Lastik işçisinin zam oranı belli oldu!

Sendika işçileri ile Goodyear fabrikası bahçesinde bir araya gelen sendika başkanı Alaaddin Sarı zam oranını açıkladı. Yaklaşık 6 bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi imzalandı. İşçilerin onayına sunulan sözleşme ile işçilerin ücretlerine yüzde 82 zam yapıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Lastik-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Prometeon, Pirelli ve Brisa iş yerlerinde çalışan işçiler için Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sekizinci oturumu bugün gerçekleştirildi. Toplantının ardından sendika işçileri ile Goodyear fabrikası bahçesinde bir araya gelen sendika başkanı Alaaddin Sarı zam oranını açıkladı

Brisa, Pirelli ve Prometeon işveren temsilcileri ile 3,5 saat, Goodyear İzmit ve Adapazarı fabrikalarının işveren temsilcileri ile 2 saat süren ayrı görüşmelerin ardından anlaşma sağlandı. Anlaşmanın sağlanmasının ardından 5 fabrikanın işçileri Goodyear fabrikasının önünde bir araya geldi. Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, işveren ile üzerinde uzlaşma noktasına geldikleri teklifi işçilere sundu. Lastik İş Sendikası Başkanı Alaattin Sarı sözleşmeye iki madde eklediklerini kaydederek “ Promosyon maddesini ekledik. İkinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylık zamlarına enflasyon korumuşa aldık. Son dört ay vergi diliminde çok ücretlerimizi eriten vergi ile ilgili vergi koruması aldık” dedi.

Büyük coşkunun yaşandığı açıklamada işçiler halay çekip horon teperek sözleşmelerini kutladı. İşçiler, Genel Başkan Sarı ve ekibini meşalelerle karşıladı.  Başkan Sarı “İlk 6 ay üretim ve destek işçilerine yüzde 82 zam aldık. Destek birinci, ikinci, üçüncü grup yukarı çekildikten sonra üzerine yüzde 82 aldık. İkinci 6 ay enflasyon artı enflasyonun yüzde 20, asgari ücret enflasyon arasındaki fark işçilerin ücretlerine yansıtılacak. Üçüncü ve dördüncü 6 ayda enflasyon artı enflasyonun yüzde 20’si ve asgari ücret koruması yaptık.

Temmuz ayında asgari ücret artmazsa asgari ücret farkı en az 5 puan eklenecek. Vergi koruması kapsamında 2024 yılında  üretim işçilerine 15 bin lira, 13 bin lira, 2025 yılında ise üretim işçilerine 17 bin lira, destek işçileri için ise 15 bin lira aldık. Bu çek olarak verilecek ve istediğiniz yerden alışveriş yapabileceksiniz. Sosyal haklara ise üretim işçilerine 120 ile yüzde 300 arasında destek işçilerine ise yüzde 120 ile yüzde 350 arasında zam aldık. Farklar bu ayın 26’sında alacaksınız” dedi.

 

Konuyla ilgili Sendika’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Sendikamız Lastik-İş’in örgütlü olduğu Brisa, Pirelli, Prometeon ve Goodyear işyerlerinin toplu iş sözleşmesi 14 Mart 2024 tarihinde anlaşmayla sonuçlandı. 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak toplu iş sözleşmesi 31 Aralık 2025 tarihine kadar 2 yıl yürürlükte olacak.

İmzalanan toplu iş sözleşmeleri ile üyelerimizin iş güvencesi ve ücretleri iyileştirilmiş, var olan haklarında önemli iyileşmeler sağlanmış, kazanılmış hakların tümü korunmuş ve yeni güvenceler ve kazanımlar elde edilmiştir. Yeni dönem toplu iş sözleşmeleri ile taşıt lastiği işkolunda faaliyet gösteren işyerlerinde çalışan yaklaşık yedi bini aşkın işçiyi kapsamaktadır. Bu işçilerden yaklaşık bin beş yüzü destek işçisi olarak adlandırılan ve taşeron sisteminin sona erdirilmesiyle toplu sözleşme hakkına kavuşan işçilerden oluşmaktadır.

Toplu iş sözleşmesi politikamızın başında gelen, üyelerimizin iş güvencesine ilişkin hükümleri korunmuş, taşeron işçiliğini ve güvencesiz kiralık işçiliği ortadan kaldıran toplu sözleşme maddemiz korunmuştur. Yeni dönem toplu iş sözleşmeleri ile üretim işçisi üyelerimizin sosyal yardımlarında %120 ile %300 oranları arasında; destek işçisi üyelerimizin sosyal yardımlarına da %120 ile %350 oranları arasında zam yapıldı. Üretim işçisi üyelerimizin aylık çıplak ücretleri toplu iş sözleşmesinin 1.altı ayında %82 oranında arttırılarak ortalama 56.762.-TL/Ay’a yükseltildi. Destek işçisi üyelerimize ise toplu iş sözleşmesinin birinci altı ayında; 1.İş Grubunda yer alan işçilerden ücretleri 18.500.-TL/Ay’dan düşük olanlar 18.500.-TL/Ay’a; 2.İş Grubunda yer alan işçilerden ücretleri 20.000.-TL/Ay’dan düşük olanlar 20.000.-TL/Ay’a ve 3.İş Grubunda yer alan işçilerden ücretleri 21.500.-TL/Ay’dan düşük olanlar 21.500.-TL/Ay’a yükseltildikten sonra destek işçisi olarak çalışan bütün üyelerimize %82 oranında ücret zammı yapılmıştır. Bunun sonucunda destek işçisi üyelerimizin ortalama aylık çıplak ücretlerine toplu iş sözleşmesinin birinci altı ayında %106 oranında arttırılarak 36.600.-TL/Ay’a yükseltildi. Toplu iş sözleşmelerinin ikinci altı ayında bütün sendika üyesi işçilerin ücretlerine açıklanan altı aylık enflasyon oranına, enflasyon oranının %10’u eklenerek bulunacak değer; üçüncü ve dördüncü altı aylarında açıklanan enflasyon oranına, enflasyon oranın %20’si eklenerek bulunacak değer kadar zam uygulanacak. Ayrıca yeni dönem toplu iş sözleşmelerinde; ülkemizde son yıllarda açıklanan enflasyon oranları ile asgari ücret artış oranları arasında görünen tutarsızlık nedeniyle, toplu iş sözleşmesinin ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarında bütün üyelerimizin ücretleri ile asgari ücret arasındaki farkın korunması için ek düzenlemeler yapıldı. Bu nedenle sözleşmenin ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarında, asgari ücret artış oranının ücret zammı oranından yüksek olması durumunda, asgari ücret artış oranı ile ücret zammı arasındaki % farkın yarısının ücret zammı oranına eklenmesi konusunda anlaşma sağlandı.

İmzalanan toplu iş sözleşmeleri ile işçi sınıfı işçi sınıfının belini büken vergi artışları konusunda da önemli bir gelişme sağlandı. Özellikle her yılının ikinci yılında üyelerimizin gelirlerinde vergi artışları dolayısıyla ortay acıkan düşüşü takviye etmek için toplu iş sözleşmesinin 2 yıllık yürürlük süresi içinde, üretim işçisi üyelerimize ayrı ayrı net 15.000.-TL ve net 21.000.-TL; destek işçisi üyelerimize net 13.000.-TL ve net 17.000.-TL tutarlarında çek verilecek.

Bütün bunların yanında işyerinde uygulanmakta olan ve 2 defa verilen erzak yardımı, her sözleşme yılında 3 defaya çıkarıldı. Ayrıca uzun yıllardır toplu iş sözleşmesi tekliflerimizde yer alan ve banka promosyonu talebi de imzalanan yeni dönem toplu iş sözleşmelerinde güvence altına alınmış bulunuyor.

Bütün bunların sonucunda Ocak 2024 tarihinden geçerli olmak üzere üretim işçisi üyelerimizin ortalama çıplak brüt ücretleri yaklaşık 56.762.-TL/Ay’a; destek işçisi üyelerimizin ortalama çıplak brüt ücretleri 36.600.-TL/Ay’ yükselmiştir.  Toplu sözleşmelerimizde düzenlenen ücret ve diğer sürekli sosyal yardım artışları sonucunda 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle üretim işçisi üyelerimizin aylık toplamı gelirleri, sözleşmenin birinci altı ayında %87 oranında artarak 90.000.-TL/Ay’a; destek işçilerinde bu oran %113 artarak yaklaşık 57.000.-TL/Ay’a yükselmiştir.

Bugün üyelerimizin onayı ile imzaladığımız taşıt lastiği işyerleri toplu iş sözleşmelerinde; kazanılmış haklarımızı koruyarak ve üyelerimizin hak ve çıkarlarını koruyarak hedeflerimize ulaşmış bulunuyoruz. Pirelli, Prometeon, Brisa ve Goodyear işyerleri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde emeği geçenlere ve kararlı duruşları ile en büyük dayanağımız olan üyelerimize gösterdikleri destek ve güven için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ekli Dosyalar

14 Mar 2024 - 18:06 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

08

Aykut - İyi günler şuan ilanda gördüm dönemsel yani 6 aylık sözleşmeli personel alımı yapıyor fabrika maaş durumu nedir girmiş olsam şimdiden teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mart 02:46
07

Mavi Yakali - 8 10 yillik bir iscinin brut maasi ortalama ne oldu şimdi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mart 22:50
06

Korkuyorum. - Güzel proje güzel sonuç. Herkese hayırlı olsun. Sendika Başkanı ve ekibi çok güzel sonuç elde etti. Grev olmaması herkes için güzel bir sonuç. Hayırlı olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mart 22:48
05

41 Li - Yeni sözleşme de kıdem ve ihbar maddeleri aynen geçtimi bi bakın EYT linin başına gelenler kalıcı olmasın

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Mart 22:18
02

İşçi - Destek yaşadı vallahi 37-38 arası maaş , eskiden askeri ücret ile fark 3 4 bindi şimdi iki katı olmuş

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Mart 19:19
04

Destek - @İşçi 02 nolu yoruma cevabı: 36600 bürüt diyor net 26 yapar sizce yeterlimi

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Mart 21:47
01

Brisali - 6+2 ne oldu başkan ? Tiyatro bitti desenize. Daha taslak açıklanır açıklanmaz yüzde 80 çıkmıştı zaten. İşçiye soracaz diyorsun , konuşurken aldık kabul ettik diyorsun sen ne diyorsun başkan ?

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 14 Mart 18:15