Kocaeli’de hangi adaylar parti üstü hangi adaylar parti altı oy aldı!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının aldığı oy ile partilerinin aldığı oyları karşılaştırdık. Bakın hangi adaylar partisinden daha düşük, hangi adaylar partisinden daha yüksek oya sahip oldu

Yılmaz Karabıyık
Yılmaz Karabıyık Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

AKP iktidarının ve ittifak ortaklarının, vatandaşa nefes aldırmayacak boyuta ulaşan ekonomik kriz ortamında gittiği 14 Mayıs ve 28 Mayıs 2023 seçimleri, tüm bu olumsuz şartlara rağmen Cumhur ittifakı lehine sonuçlanmıştı. Erdoğan’a her seçimde destek verenlerin büyük bir kısmı, 2023 seçimlerinde rotadan sapmamış, ekonomiyi düzeltirse yine Erdoğan ve partisinin düzelteceğine inanmıştı. Ancak bu beklentileri geçen sürede karşılık bulmadı. Seçim biter bitmez art arda zamlara uyanan Türkiye’de en fazla ezilen ise Erdoğan ve partisine en fazla destek veren emekli kesim oldu. Artan kiraların önüne geçilememesi, krizin önlememesi ve benzeri durumlar, 31 Mart 2024 yerel seçimleri için Cumhur ittifakı adına dezavantajdı. İktidar kanadı, muhalefetin kurmuş olduğu Millet ittifakının dağılmasından sebep, yarışta yine de iddialıydı ancak beklediği olmadı. Eli CHP’ye oy vermeye gitmeyen AKP’li seçmen, mevcut iktidara ders vermek adına seçimi boykot etti. Ve ilk kez CHP, Türkiye genelinde en fazla büyükşehir ve il belediyesinin sahibi oldu. CHP’nin yanı sıra DEM Parti, YRP, İyi Parti ve BBP de il ya da büyükşehir belediyeleri kazandı. MHP ise kimi illerde seçime ittifaksız girdi, AKP ile yarıştı ve seçimi kazandı.

 

“İYİ ADAM” İMAJI OY GETİRDİ Mİ?

Peki Kocaeli’de ne oldu? Cumhur ittifakı, 2019 yerel seçimlerinde kaybettiği İzmit’i, 2024 yerel seçimlerinde geri alıp, skoru tekrar 13-0 yapmak istiyordu ancak seçime katılımın düşük olması ve CHP’nin parti üstü isimlerle seçime girmesi, umutlarını yıktı. CHP’li İzmit Belediyesinin yanına Derince ve Karamürsel de eklendi. Kaybedilen 3 ilçe görünse Körfez ve Kandıra’da kıyıdan döndü. Körfez’de itirazlar hala sürüyor. Tüm Türkiye genelinde ve ilimizde kayıplar yaşayan Cumhur ittifakı, öyle ya da böyle Kocaeli’de 12 ilçeden 9’unu kesin olmayan sonuçlara göre kazandı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde Başkan Tahir Büyükakın, en yakın rakibine fark atmayı başardı. Tahir Büyükakın’ın sadece partisi üzerinde değil, farklı siyasi görüşlere, ideolojilere sahip vatandaşlar üzerinde de etkisi olduğu konuşuluyordu. Atatürkçü Düşünce Derneği gibi CHP’ye yakın derneklere, ihtiyaçları olduğunda otobüs temin etmesi, kesim ayırt etmeden işe alımlar yapması ve meclisi yönetirken CHP’li meclis üyelerinin itirazlarını çoğu zaman dikkate alması, şahsı üzerinde “İyi adam” imajı oluşturmuştu. İlçede CHP’ye, İyi Parti’ye ya da diğer partilere oy veren pek çok kişinin, Büyükşehir’de tercihini Büyükakın’dan yana kullanacağı sokakta sıkça konuşuluyordu. Peki bu gerçekleşti mi? Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının aldığı oylar ile partilerinin il genel meclisinde aldığı oylar kıyaslandığında, gerçekleşmişe benziyor. Evet, Cumhur ittifakının adayı Tahir Büyükakın, CHP’nin adayı Atasoy Bilgin, Yeniden Refah Partisi’nin adayı Doğan Aydal ve diğer adayların aldığı oylar ile il genel meclisi oylarına bakarak, hangi adayların partilerinin üzerinde, hangi adayların partilerinin altında oy aldığını hep birlikte inceleyelim.

 

BÜYÜKAKIN, PARTİSİNE FARK ATTI

Büyükakın ile başlayalım. Tahir Büyükakın’ın aldığı oy 514 bin 672. Bu yüzde 45.83 oy oranına tekabül ediyor. AKP, MHP ve BBP’den oluşan Cumhur ittifakının aldığı oy ise 435 bin 670. Yani ittifak, il genel meclisinde yüzde 39.29 oy oranına sahip olmuş. Bu sonuca göre; Büyükakın, Cumhur ittifakından 79 bin 2 oy (Yüzde 6.54 oranında) önde. İlçelerde farklı partilerin adaylarına oy veren seçmenin bir kısmı ya da sandığa sadece Büyükşehir adayına oy vermek için giden seçmenin bir bölümü, oyunu Büyükakın’dan yana kullanmış. Büyükakın’ın farklı kesimlere yaklaşım tarzı, sandığa artı puan olarak yansımış.

 

BİLGİN, PARTİSİNE YAKIN OY ALDI

Evet, sıralamadan devam edelim. Büyükakın’ın en yakın rakibi olan CHP’nin adayı Atasoy Bilgin’in aldığı oy 325 bin 280. Bu yüzde 28.96 oy oranına tekabül ediyor. CHP’nin Kocaeli genelinde aldığı oy ise 333 bin 68. Yani CHP, il genel meclisinde yüzde 30.04 oranında oy almış. Bu sonuca göre; Atasoy Bilgin’in oyunun, partisinin oyundan 7 bin 788 yani yüzde 1.08 oranında düşük olduğu görülüyor. CHP’ye oy verenlerin büyük bir kısmı, sandıkta Bilgin’e de sahip çıkmış ancak Bilgin, partisine oy vermeyen hiçbir seçmenden oy alamadığı gibi bir de parti oylarının az da olsa altında kalmış.

 

DOĞAN AYDAL’A “YRP” ŞOKU!

Gelelim, listemizin üçüncü sırasına. Kocaeli’de üçüncülük Yeniden Refah Partisi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Doğan Aydal’ın! Genel Başkan yardımcılığı görevi bulunan, Profesör olan ancak Kocaeli ile hiçbir bağı bulunmayan Aydal’ın Kocaelililerden aldığı oy 85 bin 337. Bu, yüzde 7.59 oy oranına tekabül ediyor. YRP’nin il genel meclisi oyu ise 100 bin 340. Yani YRP, Kocaeli’de yüzde 9.04 oy oranına sahip olmuş. Bu sonuçlara göre; pek çok gafıyla Kocaelilileri kızdıran, YRP içinde de tepkilerin zaman zaman odağı haline gelen Aydal, partisinin oyundan 15 bin 3 oy az oy almış. Yani YRP’ye oy veren seçmenin yüzde 1.45’i, Aydal’a oy vermemiş.

 

YILDIZTEKİN ÇABALADI, OYU İYİ PARTİ ALDI

Ve listenin dördüncü sırası İyi Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Gencay Yıldıztekin’e ait. Yıldıztekin, 56 bin 278 oy almış. Bu, yüzde 5.01 oy oranına tekabül ediyor. İl genel meclisi sonuçlarına bakıldığında, İyi Parti’nin oy oranı ise 74 bin 440. Bu da yüzde 6.71 oy oranı demek. Yıldıztekin, partisinden 18 bin 162 az oy almış. İyi Parti’ye oy veren seçmenlerin yüzde 1.7’si, Yıldıztekin’e oy vermemiş. Sıkı bir çalışma ortaya koyan, bolca para da harcayan Yıldıztekin’e destek vermeyen İyi Parti seçmeninin Büyükşehir’de oyunu kime verdiği merak ediliyor.

 

TOL’A DEĞİL, ZAFER’E İLGİ

Listenin beşinci sırası, bu seçimin sürpriz partisi olan Zafer Partisi’nin adayı Nermin Tol. Pek çok ilde sandıktan çıkan sonuçlarla adından söz ettiren Zafer Partisi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun TEMA’cı danışmanı Nermin Tolu gösterdi. Peki Tol, partisinin oylarını geçmeyi başardı mı? Tol’un aldığı oy 38 bin 736. Bu yüzde 3.44 oy oranına tekabül ediyor. Zafer Partisi’nin il genel meclisinde aldığı toplam oy ise 42 bin 684. Bu da yüzde 3.84 oy oranı demek. Tol, partisinin oylarını geçememiş. Partisi, Tol’dan 3 bin 948 oy fazla almış. Yani Tol, partisinden yüzde 0.40 oranında az oya sahip olmuş. 

 

DEM PARTİ’DE ADAY ÜSTTE

Listenin altıncı sırası, Dilovası’nda etkili bir oy alarak seçim yarışında ikincilik elde eden DEM Parti. Bu partinin Büyükşehir adayı Hasan Özgüneş. Şahsının aldığı oy 36 bin 613. Bu yüzde 3.26 oy oranına tekabül ediyor. DEM Parti’nin il genelinde aldığı oy ise 30 bin 205. Bu da yüzde 2.72 oy oranı demek. Özgüneş, partisinden 6 bin 408 oy fazla almış. Yani DEM Parti’nin il genel meclisinde aldığı oy oranı, Özgüneş’in aldığı oy oranından yüzde 0,54 daha düşük. Bu da demek oluyor ki DEM Parti, Büyükşehir’de adayına sahip çıkmış, ilçelerde ise oylarını farklı partilerin listelerine kaydırmış.

 

SAADET PARTİSİ, ÇELİK’E SAHİP ÇIKMADI

Ele alacağımız son parti, Saadet Partisi. Bu partinin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nurettin Çelik’in aldığı oy 22 bin 627. Bu yüzde 2.01’e tekabül ediyor. Saadet Partisi’nin aldığı oy ise 31 bin 923. Bu da yüzde 2.88 oy oranı demek. Yani 9 bin 296 kişi SP’ye oy verirken Çelik’e oy vermemiş. Çelik’in oy oranı, partisinden 0.87 oranında daha düşük olmuş. Bu da gösteriyor ki SP’lilerin bir kısmı, Büyükşehir’de tercihini farklı partilerden yana kullanmış.

Ekli Dosyalar

02 Nis 2024 - 16:22 - Gündem

Mahreç  Yılmaz Karabıyıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Halk - AKP. hariç CHP de YRP de İYİ parti de oy oranı meclis üyeleri oylarının altında olmasına rağmen yazınızda özellikle Zafer Partisi adayı Nermin TOL u başarısız gösterme çabanız neden acaba. Zafer Partisi Türkiye genelinde oy oranı 1.73 iken TOL Kocaeli de 3.45 almıştır. Eleştirilerinizi lütfen daha adil yapın.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 03 Nisan 01:04
02

Birisi - @Halk 01 nolu yoruma cevabı: 3.45 3.45 almışsa tamam. Başkanlığı hak etmiş demektir. Mazbata kendisine verilmeli bence.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Nisan 21:34