Karar Gergerlioğlu’nu susturmayı amaçlamaktadır!

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Yargıtay tarafından 2 yıl 6 ay hapis cezasını onaylamasının ardından HDP Kocaeli İl Örgütü bugün açıklama düzenledi. Açıklamada konuşan HDP İzmit İlçe eş başkanı Asiye Ebru Öcal bu kararın Gergerlioğlu’nu susturmak için alındığını ifade etti

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'na "terör örgütü propagandası yapma" suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını onaylamıştı. HDP Kocaeli İl Örgütü bugün HDP Kocaeli İl Binası’nda toplanarak basın açıklaması düzenledi. Açıklamada ilk sözü alan HDP Kocaeli İl eş Başkanı Mehmet Selim Akboğa şu ifadeleri kullandı: “Milletvekilimiz Gergerlioğlu ile ilgili Yargıtay’ın aldığı bir karar var. Bu kararda 2 yıl 6 ay ceza almış durumda. Elbette ki bizler bunu kabul etmiyoruz. Gerçekler asla kapatılmaz. Gergerlioğlu Türkiye’deki mazlumların, ezilenlerin yanımda olmasından ötürü böyle bir şeyle karşı karşıya.

 

“DEMOKRATLARI ÖTEKİLEŞTİREREK AYAKTA DURUYORLAR”

 

Biz de vekilimize sahip çıkıyoruz. Gergerlioğlu Kocaeli’deki sorunları dile getirmiştir. Mazlumların sesi olmuştur. Sadece Kocaeli değil Türkiye’de bir soluk olmuştur. Bu soluğu kısmak için bugün ortaya konan durum böyledir. Elbette ki bütün bunlar alınan güvenlikçi politikalar sonucunda intiharların halkımızın durumu ortada. Bunları burada HDP’yle vurarak demokratları ötekileştirerek ayakta durmaya çalışıyorlar. Bu şekilde kendilerini var etmeye çalışıyorlar. Bu hepimiz için zor bir süreçtir. Bu süreçte baskı uygulayarak halkını düşmanlaştırarak bir yere varılmaz. 5 yıldır bu zulüm devam ediyor.

 

“AÇLIK VARSA SEBEB SAVAŞ POLİTİKALARIDIR”

 

Bu durumun sorumlusu iktidardır. Kendi dişini ötekileştirerek insanlar arasında düşmanlığa yol açıyor. 18 yıllık iktidarda bu böyle olamaması gerekiyor. Sünni gündemler yaratarak bir yere varılmaz. Bugün açlık varsa, sefalet varsa bugün emekçiler açlığa muhtaç ediliyorsa bunun sebebi savaş politikalarıdır. İçerde kavga dışarıda kavgayla bir yere varılmaz. Alınan vergilerin yerini bulması için bu savaş araçlara girmemesi gerekmiyor. İktidar alınan vergileri halka yansıtmadı. Hep kendi yandaşlarına kullandı.

 

“GERGERLİOĞLU’NU YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

 

Ama esnaflara işçilere emeklilere vermedi. Dolayısıyla bizim bu ceberut iktidara boyun eğmeyeceğimizi herkes bilsin. Gergerlioğlu’nun yanındayız ve onu yalnız bırakmayacağız. Kocaeli’de 7 intihar etmesi bizi çok üzmüştür. Vatandaşları açlığa mahkum bırakırsan bu da bu şekilde sonuçlanır.”

 

Akboğa’nın ardından sözü alan İzmit İlçe eş Başkanı Asiye Ebru Öcal şu ifadeleri kullandı: “Kocaeli Milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında "propaganda suçundan" verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezası hukukun bir kez daha katledilmesi, tamamen siyasi saikler ve iktidarın baskısıyla Yargıtay tarafından onanmıştır. Bu bir hukuk cinayeti ve yine bir hak gaspıdır.

 

“DEMOKRATİK SÖZLEŞMELERE AYKIRIDIR”

 

Yargıtay'ın, milletvekili seçilmesi ve yasama dokunulmazlığı kazanması nedeniyle yargılamanın durması yönünde karar vermesi gerekirken, temyiz incelemesine devam etmiş ve mahkûmiyet hükmünü onamıştır. Anayasa'ya ve kanuna aykırı bir şekilde, dokunulmazlığı bulunan bir milletvekilinin yargılamasına devam edilmiş ve hakkında cezaya hükmedilmesi; siyasi faaliyette bulunma, seçme ve seçilme evrensel haklarına ve Türkiye'nin imzalamış olduğu uluslararası demokratik sözleşmelere açıkça aykırıdır.

 

 

“AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ’NE AYKIRI”

 

Yargıtay ayrıca propaganda konusunda da kendi içtihatlarına da aykırı bir karar vermiştir. Bunun nedeni de yine siyasi saikler ve iktidarın baskısıdır. Sivil toplum kuruluşlarında başkanlık yapmış olan ve çözüm sürecine doğrudan katkısı bulunan Gergerlioğlu'nun, alenileşmiş, bir haberin içeriğini paylaşmasının propaganda suçu olarak değerlendirilmesi gerek mahkumiyet kararını onayan Yargıtay'ın gerekçesi de Anayasa Mahkemesi ile Avrupa insan Hakları Mahkemesi'nin içtihatlarına aykırıdır.

 

“HAKSIZLIĞA UĞRAYANLARIN İLK BAŞVURDUĞU VEKİL GERGERLİOĞLU OLDU”

 

Üstelik halen yayıncılık faaliyetine devam eden haber sitesinde yayınlanan ilgili haber hakkında herhangi bir soruşturma veya erişim yasağı kararı olduğuna dair karar dosyasında bir belge ve bilgi de bulunmamaktadır. Gergerlioğlu, sadece bir haber linkini paylaştığı için cezalandırılmaktadır. Tüm haksızlığa uğrayanların mecliste ilk başvurduğu vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu olmuş olup o da herhangi bir ayrım gözetmeksizin İnsan hakkı savunuculuğu bağlamında tüm ezilenler haksızlığa, hukuksuzluğa uğrayanların her daim yanında oldu.

 

AKP MHP İKTİDARI TÜM EZİLENLERİ CEZALANDIRMAK İSTEMEKTEDİR”

 Vekil seçildiği günden bu yana 24 Kanun Teklifi 15 araştırma önergesi 125 meclis konuşması yapmış, Kocaeli sorunları ile ilgili olmak üzere 2903 soru önergesi vererek soru önergesi özelinde Kocaeli'nin en çok Türkiye'nin ise en çok soru önergesi veren 3. Vekili olmuştur. AKP-MHP iktidarı, ayrım yapmadan her kesimden insanın haklarını sonuna kadar savunan milletvekilimizi, ona oy veren Kocaeli halkın, onun savunduğu tüm ezilenleri ve haksızlığa uğrayanları cezalandırmak istemektedir. İktidar, yaptığı insan hakları ihlallerinin duyurulmasını istememektedir.

 

“GERGERLİOĞLU’NU SUSTUMAYI AMAÇLAMAKTADIR”

 

 Bizler biliyoruz ki, bu kararda zerre kadar hukuk ve vicdan yoktur. Bu karar siyasi bir karardır. İktidar cezaevlerinde çıplak aramayı, işkence ve kötü muameleyi, insan kaçırmaları, hasta tutukluları, hamile ve küçük çocuklu tutuklu kadınları ve yaşanan ağır zulmü dile getiren Gergerlioğlu'nu susturmayı amaçlamaktadır.

 

“HDP’Lİ VEKİLLER HAKKINDA FEZLEKE HAZIRLANDI”

 Gergerlioğlu’nun kararının onaylandığı gün HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile HDP'li milletvekilleri Fatma Kurtulan, Garo Paylan, Hüda Kaya, Meral Danış Beştaş, Hakkı Saruhan Oluç, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Sezai Temelli ve Pero Dündar hakkında. Yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle fezleke hazırlandı. Fezlekelerin tümüne baktığımız zaman bu işlemlerin tamamının siyasi operasyonun bir parçası olduğu açıktır.

 

“GERGERLİOĞLU YALNIZ DEĞİLDİR”

 İktidar ne yaparsa yapsın, halkımızın iradesinin sonuna kadar arkasında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. İnsan haklarına ve demokrasiye düşman olan bu iktidara rağmen, barış ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Gergerlioğlu yalnız değildir.”

 

23 Şub 2021 - 12:57 Kocaeli/ İzmit- Siyaset

Muhabir Merve Dişli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.