Körfez hazineden gelen parayı kendi işlerinde kullanmış

Sayıştay tarafından yayınlanan 2020 yılı denetim raporunda Körfez Belediyesi’nin hazine satışından gelen parayı yasal olarak belirtilen yerlerde değil, kendi işleri için kullandığı açıklandı

Oğuzhan Aktaş
Oğuzhan Aktaş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Sayıştay, Körfez Belediyesi 2020 yılı denetim raporunu yayınladı. Yayınlanan raporda, “geçerli finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tablolarının, “Denetim Görüşünün Dayanağı Bulgular” bölümünde belirtilen hesap alanları hariç tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Denetçiler, belediyenin mülkiyetinde bulunan taşınmazların miktar ve değer olarak kayıt altına alınması ile ilgili işlemler Kamu İdarelerine Ait Taşınmazların Kaydına İlişkin Yönetmelik hükümlerine uygun olarak tamamlanmadığını belirterek, “Belediyece 31 Aralık 2017 tarihine kadar tüm taşınmazların tespiti, mevcut kullanım şekliyle kayda alınması, maliyet veya rayiç bedellerinin belirlenmesi ve ilgili varlık hesaplarına gerekli kayıt işlemlerinin yapılmaması nedeniyle Belediyenin mali tablolarında yer alan 250 arazi ve arsalar, 251 yeraltı ve yerüstü düzenleri, 252 binalar, 257 birikmiş amortismanlar ve 500 net değer hesaplarındaki taşınmazlara ilişkin tutarlar hatalıdır” ifadelerine yer verdi.

TUTARSIZLIKLAR VAR

Bir diğer bulguda denetçiler tarafından 240 Mali Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabı ile ilgili olarak, İller Bankası Anonim Şirketi kayıtları ile Körfez Belediyesi’nin 2020 yılı mali tablolarında yer alan muhasebe kayıtları arasında tutarsızlıklar olduğu tespit edildi. Denetçiler, “İller Bankası Anonim Şirketinin resmi web sitesinden, kurumun yetkililerine tanımlanmış kullanıcı bilgileri ile ulaşılan kayıtlara göre, 2010 yılından itibaren 2020 yılı sonuna kadar İller Bankası Anonim Şirketinin sermayesine katılım payı olarak Körfez Belediyesinin Genel Bütçe vergi gelirlerinden alacağı paydan 8 milyon 631 bin 761,66-TL kesinti yapılmıştır. Ancak 2020 yılı sonunda düzenlenen mali tablolarda 240 Mali Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabında İller Bankası Anonim Şirketindeki ortaklık payı için 5 milyon 460 bin 583,77-TL tutarında kayıt yapıldığı tespit edilmiştir. Dolayısı ile İller Bankası kayıtları ile İdarenin muhasebe kayıtları arasında tutarsızlıklar bulunmaktadır” dedi. 

 

GEÇİŞ HAKKI BEDELLERİ BELİRLENMEDİ

Denetçiler tarafından Belediye Meclisi tarafından kabul edilen 2020 yılında uygulanacak olan ücret tarifesi cetvelinin incelenmesi sonucunda telekomünikasyon altyapı ve şebekelerinden alınması gereken geçiş hakkı bedellerinin belirlenmediği de tespit edildi. Bir diğer bulguda “belediye ve mücavir alan sınırları içindeki Hazineye ait taşınmazların satış bedelleri üzerinden Belediyeye aktarılan yüzde 10’luk pay, 775 sayılı Gecekondu Kanunu Hükümlerine göre oluşturulması gereken fon hesabına aktarılmamış, bu kanunda belirtilen amaçlar dışında, belediyenin diğer iş ve işlemleri için kullanılmıştır. Yapılan incelemede, 2020 yılında 4706 sayılı Kanun’un 5’inci maddesi kapsamında yapılan satışlardan yüzde 10 ve yüzde 30 pay karşılığı belediyeye toplam 42 bin 189,69-TL aktarıldığı görülmüştür” denildi.

PARA AMACI DIŞINDA KULLANILDI

Denetçiler, söz konusu bulguyla ilgili, “Hazineye ait taşınmazların satış bedellerinin tahsil edilen kısmının yüzde 10'unun ayrı bir banka hesabında muhafaza edilmesi ve 775 sayılı Kanun’un 13’üncü maddesinde açıklanan yerlerde kullanılması gerekirken ayrı bir hesapta muhafaza edilmediği ve amacı dışında, belediyenin diğer iş ve işlemleri için kullanıldığı tespit edilmiştir.  Belediye ve mücavir alan sınırları içindeki hazineye ait taşınmazların satış bedelleri üzerinden Belediyeye aktarılan yüzde 10’luk payların ayrı bir banka hesabında muhafaza edilmesi ve sadece 775 sayılı Kanun’un 13’üncü maddesinde açıklanan amaçlar için kullanılması gerekmektedir” dedi.

 

Ekli Dosyalar
# SAYIŞTAY 2020 RAPORLARI İLE İLİŞKİLİ:

03 Ara 2021 - 14:08 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Oğuzhan Aktaşgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

? - İzmit belediyesinin sınavsız atamalarını tespit eden sayıştay körfez belediyesindeki atamalarıda araştırsaydi keşke!

İddialara göre yasal olmayan müdürler görev yapmaktayım!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 15:38
02

Ah Körfez Ah! - Çok komik hakikaten komik!

Ne bekliyordunuz taşınmazların yonetiminden sorumlu müdür nurdan zorluer baran tarafından yasal olmayan yollarla müdür yapılmıştı!

Ne sebepledir bilinmez bu yönetim tarafından da korunmaya devam ediliyor!

Satışlardan ve taşınmaz yönetiminden sorumlu olan nurdan zorluer 2018 yılında piyasa değeri m2 1200 ila 1500 lira olan belediyenin yerini kendisine 400 tlden alarak belediyeyi o yıl yaklaşık 120000 tl zarara uğrattığı iddia edilerek körfez kamuoyunu meşgul etmişti!

Neden ve kimler tarafından korunduğu bilinmeyen nurdan zorluere göz yumulduğu sürece belediye daha çok zarara uğrar!

İddia o ki muhasebeci başkan yardımcısı İbrahim çırpanın nurdan zorluer ve Fatma atlıyı koruduğu Ne yaparlarsa yapsınlar onlara koşulsuz sahip çıktığı körfezde konuşulmaya!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 15:54
01

Rambo - Önce bir yesinler doysunlar, sonra vatandaşa hizmet ederler elbet...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Aralık 15:00


Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?