FETÖ davalarından yırttı Şimdi de Büyükşehir’e savaş açıyor

Bir zamanlar FETÖ’cü oldukları kamuoyunca bilinen isimlerin toplanma yeri olarak kullandıkları Yahya Kaptan’daki Sporium 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nden sonra kapatılmıştı. Sporium Spor Tesisleri’nin sahibi KOTO eski Meclis Başkanı Bülent Karagöz de göz altına alınmıştı. Bir süre gözaltında kalan Karagöz daha sonra tutuksuz yargılandı. Ancak Karagöz’ün itirafçı olduğu söylentileri yayılmıştı. Karagöz FETÖ davalarından aklandı ve ilk işi Sporium’u geri istemek oldu.

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

FETÖ yapılanması dolayısıyla gözaltına alınan KOTO eski Meclis Başkanı Bülent Karagöz’ün işletmeci olduğu Sporium’da 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sözleşmeyi feshetmiş sonrasında çıkarılan KHK ile mülk hazineye devredilmişti. Aylarca boş kalan spor tesisleri Kocaeli Defterdarlığı tarafından önce Life Express’e daha sonra Kocaelispor’a gelir amaçlı kiralanmıştı. Geçtiğimiz yıl Durulsan Makine’nin sahibi Recep Durul tarafından aylık 85 bin TL’ye kiralanan tesisi, FETÖ davalarından yırtarak mahkemelerden aklanan Bülent Karagöz geri istiyor.

KESİN BERAAT

Bir zamanlar FETÖ’cü olduğu kamuoyunca bilinen isimlerin toplanma alanı olarak kullanılan Sporium’la ilgili Karagöz’ün şirketi tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Özel BRB Eğitim Sağlık Turizm İnş. Ltd. Şti. bünyesinde faaliyet gösteren SPORİUM ünvanlı ticari işletmemiz 2005 ila 2016 yılları arasında Kocaeli İli’ne hizmet etmiş ve İlimizin en önemli ticari markalarından biri olmuştur. 15/07/2016 tarihinde Devletimiz aleyhine gerçekleştirilen darbe teşebbüsü, Devlet kurumlarıyla birlikte Milletimiz tarafından önlenmiş ve savuşturulmuştur. Bu süreçte şirketimizin hissedarlarından Bülent Karagöz hakkında da soruşturma yürütülmüş ve Kocaeli 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 30/05/2019 tarih E:2018/557, K:2019/279 sayılı kararı ile kesin olarak beraat etmiştir.

İŞLETME HAKKININ SPORİUM’A İADESİNE KARAR VERİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, masumiyet karinesi ve cezaların şahsiliği ilkesi gibi hukukun evrensel ilkelerini hiçe sayarak ve OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelere dayanarak Şirketimiz ve Belediye arasındaki sözleşmeyi tek taraflı olarak 04/08/2016 tarih ve 125463-1 sayılı idari işlem ile iptal etmiş ve işletme hakkımızı bedelsiz olarak Kocaeli Defterdarlığı’na devretmiştir. Haklılığımıza olan inancımız ve hukuka olan güvenimiz ile birlikte sözleşmenin iptaline ilişkin işleme karşı Kocaeli 2. İdare Mahkemesi’nde açmış olduğumuz davada; 31/05/ 2021 tarih ve E:2021/297, K:2021/778 sayılı karar sonucunda, sözleşmenin resen iptal edilmesine ilişkin işlemin sebep unsuru ortadan kalktığı anlaşıldığından, dava konusu işlemin iptaline ve tesisin yönetimi ile birlikte işletme hakkının tekrar Sporium’a iadesine karar verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olup, Anayasanın 138/4 ve 2577 sayılı Kanun’un 28. Maddesi hükümleri uyarınca mahkeme kararlarının, yürütme tarafından 30 gün içerisinde gecikmeksizin uygulanması emredilmiştir.

DİLEKÇELERE CEVAP VERİLMİYOR


Kocaeli 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararların tebliğinden ancak 9 ay sonra, tesisin içinde kiracı olarak bulunan Kocaelispor Kulübü Derneği ile Kocaeli İl Defterdarlığı ve Kocaeli Milli Emlak Daire Başkanlığı arasında yapılan kira sözleşmesi 25/11/2021 tarihinde feshedilmiş ve tesis 11/02/ 2022 tarihinde yer teslim tutanağı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilmiştir. Yargı kararları gereği tesisin işletme hakkı hukuken şirketimize geçmiştir. Bu sebeple 6 yıllık mağduriyete son veren mahkeme kararları uyarınca, gerek Kocaeli Valiliği gerekse Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı nezdinde görüşmeler yapılmıştır. Ancak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yazılı dilekçelerimize cevap verilmediği gibi yargı kararlarının uygulanmayacağı da tarafımıza bildirilmiştir.

HUKUKİ MÜCADELEYE DEVAM EDİLECEK

Şirketimiz tarafından işletilmekte iken 6 yıl önce haksız ve hukuka aykırı olarak elimizden alınan SPORİUM’u, anayasal ve yasal emredici hükümlere ve mahkeme karalarına rağmen tarafımıza teslim etmeyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulaması; hukuk güvenliğine, hukukun üstünlüğüne ve hukuk devletinin asgari gereklerine aykırı olduğu gibi, aynı zamanda cezai anlamda da yasalar gereği suç teşkil etmektedir. Şirketimizin, adalete olan güven duygusunda hiçbir sarsılma yaşamadan yapılan haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı hukuki mücadeleye dün olduğu gibi bugünde devam edeceğini, çok kıymetli SPORİUM üyelerimiz ile aile ortamında tekrar bir araya gelebilmek için elinden gelen tüm çabayı göstereceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Ekli Dosyalar

09 Nis 2022 - 12:46 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Merve Dişligöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Yalan Dünya - son alınan biliglere göre bülent karagözün şu an kiracı olan iş insanıyla anlaştığı kirayı alacağı..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 11:55
02

Zz - Adam haklı mahkemeyi kazanmış hak ettiği yerini istiyor bundan doğal bişey olamaz

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 09 Nisan 21:47
01

İnsan - Başlığınız çok komik, insanları aptal mı sanıyorsunuz??Herşey ortada.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 14:38


Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?