Reklamı Kapat

Hürriyet Büyükşehir’e rağmen açılış yaptı!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet Parkı’nı tekrar tahsis etmemesine rağmen park içerisinde bulunan Aile Çay Bahçesi’nin açılışını gerçekleştirdi. İşletme Gülümse Kafe’de olduğu gibi belediye eliyle işletilecek

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Parkı ve Kültür Tepesi’nin sorumluluğunu İzmit Belediyesi’nden almıştı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Eylül Ayı Büyükşehir Meclis toplantısında, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’dan sorumluluğun İzmit Belediyesi’nde kalmasını istemiş ancak Başkan Büyükakın bu talebi yanıtsız bırakmıştı. Yaşanan gelişmelerin ardından İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Büyükşehir Belediyesi’nin kararına rağmen bugün Cumhuriyet Parkı içerisinde bulunan Aile Çay Bahçesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

“2020 MART’TA SÖYLEMİŞTİ”

Açıklamada ilk sözü alan Hacı Hızır Mahalle Muhtarı Lütfi Bodur şu ifadeleri kullandı: “2019’da bana mahalle halkı görev verdi bizler de o gün bugündür hiçbir şeyden kaçınmadan hizmet etmeye devam ediyoruz. 2019’da burada bir işletmeci vardı o çıktıktan sonra Covid başladı. Mahalle halkının bizden istediği Cumhuriyet Parkı’nda çay içmekti. Biz de Fatma hanıma ilettik hatta 2020 Mart’ta kendisine dile getirdik. Mahalle Meclisi’nde İzmit Belediyesi işletmeye vermeyecek halkın kullanımına sunacak diyerek proje sunacağını açıklamıştı. Bizler de basına söylemiştik ama gelinen süreçte sıkıntılar oldu tahsis konusunda. Bizler de mahalle halkının verdiği görevle basına duyurduk. Biz halkın kullanımına açılmasını istedik. Başkanımız da çalışmalara başladı kendisine mahalle adına teşekkür ediyorum.

“İHALESİ BİTEN YERLERİ BİZ İŞLETECEĞİZ DEDİK”

Başkan Hürriyet yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Burayı işletmeye başladığımızı duyurmak için bir aradayız. Kültür Tepesi ve Cumhuriyet Parkı daha öncesinde İzmit Belediyesi’nin kullanımındaydı. İzmit Belediyesi içerisinde yapılan tüm imalatları gerçekleştirdi, ciddi bir maliyetle bu çalışmaları yaptı. Özel işletmeler ihale yoluyla iletti o günden beri de İzmit Belediyesi tasarrufunda. Biz göreve geldikten sonra sosyal demokrat anlayışımız gereği ihalesi biten yerleri olabildiğince biz işleteceğiz. Halkımıza daha uygun, daha kaliteli hizmeti belediye eliyle sunmak istiyoruz dedik. O süreçte pandemi girmiş olmasıyla bitmesini bekledik.

“GÖSTERDİKLERİ NERESİ VARSA TAKASI GERÇEKLEŞTİRDİK”

İhale 9 ay önce tamamlandı. Kültür tepesi 1.5 yıl oldu biteli. Yine yazı yazdık tahsis süreleri dolmak üzereydi. İhaleye çıktığımızda tahsis süreleri bitiyor dediler yazılarımızı gönderdik. ‘Eskiden olduğu gibi yenilensin’ dedik. O arada İSU’dan 10 milyon alacağımız vardı. Büyükşehir’de söyleyince o zaman İzmit Belediyesi’nin alacağına karşılık arazi takası yapalım dediler. Burası 3-5 eder demeden gösterdikleri nereler varsa takası gerçekleştirdik. Hatta Büyükşehir yazı gönderdi. Kültür Tepesi’nden şu kadar para kazanıyorsunuz dediler. Üzerindeki tüm yatırımı biz yapmışız şelale dahil bizim bütçemizden yapıldı. Şu anda arkamızda bulunan ve bizim sanat galerimizin olduğu 10 milyonuk bir takas yaptık. Amacımız kimseyle kavga etmek değildi. Birçok insanımız farkındadır 2.5 yıldır Büyükşehir’de muhalefet meclis üyesiyim ama çok fazla söz alıp muhalefet etme gayretinde olmadım. Birebirde görüşerek sorunları çözme girişiminde olduk.

“SİYASİ AYRIMCILIĞA UĞRUYORUZ”

2.5 yıldır bu dayanışma talebimize olumlu yanıt alamadık. O siyasi nezaket yaptığımız görüşmelerden sonuç alamadığımızın bir göstergesi burası. Biz gayrimenkul takaslarında ‘Bu tahsisler ne zaman yenilenecek’ dedik. ‘Takaslar, mahsuplar halledilsin tahsisler yenilenecek’ dediler. Biz de genel sekreter yardımcılarının sözüne güvendik. O eski aile çay bahçesi sıcaklığında daha güvenli bir yer nasıl yaratırız diye projemize çalıştık. Uzlaşı kültürü geliştirildiğinde biz hemen çalışmaya başlarız dedik. Ama bir gün okuduk ki tahsisler yenilenmeyecek. Belediyeler AKP’deyken sorun yoktu her yer yenileniyordu. İlçe belediyelerine tahsis edilen yerler tekrar yenilendi. Biz de siyasi ayrımcılığa uğramayacağımızı düşündük ama ne yazık ki siyasi ayrımcılığa uğruyoruz. Diğer belediyelere yapılan yenilemeler bize yapılmadı.

“TAHSİSLERLE BUGÜNE GELİNMİŞ”

Uzlaşı kültürüne uymak istediğimiz için bu kararları kullanmadık. Ama size açıkladığımda herkes hak verecek. Kanun çok açık. 20 dönüm altındaki yeşil alanlar ilçe belediyelerinin sorumluluğundadır. 2005 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde meclis kararı demiş ki ‘Yüz ölçümü 20 dönümün üstü Büyükşehir Belediyesine, 20 dönümün altı parkların büyükşehire ait alanların bedelsiz olarak imar planına uygun olarak ilgili belediyenin devrine uygun olduğu, imar mevzuatına gelen sorumluluğuna gelen ilgili belediyesine devredilecektir.’ Ama ne hikmetse bu statüye girilmesine rağmen tahsislerle bugüne gelmiş.

“20 DÖNÜM ALTI YERLER İLÇE BELEDİYELERİNİN”

Büyükşehirden gelen başka yazıda da 2015 yılında AKP yönetimindeyken Orhan Mahallesi’nde bir yeri İzmit Belediyesi kullanmak istemiş. Büyükşehir ‘20 dönüm altı yerler park olarak düzenlenmiş ve 3 dönümlük belediyenizin sorumluluğunda olup ayrıca tahsis işlemi yapılmasına gerek bulunmamaktadır’ demiş. Yapılan yazışmalar ortada. Buralar elimizde olmasına rağmen bir siyasi çatışma yaşamamak adına eskiden tahsis var diye tahsis istedik. Yenilenir düşüncemiz vardı ama ne yazık ki gerçekleşmedi. Alınan 2005 meclis kararı itibariyle buranın sorumluluğu İzmit Belediyesi’ndedir. Biz de buranın artık halkın hizmetine sunulması talebini göz ardı edemeyeceğimiz için tesisin tekrar açılması için tasarrufta bulunduk. Biz buranın işletmesini açıyoruz belediye olarak biz işleteceğiz. İstiyoruz ki insanlar sosyal belediyeciliği hissetsin. İşletmeler eliyle bir kişi kazanacağına belediye eliyle bütün vatandaşlar kazansın istiyoruz.


“İZMİT BELEDİYESİ TABELALARI GÖRÜNSÜN İSTEMİYORLAR”

Üzüldüğüm bir şey daha oldu. ‘Neden tahsisi yenilemiyorsunuz?’ diye sorduk ‘Biz özel işletmeler işletsin istiyoruz’ dediler. Bu işletmecilerin geçmişine baktığımızda çoğunun AKP geçmişi var. Aynı Gülümse Kafe’de olduğu gibi yaptığımız işler rahatsız etmiş. Demek ki İzmit Belediyesi tabelaları hiçbir yerde görülsün istemiyorlar. Hep bu konuda sıkıştırma bizi hapsetme gayretleriyle mücadele diyoruz. Fethiye Caddesi’nde aynı sorunu yaşıyoruz. İSU hala protokol imzalayacak. Taş ocağında da aynısı oldu. Valilik Bizim alacağımız taş ocağını Büyükşehir’e tahsis etti, Allah’ın taşını bizden esirgediler. İZAYDAŞ’la sorun yaşıyoruz diğer belediyelere uygulanmayan kurallar bize konuyor. Belsa B Blok el altından satıldı. Onun da peşini bırakmayacağız. O koca binanın 3 kuruşa birilerinin eliyle nasıl satıldığını açıklayacağız. Yeşilova’da yaşadık bir yere giriyoruz ‘Girmeyin oraya bizim projemiz var’ diyorlar.

“BÜYÜKŞEHİR KÜÇÜCÜK PARKA MI KALDI?”

Kendi yağımızda kavruluyoruz. Var olan haklarımızı istiyoruz. Bugünden itibaren bu işletmeyi açıyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin onlarca yeri var bu küçücük parka mı kaldı ya. Bütün sahil Büyükşehir’in. Neden bizi buradan çıkartmak için uğraşır? Bizi küçücük alanlara hapsetme çabasından başka bir şey değil. Burası bugün İzmit Belediyesi tarafından açılmıştır. Bütün yenileşme sağlandıktan sonra Gülümse Kafe’deki gibi hizmet vereceğiz. Parkımızın da eski çocuk parkı haline dönmesi için çalışmaları yapıyoruz. Bu hakkımızın esirgenemeyeceğini, İzmit Belediyesi tarafından kullanılacağını beyan ediyoruz.”

Ekli Dosyalar

27 Eyl 2021 - 12:34 Kocaeli- Siyaset

Muhabir Merve Dişli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

İzmit - Tebrikler fatma başkan... inadına devam edeceğiz...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 22:55
04

Ayşegül - Gördüğüm en anlamsız siyasi hareket

Vekillik ile belediye başkanlığı birbirine girmiş durumda.

Hayatım boyunca hiç bir zaman iktidar partisine oy vermedim ama bu hareketler sadece onlara yarıyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 18:21
03

Ali - Sen önce elindekilerin bakımını yap. Gölkay parkın hali içler acısı

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 27 Eylül 16:13
02

Cumhuriyet - Akp'nin bu kafa ile gitmesinin akp liler açısından nasıl bir yıkım doğuracağını ileride ki yıllarda göreceğiz.Bu tip hamlelerin geçmişte nasıl ters teptiğini ve bu tür hamleler ile Sayın Erdoğanın geçmişte nasıl mağdur edilip,siyaseti yıldızının partlatıldığı da herkesin malumu.Ne demek istediğimi anladınız mı?Akp bu kafa ile mağdurlar yaratıp,rakibi olan siyasilerin farkında olmadan reklamını yapıyor.Ayrı bir konu olarak şunu da söyleyim.Yeni yapılan yürüyüş yolu,merkezde ki trafik keşmekeşi,çeşmeden içilmeyen ve kokan su,kirli hava ve akp'nin genel ve yerelde siyasi rakipleri için izlediği yol haritası,rakiplerinden değil ama akp'den çok çok şeyler götürecek.Yapılan yürüyüş yolu ucubesinin oluşturduğu keşmekeşi Fatma Kaplanın üzerine yıkma girişimi bile akp nin acınası hali açısından bir göstergedir.

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 27 Eylül 14:32
01

Adil - Pravakatör iş başında neyin açılışını yaptı pardon parka çivi çakmadan anca şovv

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 27 Eylül 14:31