Muhtarları fırçaladı mı?

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, söyleşimizin son bölümünde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in Sarısu’da muhtarları ağırlaması sonrası muhtarları fırçaladığına dair iddialara cevap verdi

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan ile yaptığımız röportajımızın son bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Başkan Turan ile üçüncü yani son bölümde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in Sarısu’da muhtarları ağırlaması üzerine kendisinin muhtarlara fırça attığı iddialarını, bu konuda Hürriyet ile konuşup konuşmadığını, Kocaelispor’u, KOTO’yu, 2023 seçimlerini ve pek çok konuyu konuştuk. Turan, söyleşimizin son bölümünde de dobra ve samimi cevaplar verdi. Sizleri söyleşimizin son bölümüyle baş başa bırakıyoruz…

*İzmit Belediyesinin Kandıra sınırlarında Sarısu kampı var. Fatma Başkan Kandıralı muhtarları ağırladı. Sizin de bu muhtarlara telefon açarak hizmetten mahrum bırakacağınız şeklinde tehditvari söylemlerinizin olduğu konuşuldu? Onlara fırça attınız mı?

-Yüreklilikle cevaplayabileceğim bir sorudur bu. Ben asla muhtarları arayıp da buraya gitmeyeceksiniz, buraya giderseniz şöyle yaparım demedim. Hiçbir kimseyle bu şekilde konuşmadım. Bir muhtarımız var ki o benim dostumdur. Arkadaşımızdır. Muhtarların durumu kaymakam beyi de ilgilendirdiğinden dolayı kendisine bir ikazda bulunmuştur. Muhtar seçilmiş birisidir. Nasıl belediye başkanı herkesin belediye başkanı ise muhtar da herkesin muhtarıdır. Hiçbir muhtarımız hiçbir siyasi partinin ve bir belediyenin temsilciliğini yapıp ben buranın şu temsilcisiyim bu temsilcisiyim diyerek bu işi yapmaması lazım.

***Bollu köyü Muhtarı’ndan bahsediyorsunuz anladığım kadarıyla…?

- Evet, ben kendisine şunu söyledim. Açtım telefonu ‘Ben belediye başkanıyım. Ben İzmit’te bir program yapacaksam İzmit’te muhtarlar derneği vardır. Belediye olarak ararım isterim numaralarını şayet verirseler özel kalemimde bu programı yapan arkadaşlarım muhtarları davet eder. Bunun sadece bir muhtar üzerinden yapılması doğru değil. Bunu emin olun ki Fatma Hanım da böyle düşünmemiştir. Bizim arkadaşımız kendini bunu vazife edinmiştir. Burada İzmit belediyemizin de böyle düşündüğünü zannetmiyorum ya da bunun böyle olması için mücadele ettiğini zannetmiyorum. Orada teknik bir hata var. Kandıra’da 2 tane muhtarlar derneği vardır. Program yapacak kişi davet edecek kişi muhtarlar derneğini arar davetiyesini iletir. Dernekte onların ortak grubu vardır. Gruptan yayınlar. Gidecek olan gider. Kimse de kimsenin özgürlüğünü kısıtlamaya bir belediye başkanı da olsa hakkı yoktur.

***Yani kesinlikle muhtarları arayıp fırça atmadınız, doğru mu?

- Biz böyle bir şey yapmadık ama ben muhtar kardeşime söyledim. Dedim ki böyle devam edersen kendine ve köyüne zulüm edersin. Çünkü siyasileşir. Ona siyasi olması için oy vermemiş seçmeni. Dostluğumuz bozulur dedim. Ben Bollu köyünde geçen Ramazan Ayında muhtarımla ve müsait olan köylülerimize sahur yaptık. İftar demiyorum SAHUR diyorum. Arkadaşımız bunu gazeteye farklı yansıtmış sağda solda farklı söylemiş hiç önemli değil. Gerçek ortadadır. Gerçeği bilen muhtarlar dernek başkanları vardır.  Söylendiği gibi olsaydı tehdit ettiğim muhtarlar da çıkıp açıklama yaparlardı zaten. Ama gerek yok bunları konuşmaya. Çünkü böyle bir şey yok ortada. Biz sadece muhtarımızla bu konuyu konuştuk. İki defa konuştum kendisiyle. Yanlış yaptığını, seçilmiş bir muhtar olduğunu, herkesin muhtarı olduğunu organizasyonda yanlış teknik bir aksaklık ya da teknik bir hata olduğunu ifade ettim. Bireysel anlamda kimse burada temsilciliğe soyunamaz.  

***Bunu Fatma başkanla konuştunuz mu hiç?

-Konuşmadık yani gerek de yok ki konuşmasına onun bakış açısı da böyle değildir.

***Niyet okuyorsunuz, bilmiyorsunuz ne düşündüğünü?

- Yok, yani ben duymadım hiçbir yerde. Sonuçta yani benim belediyede çalışan arkadaşlarım var İzmit belediyesinde müdür olan arkadaşlarım var. Onlara yakın olan dostlarım var. Mesela İzmit belediyesinin arabası Kandıra’da kaza yaptığında ilk Hakan (Tanta) başkana bildiren benim. Resimlerini atıp bildiren benim. Durumu izah eden benim. Sonrasında kendileri geldiler baktılar. Benim o zaman İzmit’te programım vardı kazanın akabinde resimleri çektim attım bu araba sizin arabanızmış bir problem vardır diye. Onlar da hızlı bir şekilde geldi. Yani burada belediyeler birbiriyle koordinasyon sağlamak zorunda. Burada hizmet önemli olan bir gün gelirse siyaset yapılır ama şu an siyaset yapılacak bir durum yok ortada. Bunu kimse insan sağlığı ya da huzur bozma adı altında kimse siyaset yapmasın. İnsan sağlığından siyasete döndürmesin, huzur bozmayı siyasete döndürmesin. Kandıra’nın bir huzuru vardır bir güvenilirliği vardır, bir belediye başkanı vardır bir muhtarları vardır dernekleri vardır. Bunları kimse yok sayamaz. Nezaket bellidir ya siyasette de nezaket bellidir.

*İl kongresinde üst kurul delegesi olarak yazılmamanız da çok eleştirildi…

- Ben bu ilin teşkilatlarında Yerel yönetimler ve il teşkilat başkanlığı gibi görevlerde bulundum. Bizim partimizin bir teamülü vardır. Buna da en iyi bilenlerdenim. Bizde bu listeleri yaptık zamanında. Kimse öküz altında buzağı aramasın .Burada Kandıra, Dilovası, Karamürsel, Nüfus oranı en küçük ilçelerimizdendir. Burada yazılacak liste bellidir. Listenin kriterleri bellidir. Listenin kriterleri eğer belediyelerden ya da ilçelerden dışarıya çıkması gerekenler varsa ilk etapta onlar çıkartılır. Onlar dışarıda kalır. Sonra boşluk oluşursa Karamürsel yazılır, Kandıra yazılır ona göre yazılır yani. Kimsenin önüne arkasına bakarak böyle bir şey düşünmesine gerek yok ki yazılanların içerisinde kimse şunlara bakmıyor. 2019 yerel seçimlerinde Kandıra Belediye başkanlığı seçimi Kocaeli’de ki en yüksek oyu alan 2. İlçe ki Kartepe ile aramızda Binde 1 fark var. 57.92 ilçe teşkilatımızla biziz, 57.93 Kartepe 1. Aramızdaki fark bu.  Yani Yazıyor arkadaşlar tabi Eyvallah yazsınlar gerçekleri konuşmak lazım gerçekleri bilmek lazım. Gelsinler Kandıra’ya bir baksınlar insanlarla sohbet etsinler. Oradaki kuşlarıyla güvercinleri ile bu işleri çözmeye gerek yok. Gelsinler esnafla vatandaşla konuşsunlar.

***Neden üstünüze geliyorlar bu kadar?

- Bunlar bugünün meselesi değil. Yani aslında insanlar bilirler Adnan Turan’ın duruşunu. Siyasette ticaretin olmadığını. Mesleğinin belediye başkanlığı olmadığını bilirler aslında ama bu olacak işte belli bir kesim basının bakış açısı doğaldır. Ama adalet tarafını da düşünmek lazım. Hesap gününde hesap vereceğiz biz. O hesabı verirken ne kadar az hesap verirsek o kadar iyi diye düşünüyorum.

***Kandıra’nın her zaman taliplisi çoktur. Şu anda rakiplerinizin sahaya çıktığı konuşuluyor. Buna ne diyorsunuz?

- Bunu konuşabilir insanlar. Bundan yana hiçbir sıkıntı yok. Çalışmak isteyen çalışabilir gayet doğaldır. Şunu unutmamak lazım 2023 seçimleri Türkiye için bir kader seçimi. Belediye başkanlığı seçimi 2024 bunu insanlar unutmasın.

***Ne demek istediniz?

- Yani 2023 bizim 100 yılımızın değişeceği bir tarih. 2023’de AK Parti ve Cumhurbaşkanlığı iktidarımızın devam etmesi gereken bir dönem seçimi. Bizim ilk etaptaki seçimimiz bu. Yani biz ülkeyi mi belediye başkanlığını mı düşüneceğiz?

***Karşımda bir belediye başkanı ile oturduğum için onu konuşuyoruz. Milletvekilliğinde de 2023’ü konuşuruz.

- Bizim içinde 2023 önemli belediye başkanlığı için de 2023 önemli. Çünkü iktidarda aynı parti olup da belediye başkanlığı yapmak var. Cumhurbaşkanımızın dünyadaki mücadelesini görüyoruz. Bir seçim biter ikinci seçim hemen başlar. Ama bu Milletvekili seçimidir ama Cumhurbaşkanlığı seçimidir ama Belediye başkanlığı seçimidir. Bizim için 31 Mart bitti. 1 Nisan’dan itibaren 2023 seçimleri başladı. Siyasette ve teşkilatçılıkta bu ön plandadır. Yarın seçim başlıyor. Yarınki seçim için de 2023. 1 Nisan da bizim için 2023 seçimi başlamıştır.

***Sıkı bir Kocaelisporlusunuz. Şu an Kocaelispor’un durumunu nasıl görüyorsun?

- Ben 1998’de spor camiasında başladım. Birçok arkadaşımız beni oradan tanır. 2004’te yanlış hatırlamıyorsam spor camiasına nokta koydum. 2004’ten bu zamana kadar birçok teklif yapıldı. Tüm bu tekliflere rağmen buna ASKF başkanlığı ve Kocaelispor başkanlığı dâhildir. Ama ben spor camiasına geri dönmeyeceğim demişimdir ve yine yöneticilik kısmına dönmeyi düşünmüyorum.

***Neden?

- Gençliğimde mücadele ettim. Benim için spor yöneticiliği farklı bir şeydir. Spor yöneticiliğinde ekip olması gerekiyor. Benim bakış açım sporu biraz da ticaret gibi görmektir. Ben belediyede bazen ticareti ön plana çıkartırım. Bunun için bakmak lazım. Kimse bireysel hırslarıyla hareket etmemesi gerekiyor. Benim hiç böyle bakış açım olmadı. Ama ben her daim bulunduğum zamanlarda 98’den bu zamanlara kadar bulunduğum sosyal hayat içerisinde her daim Kocaelispor’a ilin bir vatandaşı olarak desteğimi sağlamışımdır. Bir de ticari kapasiteme göre gücüme göre de yapabileceğim maddi katkıyı sağlamışımdır. Bundan sonra da sağlayacağım.  Ben geldiğimde 150-200 Kocaelispor maçlarına giden Kandıralı vatandaşlarımız vardı şu an da 800-1000 kişiyiz maçlara gelen bundan da herkes çok mutlu. Benim babamın miraslarındandır Kocaelispor sevdası..

**Kocaeli Ticaret odası. Orada da yöneticilikler yaptınız.

- Ben Murat Özdağ’ın döneminde meclis üyesi oldum. O zaman da 1 hafta sonra da istifa ettim. Benim için koltuklar önemli değil. Hedef, ekip, bakış açısı. Yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişmeyeceksin. Bu çok önemlidir. İşin açık tarafı biraz orada ki kırgınlık bu. Ben normal meclis üyesi falan olmak istemediğim bir dönemdi onlar kendileri yazdılar.  Düz meclis üyesi yazın beni dedim. TOBB’da yedeğe yazmışlar. Zaten tartışma oradan çıktı. Benim fazla vaktim yok o zaman Turizm, spor, siyaset hepsinin beraber gittiği zamanlar vardı. Bir koltukta 3 karpuz taşımaya çalışıyorsun. Sonra bıraktım zaten çok önemli değildi.

***Necmi Bulut’un başkanlığında da vardınız.

- Necmi abi bizim beraber büyüdüğümüz bir abimiz. Onun olduğu yerde bize görev verilirse seve seve çalışacağımı söylemiştim. O seçimde de KOTO komiteleri arasında da en fazla oyu alıp en fazla rakibine fark atan komite bizim komitemizdi. Ve şunu söylemişimdir orada da ben bir dönem yapacağım 2. Dönem olmayacağım ki meclis üyesi yaptığımız arkadaşlarımız bizden daha genç arkadaşlarımızdı. Sıra onlara gelmişti. Ben bastonla meclis üyesi olmak isteyenlere karşıyımdır. Bunu da Necmi abiye söylemişimdir açık açık. Görevi bırakırken benim yerime daha genç arkadaşım gelmişti. Artık gençlere yol vermek lazım, fırsat tanımak lazım.

***Ticaret Odasının şu andaki işlevini nasıl görüyorsunuz?

- Kocaeli’nin 3-4 tane markası vardır.  Büyükşehir’i, Üniversitesi, ticaret ve sanayi odaları.  O markayı KOTO devam ettiriyor, onu aşağılara düşürmediler. Birlikle beraberlikle gayret ve başarıları var . Birkaç arkadaş var kişisel menfaatleri doğrultusunda söyleyenler. Onların da kimler olduğunu ve neden yaptığını bizler çok iyi biliyoruz. Makamlara gelen kişilerin hem komitelerin hem meslektaşların bulunduğu ilçeyi temsil edeceğine inanan insanlar olmasını istiyorum.  Ben KOTO’da görev aldığım ilk dönem, Murat Özdağ döneminde istifa ettiğim dönemdir. 3 dönem hiçbir yerde yokumdur. 12 yıl demektir bu. Ben 5. ya da 6. Dönemimde meclis üyesi ve yönetim kurulu üyesi oldum. Mücadele budur.

***Kaç yaşında meclis üyesi oldunuz?

-23-24 yaşındaydım ticaret odası seçimlerinde koşturduğumda ama dediğim gibi arkadaşlarımız vardı grubumuz vardı onlarla yol yürüdük.Gün geldiğinde de o arkadaşlara dedik ki sizin kenara çekilmeniz lazım gençlerin gelmesi gerekiyordu. Bunları söyleyebilecek bir irade gerekiyordu. Bazen karşılığı oldu bazen olmadı. Bazen küskünlük oldu. Bu işler 1-2 dönem yaparsınız, evet herkes ayrılmamalı. Ticaret odasının 66 tane meclis üyesi varsa 66’ı da değişsin demiyoruz bir hafıza kalsın orda. 

***Adnan Bey, Kandıra’ya dair hemen her şeyi konuştuk. Böylelikle sizi yakından tanıma fırsatı bulduk. Röportajımıza dahil olduğunuz için çok teşekkür ediyorum.

-Ben teşekkür ederim. Burada olmaktan keyif aldım. Başarılar dilerim

02 Ara 2020 - 11:08 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.