Reklamı Kapat

İZGİM açıldı İzmit Belediyesi’nden kadınlara kredi imkanı!

Kadın Girişimciler Merkezi’nin açılışında konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İZGİM’de projeleri olan ve kendi hesabına çalışan 5 kadının bir araya gelerek mikro kredi hizmeti sayesinde bin TL ile 15 bin TL aralığında kredi çekebileceğini açıkladı

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Girişimci kadınların yeni iş fikirlerini destekleyerek üretimde katma değer yaratmalarını sağlamak isteyen İzmit Belediyesi, Kadın Girişimciler Merkezi’nin açılışını bugün gerçekleştirdi. İZGİM’de çeşitli ekonomik destekler sunularak kadınlar üretime teşvik edilecek. Sosyal ve hukuksal desteğin de sağlanacağı İZGİM’de kapasite güçlendirme eğitimleriyle kadınların ekonomik hayata katılımı artırılacak. Yenilikçi girişimcilik, iş yönetimi, eğitim, uygulama, destek ve danışmanlık hizmetlerinin verileceği Kadın Girişimcilik Merkezi, Mehmet Ali Paşa Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No:59’da toplam bin 135 metrekare alan üzerinde bodrum ve çatı katı dahil 5 kat olarak hazırlandı.

 

YOĞUN KATILIM

 Açılışa İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, İYİ Parti GİK Üyesi Cumali Durmuş, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı Serap Çakır, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, CHP’li ve İYİ Partili İlçe Başkanları ve Meclis üyeleri katıldı.

 

Açılış programında ilk sözü alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet şu sözleri kaydetti: “Bildiğiniz gibi; geçtiğimiz hafta Yeşilova Çınar Çocuk Evi’mizin kurdelesini Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte kesmiştik, şimdi de burada İzmit Kadın Girişimciler Merkezi’mizin açılışını Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ile birlikte yapacak olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Kendisine de bir kez daha İzmit’e hoş geldiniz diyorum ve bizleri kırmadığı için çok ama çok teşekkür ediyorum. 

 

“HEMEN HİZMETE GEÇİRDİK”

Göreve geldiğimizde özellikle kadınlar ve çocukların önceliğimiz olduğunu söylemiştik. Bütün projelerimizi, faaliyetlerimizi ve yapacağımız işleri bu öncelik çerçevesinde oluşturuyoruz. Atıl olan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’müzü hemen hizmete geçirdik. Kadınlara girişimcilik anlamında nasıl destek verebiliriz diye düşündük. Dikimevi, çınar kadın kooperatifi, İzmit çarşısı ve e ticaret, anne taksi, gülümse bebek, kadın istihdamı gibi birçok kadın öncelikli çalışmalar gerçekleştirdik.

 

“YAŞADIKLARI YERDE GÜÇLENMELİLER”

Kadınların hayallerinin peşinden gidebildiği, sanatla ve kültürle daha çok buluşabildiği bir dünya kesinlikle bir hayal değil. Kadının elinin değdiği, emeğinin hakkı verildiği her yer ve her şey güzelleşir. Bunun için de şimdi yeni bir proje olarak kadın girişimciler merkezimizi hayata geçiriyoruz. Kadınların temel haklarını tam olarak yaşama geçirebilmelerinin çok önemli bir önkoşulunun da yaşadıkları yerlerde güçlenmeleri olduğunu biliyorduk.

 

“KADIN DOSTU KENT İZMİT İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Kadınların, Yerel Karar Alma Mekanizmalarında Eşit Temsil Edildiği, Eğitim ve Sağlık Hizmetlerine Eşit ve Kolay Erişiminin Sağlandığı, Çalışma Yaşamında Eşit Yer Aldığı ve Fırsatlardan Eşit Yararlandığı, Şiddete Maruz Kalmadığı ve Kentin Kadınların da Kullanımına Uygun Düzenlendiği Kadın dostu kent İzmit için çalışıyoruz. Kadınların kendi ayakları üzerinden durabilmesi, özgüveninin arttırılması, üretimde katma değer yaratması ve emeklerini kazanca dönüştürmesi amacıyla hayata geçirdiğimiz İzmit Kadın Girişimciler Merkezi tam olarak nedir? Nedir bu merkezi bu kadar anlamlı ve bu kadar güzel kılan?

“AİLELERİN İHTİYAÇLARINA GÖRE ÇALIŞMALAR YAPILACAK”

Kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, eşitlikçi bir toplumsal yapının inşası ve kadının sosyal ve ekonomik hayata katılması için çalışmalar yapacak olan İZGİM’de İzmit’te yaşayan ve desteklenmesi gereken kadın, çocuk ve ailelerin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapılacak. Kadınların yeni iş fikirleri geliştirmesini sağlayarak ve yeni iş geliştirme döneminde destek sunarak kadınların ekonomik yönden güçlenmesini sağlamak için Girişimcilik Ofisleri yer alıyor. Kadınlara ortak ofis, ekipman, yönetim, mali kaynaklara erişim ve teknik destek verilerek kadın girişimciliğinin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacak.

“5 KADIN MİKRO KREDİ ÇEKEBİLECEK”

Kadın Girişimciler Merkezi’nde düzenli olarak verilecek eğitim ve seminerler ile kadınlar bilgilerini güçlendirecek. Sosyal ve hukuksal desteğin sağlanacağı merkezimizde kapasite güçlendirme eğitimleri verilecek. Kadınların kendi kendilerine gelir getirmeleri amacıyla vereceğimiz Mikro Kredi imkanı olacak. İZGİM’de projeleri olan ve kendi hesabına çalışan 5 kadın bir araya gelerek mikro kredi hizmeti sayesinde bin TL ile 15 bin TL aralığında kredi çekebilecek.

 

“BİREYSEL DANIŞMANLIK ÜCRETSİZ”

İZGİM’de faaliyetlerine başlayan atölyeler ile kadınlar el emeği ürünlerini İzmitlilerle buluşturacak. Evde üretim yaparak kendi hesabına çalışan kadınlar için katma değeri yüksek ürün üretebilecekleri atölyeler ile kadınları ekonomik olarak desteklemek ve el emeği ürünleri için şehrin çeşitli noktalarında ve AVM’lerde sergi ve satış imkanı sunmak için Atölyeler yer alıyor.Merkez’de mum, sabun, tokat baskı, mozaik, seramik, çini, hediyelik eşya, makrome, deri, takı tasarım ve keçe atölyeleri faaliyet gösteriyor. Üreten kadınların ürünlerinin tanıtım ve pazarlanması noktasında imkân sağlanacak. Çocuk, ergen, bireysel ve aile danışmanlığı hizmetini ücretsiz olarak vereceğimiz Aile Rehberlik Merkezi var bu tesiste. Gerektiğinde ölçek, anket, form ve çocuklar için oyun terapisi ve değerlendirme materyalleri kullanılacak. Kadın, çocuk ve ailelere yönelik sorunları çözmek için ücretsiz psikolog hizmeti, Hastalıklarda beslenme, kilo alma, kilo verme, gebelik ve emzirme dönemi beslenmesi, çocuk beslenmesi, sporcu beslenmesi ve kilo yönetimi alanlarında ücretsiz Diyetisyen hizmeti var bu tesiste.

 

“OYUN EVİ İLAÇ GİBİ GELECEK”

 

 Gebe kadınları da unutmadık ve gebe  eğitim sınıfı ile alanında uzman kişilerden anne ve çocuk sağlığı konusunda anne adaylarına gebelik eğitimleri verilecek. Aynı zamanda hamile pilatesi ve yoga eğitimleri merkezde bulunan spor salonunda eğitmen eşliğinde verilecek. İZGİM içerisinde çocuk kütüphanesi kurmayı da ihmal etmedik. Çocuk Kütüphanesinden çocuklar dilediğince faydalanabilecek. Yüzlerce kitabın yer aldığı kütüphanemizde evlatlarımız diledikleri kitabı okuyabilecek. Bu kütüphaneden sadece bu merkezden yararlanan kadınların çocukları değil tüm çocuklar faydalanabilecek. Yine Merkezimizde çocuk oyun evi de oluşturduk. Merkezimizde yer alan Çocuk Oyun evinde aileler çocuklarını uzman personele emanet edebilecek. Yine bu oyun evinden sadece merkezden hizmet alan kadınların çocukları değil tüm kadınların çocukları faydalanabilecek. Kadınlar gün içerisinde örneğin kendine zaman ayırmak isteyecek, ya da alışveriş yapmak isteyecek, ya da kısmi süreli çalışması gerekiyor ama çocuğunu bırakacak yeri yok ise işte bu oyun evi ilaç gibi gelecek ve çocuğunu birkaç saatliğine de olsa bu oyun evine bırakabilecek. Ve bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabilecek.

 

“HER GÜN HİZMET VERİLECEK”

 

Yine İZGİM içerisinde bulunan Etüt Merkezi’nde ortaokul ve lise öğrencileri sessiz bir ortamda verimli bir şekilde ders çalışabilecek. Öğrenciler için internet hizmeti de olacak.  Oyun evi, etüt merkezi ve çocuk kütüphanesi alternatiflerimiz aslında bu merkezden daha fazla kadın yararlansın isteğimizden doğdu ve tüm kadınlara hiznet edecek şekilde tasarlandı. Hangi yaş grubu olursa kadınlar çocuklarını güvenle bu alternatiflerden birine bırakıp istihdam alanında, sosyal hayatta daha rahat olsun istedik. İster İzgim in atölyelerinden, ister psikolog ya da diyetisyen hizmetinden, isterse spor salonundan, çocuğumu nereye bırakacağım bahanesi olmadan rahat rahat faydalansın istedik. Çünkü İzmit'te kadınlar her zaman daha iyisine layık. Yine bu tesiste spor salonunda egzersiz branşlarında özel eğitmenler eşliğinde hafta için her gün hizmet verilecek. Gruplara özel hazırlanan programlar ile İzmitli kadınlar spor ile daha aktif bir yaşama sahip olacak.

 

“KADINLARIN UĞRAŞINI KENDİ UĞRAŞIMIZ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Kadınların gelişimine, özgüvenli duruşuna ve ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durabilmesine çok önem veriyoruz. Çok iyi biliyoruz ki; Türkiye’de kadın olmak güçtür. Her gün ayrı bir mücadele, her gün ayrı bir çaba, her gün ayrı bir uğraş. İşte bizler de İzmit Belediyesi olarak, kadınların mücadelesini kendi mücadelemiz, kadınların uğraşını kendi uğraşımız olarak görüyoruz.  Evet Türkiye’de kadın olmak gerçekten güç, ama kadın olmak gerçek bir güç. Biz de kadınlarımızın bu gücünün farkında olmasını sağlamak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Hep birlikte başardık, hep birlikte başarmaya devam edeceğiz. Son olarak Gülümseyin İzmittesiniz diyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, daha nice açılışlarda sizleri ağırlamak dileğiyle hepinize minnet duygularımı iletiyorum. Sağ olun, var olun.”

Ekli Dosyalar

19 Eyl 2021 - 19:03 Kocaeli- Gündem

Muhabir Merve Dişli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.