O arazinin satışı Başiskele’de muhalefeti topladı!

Yeniköy’de yapılan arazi satışı nedeniyle Saadet Partisi’nin organizasyonuyla bir araya gelen muhalefet partiler açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Kocaeli İl Yöneticisi Murat Uzar, bu arazinin başka çalışmalar için finansman olarak kullanılıp kullanılmayacağını sordu

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Başiskele İlçe Teşkilatı bugün Mitza Cafe'de Başiskele Yeniköy'de yapılan arazi satışı ve yapılan usulsüz işlerle ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Saadet Partisi Başiskele İlçe Başkanı Ethem Karataş, CHP Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman, DEVA Başiskele İlçe Başkanı Görkem Bora Taner, Başiskele Belediye Saadet Partisi Meclis Üyesi Mustafa Gürsoy, Başiskele Belediyesi CHP Meclis Üyesi Emine Özkar katıldı.

3 YILLIK BÜTÇEYİ KARŞILAR

Toplantıda açılış konulmasını yapan Saadet Partisi Başiskele İlçe Başkanı Ethem Karataş şunlar söyledi: “İlçemizde önemli olan bir arazinin vatandaşın haberi olmadan bir başka tarafa aktarılmasıyla ilgili sunum yapacak. Bu arazilerin değerini de söyleyeyim 600 milyon değerinde. İlçemizin bütçesi 200 milyona bağlandı. Başiskelenin 3 yıllık bütçesini karşılayacak bir arazi.”

KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİL

Karataş’tan sonra konuyla ilgili basın açıklamasını okuyan Saadet Partisi İl Yöneticisi Murat Uzar şu ifadeleri kullandı: Bugün burada bölgemizde gelişen olaylarla, yapılan çalışmalarla ilgili Başiskele halkını ve Kocaeli kamuoyunu bilgilendirmek için toplanmış bulunuyoruz. Kocaeli ilimiz, Başiskele ilçesinde yaşamaktayız. Yapılan çalışmalar ilçemiz kaynaklarının kullanımında sağlayacağı yararların, öncelikle bölgesi için kullanılması esas olmalıdır. Kamu mallarının ve imkanlarının kullanımı hiçbir siyasi partinin veya kişilerin tekelinde değildir.

VERGİLERLE ÇÖZÜLMEMEKTE

Kamu malları ve imkanları milletindir ve millet için kullanılmak zorundadır. Ancak mevcut iktidarın alışkanlığa dönüşen genel uygulamalarında olduğu gibi İlimizde, ilçemizde de kamu mallarının ve imkanlarımn kullanımında hoyratça, amacı dışında veya amacına yeteri kadar uygun olmayacak şekillerde kullanılması söz konusudur.
İktidarca yapılması öngörülen yatınm veya sosyal faaliyetlerin çok defa finansmanı arazi veya emlak üzerinde yapılan uygulamalarla çözülmekte. Hiçbir zaman milletin vergi ve benzeri imkanları ile elde edilen devlet kaynakları ile çözülmemekte veya yapılmamakta. Bununla ilgili en önemli uygulamalardan biri de Gebze İlçesinde yapılacak olan Millet Bahçesi projesinin önünü açmak için maalesef Başiskelemiz’deki çok kıymetli bir arazi karşılığında yapılmaya kalkışılmasıdır.


20 YILDIR ATIL HALDE


Bu amaçla bir başka yerde yapılacak olan iş için Gebze Millet Bahçesi ve bağlı projeler ilçemizde şehir merkezine yakın, denize çıkışı olan, Bursa yoluna cepheli arazinin kullanılması 13 Ocak 2022 tarihinde yapılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisinde gündeme getirilmiştir. 160 dönümlük ve yaklaşık değeri 600 milyon Türk lirası olan söz konusu arazi pazarlık unsuru haline getirilmiştir. Bu arazi 20 yıldır atıl halde tutulmakta.

STAT BAŞKA YERE İNŞA EDİLDİ


Yıllar önce kentimizin stadı olan İsmet Paşa stadının yeni bir yerde yapılması ve çevresinde toplumun hava alabileceği bir alan oluşturulmak üzere Başiskele Belediyesi tarafindan Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir. Seneler öncesinde ‘Stat yapılacak, sosyal alanlar yapılacak’ vaadiyle ilçemizden büyükşehir belediyesine devri yapılan arazi neden senelerdir atıl durumda olduğunun yorumunu da kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. Stat ise bir başka yerde bugün inşa edilmiş ve kullanılmaktadır. Alanda ise sadece birkaç küçük saha oluşturulmuş ve özel işletmeciler tarafından kullanılmaktadır.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Meclis toplantısında söz konusu yerin hazineye devri hususunda başkana verilen yetki sonucunda sonrasında ise muhtemelen TOKİ' ye devir sürecinin önünü kesmek için her türlü hukuki yola başvuracağımızı ilan ettik.

“FİNANSMAN İÇİN Mİ KULLANMAYI PLANLIYORSUNUZ?”


Kocaeli Büyükşehir Belediyesine soruyoruz, belediyemiz bünyesine ait arsayı seneler önce stad ve sosyal amaçlı kullanmak vaadiyle bünyenize aldınız, bölgemizin nefes alabileceği alanımız nerede? Eğer alınma amacı yapılmayacaksa arazimiz nerede? Bun ilçemiz halkına anlatmanız gerekmektedir. Sahil kenti olan ilçemizin sahili sadece Karşıyaka sahiline sıkıştırmak yerine denize yakın ve açılan alanlarımız ve ilçemizin denize açılması yönünde önemli olan bu alan nereye gidiyor.
Şehir içinde içinde bulunan bu kupon araziyi senelerce çürümeye terk etmek için mi Başiskele Belediyesinin elinden alındı, bir başka yerde yapılacak çalışmaların finansmanı için kullanmayı planlıyorsunuz?”

“BUNUN ARKA PLANI VAR”

Copuroğlu’nun ardından konuşan Başislele Belediyesi Saadet Partisi Meclis Üyesi Mustafa Gürsoy da şunları söyledi: “Bölgemizdeki bir kupon arazinin ciddi anlamda gözden kaçırılarak geçti. Ben gündem maddesini okuyunca bölgemizdeki arazileri iyi bildiğim için bu konuya itiraz ettim. Tahir Bey’e yetkiyi alıyorsunuz, Başiskele’deki kupon araziyi, ender alanlardan biri olan bu yeri Gebze’deki bir meseleyi çözmek adına takas yetkisi aldığınızı söyledi. Bunu doğru bulmuyorum. Bölge halkının faydasına olması gerektiğine inanıyorum. Siyaseten yanlış yapıyorsunuz, 20 yıldır boş duruyor bundan dolayı sizi eleştiriyorum dedim. Tahir Bey, bu konuyla ilgili açıklamasını yaptı. Cevabında “Biz Seymen Kışlası’yla ilgili pazarlık masasındaydık. Konu bildiğiniz gibi değil, bunun arka planı var. Biz almak isteyen grup karşısında Gebze’yi gösterdik” dedi. Birileri yukarıdan şekilde yönlendirmiş. FORD, Seymen Kışlası’nı talep etmiş. Bu talebin önünü kestik ikinci arazi olarak orayı istemişti.

“ÖZEL EĞİTİM VAKFI KAMU ARAZİSİNİN ÜZERİNE ÇÖKMÜŞ”


Başiskele Belediyesi’nin olan bu arazinin ilçe belediyesine ve Büyükşehir’e devri sonrasında Hazine ile beraber Gebze’deki 3-5 tane projenin önünü açmak adına takas yapılacak. Gerekli bütün kamuoyu çalışmalarını bütün hukuksal yollarının tamamını sonuna kadar zorlayacağız. Bölgenin katma değeri bu. 5-6 sene sonra Başiskele’nin 200-250 bin nüfusu olacak, buna çok ihtiyacımız olacak. Sahil kentimiz, sahille bağlantımız kesildi. Limanlar geldi bölgemize. 2 kilometrelik bir alanımız var, kalan tamamı sanayiyle işgal edildi. Biz karşı değiliz ama yer seçimi daha farklı bir yere yapılabilir. Bu maliye hazineleri bölgemizde son yıllarda vakıflar ve dernekler bol miktarda oluşmuş ve bunlar hazine arazilerini çok ucuz hatta bedava tahsislerini alıyorlar ve kendilerine ticari işletme yapıyorlar. Siirtliler Vakfı almıştı geri aldık. Bir özel eğitim vakfı var bölgemizde. Kamu arazisinin üzerine çökmüşler. Birileri rahatsız olsun diye söylüyorum, bölgemizde bir vakıf var, eğitim amaçlı kurulmuş 200-300 dönüm araziyi tahsis etmiş ve kafe-restoran yapmış. Bunu söyledim belediye başkanımıza.”

“SAHİLDE NEFES ALAMAYACAĞIZ”

Gürsoy’un ardından konuşan CHP Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman da şunları söyledi: “Başiskele İzmit’ten daha hızlı büyüyor ama ihanet ediyoruz. Bize katılan herkese de kapımız açık. Burası iskelesiz Başiskele. Bahsettiğimiz arazi denize açılmamızın kapısı olurken şimdi tamamen o kapıyı kapatıyoruz. Bahsedilen sahada her türlü deniz etkileşimi sağlayabilmek mümkünken tıkıyoruz. Geçmişte Kullar’a yaptığımız ihaleyi bugün buraya yapıyoruz. Orada nefes alamıyorsak bugün burada sahilde de nefes alamayacağız.”


“BAKALIM NE ÇIKACAK ORADAN?”


Acurman’ın ardından konuşan DEVA Partisi Başiskele İlçe Başkanı Görkem Bora Taner “Öncelikle bu toplantı için Saadet Partisi yöneticilerine teşekkür ediyorum. Biz Başiskele Tüm Marmara’yı bağlayan Kocaeli’de bir marina yok. Tekne çekecek bir liman bile yok. Şu ilçeye vizyon katacak projeleri hayata geçiremiyoruz. Çok kıymetli bir alanı takasa kullanıyoruz. Başiskele halkına güzel bir hizmet yapalım diye değil kime peşkeş çekelim diyoruz. Seymen Kışlası bu alanın 4-5 katı büyüklüğünde orayı da Büyükşehir yapacak. Bakalım ne çıkacak oradan? İnsanların hizmet alanına mı sunulacak yoksa bağ bahçe mi yapılacak? Başiskeleye hizmet oluşturacak alan yapılması lazım. Her ilçenin bir çarşı merkezi var bu ilçenin bir merkezi yok. Büyükşehir’e verdik ne olacağı belli değil. Başiskele Belediyesi’nin bile haberi yoktur eminim.”

Ekli Dosyalar

22 Oca 2022 - 15:27 - Gündem

Muhabir  Merve Dişligöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?