KOSTÜ Numan Kurtulmuş’la açıldı

KOSTÜ'nün (Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi’)nün 2021-2022 Akademik Yılı Açılışında konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtuluş,” Üniversitelerde çok basit meseleleri konuşuyorduk eski dönemlerimizde.  Başörtüyle üniversitelere gelinmesi o tarihte bir büyük ayıp olarak yerini alınıyordu. O zaman büyük  bir özgürlük kısıtlaması ortaya koyuldu” dedi

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Talip Emiroğlu’nun sahibi olduğu, Kocaeli’deki üçüncü üniversite olan Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 22 Temmuz 2020 tarihinde İzmit Yenişehir Mahallesi Demokrasi Caddesi üzerinde kapanan eski Özel Tıp Merkezi binasında açılmıştı. Kısa adı KOSTÜ olan Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi’nin 2021-2022 Akademik Yılı Açılışı ile birlikte Başiskele Yeniköy Merkez Ilıca Caddesi üzerinde yapılan KSO eski Başkanvekili ve Özka Lastik’in sahibi Şerif Kanık’ın adı verilen Şerif Kanık Kampüsü’nün açılışı  AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’ un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Açılışa Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, KOSTÜ  Rektörü  Fuat Bayram,  Başsavcı Habip Korkmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın,  AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız,  AKP Milletvekilleri Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz,  MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu,  KOTO Başkanı Necmi Bulut, KOÜ eski Rektörü Sezer Komsuoğlu,  İlçe Belediye Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

ÖNEMLİ YERE SAHİP OLDU

Törende açılış konuşmasını yapan  KOSTÜ Rektörü Fuat Bayram,, ” Sizlerin de malumunuz olduğu üzere pandemi koşullarından dolayı ilk akademik yılımızın açılış törenini yapamamıştık. Her ne kadar Kocaeli’de ikinci akademik yılımız olsa da Türk yüksek öğretiminde 12. Akademik yılımızdayız. Türk eğitiminde ise nerede ise 35. Yılımızı doldurduğumuzu söyleyebiliriz. Kendisi de eğitimci olan Mütevelli heyeti başkanımız sayın Dr. Talip Emiroğlu’nun kurduğu Avrupa Eğitim grubuna ait okullar, her biri birer eğitim markası olan Avrupa koleji, Beşiktaş koleji, kent koleji Türk Eğitiminin son 35 yıllık tarihinde önemli bir yere sahip olmuştur.

3 BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERİYORUZ

Dershaneler ve orta öğretim kurumları ile başlayan bu başarılı eğitim hikayesinde 2009 yılına gelindiğinde şu anda içinde bulunduğumuz üniversitemizin de nüvesini teşkil eden Avrupa MYO kurulmuştur. Avrupa meslek yüksek okulunu 2015 yılında KKTC gazimağusa da kurulan Kıbrıs Ada kent üniversitesi takip etmiştir.17 Nisan 2020 de ise Avrupa Meslek Yüksekokulu üniversiteye dönüştürülmüş ve Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi, bu 35 yıllık eğitim kültür ve geleneğinin ikliminde doğmuştur. Kocaeli Sağlık ve Teknoloji üniversitemizde halihazırda 4 fakültemiz, bir meslek yüksek okulumuz ve bir de lisanssütü eğitim enstitümüz bulunmaktadır. Tüm bu bölümlerimizde toplamda 10000 öğrenci kapasitesine sahip olan bu kampüsümüzde bu yıl itibari ile yaklaşık 3000 öğrencimize eğitim vermekteyiz.

TÜRKİYE’ NİN ÖNDE GELEN ÜNİVERSİTESİ

Sağlık ve Teknoloji temalı üniversitemizde tıp fakültesi ve eczacılık fakültesinin de bünyemizde kurulması doğal ve kaçınılmaz bir hedef olarak gerçekleştirilecektir.  Lisansüstü eğitim konusunda ise iş sağlığı ve güvenliği, hemşirelik, fizyoterapi, sağlık yönetimi,  bilişim teknolojikleri programları ile başlayan yüksek lisans programlarınız artarak devam edecektir.  Tüm bu fakülte ve bölümlerimizde, her biri alanında temayüz etmiş akademisyen kadromuzla, içinde bulunduğumuz bu güzel kampüsümüzde,  öğrencilerimize en iyi eğitimi vereceğimize;  bilimsel araştırma, faaliyet ve yayınlarımızla Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen üniversiteleri arasına gireceğimize inanıyoruz.

SOSYAL POLİTİKA ÜSTADI

Sayın Cumhurbaşkanımızın da dikkat çektikleri gibi, bir yandan sağlık teknolojileri alanında üreten bir ülke olma amacının Üniversitemize yüklediği misyonun gereğini yapacağız ve diğer yandan da içinde bulunduğumuz şehrimizle özdeşleşeceğiz. Allah’ın izni ile Kocaeli’nin değerine değer katacağız. Sözlerime son vermeden önce Sayın Bakanım ve aynı zamanda bir sosyal politika üstadı Hocam olarak sayın Prof.Dr.Numan Kurtulmuş beyefendiye bizleri kırmayıp  yoğun programının arasında ilk dersi verme nezaketini gösterdiği için şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı

2 BİN 600 ÖĞRENCİYE BURS VERDİK

KOSTÜ Rektörü Fuat Bayramın ardından konuşan Mütevelli Heyeti Başkanı Talip Emiroğlu,  “Uzun bir aradan sonra sevgili öğrencilerimizle yüz yüze burada olduğumuz için ayrıca mutluyuz. İnşallah aşı ve pandemi kurallarına uyarak okullarımızı sürekli açık tutabileceğiz. Bu konuda hep beraber hassas olursak okullarımızı mağlup etmeyip açık tutabileceğimizi düşünüyorum. Bunun için hep beraber gayret edeceğiz. Biz Avrupa Eğitim ve Vakfı Grubu olarak 35 yıllık eğitim grubuyuz. Eğitim tecrübemizi Kocaeli’ye taşıdık. Vakıf olarak da biz sadece kendi okullarımızın dışında Milli Eğitim Bakanlığı’na da 4 tane okul verdik. 2 bin 600 civarında öğrenciye burs verdik. 720 öğrenci başka okullarda eğitim ve öğretim görmekte” dedi.

PANDEMİ SÜRECİNİ BAŞARIYLA GEÇİRİYORUZ

Sorumluluklarının bilincinde olduklarını belirten Emiroğlu, “Gerek bizim eğitim geçmişimiz gerekse Kocaelimizin ilk vakıf üniversitesi olmamız dolayısıyla bizlerden beklentimiz yüksek. Bunun sorumluluğunun bilincindeyiz. Başarılı olma zorunluluğumuz var. Pandemi süreci bize sağlık çalışanlarının önemini bir kez daha vurgularken sağlık teknolojilerindeki hızlı gelişmeleri de göstermiş oldu. Sağlık verilerini takip edebildiğimiz programlar oluştu ve hayatımıza girdi. Bundan sonraki yakın süreçte giyilebilir teknolojinin hayatımızda daha fazla yer alacağı ortadadır. Nitelikli sağlıkçı sayımız, hastane sayılarımız son yıllarda son derece iyi duruma gelmiştir. Pandemi sürecini de zaten başarılı şekilde geçiriyoruz” ifadelerinde bulundu.

HEDEFİMİZ İLK BİN ÜNİVERSİTE ARASINA GİRMEK

Ülkemiz artık sağlık teknoloji alanında da dışarıya bağımlı olmamalıdır. Bu da üniversitelerinin başarılarıyla olmaktadır. KOSTÜ’de öğrenci başına ayrılan bütçeyi yükseltmektir. Ailemize daha çok destek vermeyi, öğretmen ve öğrencilerimize daha çok fırsat yaratmak için uğraşacağız. Çok başarılı işler yapabileceğimiz inancındayız. Diğer bir hedefimiz de yabancı öğrenci sayısını arttırmaktır. Önümüzdeki 5 yıl ilk bin üniversite arasına girmeyi hedefliyoruz. Bunu da yapabilecek kapasitede olduğumuzu düşünüyoruz.

TÜRKİYE’ NİN GELECEĞİ GÜÇLÜ EĞİTİM

Okulda ilk dersi anlatacağı anons edilen AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Türkiye’nin geleceği güçlü bir eğitimden geçiyor. Buradan yetişecek gençlerin ülkemiz geleceğiniz güzel eserler bırakacağına inanıyorum. Üniversite’nin kent ile bütünleşmesi gerekir. Şehrin insanlarıyla bağ kurması gerekir. Her üniversite bulunduğu şehrin içinde, reel hayatın içinde yer almalı o şehir ile birlikte büyümelidir. Halktan, çevreden, şehirden kopuk üniversitenin bilimsel gelişmelere öncülük etmesinden bahsedilemeyeceği gibi sadece ritüelleri bir ayara getiren bir yer olur; bir anlamı da olmaz” dedi.

Büyük bir medeniyete sahibiz. Birkaç sene sonra uzay tatil köyleri olacak. Felsefe yapabilecek robotlar olacak. Fakat yeryüzünde huzur var mı? Hayır. Bunun olmaması bilgi eksikliği değil hikmet eksikliğidir. Üniversitelerde çok basit meseleleri konuşuyorduk. Başörtüyle üniversitelere gelmesi o tarihte bir büyük ayıp olarak yerini almıştır. Büyük bir özgürlük kısıtlaması ortaya koyuldu.  Bugün dünyada en büyük yaşanan sıkıntı insanların kendilerini,  diğer insanlarla  eşit görmemesidir. Emperyalizmin sebebi de budur” dedi

DAHA GÜÇLÜ BİR NOKTAYA GİDECEĞİZ

Kurtulmuş son olarak, “İnsanlar yaratılışta eşittir. En temel problemlerden bir tanesi kendilerini diğerleriyle eşit görmemeleridir. Hak bizde bunların hakkı yok diyenlerindir. Emperyalizmin, sömürünün, açlığın sebebi de budur. İnsanların eğitimde, kültürde, sanatta, bilimde ileriye gitmesidir. Sürekli daha ileri, daha güçlü bir noktaya gideceğiz. Bunları kısa bir ders mahiyetinde sizlere ve kendime anlatmak için buradayım. Büyük İslam medeniyetinin çıkışı Anadolu topraklarından çıkacak, yol gösterecektir. Allah, bu milletin gençlerinin ufkunu aydınlatsın. Kocaeli başta olmak üzere Türkiye’ye öncülük eden sayılı ilim yuvalarından olmasını ümit ediyorum. ” ifadelerinde bulundu.

Ekli Dosyalar

27 Eyl 2021 - 12:14 Kocaeli- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.