EYT başkanı siyasilere seslendi

CHP Kocaeli İl başkanlığı Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a yönelik basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Kocaeli EYT Başkanı Hakan Çağlayan, EYT sorununun çözüm merciinin siyaset zemininde olduğunu ifade etti

Sibel  Altınel
Sibel Altınel Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

CHP Kocaeli İl Başkanlığı bugün Uğur Mumcu Parkı’nda Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a yönelik 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a yönelik yapılan basın açıklamasına CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, Kocaeli EYT Başkanı Hakan Çağlayan ve diğer parti üyeleri katılım sağladı.


Açıklamada konuşan Kocaeli EYT Başkanı Hakan Çağlayan şu ifadeleri kullandı:” İlk olarak İstanbul'da; 2015 yılında; Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin kurulması ile başlayan haklı mücadelemiz, kısa süre içinde ülke genelinde teşkilatlanmış farklı illerde de aynı isimle sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri kurulması ile devam etmiştir. Başkanı olduğum Kocaeli Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de bu teşkilatlanma sırasında kurulmuştur. 2020 yılına gelindiğimizde mücadelemiz federasyonlaşma sürecini tamamlayarak tek bir çatı altında EYT Federasyonuna dönüşmüştür. 


KİMSEDEN HİBE TALEP ETMİYORUZ

Federasyon Başkanımız Gönül Boran Özüpak'ın önderliğinde, yasaların bizlere sağladığı demokratik haklarımızı kullanarak, kırmadan dökmeden mücadelemizi sürdürüyorupz. Her platformda EYT mağduriyetini anlatmaya,özellikle EYT'lilerin kimseden lütuf, hibe talep etmediğimizin altını önemle çizeriz. Sadece ve sadece anayasal hakkı olan emeklilik haklarımızın peşinde olup insanca yaşayabileceğimiz bir maaşla yaşam sürdürmek istediğimizi izah etmeye çalışıyoruz ve çeşitli algılarla yol yürütenlere de anlatmaya devam edeceğiz.


YANIMIZDA OLANIN YANINDAYIZ

Bu çalışmalarımız sırasında; Genel başkanımız Gönül BORAN ÖZÜPAK’ın söylemlerinde olduğu gibi, haklılığımıza olan inancımızla mücadelemizde, yine altını çizerek ifade etmek isteriz ki siyaset yapmıyoruz, siyaset bizim için mücadele ettiğimiz bir zemindir. Kurumsal mücadelemizle toplumsal sorun olduğu kabul edilen EYT sorununun çözüm merci siyaset zeminindedir. Bu sebeple bizi anlayan, bizi dinleyen, bize çözümleriyle gelenlerle; kısaca yanımızda olanın yanındayız söylemlerimizle buradayız. Bugün nasıl buradaysak; Her zaman da yanımızda olanların yanında olmaya da devam edeceğiz.

      

SORUNLARIMIZI ÜST MAKAMLARA İLETİYORUZ

Cumhuriyet Halk Partisi' nin ülke genelinde gerçekleştirdiği bu etkinliğe Kocaeli Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği yönetimi ve üyeleri olarak katılmış bulunuyoruz. Dertlerimize ortak oldukları için, bugün ülke genelinde EYT konusunda böyle bir etkinlik organize ettikleri için merkez teşkilatları başta olmak üzere CHP' nin Kocaeli il teşkilatı yönetimine derneğimiz yönetim kurulu ve tüm üyelerimiz adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. STK ların asli görevlerinden biri tabandaki sorunları tavana iletmektir. EYT Federasyonu ve federasyona bağlı EYT Dernekleri olarak, sorunlarımızı üst makamlara iletme çabası, örnek çalışmaları ile hem siyasetin kaygan zemininde hem de kamuoyunda farkındalık yaratarak büyük başarıyı ortaya koymuştur. Hakları ve alın teri karşılığı elinden alınan olarak verilen mücadelemizde başarı ve haklı gururu yaşamamızda çok büyük katkısı olan EYT Federasyon Başkanımız Gönül Boran Özüpak’a huzurlarınızda teşekkürlerimizi sunuyoruz.


SİYASETİN EYT’YE BAKIŞI YANLIŞ YÖNDE

Çözüm yolu siyaset zemininde olmasına rağmen siyaset mekanizmasının EYT meselesine bakış açısı maalesef yanlış bir yöndedir. Bedeli zaten yıllar içinde emekçiler tarafından peşinen ödenmiş bir hak için oturup maliyet hesapları yapmak ve adeta bu iş bize kaça patlar acaba demek bizler açısından garabettir. Zamanında alınan yanlış ekonomik kararların faturası biz EYT lilere kesilemez. Biz Milletiz. Hak olan hak sahibine kayıtsız ve şartsız şekilde teslim edilmelidir. Devlet millet için vardır. Siyaset yapanlar eğer bir maliyet hesabı yapacaklarsa; sigortalılık süreleri ve prim ödeme günleri açısından yasada talep edilenin 2 katı çalışma sürelerine sahip oldukları halde EYT'lilerin kavuşamadıkları emekliliklerinin, ailelerine olan maliyetleri hesaplanmalıdır.


DURUM VAHİM BİR HAL ALDI

Bugün Her EYT’li yaş haddiyle ve Aylık Bağlanma oranları sebebiyle 1 ev parası zorunlu halde elinden alınmış, alın terinin karşılığı gasp edilmiştir. Hele bir de yaşı nedeniyle işsiz de kaldıysa o zaman durum daha da vahim bir hal almaktadır. Unutulmamalıdır ki geciken adalet de bir nevi adaletsizliktir. Türkiye' nin en büyük sosyal yarası olan EYT meselesinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı' nın öncelikli gündeminde yer almıyor olması ve bunun da açıkça ifade edilebiliyor olması gerçekten de anlaşılır bir mesele değildir. Ama gelin görün ki Türkiye’nin kangren halini alan hak gaspı iktidar tarafından görmezden gelindi . Gelmeye de devam ediyor. Yıllarca sıranın bize gelmesini bekledik, hep umut ettik. Mücadele verdik. Haklarımızı alana kadar da mücadelemize devam edeceğiz.


BU TERCİHİN ELBETTE SİYASAL SONUCU OLACAK

EYTliler için bugün bir yasa çıksa ertesi gün emekli olacakların aylık emekli maaşı ödemelerine getireceği ek en fazla 2 milyar TL civarındadır. Oysa sadece kayıt dışı istihdamın devlete olan aylık maliyeti 6 milyar TL yi geçmektedir. Millet tarafından görülen tablo EYT probleminin çözümü için iddia edildiği gibi ülke ekonomisinin uygun olmadığı değil de finansal tercihlerin EYT' nin çözümü noktasında yapılmadığı tablosudur. Millet nezdinde bu tercihlerin elbette bir siyasal sonucu da olacaktır. Bu gerçeği kimse yadsıyamaz. EYT' lilerin mutlak sayısı 4,5-5 milyon arasında olabilir. Ama EYT mağduru olarak bakılırsa aileleriyle birlikte bu sayı 15-20 milyonları bulmaktadır. Seçmen nüfusu içindeki bu yüksek oranı göz ardı etmek, sırt çevirmek siyaseten yapılacak en büyük hatalardan biri olmakla birlikte aynı zamanda büyük bir toplumsal sorunu da yok saymaya çalışmak demektir.


ANAMIZIN AK SÜTÜ KADAR HELAL

Anamızın ak sütü kadar helal olan, Anayasanın eşitlik ilkesiyle de hakkımız olan Emeklilik hakkımıza, insanca yaşamaya imkân tanıyacak maaşla kavuşmak mücadelemizin temel taşıdır.

Bugün EYT liler siyasetçiler için bir oy potansiyeli olarak düşünülecekse Sayın Genel Başkanımız Gönül Boran Özüpak’ın da iktidarı muhalefet, muhalefeti iktidar yapacak güçteyiz söylemi ile varız, biriz, tüm eyt ailelerimizle birlikte ve buradayız diyoruz. Kocaeli Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği olarak, EYT meselesinin bir kez daha farklı bir platformda dile gelmesi konusunda; bu etkinliği düzenleyerek desteklerini esirgemeyen CHP Genel merkez ve Kocaeli İli teşkilatı yönetimine teşekkürlerimizi sunarken, bundan sonra da bu şekilde organize edilecek benzer etkinliklerde olacağımızı, her zaman yanımızda olanın yanında bulunacağımızı ifade etmek istiyorum.Saygı ve sevgilerimle, herkese sağlıklı günler dilerim.”

14 Oca 2022 - 16:48 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Sibel Altınelgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?