Metin Geldeş parasızlıktan FETÖ’cü olmuş!

FETÖ itirafçısı olan KOÜ eski Öğrenci Konseyi Başkanı Metin Geldeş, her şeyi açıkladığı ifadesinde nasıl FETÖ’cü olduğunu anlattı. Geldeş, ailesinin maddi durumunun kötü olduğunu belirterek FETÖ’nün bunu bildiğini ve kullandığını ifade etti

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Üniversitesi eski Öğrenci Konseyi Başkanı olan ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Dairesi’nde çalışan Metin Geldeş, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra Etkin Pişmanlık Yasası’ndan faydalanmak amacıyla AKP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman’ın döneminde yönetici olan Yuşa Erten gibi itirafçı oldu. Yargılaması devam eden Geldeş nasıl FETÖ’cü olduğunu şu sözlerle anlattı: “Ben ifademin bu aşamasında Etkin Pişmanlık Hükümlerinden Faydalanmak istiyorum. Ben 2010 yıllarında Üniversite sınavına hazırlık amacıyla liseden mezun olduktan sonra 1 yıl FETÖ’ye müzahir İstanbul Sultanbeyli’de bulunan, diğer dershanelerden düşük ücretli ve kız erkek ayrımı yapıldığından ailecek de mutaassıp bir aile yapım olduğundan Fem Dersanelerine gitmiştim. Burada 1 yıl eğitim gördüm. Burada eğitim görürken dershane hocalarımın yönlendirmesi ile Sultanbeyli’de bulunan bazı yine Fetö ile bağlı evlere ücretsiz olarak üniversite sınavıma yardımcı olması amacıyla etüt olarak isimlendirilen çalışmalara katıldım.

“ZAMAN GAZETESİ ALIRDIM”


Gittiğim eve Tarih branşlı olarak Fem dersanesinde öğretmenlik yapan Siirt’li olduğunu hatırladığım İdris (soy ismini hatırlamadığım) isimli, benden yaklaşık 10 yaş büyük olduğunu düşündüğüm öğretmenim ile giderdim. Benim gibi gelmek isteyen yaklaşık 10-15 kişi de bu eve gelirdi. Bu evde biz gittiğimizde kimse olmazdı. İdris hoca bize başlarda etüt yaptırırdı bunun haricinde namaz vakitlerinde cemaatle namaz kılardık sonra dönem sonlarına doğru İdris Hoca bize Fetullah GÜLEN sohbetleri izletmeye, kitaplarını okutmaya başladı. Dönem sonunda üniversite sınavına bir hafta kala bu cemaate ait evde 10 gün kadar yatılı olarak da bulundum.


“SENİN TELEFONUNU ARKADAŞLARA VERİRİM OKULA BAŞLADIĞINDA ARARLAR”


Yine aynı dersanedeki sınıf arkadaşlarımla birlikte kaldık. Bu 10 gün de aynı şekilde ders çalıştık, İdris Hoca’nın verdiği Fetullah GÜLEN kitapları okuduk ara ara sohbet videolarını izledik. Üniversite sınavından önce Zaman Gazatesi Üniversite sınavının denemelerini yayınlıyordu İdris Hoca’nın yönlendirmesi ile Zaman Gazetesi alırdım ama abonelik üstüme miydi bilmiyorum. 2011 yılında diye hatırlıyorum üniversite sınavına girdim. Sınav sonrası aldığım puanı İdris Hocaya söyledim o bana öğretmenlik tercih etmen senin için daha hayırlı olur dedi. Ben de onun yönlendirmesi ile tercihlerimi Öğretmenlik ağırlıklı yazdım. Yine aynı zamanlarda Kurtköy’de bulunan Fetö cemaatine ait Süleymanşah Üniversitesi yeni açılmıştı. İdris Hoca beni ve arkadaşlarımı o üniversiteyi tanıtma amacıyla oraya geziye götürüp mümkünse orayı tercih etmemiz yönünde telkinlerde bulunmuştu. Tercihlerimi yaptıktan sonra Kocaeli Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği’ni kazandığımı öğrendim. İdris Hoca bana sen üniversiteye başladığın zaman senin telefonunu arkadaşlara veririm seni oraya okula başladığında ararlar dedi. Ben de kayıt için Kocaeli’ye geldim, Kocaeli’ye gelmeden bir gün önce cep telefonumdan tanımadığım bir numara beni aradı açtığımda bana ‘Kocaeli Fem Dersanesin’den arıyorum ismim Seyit (sonradan Malatyalı olduğunu öğrendiğim benden 2 yaş büyük olduğunu düşündüğüm) okula kayıt yaptırırken ve kalacak yer bulman konusunda sana ben yardımcı olacağım’ dedi. Ben de ertesi günü Kocaeli’ye geldiğimde Seyit isimli şahsı aradım. Beni Fem Dersanesi’ne çağırdı. Ben de İzmit merkezde bulunan Fem Dersanesi’ne gittim.


“KYK ÇIKMAMASINI YADIRGAMIŞTIM”


Gittiğimde beni kapıda bekliyordu. Birlikte orada çay içtik. O sırada orada baya öğrenci vardı. Bizi toplu şekilde Kocaeli Üniversitesi’nce götürdüler. Ben kayıt yaptıktan sonra üniversitenin bahçesinde bulunan çeşitli yurtlara ait stantları gezerek gerek barınma gerekse de servis ücretleri hakkında bilgi aldım. Bir dönem otobüs ile İstanbul Sultanbeyli’deki aile evime gidip geldim ancak hem yol masrafları hem de ders saatlerini aksatmam sebebiyle Kocaeli’de barınacak yer bulmak zorunda kaldım, KYK’ya başvurdum ancak çıkmadı, hatta ben de 9 kardeş bir ailemin olması ve maddi durumumuzun yetersiz olmasına rağmen KYK çıkmamasını yadırgamıştım. Diğer yurt ve servis ücretleri ailemin bütçesini aşıyordu, bu süreçte zaten Seyit de sürekli beni cep telefonumdan arayarak örgüte ait öğrenci evlerine yönlendiriyordu.

“MECBUREN KALMAYA KARAR VERDİM”

Beni yönlendirdiği evin ücretleri de benim fiyat aldığım diğer yurtlardan çok uygundu ben de bu evlerde bir anlamda mecburen kalmaya karar verdim. İzmit merkez yürüyüş yolu üzeri Nt kırtasiye karşısı Çiçek apartmanı olarak hatırladığım bir evdi. Bu eve Seyit kod isimli örgüt mensubu yerleştirdi. Seyit’in beni yerleştirdiği bu evde; Kocaeli Üniversitesi Tıp Bölümü okuyan 20-25 yaşlarında, benden 1-2 yaş büyük Mehmet isimli nereli olduğunu hatırlamadığım ancak ailesinin İstanbul’da yaşadığını hatırladığım bir öğrenci, Mühendislik Fakültesi okuyan biri Arnavutluk’tan, diğeri Bosna Hersek uyruklu 2 yabancı şahıs (birinin adı Fabian diğerini hatırlamıyorum), İhsan isimli İngilizce Bölümü okuyan, benimle aynı yaşta, Van’lı bir öğrenci vardı. İhsan Fetö cemaatini hiç sevmezdi hatta sonradan ona KYK çıktı ve evden ayrıldı.


“BİR KERE BİZİ YURT BENZERİ YERDE TOPLADIKLARINI GÖRMÜŞTÜM”


Bu evde bu öğrencilerle birlikte kalmaya başladım. Evin abiliğini Mehmet isimli tıp fakültesi öğrencisi yapıyordu. Evin sorumlusu ‘Seyit’ kod isimli örgüt mensubuydu. Eve yerleşmem sürecinde Seyit bana benim bölümümde okuyan Fırat Çakır (Gümüşhaneli olabilir, benim yaşlarımda), Cem Gülden’in de (Kayseri Develi’li), Faruk Gürarslan (Siirt’li olduğunu hatırlıyorum) benim gibi örgüte ait evlerde kaldığını söyledi. Seyit kodun söylemesiyle bunlarında örgütle ilgisi olduğunu anladım. Seyit bana istersem tanıştırabileceğini söyledi. Bu evde ilk zamanlarda sadece cemaatle namaz kılınırdı. Sonradan ev abisi olan Mehmet isimli şahıs bizlere tesbihatlar dağıtmaya, Fetullah Gülen’in kitaplarından okutmaya, cevşen ve Sait Nursi’nin Risalei Nur kitaplarından okumalar verirdi. Bu eve arada bir Seyit’te gelir, sohbet verir ev abisine evde genel bir sorun bulunup bulunmadığını sorar, bizim halimizi hatırımızı sorardı. Sonradan Seyit’in BTM konumunda olduğunu öğrendim. BTM de öğrendiğim kadarıyla Bölge Talebe Mesulü anlamı taşır. Her BTM’nin ilgilendiği ortalama 5 evi bulunur. BTM’nin üzerinde de BBTM yani Büyük Bölge Talebe Mesulü bulunur. Onu da hatırladığım kadarıyla bir kere bizi bir yurt benzeri yerde topladıklarında görmüştüm. İsminin Emir olarak bize tanıtmışlardı. Kendisi Kürek branşında sporcu diye hatırlıyorum. O dönemde Üniversitede Yüksek Lisans yapıyor olabilir bölümünü de Mühendislik olarak hatırlıyorum.


“DİNİ ÖĞRETİLERİ ÖĞRETİRDİM”


Emirle birlikte o toplantıda başka Emir’e bağlı BTM’lerde gördüğüm oldu, bunlardan ismini Selim (Erzurum’lu Mühendislik okur, benden belki 1-2 yaş büyük olabilir belki de yaşıtızdır),
Ömer (fotoğrafını görsem tanırım ancak bölümünü ve nereli olduğunu hatırlamıyorum, ailesi İstanbul’da oturuyor olabilir), Umut (Matematik Bölümü okur, ailesi İstanbul’da yaşıyor olabilir, görsem tanırım), Hamza (Teknoloji Öğretmenliği okur, Diyarbakır ya da Urfalı olabilir, yine benim yaşlarımdadır ancak kendisi BTM midir değil midir hatırlamıyorum),fotoğraf görürsem başkalarını da teşhis edebilirim. 2012 yıllarında ben üniversite 1.sınıfın sonlarına doğru Seyit bana ekonomik gücü yetersiz olan ortaokul çocuklarında ücretsiz olan derslerine yardımcı olmamı istedi. Dini olarak da kendilerine namazı ve İslam’ın belli başlı şartlarını ve çeşitli duaları öğretmemi istedi ve bana kimi zaman 3, kimi zaman 5 öğrenci getirirdi. Bende bunların Türkçe derslerine yardımcı olur ayrıca benden istediği dini öğretileri öğretirdim. Haftalıkta benden öğrettiklerimin çetelesini isterdi.


“ŞAHSIM ADINA DİNİ KAZANÇ ELDE ETMEKTİ”


Bu arada bana birde Seyit isimli şahıs bana ‘Mete’ kod ismini vermişti ancak bu dönemde miydi öncesinde miydi hatırlamıyorum. Anladığım kadarıyla bizi bir denemeye tabi tutmuşlar ve bende işimi doğru yaptığım gerekçesiyle FETÖ’nün okullarında kolejlerinde okuyan başarılı öğrenciler, annesi babasının maddi durumu iyi olan çocuklar gelmeye başladı. Benim bu çocuklara yardım etmemdeki amaç hem çocukların derslerine faydalı olmam hem de dini eğitim vererek şahsım adına dini kazanç elde etmektir. Aynı zamanda istediklerini yaparak evden atılmamayı garanti altına alıyordum. O dönemlerde benim evim değişti ve yeni evde ev abisi oldum. Yine benden sorumlu şahıs Seyit isimli şahıstı. Evi İzmit Merkez’de Yeni Valilik Binasının arka taraflarında Doğu Kışla Parkı civarında Kadıköy Mahallesi’nde bir eve yerleştirdi. Bu evin ev abiliğini bana verdi.Bu evde benimle birlikte; Mustafa isimli ( Kocaeli Üniversitesi Matematik bölümü okuyan, Sivaslı olduğunu hatırladığım benimle aynı yaşta olan 1.sınıf öğrencisi, Abdülhamit isim ya da kod isimli Kocaeli üniversitesi İngilizce öğretmenliğinde okuyan, Malatya’lı olduğunu bildiğim, benim yaşlarımda 1.sınıf öğrencisi, Mehmet isim ya da kod isim olarak hatırladığım Kocaeli Üniversitesi Matematik bölümü 1.sınıf öğrencisi, Selim isim ya da kod isimli Kocaeli Üniversitesinde mühendislik bölümünde elektrik olabilir okuyan yaşça 20-25 yaşlarında, Erzurum’lu bir öğrenci vardı ancak bu Selim aynı zamanda BTM lik görevi yapıyordu ama bölgesi başkaydı.


“ÇOK FAZLA KİŞİ KALMIYORDUK”

2012 yılında 1.sınıfta okurken bu şekilde devam etti. Eve Seyit kod ortaokul öğrencilerini getirirdi. Onlara ders verirdim. Genelde bunlar FETÖ ile iltisaklı Erkul kolejinde okuyan öğrencilerdi. Diğer rütin FETÖ’ye ait kitaplar okutur, hatta bize ve derse gelen öğrencilere Wolkman verirlerdi. Bu öğrenciler ve bizler bu wolkman den Fetullah Gülen’in kasetlerini dinlerdik çetele tutulurdu. Yaz sonunda en çok dinleyene ödül verirlerdi. Üniversite 1. Sınıf bu şekilde bitti. 2012-2013 yılı eğitim dönemi 2.sınıfta kaldığım öğrenci evi değişti. Seyit kod beni yine İzmit ilçesi Dünya göz hastanesi civarında bir eve yerleştirdi. Bu evde benimle birlikte; Ömer isim ya da kod isimli Kocaeli Üniversitesi Mühendislik bölümü okuyan, Şanlıurfalı olarak bildiğim o zaman 20-25 yaşlarında bir öğrenci, Feyyaz isim ya da kod isimli Kocaeli Üniversitesi Mühendislik bölümünü uzatmalı okuyan, zamanında örgüte ait evlerden ayrılıp tekrar geri dönen, Balıkesirli olarak hatırladığım 28’li yaşlarda bir öğrenci vardı. Bunun dışında da öğrenciler olabilir ancak hatırlamıyorum. O ev o sene açılmıştı. Çok fazla kişi kalmıyorduk. Evin abiliğini ben yapıyordum. Evden sorumlu örgüt mensubu değişti ve birinci sınıfta aynı evde kaldığım BTM’lik görevi yapan, Erzurum’lu mühendislik bölümü okuyan yukarıda bahsi geçen BTM’lik yapan ‘Selim’ isimli örgüt mensubu oldu.

“MADDİ OLARAK ZOR DURUMDA OLDUĞUMU BİLİYORLARDI VE BUNU KULLANIYORLARDI”


Bu evde kaldığım süre içerisinde yine bu sefer bana Selim AD/KOD AD bana öğrenciler getirmeye başladı. Bu öğrencilere de Türkçe dersleri veriyordum. Zaman zaman da dini konularda sohbetler veriyordum. Yine hizmet hareketi Fetullah GÜLEN ile ilgili kasetler dinletiyor, kitaplar okutuyordum. Bu dönemde benden evde kaldığım için hiç para almıyorlardı. Bende vatana millete hayırlı olacağımı düşündüm. Dini bütün öğrenciler yetiştirdiğim düşüncesindeydim. Hiç sesimi çıkartmıyordum. Zaten kalacak başka yerim ve param yoktu. Ben sesimi çıkartmadığım için de sürekli yeni öğrenciler getiriyordu. Onlar da benim maddi olarak zor durumda olduğumu biliyorlardı ve bunu da kullanıyorlardı. 2013 yılı başlarında Selim kod beni Yavuz kod isimli Selim’den daha üst konumda yani BBTM olarak görevli örgüt mensubuyla tanıştırdı ve bana BTM’lik görevi verdiler. Ancak ben istemedim çünkü İstanbul’daki ailemin yanına çok az gidiyordum onlarda bana kızıyorlardı. Ancak yukarıda söylediğim nedenlerden dolayı da mecburen kabul ettim.

“ÇETELEDEN BİLGİLER VERİYORDUM”


İlk önce bana yine Kadıköy mahallesi civarında olan birinin ismini Yonca, Orkide olarak isimlerini hatırladığım, birde ismini hatırlamadığım evin sorumluluğunu verdiler. Aynı zamanda öğrencilere de ders vermeye devam ediyordum. Yonca isimli örgüte ait öğrenci evinde ev abisi yukarıda bahsettiğim benimle üniversite de aynı bölümde okuyan Faruk Gürarslan’dı, Orkide isimli evin ev abisi yukarıda bahsettiğim benimle üniversite de aynı bölümde okuyan Cem Gülden’di. Diğer evin abisi ise yukarıda bahsettiğim 2.sınıfta aynı evde kaldığım ve aynı üniversitede Mühendislik bölümü okuyan Ömer isim ya da kod isimli örgüt mensubuydu. Bu evlerde kalan öğrenciler çok hatırlamıyorum. Çünkü kalan öğrencilerle çok muhatap olmuyorduk. Ev abileriyle muhataptık. Öğrencilerden kira için alınan ücretleri ev abileri toplayıp bana veriyorlardı. Bende benden sorumlu Selim kod isimli örgüt mensubuna veriyordum. Evlerin kira, elektrik gibi giderlerini Selim kod hallediyordu. Ben evlerin genel eksiklerini ona bildiriyordum aynı zamanda evdekilerin ne kadar Fetullah Gülen’in kitabını okuduklarını Sait Nursi kitaplarını okuduklarını, video izlediklerini, tesbihat ne kadar yaptıklarını birde öşür adı verdikleri dua ezberlerini ne kadar yaptıkları konusunda ev abilerinin tuttukları çetelelerden Selim’e bilgiler veriyordum.

“HAKLARINDA TEK BİLDİĞİM KOD ADLARIDIR”


Yine bu dönemde hem BTM’lik yapıyordum hem de Selim kod bana ortaokul öğrencileri getiriyordu bunlara ders veriyordum. Bunların bir kısmının askeri lise sınavlarına hazırlandığını biliyorum. Ancak bu öğrencilerin her birinin kod isimleri vardı her birinin ailesinin ekonomik durumu kötüydü. Yaklaşık bu şekilde 5(beş) öğrenci ile ilgilendim. Bunların bir tanesinin kod adını ‘Übeyde’ birinin ‘Osman’ birinin ‘Cem’ olarak hatırlıyorum. Ama haklarında tek bildiğim kod adlarıdır. Diğer ailevi bilgileri hakkında bilgim yoktur. Bu öğrencilerin bir kısmını askeri lise sınavlarını kazandığını biliyorum. Bu dönemde benim gibi bu şekilde askeri okul sınavlarına girecek öğrencilerle ilgilenen başka evlerde kalan örgüt mensupları vardı. Bunlarla birlikte beni Osman kod ismini kullanan örgüt mensubu toplantılara çağırıyor öğrenciler hakkında bilgiler alıyordu. Hatta yanlış hatırlamıyorsam Osman kodun yapıdaki konumu Doktor olarak isimlendiriliyordu. Osman kod isimli şahıs ile ilgili çok şey bilmiyorum ancak resmini görsem teşhis edebilirim.


“ÖRGÜTTEN OLDUKLARINI ASLA SÖYLEMEMELERİ GEREKTİĞİNİ”


Benim takip ettiğim üç öğrenci İstanbul’da askeri lise kazandılar. Hatırladığım kadarıyla Kuleli askeri lisesiydi. Ben bunların takibini yapmak için İstanbul iline gittim. Haftasonu İstanbul Ataşehir ilçesinde Kenan kod isimli bir örgüt mensubunun evinde bu öğrencilerle 3 kez değişik tarihlerde bir araya geldim. Yine onlara rutin hizmet hareketi Fetullah Gülen kitaplarından kesitler okutur videolarını izletirdim. Okulda kendilerine nasıl davranmalarını gerektiğini, örgütten olduklarını asla söylememeleri gerektiğini, namazı ima yoluyla kılmaları gerektiğini Osman kodun bana tarif ettiği şekilde kendilerini yönlendirdim. Hatta hatırladığım kadarıyla İstanbul’da Ogün kod isimli bir örgüt mensubu vardı. Tahminimce İstanbul’daki askeri okullarda okuyan öğrencilerin durumunu takip ediyordu.

“ASKERİ ÖĞRENCİLERLE 3-4 KEZ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİM”

Ben bu öğrencilerle askeri lisedeyken ilgilendiğimde bu çocuklar iki haftada bir hatırladığım kadarıyla onlara öğretilen Üsküdar ilçesindeki merkezi bir yerde Ataşehir minibüslerinin kalktığı durağa kendilerine söylenen saatte geleceklerini biliyorlardı. Zaten benim telefon numaramı ezbere olarak biliyorlardı. Ben bu durağa gidip bu çocukları buradan alıp Kenan kod isimli örgüt mensubunun evine gidiyordum. Giderken yine tedbir uyguluyorduk. Çocuklar beni görüyordu ancak belli etmiyorlardı. Ben minibüse biniyordum onlarda benim peşimden aynı minibüse biniyorlardı. Ben inince onlardan arkamdan iniyorlardı. Sonra beni uzaktan takip edip Kenan kod isimli örgüt mensubuna ait Ataşehir ilçesindeki eve gidiyorduk. Bu ev normal bir aile eviydi. Dönüşte ise onlar benden önce çıkıyorlar ve okullarına dönüyorlar. Bu şekilde bu askeri öğrencilerle ben İstanbul ilinde 3-4 kez görüşme gerçekleştirdim. Zaten bu süreç kısa sürdü. 17-25 Aralık olayları oldu.

“NURSEL İLE EVLENECEĞİMİ SÖYLEYİNCE TEPKİ GÖSTERDİ”


17-25 Aralık olayları olduğunda ben bayındırlık bölgesindeki öğrenci evinde kalıyordum. Bu evde benimle birlikte aynı bölümde okuduğum yukarıda beyan ettiğim Fırat Çakır,
Sivaslı olduğunu hatırladığım Gökhan isimli Kocaeli Üniversitesi Fen edebiyat Fakültesinde öğrenci,
Antep ya da Siirtli olduğunu hatırladığım Ensar kod isimli Kocaeli Üniversitesi Matematik bölümünde öğrenci, Metin isimli Kocaeli Üniversitesi Matematik bölümünde öğrenci kalıyordu. Birkaç kişi daha vardı ancak onlar yeni öğrenci olduklarından dolayı isimlerini hatırlamıyorum.
Bu evde kaldığım dönemde 17-25 Aralık olayları olunca benim aklımda bu yapıyla ilgili soru işaretleri doğdu daha doğrusu olan soru işaretleri daha da güçlendi. Zaten ailem de bunlarla irtibatımı kesmemi istiyordu. Bu dönemde şu anki eşim olan Nursel ile evlilik yolunda ilerliyorduk. Nursel ile Sultanbeyli’den ailemin vasıtasıyla tanışıyorduk. Benden sorumlu olan Seyit Kod’a Nursel ile evleneceğimi söyleyince bana çok tepki gösterdi. Daha sonra benim örgüt dışı evlilikten yana olmam, 17-25 sonrası örgütü sorgulamamdan ötürü benden, benim çok yoğun olduğumu bahane ederek daha doğrusu sadakatimden şüphe ederek askeri öğrencileri aldılar. Bende zaten ayrılmak istiyordum ve kendisine ayrılacağımı söyledim. Ancak kendisi beni kaybetmek istemiyordu. Kalmam yönünde telkinlerde bulundu.”

Ekli Dosyalar

20 Nis 2022 - 15:32 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Merve Dişligöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Nedim - Fetonun bu taktiği aynı şekilde, tıpatıp, Akp tarafından tüm Türkiyede kullanılıyor.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 20 Nisan 18:13
01

Vatansever - 15 temmuzdan sonra neden teslim olmamış peki ?bunun cevabını gerçekten çok öerak ediyorum..

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 17:24


Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?