Reklamı Kapat

Sağlıkçılar Kocaeli’de iş bıraktı

Ücret artışlarında sağlık personelinin yok sayıldığı gerekçesiyle bugün Kocaeli Devlet Hastanesi önünde yapılan iş bırakma eyleminde konuşan Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, ücretlerde makul bir artış yapılması gerektiğini, sağlık çalışanlarının ekonomik sıkıntı çektiğini ifade etti

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi bugün Kocaeli Devlet Hastanesi A Kapısı önünde basın açıklaması düzenledi. Ücret artışlarında sağlık personelinin yok sayıldığı gerekçesiyle düzenlenen basın açıklamasında sözü alan Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker şu ifadeleri kullandı: “ Enflasyon altında ezildiğimiz, iğneden ipliğe her ürünün zamla yarıştığı, alım gücümüzün gittikçe azaldığı şu günlerde, tüm sağlık çalışanları Sağlık Bakanlığından ücretlerde ve sosyal haklarda bir iyileştirme beklerken, Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu talihsiz açıklama ile infiale sebebiyet vermiştir.


ZAM ORANI GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”


Sağlık bir ekip işidir. Ekip de bir kişi eksik olduğu takdirde kaliteli ve ulaşılabilir sağlık hizmeti verilmesi mümkün değildir. Bakanlık bunu görmezden gelerek sağlık hizmetinin sekteye uğraması ve çalışanları birbirine düşürmek için elinden geleni ardına koymadığına toplum olarak şahit olduk. Sağlık çalışanları hayat pahalığı karşısında ezilirken, ay sonunda bütçeyi denkleştirmek için gezginler gibi ucuz ve indirimli satışların olduğu marketleri arşınlamaktadır. Sağlık Bakanlığının hekimlerimiz için açıklamış olduğu zam oranlarının gerçeği yansıtmadığı görülmüştür. Bakanlık zam konusunda hekimlerimiz arasında bile ayrım yapmıştır.


“HEKİMLER FAYDALANAMAYACAK”


Açıklamış olduğu gerçeği yansıtmayan zamdan bakanlığa bağlı faaliyet gösteren hastanelerde görev yapan hekimler dışında diğer hekimlerin faydalanmayacağı bir düzenlemeyi hayata geçirerek hekimler arasında bile ayrım yapmıştır. Sağlık Bakanlığında görev yapan personel kamuda en düşük ücreti alan kesimdir. Ücretlerine acilen zam yapılmalı. Sağlık çalışanlarımızın tamamının ücretlerine zam yapılması için başlattığımız mücadeleye bugünde iş bırakarak tepkimizi gösteriyoruz.  


“HANGİ VİCDANA SIĞAR?”

Bizim talebimiz ve tüm sağlık çalışanlarının beklentisi makul, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikasının benimsenmesi, sağlık çalışanlarımızın tamamının bundan faydalanmasıdır. Doktorlarımız zammı hak ediyorlar, yapılsın bir itirazımız olmaz, olamazda. Sağlık Bakanlığı kendine bağlı faaliyet gösteren hastanelerde görev yapan hekimlere iyileştirme yaparken, Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimlerini ve YÖK’e bağlı faaliyet gösteren Üniversite hastanelerinde görev yapanları, yapılan iyileştirmeden muaf tutmak hangi vicdana sığar?

“İSTEĞİMİZ ÜCRETLERİN ARTTIRILMASI”


Aynı meslek grubu arasında bile ayrım yaparak böl parçala yönet mantığı ile hareket ederek çalışanları birbirine düşüren, sağlık bakanlığını ve bu işe ön ayak olan bürokratlarını kınıyoruz. Türk sağlık sen olarak isteğimiz tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinin arttırılmasıdır. İnsanca yaşayacağı ve emeklerinin karşılığın olan bir ücretin kendilerine ödenmesidir. Çünkü sağlık çalışanlarımızın tamamı ekonomik sıkıntı çekmektedir. Çünkü tüm sağlık çalışanlarının ücretleri enflasyon karşısında erimiştir.
     

“HER ÇALIŞAN DEĞERLİDİR”

Bir günde hem açıklanıp hem de TBMM’de kabul edilen düzenleme eksik olmuştur. Pandamide omuz omuza cephede savaş veren kahramanlar, Tüm zorluklara rağmen hiç yılmadan devletine ve milletine hizmet eden cefakârlar, Kısacası cefanın talipleri sağlık çalışanlarımızın tamamıdır. Ayrı, gayrı olmaz. Sağlık çalışanları bir bütündür. Sağlık hizmetleri bir ekip işi olduğuna göre bu ekibin her bir çalışanı değerlidir. Bizde çalışanlara bir bütün olarak bakarız. Ne ayrımcılığı kabul ederiz, ne de ekonomik kayıplarımızın görmezden gelinmesine razı oluruz. Çünkü biz Türk Sağlık-Sen’iz. Bizim için her bir çalışan değerlidir. Onların derdi, derdimiz, isteği, isteğimizdir. Son günlerde görüyoruz ki, özellikle sosyal medyada algı oyunları ve yalanlarla sağlık çalışanlarının arasına fitne sokulmaya çalışılıyor. Çalışanlar için verdiğimiz haklı mücadeleye nifak tohumu ekip, ilgiyi ve gündemi başka yönlere çekmek isteyenler var.
       

“MAKUL BİR ARTIŞ BEKLİYORUZ”


Gerçekleri değiştirip farklı yansıtmak gibi çirkinliklerle uğraşanlar var. İyi bilsinler ki onlara ne bizler ne de çalışanlarımız fırsat vermez. Bu kirli oyunlar tutmaz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kaynağından doğru bilgilere itibar edilmelidir. Talebimiz Nettir; Talebimiz çalışanların ekonomik sıkıntılarının giderilmesi içindir. Çalışanları memnun edecek, sağlık kurum ve kuruluşlarının tamamında görev yapan çalışanları kapsayacak makul bir ücret artışı bekliyor ve bunun gerçekleşmesi için mücadelemizi her platformda sürdüreceğiz.


“MÜCADELEMİZDE KARARLIYIZ”


Sağlık Müdürlüklerinden, Toplum Sağlığı Merkezlerine, Aile Sağlığı Merkezlerinden, Acil Sağlık Hizmetlerine, Bakanlık Hastanelerimizden, Üniversite Hastanelerine kadar tüm sağlık kurum ve kuruluşlarımızın tamamında görev yapan tüm çalışanlarımız ve mesai arkadaşlarımıza insanca yaşayabileceği maaş artışları yapılmalıdır. TBMM’de bu konuda düzenleme yapılacağı yetkililer tarafından ilan edilmişse de, biz bunun bir an önce hayata geçmesini, kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. Mücadelemizde kararlıyız, sağlık çalışanları ile birlikte hakkımızı almanın gayreti içerisindeyiz. Türk Sağlık-Sen olarak tüm platformlarda mücadelemizi sürdüreceğiz. Sağlık çalışanlarının gür sesi olmaya devam edeceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız.”

Ekli Dosyalar

06 Ara 2021 - 13:09 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Merve Dişligöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.