Reklamı Kapat

İYİ Partililer “Bu bina nedir?”

İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel Arslanbey Organize Sanayi girişine yapılan düğün salonuna anlam veremediklerini, kent estetiğine uygun olup olmadığını sordu

+1
Haber albümü için resme tıklayın

İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel; Arslanbey'de Organize Sanayi'nin girişi sayılabilecek noktada düğün salonu adı altında ruhsatlandırılarak inşa edilen yapı ile ilgili basın açıklamasında bulundu. İmar Planlarının; düzenlendikleri bölgelerin geleceğe dönük kısa, orta ve uzun vadeli koşullar göz önüne alınarak oluşturulan senaryolarda belirlenen ihtiyaç ve gereksinimlerini sağlamak maksadı ile oluşturulduklarını belirten Tamyüksel çeşitli öngörülere dayandırılarak düzenlenen İmar Planlarının, ortaya çıkan koşullara karşılık veremediği bazı özel durumlarda ise; hukuka uygun olması koşulu ile bölgenin ortaya çıkan yeni ihtiyaçlarına göre tadil edilebileceğini ancak bu tadilatların, bölgeye ve bölgenin geleceğine dair herhangi bir ihtiyaca cevap vermek yerine, bir kişi yada belli bir zümreye haksız rant veya kazanç sağlamasının ise haksız ve hukuksuz bir uygulama olacağını, belirterek şu ifadeleri kullandı: “Hepinizin malumu olduğu gibi Kartepemiz’deki birçok imar uygulaması ve gerçekleşen plan tadilatlarında, bu ve buna benzer nitelikte kamu vicdanını yaralayan, vatandaşın kamu kurumlarına karşı hissettiği saygıyı ve ilgili kamu kurumlarının itibarını zedeleyen bazı uygulamalarla sıkça karşılaşmaktayız.


İNŞAAT ALANI ÜÇ KATINA ÇIKARILDI

Başında da söylediğimiz gibi; imar planları o kentin ihtiyaçlarına göre şekillenmiş, yetersiz kaldığı anlardada hukuka uygun olarak tadil edilebililer, ancak tüm bunlar yapılırken öncelik bir kişi veya zümrenin değil, kamunun faydası olmalıdır. Lakin bu binanın bulunduğu parselde görüyoruzki 2014 yılında bölgenin geleceğine dair ortaya bir vizyon konularak, aslında meskun konut alanı olan imar adası içerisinde parsel bazında plan tadilatı yapılmış ve değişiklik ile ilgili parselin imar durumu özel sosyal tesis alanına çevirilerek, Parselin inşaat alanı hemen hemen 3 katına çıkarılarak, bölgenin gelecekte ki sosyal ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmiş. Buna bağlı olarak ta, Parsel sahipleri 2020 yılında aldıkları ruhsat ile düğün salonu yapacaklarını belirterek, resimlerini sizinle paylaştığımız bu binayı inşa etmişlerdir.

MÜHÜR SÖKÜLÜP İNŞAATA DEVAM EDİLDİ

2021 Nisan'da ise alınan ruhsatla alakasız olarak, binanın dışına kiralık depo yazısı asılmış, binanın yapısınında depoya benzediği, bölgenin Organize Sanayi'nin hemen girişinde olması dolayısı ile de bu iş için uygun olduğu. Burada yapılan plan tadilatı ile düğün salonu olarak alınan ruhsatın aslında paravan olduğu, alınan yüksek imar hakları üzerinden konuşlandığı bölgenin şartları dolayısıyla doğabilecek yüksek kira getirisinden faydalanmak adına haksızlık yapıldığı dile getirilip, bölge halkının tepkileri yükselince ise bina Kartepe Belediyesi ekiplerince mühürlenmişti. Lakin birkaç hafta sonra ise mühür sökülüp inşaat kaldığı yerden devam etmişti. Biz şimdi sizlerle binanın; hem mühürlendiği o günkü hem de bugünkü resimlerini paylaşıyoruz. Yapıda neyin değiştirilipte mühürün söküldüğünü açıkçası biz anlamış değiliz.


BELEDİYEYE SUNULAN PROJE İLE UYGUN MUDUR?

Şimdi buradan sormak istiyoruz; Bu bina yarın düğün salonu olarak işletilemiyor denilerek, bölgenin şartları dolayısı ile yüksek kira getirisi elde edilebilecek şekilde depo veya imalathane olarak değerlendirilebilir mi? Eğer depo veya imalathane şeklinde kullanılır ise ve binanın değeri haksız şekilde artar ise; bölge insanının halihazırda tarım arazisi olması dolayısı ile para etmeyen yerleride emsal gözetilerek imara açılacak mı? Veya bu bina aslına uygun olarak işletilmediği sürece, ortaya bir haksızlık doğmaması adına denetim altında kapalı olarak tutulacak mı? Binanın sahibi kimdir? İmar değişikliği yapılmadan önce ki ve sonra ki sahipleri kimlerdir? Aynı kişilerin Kartepe'de adlarının geçtiği imar ile ilgili başkaca sıkıntılar olmuş mudur? Bina ruhsat alındığı anda Belediye'ye sunulan projeye uygunmudur?
Düğün Salonu olması için aranan tüm şartlara uygun olarak inşaa edilmişmidir? Belediyemiz de kent estetiği kurulu var mıdır ve eğer var ise bu binanın projesi ruhsatlandırılmadan önce incelenir iken kent estetiği açısından değerlendirilmişmidir? Şimdi biz bu sorularımıza cevap arıyoruz. Binanın resimlerini kamuoyu ile paylaşıyoruz ve sizlere tekrar ‘Sizce bu bina nedir?’ diye soruyor, yetkililerden ise bizleri aydınlatmasını talep ediyoruz.”

Ekli Dosyalar

19 Eki 2021 - 12:23 Kocaeli/ Kartepe- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.