Bütçenin yüzde 27’si ihalesiz alımlara gitmiş

Sayıştay’ın 2019 yılı raporlarına göre İzmit Belediyesi’nde Doğrudan Temin ile Yapılan Mal Alımlarının Kamu İhale Kanunu'nun Belirlediği % 10 Sınırı aşılarak yüzde 27.28’e ulaşmış

İzmit Belediyesi’nde, AKP’li Nevzat Doğan döneminde yapılan usulsüzlüklerden biri Sayıştay raporları ile ortaya çıktı. Sayıştay’ın raporuna göre İzmit Belediyesi hesaplarında yapılan incelemede, kurumun 2019 yılında; mal alımları ödeneği 19.777.000 TL, doğrudan teminle alınan malların toplam tutarı 5.395.916,31 TL olarak ibraz edilmiş olup bu tutarın bütçede ayrılan ödeneğin %27,28'ine tekabül ettiği buna rağmen idarenin %10'u aşan kısım için Kamu İhale Kurumu'ndan uygun görüş alınmadığı tespit edilmiştir.

Sayıştay raporlarında konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi: “ Doğrudan Temin ile Yapılan Mal Alımlarının Kamu İhale Kanunu'nun Belirlediği % 10 Sınırını Aşmasına Rağmen Kamu İhale Kurumunun Uygun Görüşünün Alınmaması 4734 sayılı Kamu İhale Kanun’un 21 ve 22’nci maddelerindeki parasal limitlerin aşılmasına rağmen, Kamu İhale Kurulundan uygun görüş alınmadığı görülmüştür. 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun “Temel İlkeler” başlıklı 5’inci maddesinde; yapılacak ihalelerde açık ihale ve belli istekliler arasında ihale usullerinin temel usuller olduğu, “İdarelerce Uyulması Gereken Diğer Kurallar” başlıklı 62’nci maddesinin (ı) bendinde ise Kanun’un 21 ve 22’nci maddelerindeki parasal limitler dahilinde yapılacak harcamaların yıllık toplamının, idarelerin bu amaçla konulacak ödeneklerinin %10’unu Kamu İhale Kurulunun uygun görüşü alınmadıkça aşılmayacağı ifade edilmiştir. Yukarıda yer alan madde hükümleri birlikte değerlendirildiğinde; yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işlerine ilişkin harcamaların 4734 sayılı Kanun’da belirtilen temel ilke ve usullere uygun şekilde ve öncelikle açık ihale usulü ile yapılmasının, esasen bir ihale usulü olmayan 22/d doğrudan temin uygulamasına kurumların daha sınırlı hallerde başvurmalarının amaçlandığı görülmektedir. Ancak İzmit Belediyesi hesaplarında yapılan incelemede, kurumun 2019 yılında; mal alımları ödeneği 19.777.000 TL, doğrudan teminle alınan malların toplam tutarı 5.395.916,31 TL olarak ibraz edilmiş olup bu tutarın bütçede ayrılan ödeneğin %27,28'ine tekabül ettiği buna rağmen idarenin %10'u aşan kısım için Kamu İhale Kurumu'ndan uygun görüş alınmadığı tespit edilmiştir. Mal alımlarında öngörülen üst sınırın aşılmasına rağmen uygun görüş alınmamasının mevzuata aykırı olduğu, mevzuatta emredici hüküm niteliği taşıyan düzenlemelere riayet edilmesinin gerekli olduğu değerlendirilmektedir. Bulgu konusu tespitin devam edip etmediği takip eden denetimlerde izlenecektir.”

21 Ara 2020 - 17:18 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

IZMITLI AKLINI KULANIYOR - Siyasal yapının halktan desteği usulsüz bir seyleri elde etmesidir ve onlara ikramıdır böylelikle desdegi budur oyunu ister

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Aralık 17:18
02

Devletini seven - Sahte müslümanları Allah kahretsin.müslüman gözüküpte kamunun mallarını peşkeş çekenlerede lanet olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Aralık 17:18
01

Cumhuriyet - Yolsuzluklar almış başını gitmiş.Akp nin bugün ki yönetimi de dahil bir tane akp li çıkıp bu yapılanları lanetleyip,bir özeleştiri yapabilir mi?Yorum yapan türedi trollerin bu hadiseler hakkında fikirleri nedir peki?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Aralık 17:18