Bozkurt Uslu: Ben küsmedikçe kimse küsmeyecek

“1 Nisan 2019'dan beri milletvekili aday adayıyım” diyen ve 1999 seçimlerinde Körfez’e belediye başkan adayı olan CHP’li Bozkurt Uslu, “Ben küsmedikçe kimse küsmeyecek. Koskoca bir belediyeyi elimizden aldılar. Körfez’i elimizden alanlar yanlış yaptılar” şeklinde belirterek mücadele hiç ara vermeden devam ettiğini söyledi

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Bozkurt Uslu, CHP’nin neferi olarak mücadelesine devam ediyor. 2019 yerel seçimlerinde parti meclisinden çıkan bir isim olarak Körfez’de belediye başkan adayı olan Uslu, partiyi o dönem yönetenlerin belediye başkan adaylığını İYİ Parti’ye verdiğini ve böylece kazanılacak seçimi kaybettiklerini dile getirdi. 31 Mart’ın ardından sahaları hiç boş bırakmayan Uslu, “Küslüğü kabul etmiyorum. Ben küsmedikçe kimse küsmeyecek. Koskoca bir belediyeyi elimizden aldılar. Körfez’i elimizden alanlar yanlış yaptılar. Parti meclisinden ismi çıkmış bir belediye başkan adayıydım. Ben küsmedikçe kimse küsmeyecek” dedi. Milletvekili adayı olup olmadığını da sorduğum Uslu, “Resmi adaylık açıklaması yapmadım. Ama bunu resmi olarak söylememe gerek de kalmadı. Ben 1 Nisan 2019'dan beri milletvekili aday adayıyım. Çünkü ben sahayı gördüm. Özellikle insanınız bize güveniyor” şeklinde yanıtladı. Helalleşme konusunun da altını çizen Uslu, herkesin birbiriyle helalleşmesi gerektiğini belirterek “Esas ön seçim, helalleşmedir. Kişilere kızıp da partimize küsen arkadaşlarımızın bu yorgunlukların atmasını, partimize sahip çıkmasını bekliyorum” diyerek farklı bir bakış açısıyla yorumladı.Sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla oldukça yoğun bir temponuz var. Bir gün Körfez'de görüyorum, bir gün Gölcük'te görüyorum, bir gün Kartepe'de görüyorum. Sürekli bir yerlerdesiniz. Bozkurt Uslu ne yapıyor?

Bozkurt Uslu’da değişen bir şey yok. Yine çalışıyor. Bütün Kocaeli'yle kucaklaşıyor. Önümüzdeki tarihi sürece hazırlanıyor. Çok önemli bir seçime gidiyoruz. Ama bunu Bozkurt Uslu olarak değil de partimizin ve bileşenlerin iktidar olması için yapıyorum. Ben bu şehrin çocuğuyum ve buna çok severek yapıyorum. Hazırlanıyorum, önümüzdeki o büyük mücadeleye hazırlanıyorum, hazırlıyorum. Çünkü bu iş birlikte olur. Bozkurt Uslu tek başına bugüne kadar hiçbir şey yapmadı, yapamaz da. Birlikte çok şeyler yapacağımızı biliyorum. Mustafa Kemal'in bize bıraktığı ilkeler doğrultusunda, Cumhuriyet Halk Partisi'nin ilkeleri doğrultusunda paylaşınca insanımızdan çok güzel dönüşümler alıyorum. Her paylaştıkça, hep birlikte oldukça insanımızı hem daha çok sever oluyorum yine ve güvenimi koruyorum, umutlarım artıyor. Bozkurt Uslu bunları yapıyor.

YANLIŞ BİR HAMLE OLDU”

Peki gittiğiniz yerlerde nasıl izlenimler alıyorsunuz hem örgüt bazında hem halk bazında nasıl karşılıyorlar?

Çok iyi izlenimler alıyorum. Bizim tahminimizden daha çok insanlar bizi tanıyor ve takip ediyor. Ben 2019’da Körfez Belediye Başkan adayıydım. Daha önce 2017’de referandumda Kocaeli’de kurul başkanıydım. Referandumun kurul başkanlığım benim bugüne kadar yaptığım en önemli görevlerden biri. Biz Kocaeli'de hatta Cumhuriyet tarihimizdeki en yüksek oyları aldık bileşenler olarak. Bir araya geldiğimiz zaman yüzde 40’ların çok üzerine çıktık. Körfez'de yüzde 46, 47 aldık. Bugüne kadar alınmamış bir oy. İzmit merkezde yüzde 51 aldık. O süreçler bizi Körfez Belediye Başkan Adayı yaptı, kazanacaktık da. Ben genel merkezimizin bize olan güveni çok önemli çünkü beni parti meclisinden çıkardılar, güvendiler. Kazanacaktık da, çok önemli partiler bize destek verdiler. Ama İYİ Parti'ye bırakıldı orası. Yanlış bir hamle oldu bence.

Neden öyle oldu, kazanılacak bir yer neden bırakıldı?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Benim üzüntüm, Bozkurt Uslu kaybetmedi. Orada Cumhuriyet Halk Partisi, bileşenler, bize inanan bütün siyasi partiler ve temsilcileri onların dışında da halk kaybetti. Çünkü biz Körfez’i kazanacaktık. Çok destek almıştık. Tekrar tekrar söylüyorum, kimseyi de suçlamıyorum ama üzüntüm çok fazla. Bugün binlerce çocuğumuza iş veriyor olacaktık orada. AKP, benim büyüdüğüm yer olan Körfez'e 20 yıldır hiçbir şey yapmadı. Hiçbir şey yapmadığı gibi talan etti. Biz bunları düzeltecektik. Tüpraş'ın, Petkim'in, 15 tane limanın olduğu yerde, bütçesi nüfusuna göre en fazla olan bir ilçede biz bunları düzeltecektik. Onun için üzülüyoruz. Körfez'de işsiz var, ne kadar ayıp, kalmayacaktı. Körfez’in; Ankara'da, İstanbul'da ve İzmir'de kız öğrenci yurtları olacaktı. Hatta Doğu’da, Güneydoğu’da da olacaktı. Biliyorsunuz Körfez çok göç almış bir yer. 121 bin seçmenin 90 bini Doğulu ve Güneydoğulu kardeşimiz. Biz oralarda da yurt açacaktık. Burada doğan ama kökleri, Doğu ve Güneydoğu’da olan kızlarımız topraklarında okuyacaklardı, çok güzel hedeflerimiz vardı. Ama bırakmadık, biz hedefimize devam edeceğiz. Bu duygularla çalışıyoruz. Örgütleri çok seviyorum ve mahalle temsilciliklerimize kadar geziyorum. Ben sahayı da görüyorum. Çok umutluyum. Yeter ki biz örgütler olarak hata yapmayalım. Örgütlerin tercihlerinin önünde bir irade koymuyorum. Çok önemli. Tekrar söylüyorum. Örgütlerin iradesinin önünde bir şey yanlış olur. Yine kaybederiz. Yine 3 milletvekilliği bize yakışmaz. Türkiye'de iktidar olmak için Cumhuriyet Halk Partisi'nin altılı masamız haricinde en az burada 5 milletvekili çıkarması lazım. Onun için çalışıyorum ama örgütlerimle çalışıyorum.

Parti tabanı ön seçim istiyor. Bununla ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Tabii ben de ön seçim isterim. O ahlakla yetiştik. Ben 75-80 dönemi İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum. Kolumda arkadaşlarımı kaybettim. Ben ölümlerden döndüm demokrasi için, eşitlik için. Tabii ki ben de isterim ama demin de söylediğim örgütlerin temayülleri bile iyi değerlendirilmiyor. Genel merkezimiz çok güvendiğim bir kurum. İyi ki varlar. Kemal Bey, genel başkan yardımcılarım, milletvekillerim ben genel merkezimizden çok memnunum. Onun için de onlara daha çok yardımcı olmak istiyorum. Onları korumak istiyorum. Onların emeklerine sahip çıkılsın. Ben ön seçimin tartışmasız yapılması gerektiğine inanıyorum. Ama bir tek ön seçimle bu iş olmaz. Ön seçimin de kesinlikle üyemizle yapılmasını istiyorum. Delege sisteminin yanlış kullanıldığını biliyorum.


BÜTÜN SIKINTI TEMSİL EDEN BAZI İNSANLARDA”

Benim örgütüme sonsuz saygım var. Bütün sıkıntı zaman zaman o örgütleri temsil eden insanlar. Bu yüzden biz en azından Kocaeli'de 20 yıldır sıkıntı yaşıyoruz. Bozkurt Uslu beş tane seçim yönetti. SKM başkanlığı yaptı. Siz de iyi biliyorsunuz. Basın olarak da siz o dönemleri takip ettiniz. 2012’den 2017’ye kadar yapılan 5 tane seçim, bir tane referandumunda ben kurul başkanıyım. Örgütlerden sorumlu kurul başkanı. Benim kadar örgütleri seven, saygı duyan, onlarla girift olan çok azdır. Vardır ama çok azdır. Bu benim gururum. Benim partim beni parti meclisinden çıkardı, aday yaptı. Koskoca Körfez ilçesini Cumhuriyet Halk Partisi'nden ve kazanacakları belediye başkanı Bozkurt Uslu’dan mahrum etti benim örgütlerim. Örgütlerim değil, o dönem örgütleri temsil edenler. Ben onun için ön seçimle kalınmaması gerektiğini temayül yoklaması da yapılması gerektiğini söylüyorum.

İlçeler niye var? İyi bir ilçe belediye başkan adayı seçmek için var. İlçeleri temsilen de iyi milletvekilleri seçmek için var. Ama ben son dönemlerde ilçelerin temayüllerinin de il merkezinde kaldığını ve genel merkeze gitmediğini düşünüyorum. Ben bu dönem böyle bir şey beklemiyorum, ilçe örgütlerimizin de kendi temayüllerine, kendi haklarına sahip çıkacaklarını düşünüyorum. Biz zaten çıkacağız, ne gerekiyorsa yapacağız. Buradaki doğru yanlış hiç fark etmez. İlçe örgütlerimizin aldıkları temayülleri sadece İl Başkanlıklarına değil doğru bir şekilde Ankara'ya ulaştırması lazım.

BU HATALAR YAPILMASAYDI 4 İLÇE BİZİMDİ”

İlin görevi kendi temayülüne sahip çıkmak ve ben çok saygı duyarım. İl der ki bu iş Bozkurt Uslu ile olmaz. Tamam ama ilçelerin çoğu bu iş Bozkurt Uslu’yla oluyor derse onları da kendi temayüllerinin altına eklemesi lazım. Sadece Bozkurt Uslu'nun hakkı yenmiyor. Partimin ve insanımızın hakkı yeniyor. Sadece Turan Dumlu'nun hakkı yenmiyor, herkesin topyekun hakkı yeniyor. Kimseyi suçlamıyorum ama geçmişte bu hatalar yapıldı. Eğer yapılmasaydı bugün Körfez, Karamürsel, Derince ve Gölcük bizimdi. Ben genel başkanıma ve genel merkezime çok güveniyorum. Örgütlerimin doğrudan yana karar alacaklarına, onun arkasında duracaklarına çok güveniyorum. Her yerde söylüyorum; Örgütlerimin başına da güveniyorum Onlardan rica ediyorum. Geçmişte yapılan hataları yapmasınlar. Olmaz, kaybederiz. Sonra onlar da kaybeder. Başarılı olacağız ki siyasi geleceğimiz olsun.

Şimdi bu süreçte milletvekili adaylığı düşünüyor musun?

Şimdi ben bunu resmi açıklamadım. Ama bunu resmi olarak söylememe gerek de kalmadı. Ben 2019’dan beri, 1 Nisan'dan beri milletvekili aday adayıyım. Çünkü ben sahayı gördüm. Özellikle insanınız bize güveniyor. Bizden bir şey bekliyor. Benim işim var, gücüm var çok şükür. Demin söylediğim gibi 5 seçim SKM başkanlığı, bir referandum kurul başkanlığı, Atatürkçülüğü Düşünce Derneği başkanlığı, genel başkan danışmanlığı, İsmail Cem’in Yeni Türkiye Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin birleşmesinde rol oynayan il başkanıydım. Her görevi yaptım. Ama insanımıza daha fazla fayda sağlayamıyorum. Ne olacağız? Ya milletvekili ya belediye başkanı olacağız ki hem genel başkanımızı koruyacağız, partimizi koruyacağız hem de binlerce çocuğa iş vereceğiz, aş vereceğiz. Ben bunun için istiyorum. Evet, ben 1 Nisan'dan beri aday adayıyım. Sahayı gördüm. İnsanımız bize sorumluluk vermiş. Altını çiziyorum, insanımız bize sorumluluk vermiş ben onu 2019’da gördüm. Yıl 2022, ben 3 yıldır zaten bunu hiç bırakmadım.

1 NİSAN 2019’DAN BERİ ADAYIM”

Hereke'ye çıkıyorum beni 50 kişi karşılıyor. Dün Kavaklı'da 50’den fazla kişi vardı. Oraya benim aday adaylığımı konuşmaya gelmediler. Ne yapıyoruz biz? Partimize nasıl hizmet edelim diye çalışıyoruz. Bir kere olsun ben aday adayıyım demiyorum. Evet, ben zaten 1 Nisan 2019’dan beri adayım. Çünkü sahayı gördüm, çünkü genel başkanımızın buna ihtiyacı var. Çünkü memleketin bizim iktidarımıza ihtiyacı var. Ben bu şehirde bunu herkese söylüyorum. Bütün aday adayı arkadaşlara söylüyorum, aday olsunlar. Ne kadar çok aday adayımız olursa bu partimize olan güvendir. Hepsine çok saygı duyuyorum. Genel merkezimiz, genel başkanımız, örgütlere sorarak, ön seçim yapmasa bile birçok şeyi bir araya getirecek. Aslında ön seçim yapmasa bile ön seçim yapmış olacak genel merkez.

Bu şehrin büyükleri var, genel merkez onlara soracak. Erol Köse şimdi yanlış mı söyler, Ali Kılıçdaroğlu yanlış mı söyler. Bu adam iyidir veya kötüdür konusunda sorulursa büyükleri var bu şehrin yanlış mı söyler? Asla. Hepimiz buna güveneceğiz işte. Onun için iki örnek isim verdim. Bunlar tabii bizim atalarımız. Bunun gibi çok değerlerimiz de var. Onlar da bir temayül, ilçe örgütleri de bir temayül, muhtarlar da bir teamül, çok önemli bir teamül. Mahalle temsilcilerimiz çok önemli bir temayül. Yani olur da yetiştiremezler, ön seçim yapamazlar ama esas ön seçim bu yani geçmişimiz. Ben öyle düşünüyorum. Al sana temayül. Benim 29 yılım bitti. 4 buçuk yılı sivil toplum, kalanı parti. Sivil toplumda biliyorsun belki hatırlasın çok ilk sivil inisiyatifi kuran ve kurucu başkanlığını yapan da benim. 5 siyasi parti, 5 sivil toplum örgütüyle yapmıştım. Cumhuriyet mitinglerini düzenleme komitesinde olan da benim.

İL BAŞKANLARI TOPLANIP SÖYLEMELİ”

Peki ittifak konusuna gelirsek son günlerde İstanbul'da yaşananlar var ve akabinde Akşener'le Kılıçdaroğlu'nun üstü kapalı birbirlerine laf söylemeleri... Sizce Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?

Kemal Kılıçdaroğlu. Ben örgütlerimizin de bu anlamdaki desteğini az görüyorum. Sadece Kocaeli'de değil il başkanlarımızın en azından bölgesel toplanıp bunu söylemesi lazım. Bu altını masaya karşı bir şey değil ki. Genel başkanımız aslında verilecek her kararın arkasında ama biz bir söyleyelim. Bizim adayımız Kemal Kılıçdaroğlu diyelim. Böyle bir şey olamaz; yani Ekrem Bey bizim göz bebeğimiz, Mansur Yavaş göz bebeğimiz, Fatma Hanım da göz bebeğimiz. Bu konu ayrı. Benim şehrimin tek belediye başkanı var ve bir hanımefendi. Koruyacağız, sonuna kadar koruyacağız.

FATMA HANIM’I DAHA ÇOK KORUMAK ZORUNDALAR”

Peki parti örgütü ellerindeki tek belediyeyi savunabiliyor mu, korumakta yeterli kalıyorlar mı?

Korumak zorundalar. Ben anca böyle söyleyebilirim. Korumak zorundayım. Korumak zorundalar. Sana bu cevap yetmiyorsa o zaman şöyle cevap vereyim; Daha çok korumak zorundadır. Ben laf söyletmedim, söyletmem, söyletmeyeceğim. Söylemek de çok yanlış, kınıyorum. Ne yaptı Fatma Hanım ya? Bu şartlarda ne yapacak… Onun için ben gayet de iyi işler yaptığını düşünüyorum. Başlangıçta tabii ki İzmit Belediye Başkanlığı zor bir iş. 20 yılı aşkındır iktidar değiliz bu şehirde. Onun için ben hele son bir yıldır giderek toparladığını, çok da güzel şeyler yaptığını düşünüyorum.

Peki örgütün gençlere olan yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz, parti gençlerine sahip çıkıyor mu? Gençler için proje üretebiliyor mu?

İstiyor, çok istiyor bunu ama yeterince yapıp yapamadığına gençler karar verir. Demin bir sürü şey saydım. Bu şehrin önce kıymetli büyükleri var. Onlar da bir ön seçim dedi. Onlarla helallik almadan, ki ben helalleşmeyi çok önemsiyorum. Genel başkanımın helalleşmesi bir tane değil ki. Ben de şimdi helalleşeceğim herkesle. Hepimiz helalleşeceğiz.

Helalleşe helalleşe gideceğiz, büyüklerimizle helalleşeceğiz. Biz Türkiye'yle helalleşeceğiz. Yani hiç mi hata yapmadık? Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk'ten sonra hiç mi hata yapmadı? Ama ihanet yapmadı. Ben de hata yapmışımdır. Belki sen bana bir şey söyleyecekken bakmışsındır benim vücut kimyama, “Ya bugün Bozkurt abiye bir şey söylenmez demişsindir.” Al sana eksik işte.

Yani benim her zaman bizi seven sayanlara karşı güçlü olmam lazım. Cumhuriyet Halk Partisi de yaptı bunu. Halka yetişmekte yaptı, siyasetin gereğini yapmakta hatta Atatürk'ün bizi bıraktıklarını tam anlatamadı, yansıtamadı. Helalleşme bu işte. Biz bu şehirde de helalleşeceğiz. Evet, ben aday adayı olarak yapacağım. Büyüklerimle, örgütlerimle, muhtarlarımla, mahalle temsilcilerimle, gençlik kollarımla, hepsiyle helalleşeceğiz. Bütün aday adaylarım helalleşecek.

ESAS ÖN SEÇİM HELALLEŞMEDİR”

Esas ön seçim helalleşme. Ben Kemal Bey'e çok güveniyorum, iyi ki Genel Başkanımız, iyi ki bizler Cumhuriyet Halk Partiliyiz. Kişilere kızıp da partimize küsen arkadaşlarımızın bu yorgunlukların atmasını, partimize sahip çıkmasını bekliyorum. Bu anlamda gideceğim yerlerde mesela beni arıyor birisi ve diyor ki; “Ya Bozkurt Bey, Bozkurt Başkan, Bozkurtçuğum gelecekmişsin, çok sevindim ama orada benim görmek istemediğim insanlar var.”

Böyle deyince sen Cumhuriyet Halk Partilisin değil mi diye soruyorum, insanlara kızıp da bana niye gelmiyorsun, ben Cumhuriyet Halk Partili Bozkurt olarak oradayım. Biz böyle böyle insanları orada topluyoruz. Yıllardır görüşmeyen insanları barıştırıyoruz.

Bu insanlar bir partili gittiği zaman sığınıyorlar, dertleşiyorlar. Kendi fikirlerini söylüyorlar.

Gittiğim yerlerde altını çizerek söylüyorum Bozkurt Uslu’nun aday adaylığı yada adaylığı konuşulmuyor. Nasıl daha çok birlikte oluruz, neler yaparsak Körfez'de yaşadıklarımız bir daha yaşanmaz gibi konuları konuşuyoruz.


KÖRFEZ’İ ELİMİZDEN ALANLAR YANLIŞ YAPTILAR”

Başka söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ülkemizi çok seviyoruz, partimizi çok seviyoruz. Ya Cumhuriyet Halk Partisi olmasaydı diyerek düşünmek lazım. Bir araya gelmeliyiz, küslüğü kabul etmiyorum. Ben küsmedikçe kimse küsmeyecek. Koskoca bir belediyeyi elimizden aldılar. Körfez’i elimizden alanlar yanlış yaptılar. Ben parti meclisinden ismi çıkmış bir belediye başkan adayıydım. Ben küsmedikçe kimse küsmeyecek. Ben de hayatta küsmeyeceğim. Genel Başkanıma çok güveniyorum, bütün gönlümle, onun devlet adamlığıyla bu ülkenin başına geçmesini istiyorum. Ama onun alacağı her kararın da arkasındayım. Genel merkeze girerken genel başkan yazmış, “Kendine güven. Bana güvenme” diye. Biz kendimize güvenimizi koyacağız. Kendime güveniyorum.

Ekli Dosyalar

26 Ara 2022 - 12:16 -

Muhabir  Uğur Ulusoy


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Yeter Be!! - Her yere aday olmak zorundamısın? İzmit bld başkanlığı olmadı meclis üyeliğine tavım, olmadı körfez bld bşk olsun, olmadı il başkanlığı olmadı vekillik. Bu ne egodur kardeşim. Grupların dostların arasına girip her yeri mikserleyen bana ne çıkar diyen bir anlayış. Yeter be.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ocak 09:00


Anket Kocaeli’de CHP’den kimi milletvekili adayı görmek istersiniz?
Tüm anketler