Mustafa Kocaman: Herkes bedelini ödemeli!

Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman, gazetemize verdiği söyleşide, Kartepe’nin son zamanlarda adının utanç verici adli olaylarla anılmasını değerlendirdi, “Kusur varsa herkes bedelini ödemeli” dedi

+6
Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj: Aysun Özcan ERENKAYA

Editör: Merve DİŞLİ

Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman ile yaptığımız söyleşinin ikinci bölümündeyiz. Bu bölümde Sayın Kocaman ile daha çok Kartepe odaklı sohbet ettik. Malumunuz üzere son günlerde Kartepe’nin adı, utanç verici adli olaylarla anılır oldu. Bu olayla ilgili Mustafa Kocaman hem bir hukukçu hem de bölgenin belediye başkanı olarak net ifadelerde bulundu. “Kusur varsa herkes bedelini ödemeli” dedi. Detayları az sonra okuyacaksınız.

Bunun yanında Sayın başkana Arslanbey OSB’de yapılması gündeme gelen lastik yakma tesisini sordum. Kocaman, “bölgemde asla böyle bir tesis olsun istemem” diyor. Kendisine böyle bir talebin gelmediğini ifade ediyor.

Bir diğer konu da Mustafa Başkan’ın kafasındaki proje. Projelere çok odaklanmıyorum bu söyleşilerde ama konu gençler olunca ilgimi çekti. Başkan Kocaman, Kartepe’de bir İngilizce okulu açacağını müjdeledi. İngilizce öğrenmeyen genç kalmasın istiyor hatta gençlerden yer artarsa tüm yaştakilere okulun kapılarını açacağını söylüyor. Olabilir mi, olabilir. Sürdürülebilir mi, yaşayıp göreceğiz. Ama başlamak bitirmenin yarısıdır derler. Doğrusunu isterseniz etkileyici bir proje olarak hafızama yazdım.

Pozitif tavrıyla, hukukçu kimliğiyle, uçlarda gezmeyen siyaset anlayışıyla, gençliğin verdiği enerjiyle farklı bir profil çizen Mustafa Kocaman’ın açıklamalarını dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

2.BÖLÜM

***Karfest güzel bir festivaldi. Gelenekselleşecek demiştiniz, bu yıl için de böyle bir çalışmanız var mı, pandemiden dolayı yapmama durumunuz olabilir diye soruyorum?

-Geçen Tahir Başkan’la da konuştuk hatta burada Kartepe Turizm Dernekleri’yle bir araya geldik. Hem sorunları konuştuk hem de Karfest’i konuştuk. Biz şu an Karfest olacak gibi hazırlık yapıyoruz ama pandemi nedeniyle bir kısıtlama gelir mi bilmiyorum. Yapmayı çok istiyoruz bizim ikinciyi ve üçüncüyü yapmamız lazım ki yıllara sarih olsun. Tahir başkanımız da yapalım dedi arkadaşlarımız da çalışıyor. Pandemi sürecini de atlatabilirsek, izin verilirse yapma arzusundayız. Çok iyi başladık ikincisini getirmemiz lazım.

***İrem Derici benzeri bir skandalı daha yaşanmaz inşallah?

-Sanat camiasının elle tutulamaz tarafı bu. Defalarca yaşandı bizim başımıza da geldi. Biz bunu kınadık, İrem Hanım da hatasını gördü özür diledi, hemşerilerimiz de buna anlayış gösterdi, konu kapandı. Talihsiz bir olay oldu açıkçası ben de çok üzüldüm.

“YASİN’DEN ÖNCE GİDERİM”

***Kartepe’de bir semt polikliniği var, devlet hastanesi yok. Gelmesi için bir çalışmanız var mı?

-Seçim beyannamemize yazmadık. Bizim vatandaşımıza devlet hastanesi gibi bir taahhüdümüz yok. Ama zihnimizin bir köşesinde devlet hastanesi fikri duruyor. Burada birtakım kanuni yönetmelikler karşımıza çıkıyor. Biz Kartepe olarak merkeze çok yakınız. Dolayısıyla baktığımızda bölgemize çok yakın iki özel hastane var. Başiskele diye geçiyor ama ben Yasin’den (Özlü) önce giderim. O yüzden acil servis noktasında özel hastaneler ücretsiz hizmet ettiği için öncelik sırasında değiliz.

***Yani ilçenizde bir devlet hastanesi olsun istemez misiniz?

-İstemez miyiz, isteriz tabii bir devlet hastanesi olmasını. Artık 120 bin nüfusu geçtik. Şehre yakınız doğru ama hastane olsa çok güzel olur bunu da göz ardı etmiyoruz, takip ediyoruz. Konuyu belirli aralıklarla gündeme getiriyoruz.

“BOYUM İKİ METRE OLABİLİR…”

***Tepetarla’daki fay hattından dolayı imar mağdurları dernekleşti. Sizin de farklı bir açıklamanız oldu Tepetarla’nın taşınmayacağı yönünde ama bu yaklaşımınız insanların sorununu çözmeye yetmiyor? Öyle değil mi?

-Sorunun çözülmemesinin nedeni ben değilim. Boyum iki metre olabilir ama boyumu aşan bir konu. İnsan sağlığıyla, hayatla, ölümle ve doğal afetle alakalı bir konu. Ben bunu adayken de, seçildikten sonra da takip ettim. Tepetarla, Kartepe’nin en nezih yerlerinden biri, gerçekten çok güzel. Orada yaşayan insanlarımız da çok naif insanlar. Bir şekilde oradaki bazı insanlar vatandaşımızı korkutmuşlar. Bizim öyle bir söylemimiz yok. Sadece bakanlıktan istenen bir fay hattı çizgisi var. Ben de bunu planlara işlemek zorundayım, işlediğim takdirde de bu imarı etkileyen bir konu. Ama biz bunu takip ediyoruz hatta büyükşehir belediyemiz yeni bir rapor çıkaracak bakanlıkla irtibatlı bir şekilde.

“BİRİLERİ ORALARI KAŞIYOR”

***O zaman Tepetarla halkına bunu iyi anlatamadınız veya maniple edildi. Neden göz göre göre kendileri için zararlı olacak bir şeyde diretsinler ki?

-Ben Tepetarla’daki vatandaşlarımızı korumak zorundayım burada siyaseti ön plana çıkaramam burada gerçekle hareket etmemiz lazım. Eğer Tepetarla’dan fay geçiyorsa ben burada yapılaşmaya izin veremem, bu benim için büyük bir vebal olur. Ama fay hattı tehlikeli değilse, raporla bize gönderilirse ben yapılaşmaya müsaade ederim. Yani tamamen kanunlarla alakalı bir konu. Bunu sık işlemeye çalışıyorum, oradaki vatandaşlarımıza gidip anlatıyorum ama bazı dönemler birileri orayı kaşıyor. Şunu çok net söylüyorum Tepetarla taşınmayacak, fay hattı olsa da taşınmayacak çünkü fay hattında belirli mesafeler yerler yine var.

“BÖLGEMDE BÖYLE BİR TESİSİN OLMASINI İSTEMEM”

-CHP Milletvekili Tahsin Tarhan tarafından Arslanbey OSB Lastik Yakma Tesisi yapılacağı iddia edildi. OSB Başkanı Bahattin Ertuğ’u aradığımda bunu teyit etti. ‘Bana geldiler, benden ruhsat talep etiler ben de asla imzalamam dedim’ dedi. Böyle bir şey gündeme geldiğinde sizin tavrınız ne olur?

-Elbette ben de bölgemi seven bir insan olarak böyle bir tesisin Kartepe’de olmasını istemem. Olmaması için de tüm müzakereleri yaparım. Ancak benim bildiğim, meclise lastik yakarak enerji elde etmeyle alakalı bir kanun tasarısı geliyor. Ve bu kanun tasarısının nerede hangi şehirde kimler aracılığıyla kullanılacağıyla ilgili bir şey yok. Bu kanun çıktıktan sonra alt prosedürleri, yapılacağı yerlerin çalışmaları o zaman yapılır. Sizin söylediklerinize istinaden konuşuyorum, Bahattin Bey’in söylediklerinden haberim yok. Belediye başkanı olarak da kimse bana böyle bir şeyle gelmedi. Burada bence kanunu takip eden, bu sektörde faaliyet gösteren insanlar bunun altyapısını oluşturmaya çalışıyor olabilirler. Bunun kararını şirketler veremez, yöneticiler verir. Ben belediye başkanı olarak bölgemde böyle bir tesisin olmasını asla istemem.

“KARTEPE’NİN SANAYİYLE ANILMASINI İSTEMİYORUM”

***Çok fazla sanayiye de boğulmaması gerek Kartepe’nin. Yanılıyor muyum?

-Sanayi de bir ihtiyaç, göz ardı edemeyiz. Kartepe’de OSB’nin varlığından mutluyuz. Orada üretim yapan iş adamlarımız çok ciddi ihracat sağlıyor. Ama ben Kartepe’nin sanayiyle anılmasını istemiyorum. Bu dönemlerde Bahattin Bey (Ertuğ) olsun, iş adamlarımız olsun istihdam noktasında bizi destekliyorlar. Bölgemizde bir ‘Elimsan’ vakası vardı oradaki işçi arkadaşlarımızın mağduriyeti giderildi. Yıldız Sunta’da bazı sorunlar yaşandı, en nihayetinde Fehmi Bey’in Yıldız Sunta’yı almasıyla süreç biraz daha düzeldi. Bunları pek öne çıkarmıyoruz ama belediye başkanı olarak bunlarla da ilgileniyoruz.

“KUSUR VARSA HERKES BEDELİNİ ÖDEMELİ”

***Tecavüz vakasına gelmek istiyorum. Vatandaş, Kartepe’nin bu tür adli vakalarla anılmasından çok rahatsız.

-Belediye başkanı olarak bu konuya girmem, daha çok duyulmasına neden olur. Bölgeyi daha çok lekeler. Bu çok üzücü bir olay. Bölgemde yaşandığı iddia edilmesi çok kötü bir olay. Yoksa adli bir vakadır yaşanabilir.

***Burada AKP’ye karşı bir manipülasyon mu vardı? Yoksa işin içinde AKP’liler vardı da üstü kapatılmaya mı çalışıldı? Doğrusunu isterseniz o konuda kafalar karışık?

-Bununla ilgili ben açıklama yaptım. Eğer böyle bir olay varsa bunun sorumlularının ortaya çıkması için elimden geleni yaparım, yapan bir bedel ödesin. Ama bir avukat olarak söylüyorum elde bir delil olmadan ortaya iddia atmak sadece kişilere değil bölgeye de zarar veriyor. Ben Kartepe Belediye Başkanıyım, benim Kartepem çok kıymetli. Kartepe’nin adının böyle anılması beni çok rahatsız eder. Eğer böyle bir mağdur kardeşimiz varsa yapmamız gereken bir şey varsa yaparız. Bizim kardeşimizdir biz bir aile olarak bakıyoruz Kartepe’ye. Eğer bir kanıt varsa karakol orada elde edilen bilgiler oraya ulaştırılmalı. Eğer bir kusur varsa herkes bedelini ödemeli. Ama yoksa yalnızca siyaset için bir süreç yürütülüyorsa burada herkesin ortak değeri Kartepe’dir. Kartepe’ye zarar verilmemesi benim tek temennimdir.

“KARTEPE’DE SANAYİ VE TURİZM BÜYÜYOR”

***Kimse ilçesinde suç oranının artmasını istemez. Kartepelilerin dediği de bu. Acaba Kartepe muhtelif yerlerden göç mü alıyor? Nüfus yapısında bir evrilme var mı?

-Türkiye’nin demografik yapısına uygun bir göç alıyor Kartepe. Spesifik bir göç yoğunluğumuz var diyemem. Göç alıyor çünkü Kartepe’de sanayi büyüyor, turizm büyüyor. Bugün 121 bin 500’ü geçen bir nüfusa sahibiz. Her coğrafyadan hemşerimiz var.

“BİRAZ SABIRLI OLMAMIZ LAZIM”

***Sarımeşe Konakları ve civarında ki konutlardan gündelik yaşamı zorlayan kimi şikayetler var. Kent meydanını bir türlü bitiremediler, bitse de buralar akıllarına gelse, hareketlense diyorlar?

-Sarımeşe diye bahsettikleri alan kent meydanı ve belediyenin etrafındaki yollar. Bu konuda sabırlı olmamız lazım Bağdat caddemizi büyükşehir yapıyor. Bağdat Caddesi yapıldığı zaman rahatlayacak. Meydan projemiz devam ediyor, bir ay sonra ortaya çıkmış olur. Biz yeni bir şehir inşa etmeye çalışıyoruz. Kaymakamlığı, belediye binasını bitirdik. Sosyal donatılar yapılıyor şu anda sergi salonu, pancar sanat merkezi gibi bir alan vardı seçim beyannamemizde. Köseköy’de yıkılan tarihi bir bina vardı orayı yapma şansımız kalmadığı için kent meydanına yapıyoruz bu alanı. Bir yandan kafe restoran yapıyoruz, kent meydanı inşaatı da devam ediyor. Yeniden inşa ediliyor uzun sürmesi çok doğal. En hızlı şekilde bitmesini arzuluyoruz.

“SATIN ALMAM MANTIKLIYDI ALDIM”

***CHP’li İzmit Belediyesi’nin hizmet araçlarını satın almasıyla birlikte bir tartışma başladı. Satın almak mı yoksa kiralamak mı daha hesaplı şeklinde. AKP’li bazı belediyeler kiralamanın daha rasyonel olduğunu savunurken siz de 11 hizmet aracı satın aldınız, bu araçlara açılış yaptınız. Bu konuda bir hesap tuttunuz mu?

-Burada düz bir hesap yok, belediyenin durumuna bakarak hareket etmek lazım. Benim fen işlerinde iş makinesi olarak kullandığım makinelerim çok eski. Satın almam gerekiyordu aldım. Ömür boyu kullanacağım çöp toplama hizmetinde. Daha sonra araçlar belli bir kilometre ve yaşa geldiğinde hepsini fen işlerine geçirip saha aracı olarak kullanmaya devam edeceğim. Bu anlamda satın almam mantıklıydı aldım. Şu anda 3 araç daha alıyorum yaklaşık 1 ay sonra elimde olur. O araçları fen işleri ve park bahçelere tahsis ettikten sonra tekrar alır mıyım bilmiyorum. Kiralamanın da satılmanın da kendine göre faydaları var ama hangisi doğru demeden önce belediyenin durumuna bakmak lazım. Ben kiralama hizmeti yapsaydım fen işleri ve park bahçelere kamyon alacaktım o yüzden satın aldım, açılış yaptım.

“MÜDÜRLERLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMAM VAR”

***Belediyede kendi kadronuzu oluşturdunuz mu yoksa aynı ekiple mi devam ediyorsunuz?

-Biz Hüseyin Bey’in (Üzülmez) ve Şükrü Bey’in (Karabalık) ekibindeki kişilerin çalışmalarından memnunuz. Ciddi bir çalışma temposu vardı. Kadroya çok dokunma ihtiyacı hissetmedim. Değişiklik yaptığımız arkadaşlar var birkaç başkan yardımcısı arkadaşı değiştirdik. Müdürlerden çok bir dokunuş yapmadık ama müdürlerle ilgili de bir çalışmam var aslında pandemi nedeniyle durdum.

***Neden peki?

-Pandemi başlayınca önceliğimiz vatandaşın sağlığı oldu. Pandemiye odaklandık, esnek çalışmaya geçilmesiyle birlikte birçok faaliyetimizi dondurduk. Zabıta ve ruhsat müdürlüğümüze takviye yaptık denetimlerin sıklaşması için. Sosyal işler müdürlüğümüze takviye yaptık hemşerilerimize yardımcı olmak amacıyla. Biz hala sağlık ve emniyet müdürlüğümüze takviye ve destek sağlamaya çalışıyoruz. O yüzden biraz ara verdik ama müdürlerimizle ilgili de bir çalışmamız olacak.

“BOŞ KADRO VARDI BİZ YAPTIK”

***Körfez Belediyesi eski Başkanı İsmail Baran’ı memur yapma amacınız neydi? Başka bir belediye yapamaz mıydı bunu, neden siz? Bunu sizden teşkilat mı istedi?

-İsmail Bey şu an belediyemizde değil, ilişiğini kesti. İSU’da yönetim kurulu üyesi oldu. Memur olması gerekiyordu biz de yaptık. Kimse istemedi böyle bir ihtiyaç vardı bizde de boş kadro vardı biz yaptık.

“MUHALEFETİ NEDEN BASTIRAYIM”

***Muhalefet meclis üyeleri Hüseyin Üzülmez’i çok sıkıştırırlardı. Biz de meclisleri takip etmeye çalışırdık orası renkliydi. Sizde adeta hiçbir şey yok. Muhalefeti nasıl bastırdınız? Hiç mi hata yapmıyorsunuz?

-Hiçbir şey yapmadım, muhalefeti neden bastırayım? Bastırmadım o benim haddim de değil. Hata yapmamak için her şeye çok dikkat ediyorum. Muhalefetteki arkadaşlar mecliste kendilerince muhalefetlerini yapıyorlar. Ben hiçbir meclis üyeme muhalefet gözüyle bakmıyorum. Oy çokluğuyla geçse de oy birliğiyle geçse de alınan her karara teşekkür ediyorum. Benim için mecliste var olan arkadaşların fikirleri çok önemli ve bir şey söylediklerinde de araştırıyorum. Hatalarım da olabilir ama kasıtlı yanlışlarım asla olmaz. Ben ihanet içerisine asla girmem. Haklı oldukları zaman teşekkür de ediyorum.

“NİCE EFSANELER VARDI HEPSİ BİTTİ”

***Muhalefet size öneriler getiriyor mu, onları dikkate aldığınızı söyleyebilir misiniz?

-Kartepe’ye değer katacak proje hangi siyasi görüşten çıkarsa çıksın kimden çıktığını göstererek, fotoğrafı da yanıma alarak projeyi öyle gerçekleştiririm. Bundan kendime rant elde etmeye çalışmam, önemli olan Kartepe’nin kazanması. Siyaseti yıllardır çok iyi izledim, her karakter hakkında fikre sahibim. Ne yaptığımı çok iyi biliyorum. Benim öncelikle yapmam gereken lekesiz bir şekilde görevimi tamamlamak. Geçen eski belediye başkanlarımızla bir araya geldik, nice efsaneler vardı hepsi bitti. Benim başkanlığımda bitecek. O nedenle Allah ömür verirse ben yine Avukat Mustafa olarak burada gezeceğim, kendimi kimsenin yüzüne bakamaz hale getirmem.

“İNGİLİZCE OKULU AÇACAĞIM”

***Röportajın başından beri sözlerinizde gençlerden çok fazla bahsettiniz. Söylemde herkes gençliğe yatırımdan bahseder ama iş icraate geldiğinde elle tutulur pek bir şey göremeyiz. Sizin gençlere yönelik fayda sağlayacak ne gibi düşünceleriniz var mesela?

-Tek bir misyonum var öncelikle gençlerle ilgilenmek istiyorum. Hayalim ve hedefim gençler. Bu gençler ilerleyen zamanda bu ilçede üretimde, bürokraside, memuriyette hayatın bir parçası olacak. Şu sıralar 1000 metrekarelik bir kütüphane yapmaya çalışıyorum. İçinde kafesi, istirahat alanları olan, oyun oynayabilecekleri, televizyon izleyebilecekleri 24 saat açık olmasını sağlayabilecekleri bir alan sağlamak istiyorum.

***Hepsi bu kadar mı?

-Hayır asıl düşündüğüm başka. Bizim KARMEK kurslarımız var, şu an fizibilite çalışmalarını tamamladığım bir İngilizce Okulu açacağım. Kartepe’de gençlerin tamamına İngilizce öğrenilmesini sağlayacak bir yer yapacağım.

“KURS DEĞİL, OKUL AÇACAĞIM”

***Bakın bu iddialı bir söylem işte. Kurs demediniz, okul dediniz. Nasıl olacak o iş?

-Gençlerin İngilizce bilmesi çok önemli. Gerekirse 50 sınıf açacağım yeter ki gelsinler. Bu bir kurs değil evet okul açacağım ve ücretsiz olacak. Tabii çok disiplinli olacak ve çocukların, gençlerin, hanımefendilerin İngilizce öğrenmek isteyen herkese İngilizce öğreneceği bir yer olacak. Pandemiye kadar her okula gittim ve gençlerle Mustafa abileri olarak sohbet ettim. Onlara ‘Belediye başkanı olsan ne yapardın?’ diyordum ve fikirlerini alıyordum. Kent meydanında yapılan pancar sanat merkezinde, gençlerin müzik yapabileceği bir stüdyo olacak. Çocukların resim yapabileceği bir yer de olacak. 1000 metrelik kütüphane belediyeden daha çok zaman geçireceğim bir yer olacak.

“GENÇLERİN ÜSTÜNDE EMEĞİM OLSUN İSTİYORUM”

***Gençlere yatırım yapmak güzel bir düşünce. Umarım hayata geçirirsiniz?

-Gençlerle daha çok vakit geçirmek istiyorum çünkü zaman çok çabuk geçiyor. Gençler bir gün çok farklı noktalara gelecek ve onların üstünde emeğim olsun istiyorum.

***Sayın Başkan, çok teşekkür ediyorum röportaj serimize dâhil olduğunuz için, benim adıma kıymetli bir sohbet oldu. sizi yakından tanıma fırsatı buldum.

-Ben teşekkür ediyorum benim için de gayet kıymetli. Bu seride olmak ayrıca değerliydi. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

03 Kas 2020 - 14:50 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Ersoy Kandemir - Kim olursa olsun bahis geçen tarzda hatayı kim yaparsa yapsın hakettiği ile karşılaşmalı ,bu tip olaylar benim bildiğim çok uzun zaman almıyor çözmek,Faruk beyle bir gazeteci var 26 gün hapis yatan bu konu ile ilgili,bu konuda halkın da huzurunun kaçtığına inanırım,evvelki yıllarda Gölcük Karamürsel ve Körfezdeki rezilliklerden de bahsetmek istemem ancak vicdanları yaralamaya kimsenin hakkı yok!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 14:50
01

Gerçek - yorumlar silinmiş, birçok konu çıkarılmış (bbp li olması, eşinin akp aleyhi paylaşımları)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 14:50