İttifak olsaydı AKP, Kocaeli’de bu ilçeleri de kaybedebilirdi!

AKP’liler sandığa küstü ve CHP, Türkiye’de AKP’den çok daha fazla belediye kazandı. Kocaeli’de ise kaybedilmiş 1 belediyenin yanına 2 belediye daha ekledi. Peki, Kocaeli’de muhalefet, ittifakla seçime gitseydi ne oluyordu? AKP, olası ittifakta kaç ilçe daha kaybediyordu? İşte cevabı…

Yılmaz Karabıyık
Yılmaz Karabıyık Tüm Haberleri
İttifak olsaydı AKP, Kocaeli’de bu ilçeleri de kaybedebilirdi!
İttifak olsaydı AKP, Kocaeli’de bu ilçeleri de kaybedebilirdi!
Haber albümü için resme tıklayın

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’de de seçime katılımın en düşük olduğu bir yerel seçim gerçekleşti. Vatandaşların yüzde 22’si sandığa gitmeyerek, yüzde 7-8’i ise boş ya da geçersiz oy kullanarak seçimi boykot etti. Bu boykot genellikle AKP’li seçmenden geldi. Ekonomik kriz, barınma sorunu ve emeklilerin tepkisiyle oluşan bu boykot, Türkiye’de büyükşehir ve il belediyesi üstünlüğünü CHP’ye geçirdi. Yani bu yerel seçimde pek çok il ve ilçede AKP’ye büyük hezimet yaşatıldı. Kocaeli ise diğer pek çok ile bakıldığında Cumhur ittifakının en az ilçe kaybettiği şehirler arasına girdi. İzmit’i kazanıp tekrar 13-0 yapma hedefi olan Cumhur ittifakı, ne İzmit’i geri alabildi ne de 12-1 skorunu koruyabildi. İzmit’e ek Derince ve Karamürsel de AKP tarafından kaybedildi. Kocaeli’deki skor, 12-1’den, 10-3’e dönüştü. Seçime katılımın düşük olacağı tahmin ediliyordu ancak bu denli güçlü bir boykot beklenmiyordu. Peki, muhalefet dağılmamış olsaydı, CHP ile İyi Parti, tekrar ittifakla seçime gitseydi, kimi ilçelerde ise geçmiş seçimlerdeki gibi DEM Parti aday çıkarmayıp, ittifaka destek sunsaydı ne olurdu? Yeniden Refah Partisi, seçim kazanma ihtimali olan bağımsız adayları, adayı yapsaydı nasıl bir sonuç ortaya çıkardı? Kocaeli’de AKP tarafından kaybedilen ilçe sayısı artar mıydı? 2014 seçim sonuçları irdelendiğinde bu soruya verilecek cevap: Evet. 2019 yerel seçimlerinde izlenen strateji muhalefette sürseydi, Kocaeli’de üstünlük AKP’nin elinden kayıp gidebiliyordu. CHP 3 değil, 6 ilçe belediyesi, İyi Parti 1 ve YRP 1 ilçe belediyesi kazanıyor, AKP’ye ise 5 ilçe belediyesi kalıyordu. 

İşte AKP’nin olası muhalefet ittifaklarında kaybetme ihtimali oluşan ilçeler:

KÖRFEZ’DE İTTİFAK OLSAYDI, CHP FARK ATIYORDU
Körfez o ilçeler arasında başı çekiyor. Körfez’de 130 bin 635 seçmenden 98 bin 821’i sandık başına gitti ve bu oyların 93 bin 748’i geçerli sayıldı. Geçerli oyların 34 bin 209’unu alan Cumhur ittifakının AKP’li adayı Şener Söğüt, yüzde 36.49 oy oranıyla kesin olmayan sonuçlara göre seçimi kazanan isim oldu. CHP’nin adayı Tayfun Balıkçı ise 32 bin 814 oy alarak yüzde 35 oy oranında kaldı. İki isim arasındaki oy farkı 1395 olarak gerçekleşti. Yeniden Refah Partisi’nin AKP’den çektiği oyların da bu sonuçta etkisi olurken bu kadar az bir farkla seçimin AKP tarafından kazanılması sonrası akıllara, Millet ittifakı devam etseydi ve DEM Parti aday çıkarmasaydı sonuç ne olurdu sorusu geldi. DEM Parti adayı Seracettin Başboğa, Körfez’de 5 bin 300 civarında oy aldı, İyi Parti’nin adayı Azmi Cihat Hatipoğlu’nun oyu ise 4 bin 84 oldu. Hem DEM Parti hem de İyi Parti’nin Körfez’deki meclis oylarına bakıldığında, başkan adaylarına destekte pek fire vermedikleri görüldü. Bu sonuçlara göre olası Millet ittifakının varlığının DEM Parti’ye ihtiyaç duymadan Tayfun Balıkçı’ya Körfez Belediyesini kazandırmaya yettiği görüldü. İyi Parti adayının oyu, Tayfun Balıkçı’ya eklendiğinde ortaya çıkan sonuç 36 bin 898 oluyor ve Balıkçı, seçimi kazanıyordu. DEM Parti’nin olası desteğinde ise oy sayısı 42 bini geçiyordu.

ÇAYIROVA’DA İYİ PARTİ FARK ATABİLİRDİ
İttifak halinde Cumhur ittifakının seçim kaybedeceği ilçelerden biri de Çayırova’ydı. 108 bin 852 seçmenin bulunduğu, 79 bin 694 seçmenin sandık başına gittiği ve bu oylardan 76 bin 283’ünün geçerli sayıldığı Çayırova’da, AKP’li mevcut başkan Bünyamin Çiftçi, seçimi az bir oy farkıyla en yakın rakibi İyi Parti adayı Şevki Demirci’ye karşı kazandı. Demirci, geçerli oyların 27 bin 716’ını alarak yüzde 36.33 oy oranına sahip olurken Demirci’nin oyu ise 25 bin 335’te kaldı, yani Demirci yüzde 33.21 oy oranına sahip oldu. CHP’nin adayı Muharrem Gökçe ise 16 bin 417 oyla üçüncü sırada yer aldı. CHP ile İyi Parti, Şevki Demirci üzerinde ittifak kursaydı, yani Millet ittifakı devam etseydi, Çayırova’da Şevki Demirci’nin oyu 41-42 bin civarına çıkacaktı ve Demirci, AKP’li Çiftçi’ye fark atarak seçimi kazanacaktı. İttifak kurulmadığından eski AKP’li Çayırova Belediye Başkanı ve İyi Parti adayı Şevki Demirci, 2 bin 381 oy farkla seçimi kaybetti.

GEBZE BİLE ELDEN GİDEBİLİRDİ
295 bin 622 seçmenin bulunduğu, 217 bin 337 seçmenin sandık başına gittiği ve bu oylardan 203 bin 40’ının oy kullandığı Gebze’de de CHP ile İYİ Parti’nin ittifakının sürmesi durumunda kaybedilebilme ihtimali oluşabiliyordu. Kocaeli’nin en nüfuslu ilçesi olan Gebze’de, bırakın ittifakı, CHP, burada aday dahi çıkarmadı ve TİP’in adayı Genel Başkan Erkan Baş’ı destekledi. Popüler bir isim olan Baş, Gebze’ye doğru düzgün gelmediği halde CHP’nin tam desteğini alarak ve sol kesimleri birleştirerek 40 bin 438 oy almayı başardı. İyi Parti’nin adayı Sadık Güvenç ise beklendiği gibi ikinci oldu, o da 40 bin 588 oy aldı. AKP’nin adayı Zinnur Büyükgöz’ün oyu ise 75 bin 3 olarak kayıtlara geçti. CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, adaylığı kabul etseydi ya da etkili bir isim buradan aday yapılsaydı, CHP ve İyi Parti ittifakına sol kesimlerin de desteği eklendiğinde Gebze’nin de AKP tarafından kaybedilmesi olası olacaktı. Muhalefetin oluşturduğu bu ittifakla, seçime katılımın düşmesinden sebep seçim, CHP tarafından kazanılabiliyordu. İyi Parti’nin adayı üzerinde bir ittifakta ise sol partilerin destek verip vermeyeceği bilinmeyeceğinden sonucun ne olacağını kestirmek güç.

2019’DAKİ GİBİ OLSAYDI, DARICA DA GİTMİŞTİ
CHP ile İyi Parti’nin ittifakının yetmediği ancak DEM Parti’nin olası desteğinde kazanılma ihtimali doğan ilçe olarak ise Darıca göze çarpıyor. 2019 yerel seçimlerinde Yakup Törk, bu ilçede oy farkını bir hayli düşürerek dikkatleri üzerine çekmiş, o dönem DEM Parti’nin aday çıkarmadığı Darıca’da kullanılan oyların 48 bin 257’sini almayı başarmıştı. Cumhur ittifakının adayı Muzaffer Bıyık ise 59 bin 384 oy almıştı. 2024 yerel seçimlerinde, CHP, tercihini Saide Arslan Çalışkan’dan yana kullandı, Törk’ün önce üzerini çizdi, ardından da Törk’ü DEM’in güçlü olduğu Dilovası’na aday yaptı. Bu durum, DEM Parti’yi Darıca’da kanalize etti ve DEM’den CHP’ye oy kayışı olmadı. Ve seçim, Muzaffer Bıyık’ın 46 bin 630 oyuna karşı, Saide Arslan Çalışkan’ın 36 bin 692 oyu ile sonuçlandı. YRP, AKP’nin oylarından bir hayli eksiltirken 165 bin 403 seçmenden 122 bin 726’sının sandık başına gitmesi ve yalnızca 117 bin 198 oyun geçerli sayılması, AKP’ye eksi yazdı. DEM Parti bu ilçede 8 bin 437 oy alırken, İyi Parti ise 2 bin 232 oyda kaldı. Bu oylar firesiz bir şekilde CHP’ye eklendiğinde ortaya çıkan oy 47 bin 361 oluyor. Yani olası ittifak ve DEM Parti’nin aday çıkarmayıp, firesiz desteği halinde Darıca da CHP’ye geçebiliyordu ya da Yakup Törk ile yola devam denilseydi bu ittifakın tabanda kurulma ihtimali oluşabiliyordu.

KAN, YRP İLE YOL YÜRÜSEYDİ, KANDIRA’YI KAZANMIŞTI
AKP’nin seçim kaybetme ihtimalinin en yüksek olduğu ilçelerden biri de Kandıra idi. AKP’li eski belediye başkanı Cengiz Kan, bağımsız belediye başkan adayı olarak seçime girmiş ve anketlerde uzun süre önde çıkmıştı. 39 bin 164 seçmenden 34 bin 424’ünün sandık başına gittiği ve bu oylardan 31 bin 868’inin geçerli sayıldığı Kandıra’da, AKP’nin adayı Erol Ölmez 10 bin 745, bağımsız aday Cengiz Kan ise 9 bin 860 oy aldı. İki aday arasındaki oy farklı yalnızca 885 oldu. CHP’nin adayı Serkan Açıkgöz’ün 3 bin 516, Yeniden Refah Partisi adayı Levent Gödek’in 3 bin 311 ve İyi Parti’nin adayı Semih Sarıçay’ın 2 bin 715 oy aldığı Kandıra’da, Cengiz Kan, bağımsız aday olarak değil de Yeniden Refah Partisi’nin adayı olarak seçime girseydi, yarışı farklı bir şekilde kazanabiliyordu. YRP ile AKP’nin tabanının birbirine yakın olması ve Kan’ın da bu iki tabana hitap edebilmesi YRP adaylığında şahsını başkanlık koltuğuna taşıyabilirdi.

2024 KOCAELİ SEÇİM SONUCU HARİTASI

İttifak olsaydı AKP, Kocaeli’de bu ilçeleri de kaybedebilirdi!
İTTİFAK OLSAYDI OLUŞABİLECEK KOCAELİ HARİTASI

İttifak olsaydı AKP, Kocaeli’de bu ilçeleri de kaybedebilirdi!

Ekli Dosyalar

02 Nis 2024 - 13:22 Kocaeli- Siyaset

Mahreç  Yılmaz Karabıyıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Ferhat - Buyuk şehire aklı selim bir aday ve erken aciklansaydi Tahir bey de kaybederdi

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 02 Nisan 17:17
03

Vatandaş - Darıca da Dem e yazıklar olsun CHP ye destek verseydi şimdi belediye CHP nin di

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 02 Nisan 16:35
02

Iyi Parti - iyi parti körfezdeki 4bin oyunu alsın ne yaparsa yapsın hepsi kendi derdinde amaç Körfezi haramzadelerden kurtarmak olsaydı Cihat hocanın çekilmesi lazımdı.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 02 Nisan 14:59
01

Eski Akpli,rte Sevdalı - Akp bitmiştir artık, RTErdoğan sayesinde o koltuklardaydılar zaten. Ee millete dayatma adaylar yaparsan sonuçlarına katlanacaksın...Bi daki yerel seçim de Akp'nin A'sı kalmaz, Fatma hanım büyükşehir belediye başkanı olacak şüphesiz...

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 02 Nisan 14:53
04

Doc. Dr - @Eski Akpli,rte Sevdalı 01 nolu yoruma cevabı: Fatma Hanım önce çöpleri toplatsın mahalle çöp kokuyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 16:46