Harun Yıldızlı: Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın! Onlar net insanlar!

CHP Kocaeli Milletvekili Aday Adayı ve Kocaeli İl eski Başkanı Harun Yıldızlı, gazetemize verdiği söyleşide, ilçe başkanlarının bir araya gelerek kendisine destek vermesiyle ilgili konuştu. Yıldızlı, ilçe başkanlarının bu desteklerinin arkasında durup durmayacaklarıyla ilgili sorumuza, "Hani pilavdan dönenin kaşığı kırılsın derler ya. Benim görev yaptığım ilçe başkanlarım görüşleri net insanlar" dedi

Harun Yıldızlı: Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın! Onlar net insanlar!
Harun Yıldızlı: Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın! Onlar net insanlar!
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj: Aysun Özcan

Fotoğraflar: Merve Dişli

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala siyasi partilerin milletvekili aday adayları kendilerini kamuoyuna tanıtmak, ifade etmek için var gücüyle çalışıyor, basın ziyaretleri yapıyor. Bu isimlerden biri de CHP İl eski Başkanı ve milletvekili aday adayı Özgür Harun Yıldızlı. Yıldızlı ile geçmişe yolculuğun da içinde olduğu bir röportaj gerçekleştirdik. Bugüne kadar basına verdiği röportajlardan farklı bilgiler okuyacağınıza adım kadar emin olduğum söyleşimize geçmeden önce birkaç noktaya değineyim.

Aslında Harun Yıldızlı ile 3 şubatta kendisinin iş yerinde röportaj yapmıştık. Tam yayımlayacağımız gün deprem felaketine uyandık. Haliyle siyaset dahil ülkede bütün olaylar ve konular askıya alındı, biz de söyleşimizi yayımlamayı erteledik. Fakat Türkiye’de gündem çok hızlı gelişiyor, siyaset her an başka yöne evriliyor. O yüzden Harun Beye röportajın ana gövdesini bir yanda tutarak güncelleme yapmayı teklif ettim. Geçen gün eşi Betül Hanımla gazetemize ziyarete geldiğinde güncel sorularla röportajımızı revize ettik.

Peki Harun Yıldızlı ile neler konuştuk?

Ne konuşmadık ki…

Beni bilirsiniz, soracağım sorulardan geri durmam. Harun Yıldızlı’ya aklıma geleni sormaya çalıştım. O da tereddütsüz hepsine cevap verdi.

İzlenimlerime gelirsek;

Yıldızlı’yı çok azimli, çok kararlı çok özgüvenli buldum. Bir kere, CHP’de 36 yıldır il başkanlarının milletvekili olamaması konusuna acayip içerliyor. Şeytanın bacağını kırmak için var gücüyle asılıyor. Yıldızlı başarılı bir il başkanı mıydı, bana göre hayır. Hatta başarılı sayılacak il başkanı modeli epeydir Kocaeli’nde hiçbir partide yok. Ancak bir hikaye ortaya koymasını, bu hikayeye örgütü, ilçe başkanlarını inandırmasını kıymetli buluyorum. Yıldızlı azimle kararlılıkla bu dönem il başkanından milletvekilliğine uzanan bir öyküyü hayata geçirmek istiyor. Olur mu bilmem ama eğer başarırsa Yıldızlı Kocaeli’nde CHP’nin kurumsal kimliğine saygıyı artıracak önemli bir iş başarmış sayılacak.

Bana göre de CHP’nin il başkanlarını seçim dönemlerinde liste dışına itmesi kısmi bir itibarsızlaştırmadır. Çünkü il başkanı demek, o partinin o ilde genel başkanın ağzı demektir. Değer verirseniz, değer görürsünüz. Ama CHP’de işler böyle yürümedi maalesef. Bakalım bu kez o kritik eşik aşılacak mı, yakın zamanda göreceğiz.

Diğer taraftan, Harun Yıldızlı’ya “Beşli çeteye iş yapıp yapmama” konusunu da sordum elbette. Çok rahattı, hatta fazla rahattı. Belli ki genel merkezle bu konular konuşulmuştu. Açıklamalarını zaten okuyacaksınız.

Harun Yıldızlı ile iki ayrı zamanda yaptığımız söyleşinin harmanlanmış halini okuyacaksınız. Keyifli okumalar…

Harun Yıldızlı: Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın! Onlar net insanlar!

***CHP’li bir aileden geliyorsunuz. Rahmetli babanız Rafet abiyi tanımayan yoktu fakat sizi ilk defa il yönetim kurulu üyesi olunca gördüm. Siyasi geçmişiniz nedir?

Lise bitince, üniversiteye Ankara’ya gittim. Ankara’da sosyal demokrat harekette atölyelerde görev aldık. Üniversitedeki arkadaşlarımızla ‘Nasıl bir sol parti olmalı?’ diye çok tartıştık. Akabinde SHP’de gençlik kolları kuruldu. Gençlik kolları seçimlerinde genel sekreterdim. 19-20 yaşımda gençlik kolları genel sekreterliği yaptım. Türkiye’nin birçok ilini gezdim. Türkiye’nin pek çok ilinde de bugün il başkanı, ilçe başkanı olan arkadaşım var. Bursa il başkanımız aynı gençlik kollarından geldi. Üsküdar ilçe başkanı, Sinop il başkanı genel sekreter yardımcımdı. İzmir’de İzbeton’un genel müdürü genel sekreter yardımcımdı. Urfa’da, Mardin’de geçmişten gelen birlikteliğimiz var. Buraya geldikten sonra da partinin her sürecinde yer aldık.

Aslında bütün seçimlerde gerekli katkıları koyduk, Selman abinin (Yıldırım) seçilmesinden bugünlere kadar her sürecin içerisinde olduk. 2015’ten itibaren Cengiz beyle (Sarıbay) başladık. Atama yönetimi ve seçimle birlikte aynı yönetimde olduk. Daha sonra akabinde de kendi seçimimde il başkanı oldum.

ÇOCUKLUK HAYALİMDİ”

***İl yöneticisiyken adınız birdenbire il başkanlığı için geçmeye başlamıştı. Bu hedef nasıl ortaya çıktı, Cengiz Bey mi teklif etti?

Aslında il başkanlığı benim çocukluk hayalimdi, o hayale adım adım yürüdüm. Özbeöz buranın evladıyım. Doğma büyüme İzmit çocuğuyum. Sokaklarında, her yerinde her kesimden dostumuz, geniş bir çevremiz var. O dönemlerde Cengiz Bey bize sormuştu. O zaman öncelik il sekreteri Hüseyin (Acurman) ağabeyimizdeydi. O ‘Ben olmayı düşünmüyorum’ deyince. Ben de ‘il başkan adayı olmak istiyorum’ dedim. Diğer arkadaşlarımın desteğiyle aday oldum.

***Cumhuriyet Halk Partisini yönetmek Türkiye’yi yönetmek kadar zordur. Bu özgüven biraz fazla değil mi?

Çok seversen bir işi, dahası partiyi seversen yaparsın. Biz o terbiyeyle yetiştik. Acaba altından kalkar mıyım diye sıkıntı çekmedim. Çünkü 5 yıl yönetimdeydim, hangi ilçede nasıl bir çerçeve var, ilişkileri çok iyi biliyordum. Devamlı ilçelere gidip geliyorum. Yapabileceğime dair inancım vardı, yaptım.

Harun Yıldızlı: Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın! Onlar net insanlar!

CENGİZ BEYİ ÇAĞIRMIŞLAR GELMİŞ”

***Sizinle birlikte Cengiz Bey de vekil adaylığını açıkladı. Aranızda bir kırgınlık oluştu mu, hiç istişare ettiniz mi?

Bizim Cengiz beyle aramızda gönül kırıklığı olmaz. Babamın en yakın dostlarından biri, çocukluğumu bilir. Cengiz Beyi çağırmışlar gelmiş. 3 genel başkanla çalışmış partiye emek vermiş, hiçbir zaman da bir yere talip olmamış. Örgüte emek verenlerin aday olmasında sakınca yok.

***Biraz rakip gibi oldunuz ama…?

Rakip diye bir şey olmaz. Örgüte hizmet etmiştir. Cengiz Beyin de emeği vardır. 2015’te bazıları eleştirdi ama gençleri topladı, aktif siyasetin içinde değildik bizi davet etti. Biz de geldik aktif bir şekilde görev yaptık. Biz yönetime girdiğimizde normal yönetim kurulu üyesiydik. Çalışarak zamanla bu noktalara geldik.

ZAMANIN RUHUNU YAKALAMAK LAZIM”

***Bugüne kadar neden bir il başkanı vekil olamadı? Bunu bir sebebe bağlayabiliyor musunuz?

Önceki dönem il başkanlarım için konjonktür mü diyelim bilmiyorum ama bir türlü sonuç alınamamış, artık bunun kırılması lazım.

***Ama kronikleşmiş bir sorun bu. Ömer Türkçakal’dan beri yani 36 yıldır bir il başkanı milletvekili olamadı. Bu biraz da başarıyla orantılı değil mi?

Bunu böyle demek çok doğru olmaz. Her birinin ayrı bir emeği var.

***Her emek başarı getirecek anlamına gelmiyor ama öyle değil mi?

Başarı göreceli bir şeydir. Size göre ben başarısızımdır ama başkasına göre başarılıyımdır. Siyasette doğru zamanda, doğru yerde, doğru hamleyi yapmak gerekiyor. Zamanın ruhunu yakalayabilirsen o zaman başarıyı elde edebilirsin. Bunun için de bir özgüven ve cesaret gerek. Diğer il başkanlarımda da vardı ama zamanın ruhunu yakalamaya bağlıyorum yine. Örgüte hizmet eden başkanlarım da o zamanın ruhunu o zaman gördüler ve talip oldular. Ben de bu zamanda gördüm ve talip oldum.

***Sizi değil de Sarıbay’ı seçilebilir yerde listeye yazarlarsa ‘Bir il başkanı milletvekili oldu’ diyebilir miyiz?

Tabii tabii. Örgüte 5 kere il başkanlığı yapmış. Cengiz Bey kendisiyle barışık adamdır, il kongresinde ‘5’inci Mahmut dönemi kapanıyor’ demişti. Yani 3 genel başkanla çalışıyorsun, 5 kere il başkanı oluyorsun. Milletvekili olmalı. Önünde bir engel yok. Üzülmem, sevinirim.

Harun Yıldızlı: Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın! Onlar net insanlar!

ADAY OLMAM YÖNÜNDEKİ BASKI FAZLA OLDU”

***Aday olmaya karar vermede git gelleriniz oldu. Yakın çevrenize aday olmayacağınızı söylediniz ama son anda karar değişti. O süreci bize anlatabilir misiniz?

Hiç git gel olmadı. Türkiye’de 40’a yakın mevkidaşım istifa etti. Bu süreçte birlikte görev yaptığımız arkadaşlar baskı yaptı. ‘Başkan istifa etmelisin, sen Ankara’ya gitmelisin’ diye. Bir kısmı da ‘Başkan kalmalısın hem geneli hem yerel seçimi birlikte atlatmalıyız’ dediler. Ama gitmem yönündeki baskı çok daha fazla oldu. Benim aldığım izlenim, Ankara’nın verdiği izlenim aday olmam yönündeydi. Bu bağlamda da aday oldum.

KOCAELİ’NİN HER SORUNUNU KONUŞABİLİRİM”

***Başarılı bir il başkanlığı süreci yürüttüğünüze cani gönülden inanıyor musunuz? Mesela sizi neden vekil yapsınlar?

‘Ben başarılıydım’ demem çok doğru olmaz, ‘başarısızım’ demem de doğru olmaz. Bu sizin karar vermeniz gereken bir şey. Ama şu bir gerçek ki, ben genel merkezin verdiği ödevleri harfiyen uyguladım.

***Rutin çalışmalar dışında genel merkezin takdirini kazanacak hangi çalışmaları yaptınız?

Bakın, üyesiz mahalle sayısını 19 mahalleden, 2 mahalleye düşürdüm. Sokak örgüt öbek çalışmasıyla ilgili olarak partiyi bir yere getirdim. Emek ettim. 470 mahallenin en az 350’sine gittim. Gebze, Çayırova, Dilovası’na defalarca gittim. Ben bugün Kocaeli’nin tüm sorunlarını konuşabilirim. Her yerin sorununu biliyorum. Ben il kongresinde ‘Sokakta il başkanlığı yapacağım’ dedim. Toplumun her sorununu dile getirdim. Kocaeli’nin en büyük sorunu ulaşımdı, hep onu el üstünde tuttuk. Sosyal alandı, el üstünde tuttuk. Bir yerde grev oldu gittik. Hiçbir etkinlikten uzak durmadım. Kocaeli il başkanlığı çok kıymetli bir şey. İl başkanlığını gerçekten çok severek yaptığım için o kadar özümsemişim ki o yüzden bir gel git oldu. Çocuklarıma bıraktığım en şerefli görev. Vekil oluruz olmayız o ayrı ama bu çok kıymetli.

ALACAĞIMI ALDIM ZATEN”

***İl başkanlığına baya bir destekle geldiniz ama sonra bir yol ayrımı yaşandı. Karşı karşıya geldikleriniz, görevden almaya çalıştıklarınız veya aldıklarınız oldu. Orayı biraz bize anlatabilir misiniz?

Görevden almaya çalıştığım falan olmadı. Alacağımı aldım zaten öyle bir çabam olmadı.

***Dursaydı, istifa etmeseydi İzmit’i alacak mıydınız?

Yukarısı (genel merkez) bize bakmıyor. Yukarısı karnene bakıyor. 116 tane hane var İzmit’te 1-2 tanesi dolaşılmış. Yukarısı ‘Getir şu karneye bir bakalım’ diyor. Ben gerekli uyarılarımı yapmışım, yazılı uyarılarımı yapmışım. Kendilerine ricacı oldum. İl başkanı rica eder mi? ‘Bakın arkadaşlar bu iş artık eskisi gibi yönetilmiyor. Bu işleri yukarısı tek tek takip ediyor. Ya biz cenazede görüşüyoruz diye bir şey yok’ dedim. Hane ziyareti farklı bir şey. Cenazede adamları görüyorsun, ev hanımlarını görüyor musunuz? Gelelim ilçe başkanlarına, bütün ilçe başkanlarıma çok teşekkür ediyorum. 36 yıldır olmayan bir şey için çaba gösterdiler. 36 yıldır emek sarf edenlerin milletvekili olamamasın yönünde belli bir şikayet var. İlçe başkanlarım bir açıklama yaparak destek oldular.

Harun Yıldızlı: Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın! Onlar net insanlar!

HARUN İÇİN DEĞİLDİ DE KİM İÇİNDİ?”

***İlçe başkanlarının deklarasyonu tam olarak size yönelik miydi? İlçe başkanlarının böyle bir açıklama yapacaklarından bilginiz vardır muhakkak. Sizin talebiniz miydi?

Bilgim yoktu demem yanlış olur. İlçe başkanlarının bir araya geleceğinden bilgim vardı. Güçlü desteği kendileri verdiler. Bizim bir talebimiz olarak gelmediler. Bu Harun için değildi de kim içindi? Örgütten gelen insanların milletvekili olamaması herkesi rahatsız ediyor. Emek sarf eden insanların bu örgütte bir noktaya gelmesi önemli. Ben kendilerine bu bağlamda teşekkür ediyorum.

İLÇE BAŞKANLARIM GÖRÜŞLERİ NET İNSANLAR”

***Bunun arkasında duracaklar mı peki? Görüşüyor musunuz?

Yaparlar. Hani pilavdan dönenin kaşığı kırılsın derler ya. Benim görev yaptığım ilçe başkanlarım görüşleri net insanlar. Kendileriyle 3 senedir görev yaptık, bu anlamda onlar da il başkanının milletvekili olması yönünde bir özlem duyuyorlar. Bu 3 senenin öncesi de var ben 8 senedir emek veriyorum. 33 ay il başkanlığı yaptım, aynı alışkanlıklarla yeni başarılar kazanamayız. Değişmeyen tek şey değişimdir. Bunu çok önemli bir köprü olarak görüyorum. Bizden sonraki gençler de il-ilçe başkanlığının ne kadar önemli bir mevki olduğunu görecekler. Benim için hayatımda unutamayacağım, çok duygulandığım dönemlerden biri ilçe başkanlarının deklarasyonuydu. Bunu kendileri organize etti. Asla unutamayacağım bir şeydi çünkü Kocaeli CHP tarihinde bir ilkti.

36 YIL DAHA OLMASIN DİYENLER DE VAR”

***İlçe başkanlarının desteği şüphesiz çok önemli. Onun dışında CHP’de herkes il başkanı artık milletvekili olsun diyor mu peki?

‘36 yıldır il başkanı milletvekili olmadı, Harun Yıldızlı olacaksa 36 yıl daha olmasın’ diyenler de var tabi. Burası CHP. Biz çok sesli partiyiz. Ben eleştiriye saygı duyuyorum. Ama insan gururlanıyor. Hiçbir şey olamasak bile benim yanımda ilçe başkanlarının verdiği destek ömür boyu yeter bana. Böyle bir açıklama var mı? Başka hatırlıyor musunuz? Bazı şeylere bazen saygı duymak lazım. Bu cumhuriyetin ikinci yüzyılında değişimin önünü açmak lazım. Eksiğimiz yanlışımız olabilir ben yanlış yaptığımda özür dilemesini de bilirim. Gençlerin siyaset yapması için bir neden bulması lazım. Gençler ‘Harun Yıldızlı yaptı da ne oldu?’ dememeli.

GÖKHAN KARDEŞİMİN BEYANATI VAR”

Bülent başkan (Yıldız) Körfez’de ‘Başkan bizi çok sıkıştırdı’ dedi. Kendi açıklamasında da ‘Ben önce Harun başkanımızı görmek istiyorum’ dedi. Ben kendisinin açıklamasına da gittim. Büyük ilçe başkanımız Gökhan Bey kardeşimiz (Orhan) deklarasyonumuzu okudu. Merve Hanıma verdiği röportajda ‘İl başkanım aday olursa gerekirse sırtımda taşırım’ diye beyanatı da var. Gökhan desteğini eksik etmiyor. Ne olması gerekiyor yani. Herkes ben kavga edeyim istiyor. Başarıyı elde etmek için ortaklaşmak lazım.

***Başta sizi Fatma Hanım da Tahsin Tarhan da il kongresinde destekliyordu. Konsensüs vardı. Şimdi baktığımızda elde ne kaldı?

Aslanlar gibi il yönetimiyle ilçe başkanları kaldı.

***Örgütün desteği önemlidir. Bunun bir belediye başkanının milletvekilinin desteğinden daha önemli olduğunu anlayabiliyorum. Ama onlarında fikri önemli bu süreçte, yanılıyor muyum?

Toplumun artık kavgadan uzak tutulması lazım. Her siyasetçi kendi heykelini yontar. İstediği yolu tercih eden o yoldan yürür gider. Benim tek belediye başkanım var. Belediye başkanıyla uyuşmadığımız noktalar, farklı baktığımız olmuş olabilir. Tek belediye başkanımı tartışacak değilim.

GEREKİRSE TEPEYE ÇIKARMAK LAZIM”

***Tek diye tepenize mi çıkması lazım? Örgütü tanımaması sizce başlı başına bir problem değil mi?

Gerekirse tepeye çıkarmak lazım. Bizim işimiz kendimizle değil, Kocaeli’nin sorunlarıyla Türkiye’ye sorun yaşatan bu kâbusu bitirmek. Tahsin Bey’le Fatma Hanım’la bugün anlaşamamışızdır ama işimiz birbirimizle değil. Anlaşamadığımız noktalar olmuştur onların bakış açısı farklı, bizimki farklı olmuştur. Ama ben belediye başkanımı, milletvekilimi basının huzurunda eleştirmem. Danışma kurulları olur söyleyeceğimizi söyleriz. Kendi içimizde sıkıntılarımız olabilir. Bazen uyuşmazlıklar olacak. Ben Harun Yıldızlı olarak kendi hareketlerimden mesulüm. Kendileri farklı düşünebilir. Farklı hareket de edebilir ama ben CHP’ye zeval getirecek hiçbir sürecin içinde bulunmam.

TEBRİK YOK, BİR TEBRİK TALEBİM DE YOK”

***İl başkanlığından istifa ve adaylık açıklamanızda belediye başkanını ve milletvekilini yanınızda görememiştik. Davet ettiniz mi veya sonrasında sizi arayıp tebrik ettiler mi? Çünkü siz il başkanıydınız, normali budur?

Tebrik falan yok. Çok tebrike de ihtiyacım yok. Ben kararı 23.00’te aldım. İlçe başkanlarımı aradım. 11.00’de basın açıklaması yapacağımı söyledim. İzmit Belediye Başkanımızı ve Tahsin Beyi de aradım müsait değillerdi herhalde. Bir tebrik yok, bir tebrik talebim de yok. Nezaket çok şeyi gerektirir ama talebim yok.

HABER VERMEYE GEREKSİNİM DUYMADIM”

***Sizi bulmuşken biraz geriye gidelim diyorum. Mesela Cumhuriyet Parkı krizini sizden dinlemek istiyorum. Bana göre 10 numara hareketti, çok şıktı. Kent bir kaostan kurtuldu. Bunu Vali mi istedi?

Hayır, öyle bir şey yok. Kent geriliyordu. Siyasetçilerin en önemli özelliği iletişim, belediye başkanının en önemli görevi de halka hizmet etmek. Biz niye duruyoruz burada? Bazı şeylerde ön alması gerekiyor. Aradım Şanbaz başkanı ‘Burada böyle bir durum var. Burada bir duruş sergilememiz gerekiyor. Meclis üyelerini çağıralım görüşümüzü Tahir Bey’e iletsinler. Baktık görüşümüz kabul görmüyor birlikte dikiliriz. Ama diyalogla bu iş çözülüyorsa kenti de germeden bu işi çözelim’ dedim. Öyle de oldu, iş tatlıya bağlandı.

***Belediye başkanına da haber vermeniz gerekmez miydi? Sizce bu etik mi?

Niye haber vereyim? Pek gereksinim duymadım. Eğer yapılmasaydı zaten biz burada dikilecektik, bu muhalefeti de büyütecekti. Bence etik bir durum. İl başkanıyım sonuç olarak bir karar verilmesi gerekiyor. Yakın icramla görüştük, bu şekilde karar aldık ve uyguladık kentin de menfaatine oldu.

***Genel başkana da şikayet edildiniz ama… Size bir şey dediler mi genel merkezden?

Ben her şeyi bilgiyle, iletişimle çözmeye dayandırdım. Sağlam mesnetlerle, çalışmalarım hep yazılı o yüzden bir sıkıntı yok.

GENEL BAŞKAN 5’Lİ ÇETE DERKEN ONLARLA ÇALIŞIR MIYIM?”

***Kılıçdaroğlu beşli çete olayını hep gündeminde tutuyor. Bu konuda sizi ben de baya hırpaladım. Siz de her seferinde cevap verdiniz. Beşli çeteyle işim yok dediniz. Burayı daha detaylı anlatmanızı rica etsem…? Bu konu genel merkez tarafından size soruldu mu mesela?

Hemen anlatayım. Biz Mersin’de Nükleer Santralde Nept Teskoyla çalıştık, bizim de orada hemşerimiz vardı. Hatta bunu ben size açıkladığımda Putin ile yakınlığı var galiba dediniz. Bakın, bu makine parkıdır, yani biz işe gitmiyoruz, iş bize geliyor. Ben Rus firmaya çalıştım, benim faturalarım açık her şeyim açık. Bir sürü çalışanım var. Ne Kolin ne Cengiz ben direktman Tesko Nept’e çalıştım, öbür gruba çalışmadım. Herkes biliyor benim ne yaptığımı. Bazıları bunu yaygara yapacak, ben bunu açıkça söylüyorum. Ben hırsızlık yapmıyorum helalimle para kazanıyorum. Genel başkan beşli çete derken ben bunlara çalışır mıyım? Benim orada çalıştığım Rus firmasıdır. Oradaki işim bitti araç parkımın belli bir kısmı duruyor, bir kısmını da Gürcistan’a gönderdim. 7-8 sene önce Batum’da Amerikalıların işini yapmıştık. Orada da çok iş var yetiştiremiyoruz. Batum’da yollar bizim buradaki gibi değil, daha yeni gelişiyor. Hep oraya gönderdik, ülkeye dolar girdisi olacak, yaz geldi mi işler daha da artacak. Ben senelerdir Nafi Güral ile çalıştım. Nafi beyin AVM’sini yaptım, 5 yıldızlı otelini yaptım. Burada KORDSA’ya, Brisa’ya iş yapıyoruz. Ben kamu ihalesine girsem bileğimin hakkıyla alacak durumdayım ama girmiyorum.

BENİM ZORLAYARAK BİR ŞEY YAPTIĞIM YOK”

***Peki, Kandıra yolu? Kolin İnşaata iş yaptınız mı?

Ali Karaca var Karacayol İnşaat’a, 5-6 arabamı kiraladım. Benden geçenlerde Yunus Merttürk çift çeker araba istedi gönderdim. Metro’nun işi için çift çeker araba arıyorlardı göndermedim. Alın şunları yurtdışına götürün de ben de rahat edeyim dedim. Ciddi bir makine parkı var. Bizim işler artık hep şehir dışı işler. Rızkı veren Allah, benim zorlayarak bir şey yaptığım yok. Ahmet Akın genel başkan yardımcımız, onda bütün oraya iş yapanların listesi var alt taşeronlar dâhil. Nept Tesko’ya çalıştım. Ben çok rahatım yani. Ben bugün sıfır AVM yapabilecek, endüstriyel tesis yapabilecek teknik kadroya sahibim. Helalimizle para kazanmaya çalışıyoruz. Bir kulp yapıştırmaya çalışıp oradan yürümek istediler ama ben çok rahatım. Beşli çeteyle işim olmadığını genel merkezimiz de gayet iyi biliyor.

Harun Yıldızlı: Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın! Onlar net insanlar!

BELEDİYE PARASINDAN UZAK DURMAMI VASİYET ETTİ”

***İl başkanlığınızdan sonra servetiniz arttırdınız mı? Yani size ekstra katkısı oldu mu?

Ben bir iş yapıyorsam o işte başarılı olmak zorundayım. Başarısızlığı sevmiyorum. Ticarette çalışınca başarısızlık olmayacağını düşünüyorum. İşinizi takip ederseniz başarıyı sağlarsınız. 10 sene önce 5 bin metrekare inşaat yaparken tereddüt ediyorduk. AVM yapıyoruz, otel yapıyoruz, insanın ufku gelişiyor. Bir iş yaptığın yere bir daha iş yapıyorsan başarılısın demektir. 2014’ten beri Nafi Güral’a çalışıyoruz. Ben İstanbul’a gitsem, İzmir’e gitsem iş alır mıyım? Alırım. Altyapım var, organizasyonum var, ilişkilerim var. Ama ben düz yürümeye dikkat ediyorum. Babam bana ‘Belediye parasından uzak dur’ diye vasiyet etti, öyle de yapıyorum. Rızkı veren Allah’tır.

***Bu seçimde Kocaeli’de tablo nasıl olur?

Biz birinci parti olacağız. Totalde Millet İttifakı burada birinci olacak adım gibi eminim.

36 YILLIK HASRETİN BİTMESİ ÖNEMLİ”

***Anketlere niye yansımıyor?

Şuna inanın biz birinci parti olacağız, seçimde büyük bir patlama olacak. Sizin aracılığınızla çağrı yapmak istiyorum. Herkes E-devletten girsin baksın sanal seçmen var mı, bindirme seçmen var mı diye baksın. Bu bizim vatandaşlık görevimiz. Biz sandıklara sahip çıkacağız. 24 saat sandıklara sahip çıkacağız. Islak imzalı kâğıtlarımızı okul sorumlularımızla mutlaka teslim etmeliyiz. Dersimize iyi çalışacağız. CHP 8 vekil çıkartır. Özgül ağırlığı olan insanların listede olması çok kıymetli ve önemli. Örgüte emek vermiş insanların olması, 36 yıllık hasretin bitmesi önemli.

HER ZAMAN ÖNSEÇİMİN DESTEKÇİSİYİM”

***Önseçim olmalı mıydı? Israrcı olmadınız sanki…

Ben önseçim taraftarıyım. Bunu genel başkana da söyledim. Dillendirenler var. Nasıl ısrarcı olmadım? Döverler adamı… Gençlik Koları MYK Üyemiz Caner Arduç’un yanında söyledim. ‘Kocaeli’de bir gaz sıkışması var, örgütün ve benim talebim önseçim’ dedim. Genel başkan ‘Her yerde başarılı sonuç çıkmıyor’ dedi. Genel başkan ülkeyle uğraşıyor. Demez mi ‘Başkan senin derdin ne? 1 söyledin, 2 söyledin, 3 söyledin’ diye. Ben her zaman önseçimin destekçisi oldum. İl başkanıyken de gerekli adımları fazlasıyla attım.

***Nasıl bir milletvekili olur sizden? Şu anki milletvekillerini başarılı buluyor musunuz?

İktidar vekillerini gören var mı? Gördüm dersem yalan söylemiş olurum devamlı sokakta olan bir insanım. Ben vekil olursam Kocaeli’deki herkes bana ulaşır. Parti ayrımı gözetmeden herkesin işini yapmaya gayret ederim, bir iz bırakmak lazım. Kimseye baki kalmıyor bu vekillik kalmayacaktır da. Şu kişinin şu işini görmüştü demek lazım. Önemli olan hoş bir seda bırakmak.

HERKESİ BİR ARADA TUTMAK İÇİN UĞRAŞTIM”

***Gençler neden bu kadar dışlandı CHP’de? Neden bu kadar başına buyruklar, orayı neden toparlayamadınız? Özellikle Tugay’ın intiharından sonra ipler gerildi…

Gençler hata yapar, ben hoşgörülü olmaya gayret ettim. Herkesi bir arada tutmak için uğraştım. Belediye başkanı ve vekiller ile gençler arasında tampon olmaya çalıştım. Rahmetli üzerinden bunu da konuşmak istemiyorum.

GENÇLERE KAPIM HEP AÇIK OLDU”

***Yani sadece bu da değil ki. İzmit Belediyesi bir kütüphane açıyor, Kılıçdaroğlu gençlerle buluşturuluyor ama gençlik kollarının haberi yok. Bu normal mi?

Doğru değil tabii, yine bu iş ortaklaşmaya, birlikteliğe dönüyor. Kötü söz söyledin mi ortaklaşma olmuyor. Ben elimden geleni yapmaya gayret ettim hala ediyorum. Ben gençler kongrede karşımda durdu diye bakmam. Gençler öyle düşünmüş olabilirler ama biz ‘Niye karşımızdalar?’ diye düşünmemiz lazım. Gençlerle ilgili her organizasyona destek verdim. Gençlere kapım hep açık oldu. Bana söyledikleri ve yapmadığım bir şey yok. Varsa söyleyebilirler. Hiçbir genci geri çevirmedim, iletişim kurmaya çalıştım. Beklenti çok yüksekti. CHP’de siyaset yapmak zor. İktidar değilsin, gençler işsiz. Burada duranlara çok saygı gösteriyorum. CHP’de siyaset yapmaları çok kıymetli. İş yok, aş yok ama CHP’de duruyorlar.

BELEDİYEYE KOYDUĞUMUZ BİR KİŞİ YOK”

***Evet, İzmit Belediyesi herkesi işe alamaz ama 20 kişi alınacaksa bunun 5-10’u örgütten olamaz mıydı? Bu konuda girişiminiz oldu mu?

Bununla ilgili net söyleyeyim bizim belediyeye koyduğumuz bir kişi yok il örgütü olarak. Gençlere sahip çıkılması konusunda genel başkanımızın talimatı var. Emekliliği gelenleri emekliye ayırın gençleri alın, diye. Bu, örgüt üzerinden yapılmadı. Ben olsaydım böyle yapardım. İl gençlik kolları başkanı Zeki’ye ‘Bize 10 tane veya 3 tane genç söyle istihdam edelim’ derdim. Evet, partili alındı ama gençlik kolları ya da il yönetimi üzerinden alınmadı. Böyle yapılsaydı belki yüzde 70’i aynı isimler olacaktı ve kimse bu niye girdi demezdi. Bu yöntemi seçmediler. Günün sonunda eksiler artılar bir yere yazılıyor.

***Gençler konusunda rahatım diyorsunuz yani, öyle mi?

Ben gayet rahatım, özellikle eleman konusunda rahatım. Çıkanların hakkını da savundum. Eğri oturup doğru konuşmak lazım tek belediyemiz var. Eğer o yöntemi uygulasaydılar bu iş bir şekilde ortaklaşmayla kurtarılırdı. Biz belediye alınsın diye çok emek sarf ettik. Kocaeli örgütü genci yaşlısıyla herkes çalıştı. Bizatihi çalıştık. Onun için bu örgütün emeği çok. Kimse göz ardı edemez.

KOLEKTİF BİR ÇALIŞMAYLA KAZANDIK”

***Ama Fatma Hanım, Sefa Beyin alamadığı İzmit’i ben aldım diyor. Örgüt yine yok…?

Öyle diyebilir ben de göz ardı edemez diyorum. Hiç oy vermeyecek ailelerin oylarını aldık. Biz olursak başarılı oluruz. Herkesin emeğine teşekkür ediyorum ben. Tek taraflı hiçbir şey olmadı, kolektif bir çalışmayla kazandık İzmit’i.

O ZAMAN KARTLAR YENİDEN KARILACAK”

***Milletvekili listesine yazılmadınız diyelim, kendinizde de o potansiyeli gördüğünüz için soruyorum büyükşehir hedefiniz devam edecek mi?

Parti görev verirse ama bu saatten sonra her yere aday olmak olmaz. Bir üye gibi amasız lakinsiz çalışırız. 2023’ten önce yereli konuşmak yanlış çünkü kartlar yeniden karılacak. Siyasette hem o hem o hem o olmaz. Ben genel siyasetten yana tercihimi kullandım. Ben nasıl başından il başkanlığını hedefledim ve aldım. Ondan sonraki takdir başkadır. Bize ihtiyaç duyulur başkadır. Diğer türlü doğru görmüyorum. Parti içinde Harun Yıldızlı’dan daha iyi yapabilecek insanlar da var. Ben beni sevsin, sevmesin herkesi seviyorum bu parti zarar görsün istemiyorum.

NAİL BEYE 1 BUÇUK YILDIR MARKAJDAYDIM”

***Nail Çiler’in CHP’den aday adaylığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok kıymetli buluyorum. Sayın genel başkanım ‘Bize katılın diyor’ biz de aynısını diyoruz, kapılarımız sonuna kadar açık. Ben 1.5 senedir markaj yapıyordum Nail ağabeye. Birebirde kendisinden daha sonra öğrendim. Beni Gebze’den aradılar, sayın başkan bilgin var mı diye. Doğru olan da buymuş.

***Nail Çiler’in iste başı olması bekleniyor…

Seçilecek yerde olacağını düşünüyorum. Burada listenin başında kadın da değerlendirilebilir. İttifak meselesi ne olacak ona da bakmak lazım. 1 hafta sonra bakmak lazım. Biz tek başımıza seçime girsek konuşurduk ama ittifak da var. Biz burada birinci parti olacağız, 14 vekilin 8’ini alacağız. Siyaset iddia işidir. Ben bunu görüyorum. Yaptırdığımız çalışmalar da bu çerçevede.

KOCAELİ’Yİ DEPREME HAZIRLAYACAĞIZ”

***Ne çalışması yaptırdınız mesela?

Ben bu zamana kadar hep ulaşım problemini dile getirdim. Vatandaş da bundan şikayetçi. Stat yaptılar yolu yok, havalimanı yaptılar yolcusu yok dedik. Gebze, Darıca, Çayırova’da bir metre metro açmadılar. Kocaeli’nin sorunlarını örgüt olarak bizden iyi bilen olmayacaktır. Nerenin ne sorunu var gayet iyi biliyorum. Göreve geldiğimizde de inşallah iktidar olacağız ivedilikle de Kocaeli’yi depreme hazırlayacağız. Gölcük’te kentsel dönüşüm için daha hangi imkan lazım? Hükümet sende, alt belediye sende, üst belediye sende. Biz Kocaeli’yi depreme hazırlayacağız. Toplumun derdini bileceksin, ona göre siyaset üreteceksin. Vatandaşa giderken problemlerini de bilmek lazım. Havanda su dövmeyi sevmiyorum ben.

Harun Yıldızlı: Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın! Onlar net insanlar!

DERDİM TANINMAK DEĞİL”

***Vekil olsanız herkes sizi tanır mı? Türkiye vekili olurum diyor musunuz?

Ben çok çalışırım diyorum. İl başkanı olmadan önceki halimiz de ortada sonraki de. Benim derdim tanınmak değil, 36 yıllık zinciri kırıp gençlerin önünü açmak. Bizim yaşımız bile geç ya. Buraya 35 yaşında il başkanı gelmeli. Gençlik kolları başkanlığı yapmış herkes il başkanlığı yapabilecek konumdadır. Yeni insanların önünü açmak lazım. Örgüt başkanından belediye başkanı da olmadı şimdiye kadar, bunu mutlaka kıracağız.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ BİZİ GELİŞTİRDİ”

***Bugüne kadar kimse sizin gibi iddialı biçimde dile getirmedi. İl başkanlarının hepsi bir hava bir hava… “Ben genel başkana bağlıyım, nasılsa aday gösterilirim” deyip istifayı basıp aday oldular. Sonuç? 36 yıldır hala il başkanından milletvekilliğine giden yok?

Siyaset bir cesaret işidir. Benden önceki tüm il başkanlarım da çok çalıştılar hepsine büyük saygım var. Genç dinamik geldiğimiz için bizim onlardan farklı olmamız lazımdı. Onlar 10 kere gittiyse bizim 100 kere gitmemiz gerekiyordu. En önemli şey biz hiç büyükşehir meclislerini kaçırmadık. Bir tek babamın rahatsız olduğu dönem ve vefatında kaçırdık. Bizi çok geliştirdi. Bilgin varsa konuşursun, bilgin yoksa kös kös oturursun. Kürsüye çıktığında ne söylediğini biliyorsun, vatandaş ‘CHP il başkanı benim sıkıntımı söylüyor’ diyor.

CHP’DE AAĞABEYE İHTİYAÇ VAR MI?

***Son günlerde CHP’de ABİLİK konusu gündemde. Neden Kocaeli’ye bir ağabey arama ihtiyacı duyuluyor? Başı boşluk mu var?

Bilmiyorum kendilerine sorun. CHP çok sesli bir partidir. Kocaeli örgütü tıkır tıkır işliyor. Sokak öbek örgütlenmesinde ülkede 6’ınci sırada, büyükşehirlerde 3’üncü sırada. 586 bin seçmenin yüzde 10’unu geçmişlerdi ben görevi bırakırken. Genel başkanımızı Türkiye’nin gündemine alacak çalışmalarla ağırladık. Bu anlamda genel başkanımızın bir şey dediğini de sanmıyorum. Ben girmeyeceğim o polemiğe, benim derdim ülkenin problemleri.

SİYASETÇİLERİN RADİKALLEŞMESİ LAZIM”

***Mesela deprem problemini çözeceğiz dediniz, nasıl olacak bu? Çözeceğiz demesi kolay…

Sayın Karayalçın, Ankara’da çözdü bunu. Asrın felaketi binlerce canımızı aldı. 1999 sonrası deprem yönetmeliğiyle yapılan binalarda bile sıkıntı olduğunu gördük. Bizim demek ki ivedilikle binaların tespitini yapmamız lazım. AFAD’ın, Kızılay’ın gözden geçirilmesi lazım. Meslek odalarıyla, şehir bölge planlamacılarıyla bir plan yapılması lazım. Siyasetçilerin bazen radikalleşmesi lazım ki insanlar ölmemeli. Göz göre göre depremi bekleyip ölmemiz mi lazım? Kocaeli’yi depreme hazırlamamız gerekiyor. Devleti iyi yönetmemiz gerekiyor.

İYİ PARTİ İLE ETLE TIRNAK GİBİYİZ”

***İyi Partili Yavuz Ağıralioğlu’nun çıkışına ne diyorsunuz?

Sayın genel başkanımız taşlar yerine oturur demişti, öyle de oldu. Bu onların iç meselesi, bu saatten sonra da bu birliğin bozulacağını sanmıyorum. Masa devrilmedi. Kolay değil, taban tabana zıttız. Bunu da hoşgörüyle karşılamak lazım. Biz de her şeyin dört dörtlük olmasını isteriz ama bazen olamayabiliyor. İYİ Partiyle 4-5 senedir et tırnak halindeyiz. Daha soğukkanlı davranmak lazım, laf ağzınızdan çıkana kadar size ait. O yüzden siyasetçi bunu düşünerek hareket etmesi lazım. Tokalaşacak kadar bir kapı aralığı bırakmak lazım. Ben kimse için kötü konuşmam. Biz kapalı kapılar arkasında birbirimizi eleştiririz. İktidar istiyorsak, herkes üstüne düşeni yapmalı.

***HDP’nin desteğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok kıymetli buluyorum. Adalet isteyen herkesin, hukuk isteyen herkesin bir arada olmasında ne sıkıntı var? Kemal Bey devletin bölünmez bütünlüğü konusunda net. Ülkeyi kuran bir partinin bunlara ödün verme şansı yok. Genel başkanımız her şeyin çözüleceği yer meclistir diyor.

***Şayet milletvekili olursa; Harun Yıldızlı ne kadar şeffaf olacak?

Basın ne kadar şeffaf olmamı istiyorsa o kadar şeffaf olacağım. Sanırım yeterlidir.

Ekli Dosyalar

29 Mar 2023 - 17:00 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

10

Emekci - Şu ana kadar en kötü il başkanlığı yapan kişidir kendisi,ön secim için toplanan on binin üzerindeki imza kendisi ve yönetimine karşı toplanmıştır görmezlikten gelemez. Aday belirleme yöntemini önceden biliyorduki kendisine destek vermeyecek ilceleri görevden aldı ama kusura bakmayacak.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 01:08
08

Seyhan Odabaş - Röpörtajı iki kere okudum.Çok uzun olmuş yinede ciddiye aldım. Çümkü 2 yıllığına seçtiğimiz il örgütü 4 yıldır orda oturuyor ve doğru dürüst danışma yapamadı.Bu yönetim Chp Kocaelinde çöküşün durmasına katkısı oldu ancak burokratlaşma ve kariyerizm tavan yaptı. Ön seçim için verdiğim dilekçe orda duruyor seçim geldi Bülen Sarı’yı zora sokmuyoruz,ön seçim kararı alıp genelmerkeze gönderemediler 8 vekil almak için 650 bin oy almak lazım..Sonuç olarak Harun Yıldızlı Chp Kocaeline zaman ayırdı görev yaptı,teşekkür ediyoruz,ancak sizinde belirttiğiniz gibi BAŞARILI DEĞİLDİR. CHPİl başkanları 20 yıldır ÖN SEÇİM yapamadıkları için başarız olmuştur. Bu alınan oylardan belli oluyor. 5 vekil başarıdır 6 ekstra sayılır. Kemal bey’in Kocaelinde Erdoğanı geçememesi durumunda bu örgütlerin kadroları BAŞARSIZ SAYILACAKTIR.

Merve Dişli’ye yanındayız

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 31 Mart 00:32
09

Çelik - @Seyhan Odabaş 08 nolu yoruma cevabı: Seyhan bey fazla yazmış.Harun bey 2 buçuk yıl İl başkanlığı yaptı..2 yıl pandemi dönemi 6 ay İl başkanlığında görev de bulundu. 1 tane danışma yaptı üye katılım falan derken showa dönüştürdü.5 li çeteyi resmileştirdi.Bu işler para ile olacaksa ALI KOÇ başkan olsun.Halktan uzak sadece cenazede görünen İl başkanlığı görevinde bulundu

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 31 Mart 10:33
07

Delege - Bir partide inşaat mütahidi milletvekili oluyorsa o partiden millete hayır gelmemiş.

1- Eskişehir belediye başkanı gibi eğitim ve egosunu tatmış siyasetten para kazanmak duygusunu taşımayanlar gereklidir.

2- Bulunduğu il,de toplum çoğunluğunu temsil edecek olmalı.

3- Siyasi donanımı ve etik olmalı ,rakip partilerin işleriyle para kazanmamalı.

4- Parti içi Emek vermeli kısa sürede bir şey olmak için çabalayandan uzak durmalı.

çok söylenecekler var fakat genel merkez kararını doğru verip ilimizde partimize zarar vermezler. 2004, den bu güne aktif yöneticilik ve parti temsilciliği yapmış partiden hiç bir talep,de bulunmamış kişi olarak yazıyorum. Bu seçim onun bunun seçilmesi değil.

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 30 Mart 09:06
06

Chp Li - Kibir abidesi havalı insan üst sırada olursan cumhurbaşkanlığına oyun kilicdarogluna vekil oyum işçi partisine

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 30 Mart 04:28
05

Akmeşeden Mustafa - HDP'yi kıymetlimi buluyorsun he ben CUMHURIYET HALK PARTILI biri olarak ailesinde şehit olan birisi olarak sana oy verirsem ŞEREFSİZİM...

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 30 Mart 00:26
04

İl Yöneticisi - Seni vekil listesine yazsınlar yüzde 20 oy kaybederiz.. Yalan söylüyorsun İzmit ilçeyi seçimi kazandığımız günden itibaren almak istedin.Öbek möbek yokken,millete yalan söyleme, her toplantıda konuşuyordun en sonunda yöneticilerimiz ya al yada bir daha gündeme alma diye çıkıştılar sana,İl başkanlığının ağırlığını yok ettin.

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 29 Mart 23:20
03

Hadi Oradan - Neden sormuyorsunuz, İzmit, Kartepe, derince, Karamürsel ilçe örgütlerinde yaptıklarını. Bu kişi yüzünden bu örgütler deki birçok kişi partiden kopmuştur. Seçim zamanı gelince nasıl bakacaklar yüzlerine.

Bir oy Kemal Kılıçdaroğlu na, bir oy T İ P e.

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 29 Mart 22:58
02

Sako - Sen git beşli mütahitleerin mersin akkuyudaki hafriyat işlerini yap boşver. Chp ye de mütahitler dolmasın lütfen

Yanıtla . 10Beğen . 5Beğenme 29 Mart 19:17
01

Derinceli - İnsan utanır bu kadar yalanı söylerken.Sorsaydınız İstanbul sözleşmesinden ne anlıyor.Tanındaki eşindende utanmıyor.

Yanıtla . 10Beğen . 6Beğenme 29 Mart 18:15