BÖLÜM

***Sizce Gebze il olmalı mı? Tahsin Tarhan bize verdiği röportajda hem Gebze hem de İzmit il olmalı dedi, siz ne düşünüyorsunuz?

-Bir yerin il olup olmaması, ilçe olup olmaması, Büyükşehir olup olmamasından ziyade hizmet alıp almaması önemli. Sayın Genel Başkanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız 2000’li yıllarda 2009’da mıydı seçimlerin birinde Gebze meydanında miting yapıyoruz. Alttan ‘Gebze il olsun’ diye sloganlar atılınca ‘hayır’ dedi. Hizmet istiyorsanız sonuna kadar var ama il yapılmasına sıcak bakmıyoruz diye ifade etmişlerdi.

“İYİ NİYETLERİ İSTİSMAR EDİYORLAR”

***Aynı fikri savunuyor musunuz halen?

-Haliyle tabiki. Burada bir yerin il olup olmamasından ziyade hizmetin gidip gitmemesi çok önemli. Bugün Gebze’de, Kandıra’da tüm ilçelerimiz bu anlamda gerçekten hizmet alıyor. İl olmasını gerektiren bir şey yok. Tahsin Tarhan’ın da buna inanarak söylediğini zannetmiyorum. Sadece oradaki insanların iyi niyetlerini istismar etmeye yönelik bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

***Samimi olmadığını Gebzelileri kandırdığını mı söylüyorsunuz? Ama muhalefet milletvekilleri önerge verdiler bu konuda?

-O kadar çok önerge var ki Aysun Hanım verdikleri önergeleri bir göreceksiniz ki yani Allah Allah bir milletvekili bunlarla mı uğraşır dersiniz. Ardahan’ın şu köyündeki şu muslukları niye patlak diye soru soruyor.

“DİĞER İLÇELERDEN KOPUKSUNUZ”

***Çok ilginç cevap oldu bu. Neden buna bir tepki vermiyorsunuz il olmalı veya olmamalı diye? Neden kapalı geçiyorsunuz o zaman? Çıkıp direkt söyleyin, Gebze il olmamalı deyin?

-Yani az önce de ifade ettiğim gibi hizmet konusunda bir sıkıntı yok. Büyükşehir kanalı ile hükümet kanalı ile en büyük hizmetler oraya yapılıyor. İzmit’te metro var mı, yok. Gebze-Çayırova bölgesi haricinde bir metro çalışması var mı, yok. Gebze’de metro var şu anda. Kocaeli ilinin ilk metrosu Gebze’de yapılıyor. Çayırova OSB’den Gebze şehir içinden geçen Darıca sahile inen metro yapılıyor. Büyükşehir başlattı bunu bakanlık devam ettiriyor. Bunun gibi projeler yapılıyor. Bu anlamda ben sizleri de eleştiriyorum.

***Eleştirin tabi. Ne yaptık söyler misiniz?

-Diğer ilçelerden biraz kopuksunuz. Aslında gidip biraz da oraları görmeniz lazım. Size tavsiyemdir gidin Darıca’da Büyükşehir Belediyesi bir millet bahçesi yaptı. Bir gidin gezin.

“MİLLET BAHÇESİNE HAYRAN KALIRSINIZ”

***Tahir (Büyükakın) Bey basını davet etti gezdirdi, bir program yaptı orada. Çokta güzel olmuş, hakkını teslim ettik. Siz de yerel basından kopuyorsunuz ara ara?

-Evet, bir program yapılmıştı orada doğru. Çoğunlukla Ankara’da olunca bazı şeyler gözden kaçabiliyor. Darıca Millet Bahçesine hayran kalırsınız. Tamamıyla büyükşehir kendi imkânı ile yaptı onu. İhale falan etmedi. Kendi personeli ile yaptı. Göze hoş geliyor beğendim.

“BÜYÜKAKIN ZEKİ BİR ARKADAŞIMIZ”

***Bu arada söz açılmışken Tahir Bey’i de soralım. Siz Karaosmanoğlu ile de çalıştınız. O dönem mi şimdiki dönem mi daha iyi çalışıyor büyükşehir?

-Bizim bütün başkanlarımızın grafiği iyi, herkesin çalışma sistemi farklı. Mesela İbrahim (Karaosmanoğlu) Bey’in halkla ilişkiler yönü çok güçlüydü. Proje konusunda insan yetiştirmeyi çok önemserdi. Ekip yetiştirirdi. Gerekirse yurt içi, yurt dışı öğrenilmesi gereken ne varsa alınması gereken ne varsa cömert davranırdı. Ekip çalışmasını önemserdi. Zaten önemsemeseydi bu projelerin hiçbiri yapılmazdı.

“VALİLİK DENEYİMLERNİ KULLANIYOR”

***Tahir Bey de bunlar yok mu yani?

-Tahir Bey bire bir takipte çok iyi. Tahir Bey burada İbrahim Bey zamanında Üniversitede öğretim görevlisi iken stratejik planların yapımında danışmanlık yaptı. Arkasından ulaştırma daire başkanlığı yaptı. Arkasından genel sekreter yardımcılığı yaptı. Arkasından genel sekreterlik yaptı. Belediyenin en ince noktasından en tepe noktasına kadar bilen, kavrayan, zeki bir arkadaşımız. Ciddi anlamda başarılı olacağına inanıyorum. Diyalogları da iyi. Ankara ile olan diyalogları da iyi. Valilik döneminde ki deneyimleri de iyi kullanıyor.

***Gebze metrosunu bakanlığa devrinde bu ilişkilerin etkisi var mıydı?

-İlla ki vardır. Onun gayretli çalışmaları neticesinde Gebze metrosu bakanlığa devredildi. Bu ne demektir. Büyükşehir’in oraya ödeyeceği para diğer projelere yerlere ödeyecektir. Yahya Kaptan’dan şehir hastanesine gidecek olan tramvayın ihalesi onu da büyükşehir yapacaktı. Onu da bakanlığa devrettirdi. Onun ihalesi yapıldı. İnşaatına başlandı. Onunda parasını diğer projelere ayıracak.

“AKILLI BİR MUHALEFET BUNU ELEŞTİRMEZ”

***Ama muhalefet eleştiriyor ‘Her şeyi bakanlığa veriyor o ne iş yapacak’ diyor?

-En azından bakanlığa pas etmek demek kentin oraya harcayacağı parayı kentin başka işine harcaması demektir. Bununla birlikte yaptığı diğer projeler var. Mesela tramvay Plajyolu’na kadar uzatıldı. Şimdi Plajyolu’ndan Kuruçeşme’ye gitmesiyle ilgili ihaleyi yaptılar kesinleşti. Onun inşaatına başlandı. Bunu büyükşehir yapıyor. Darıca’daki Millet bahçesini gördünüz onu büyükşehir yapıyor. Gebze’de askeriyeden devraldığımız alanla ilgili büyükşehir projesini yapıyor. Bunun gibi birçok alanda, birçok projeleri var. Muhalefet kıskanıyor bunları. Akıllı bir muhalefet bunu eleştirmez.

***Eleştirileri kıskançlıkla mı bağdaştırıyorsunuz gerçekten? Haklı tarafları yok mu?

-Kesinlikle akıllı bir muhalefet bunları eleştirmez. Bütçenin yüzde 10’unu 13’ünü zaten Kocaeli karşılıyor. Akıllı muhalefet ‘Ankara’dan daha çok yatırım gelmesi lazımdı size teşekkür ediyoruz. Ama buraya harcayacağınız paraları da başka yerlere harcayın biz bunun takipçisi olacağız’ der.

“ASLINDA BİR ARAYA GELİNEBİLİR”

***Peki, muhalefet milletvekilleri ile Kocaeli adına hiç ortaklaşmadınız mı? Biz birlikte kentin menfaatine hareket ettik dediğiniz bir olay oldu mu bugüne kadar?

-Yani şöyle söyleyeyim, bireysel olarak Haydar Bey’le bir iki şeyim olmuştur demiryolları ile ilgili onun dışında olmadı. Genelde olmuyor, neden olmuyor bilmiyorum ama bu da siyasetin getirmiş olduğu bir sıkıntı. Aslında bir araya gelinebilir, yapılabilir ama olmuyor. Niye olmuyor.

***Niye olmuyor, bunu siz daha iyi biliyor olmalısınız?

-Olmuyor çünkü maalesef Türkiye’de ki muhalefet anlayışı ‘iktidar iş yapmaz, iktidar işi eline yüzüne bulaştırsın, vatandaş nezdinde sürekli eleştirilsin’ genelde düşüncesi budur. Mecliste bunu söyledi CHP’nin grup başkan vekili İstanbul Milletvekili Engin Altay. Kusura bakmayın dedi, yahu bizim sizin yaptığınız işleri övecek halimiz yok, dedi. Böyle bir anlayış var yani bu anlayış olduğu için bu birliktelik olmuyor. Ama yerelde Haydar beyle uzlaşmamız oldu.

“BENİ İLGİLENDİRMİYOR, BİREYSEL PROBLEMLERİ”

*** MHP Kocaeli il başkanı Aydın Ünlü dolandırıcılıktan yargılanacak. Hakkında dolandırıcılıktan yargılama başlatılan Cumhur ittifakının ortağı olan partinin il başkanının kongrede Cumhurbaşkanının karşısında o protokolde bulunması doğru muydu?

-Yani şöyle söyleyeyim konu hakkında pek bir bilgim yok. Bu tür dedikoduları da çok okumak istemiyorum.

***Dedikodu değil ki bunlar. Resmen dolandırıcılıktan yargılanacak ve kriminal raporlar söz konusu kayıtların montaj olmadığını söylüyor?

-Bununla ilgili bir belge varsa savcılığa verilir, mahkemeye gidilir. Mahkeme gerekeni yapar. Bizim Cumhur İttifakındaki yürüyüşümüz ağırlıklı hükümet bazında yerelde destekler oluyor karşılıklı. Kişiler ile ilgili bu tür iddialar varsa bu iddiaları araştıracak kurumlar vardır. Adliyeler vardır. Mahkemeler vardır. Onlar bakar eder. Bu tür şeylere ben pek girmiyorum. Çok da beni ilgilendirmiyor, kendi bireysel problemleri. Varsa bir şey devlet gerekeni yapar. Bazen çok yanlış bilgiler de olabiliyor. Asparagas bilgiler de oluyor. Bazen kendimiz ile ilgili de duyuyoruz.

“TAHSİN BEY HEMEN PİYASAYA ATLIYOR”

*** Kartepe’deki lastik yakma tesisi. Benim de çok yakından ilgilendiğim konu siz de vakıfsınız. Burada ısrarla Tahsin Tarhan adrese teslim yasa çıkarılacağını iddia ediyor. Bunu neye göre söylüyor sizce?

-Nereden biliyor adrese teslim olduğunu.

***Bunu söylediğine göre bir dayanağı vardır. Yani bu yasanın Kocaeli, Düzce ve Erzincan’da yapılacak olan tesislere istinaden adrese teslim hazırlandığının bilgisini almış?

-Aysun hanım şöyle bir şey söyleyeyim. Burada Tahsin Bey için ben üzülüyorum ya. Çünkü Tahsin Bey bir konu bir bilgi kulağına bir yerden bir şey geldiği zaman araştırmadan incelemeden sorgulamadan altında ne var ne yok onları araştırmadan hemen piyasaya atlıyor. Hemen yalan yanlış bilgileri kamuoyu ile paylaşıyor. Aynı zamanda kamuoyunu yanlış yönlendiriyor. Şimdi bu kanunla ilgili kanun maddesinde ne Kocaeli’nin ismi geçiyor ne Düzce’nin ismi geçiyor nede Erzincan’ın ismi geçiyor.

“BELKİ İZMİR’İN YOLU AÇILIYOR”

***Geçiyor demiyor, yasayla buraların yolu açılıyor diyor?

-Örnek olarak söylüyorum, neden İzmir’in yolu açılmıyor da Kocaeli’nin yolu açılıyor? Nereden çıkarıyor Kocaeli’nin yolunun açıldığını? Belki İzmir’in yolu açılıyor. Belki Hakkâri’nin yolu açılıyor. Belki Ankara’nın yolu açılıyor. Bu ön yargı ile bir yere gidemezsiniz ki. Doğru bir ifade değil. Kamuoyunu yanlış yönlendirmedir. Kanun metni burada var. Ona bakıyorum da. Kullanılmış olan lastiklerin geri dönüşümünün sağlanması ile ilgili bu yeni konulan bir ifade değil, eski bir ifade. Kullanılmış olan lastiklerin geri dönüşümünün sağlanması ile ilgili. Orada bir düzenleme yapmışlar.

“ÇED RAPORUNUN ALINMASI LAZIM”

***Kesinlikle böyle bir şey yok mu yani?

-Kesinlikle öyle… Kocaeli, Düzce, Erzincan diye bir şey yok, bu bir. İkincisi böyle bir tesis kurulsa bile bu tesis kurulmadan önce ÇED raporunun alınması lazım. Bu raporlar alınmadan bu tesislerin kurulması da mümkün değildir. Bu rapor nerede alınırsa oralarda kurulabilir. Ama böyle bir şey yok. İkincisi şöyle bir değerlendirme yapalım. Kartepe’de yakma değil, gazlaştırma tesisi var.

“NE YAPACAĞIZ, DENİZE Mİ ATACAĞIZ”

***İyi güzel de yeni kanun teklifi ile lastik yakma olayı biyokütle tanımının içinde yer alacak?

-Tekrar ediyorum, Kartepe’de yakma falan söz konusu değil. Dolayısı ile bu kanunla yeni bir şey getirilmiyor, biyokütlenin tanımı içerisine. Daha önceki kanunda da var. Şekil olarak düzenlenmiş. Yani yakma tesisinin kurulması yönünde burada kesinlikle öyle bir ifade yok. Artık şöyle bir değerlendirme de yapın. Araç kullanıyor muyuz kullanıyoruz. Lastik kullanıyor muyuz kullanıyoruz. Eskiyen lastikleri çıkarıyor muyuz çıkarıyoruz. Ne yapacağız bunları? Denize mi atacağız? Ormana mı atacağız? Yoksa arabamıza koyup yolun kenarına mı atacağız. Bir geri dönüşümünün sağlanması lazım. Geri dönüşümle bunların yeniden ekonomiye kazandırılması lazım.

“TAHSİN BEY REZİL OLDU”

***Ekonomiye kazandıralım derken çevre sağlığımızdan mı olalım?

-Hayır, bunun teknolojik olarak yöntemleri vardır, bu yöntemlerden de çevreye en az zararlı olan yöntemin seçilmesi lazım. Kaldı ki bu kanunda yakma diye bir şey söz konusu değil. Bu gazlaştırma ile ilgili bir uygulamadır. Orada Tahsin Beyin daha önceki söylediği gerçek olmayan ifadelerin bir benzerini maalesef burada kullanmıştır. Bundan önce Tahsin Bey Gebze’de ki Hünkar çayırı ile ilgili inşaat yapıldığını söyledi ve maalesef ki üzgünüm Tuzla’da ki bir inşaatın resmini çekip Hünkar Çayırı’nda yapılıyormuş gibi bütün ulusal basına, yerel basına servis etti. Sonra sıkıntı yaşadı rezil oldu kaldı. Bunun gibi birkaç konuda bu şekilde açıklama var. Tahsin beye yakışmıyor, bunu yapmamalı.

“YOK ÖYLE BİR ŞEY”

***ÇED raporu dediniz. İnsan ÇED raporuna da güvenemiyor. Öyle çok ÇED raporu dağıtıldı ki…?

-Bakın, bir kere kesinlikle ÇED raporu alınmadan tesis kurulamaz. Nasıl bir tesis kurarsanız kurun ister yakma olsun ister gazlaştırma olsun ister depolama olsun, nasıl olacaksa olsun hele yakma ise ÇED raporu almak zorundasın. ÇED raporu almak o kadar kolay değil ki. AK Parti iktidarı var yapar eder, yok öyle bir şey. Bunlar yanlış ifadeler.

“SİSTEM BİR NOKTADA DENEME AŞAMASINDA”

***Farklı bir konuya geçelim. Cumhurbaşkanı Kocaeli’yi bakansız bırakmazdı ama uzun zamandır Bakan yok Kocaeli’de. Bu bir ceza mı seçim sonuçlarından ötürü? Hiç bakan olmayı istediniz mi?

-Parlamenter sistem değil artık Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtik. Artık Bakanlarda milletvekillerinden oluyor ancak hem Bakanlık hem Milletvekili kimliği bir arada yürümüyor. O zaman Milletvekilliğini bırakması lazım. Dolayısı ile bakanlıklar biraz daha Milletvekilliklerinin dışında tercih ediliyor. Özellikle parlamenter sistemde bakanların oluşumunda il dağılımına falan bakılırdı. O il dengeleri korunurdu ama Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde bu dengeye çok bakılmıyor. Sistem bir noktada deneme aşamasında. Zaman içerisinde düzelebilir.

“GELECEKLE İLGİLİ HESAP YAPAMIYORUZ”

***O zaman şöyle sorayım; sizin üçüncü döneminiz bitiyor 2023’te. Üç dönem sonunda sivil olacağınıza göre bakan olabilirsiniz. Bunu istemez misiniz?

-Nasip diyelim. Gelecekle ilgili çok hesap yapamıyoruz ama daha 3 yılımız var. 3 yıl sonra ne olur ne gider 3 dönem sınırlamaları bizde kesindi ama biraz esnettiler. Benim de 4. Dönem ama 1 dönemi dönem saymıyor tüzük gereği. 5. Dönem olan arkadaşlarımız var. O MKYK’nın kararına bırakıldı. Yani cumhurbaşkanının takdiri. Yani Genel başkanın takdiri.

DEVAMI YARIN…

RÖPORTAJIN BİRİNCİ BÖLÜMÜ İÇİN GÖRSELE TIKLAYIN

17 Kas 2020 - 11:00 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

Nazım - yıllardır sabahtan akşama kadar MİLLETE yalan söyleyen İKTİDARIN mensubuna da bak hele, ne kadar komik aslında MİLLETLE dalga geçiyor bu şeker DENİLEN adam

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 11:00
05

Haydar - CHPin suratımi var resil olacak madem resil oldu ciksin milten ve sizden ozurdilesin ya bunlarda böyle aliskanlik bunmaz cunku yuzlerdir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 11:00
04

Fatih - Rant için il yapmazlar bölüştüklerinde rantı il yaparlar şu an için daha çok rant var bölüşecek.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 11:00
03

Bjk - Rant için il yapmazlar bölüştüklerinde rantı il yaparlar şu an için daha çok rant var bölüşecek.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 11:00
02

Ersoy Kandemir - Bu ilde en sevmediğimi milletvekillerindenzin,bir diğeri Fikri Işıkdır.Size bir önerim var,siz iddialarınızın arkasında iseniz sayın Tahran’la neden çıkıp canlı yayında konuyu konuşmuyorsunuz ,halkımızda gerçekleri daha net görür,Akp kaçak güreşmeyi sever,ben sevmem,Akp kendisini sorgulatmamaya çalışır,ben sorgularım,ben bu ilde size en ağır hesapları soran az sayıdaki kişilerden biriyim sadece!Size hesap sormalı her vatandaş oy atsın atmasın,haberiniz olsun ben sorduğum sorunun cevabını almak isterim,hadi İlyas efendi çık da cevap ver dediklerime!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 11:00
01

Okur K.K - AKP yerine Ak Parti adını kullanmanızı bir okur olarak arz ederim , parti tüzüğündeki kısaltma budur .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 11:00