Mesai saatleri düşecek ama yıllık izin süresi için...

Bütün dünyada mesai saatleri için çeşitli düzenlemeler tartışılıyor. Türkiye de bu noktada 45 olan haftalık çalışma saati için 35 ya da 40 saate düşürme çalışması başlattı. Bu durumda haftalık tatilin 3 güne çıkması bekleniyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Bütün dünyada mesai saatleri için çeşitli düzenlemeler tartışılıyor. Türkiye de bu noktada 45 olan haftalık çalışma saati için 35 ya da 40 saate düşürme çalışması başlattı. Bu durumda haftalık tatilin 3 güne çıkması bekleniyor.

Son dönemde bütün dünyada çalışma saatlerinin kısaltılması ile ilgili tartışmalar ve bu konuda pilot denemeler devam ediyor. Türkiye de son dönemde hem yeni çalışma modelleri hem de mesai saatleri üzerinde çalışmalar yürütüyor. Orta Vadeli Program'da da yer alan yeni çalışma modelleri ile daha verimli ve istihdam artırıcı yöntemler planlandı.

Sabah'ın haberine göre, haftalık 45 saat olan yasal çalışma sürelerinin de düşürülmesi söz konusu. Bu kapsamda haftalık çalışma sürelerinin 35 ya da 40 saat olması üzerinde duruluyor.

Mevcut çalışma saatleri ise şu şekilde; 1936 tarihli İş Yasası günde 8, haftada 48 saat. 2003 tarihli İş Yasası günde 7,5 haftada 45 saat. Basın iş yasası günde 8 haftada 48 saat. Yılda en fazla mesai 270 saat.

Türkiye'de düşünülen çalışma modeli ile 35 saatlik haftalık çalışma programında eğer 6 gün çalışılırsa günde 6 saatlik mesai, 5 gün çalışılırsa 7 saatlik mesai söz konusu. 40 saatlik haftalık çalışma programında ise bu, 6 günlük çalışmada günlük 6.5 saat 5 günlük çalışmada ise günlük 8 saatlik çalışma olarak ortaya çıkacak.

MESAİ SAATLERİ 40 SAATE DÜŞECEK! KIDEM TAZMİNATI, YILLIK İZİN DETAYI... MAAŞLARA NASIL YANSIYACAK?

Ali Duman soruya cevaben şu ifadeleri kullandı:

"Yıllık izin kişinin çalışma kıdemiyle alakalı bir konu. Çalışma saatiyle çok değil. Kıdem tazminatında konu ise değişken bir hal alacaktır. Eğer iş yerinde günlük 9 saat çalışma gerçekleşiyorsa asgari ücreti aşan çalışma bordroya fazla kazanç olarak yansıyacağı için bu durumda kişinin aylık geliri yükselecek. Bu durumda da kıdem tazminatı hakları da o yıl içerisinde ne kadar fazla çalıştıysa o yönde artış sağlayacak. Ben çalışma saatlerinin indirilmesinin istihdama katkı sağlayacağını düşünüyorum.

ÇALIŞAN SAĞLIĞI ÖNE ÇIKIYOR


Kısa çalışma sürelerini deneyen ülkelerde yapılan araştırmalara göre çalışanların daha sağlıklı olduğu, ailelerine ve kendilerine daha fazla zaman ayıran çalışanların daha verimli oldukları gözleniyor. Bu durum hem üretim kalitesini artırıyor hem de iş barışının sağlanmasına yardımcı oluyor.

DÜNYA BU MODELİ DENİYOR


Dünyanın birçok ülkesinde haftada 4 gün çalış 3 gün izin yap modeli deneniyor. Bu denemelerin çoğunda verimin düşmediği görülüyor. İşte bazı ülkelerdeki uygulamalar…

BELÇİKA: Avrupa'da 4 günlük çalışma yasasını çıkaran ilk ülke. 2022'de çıkan yasa ile çalışanlar maaş kaybı olmadan haftada 4 ya da 5 gün çalışma seçme hakkına sahip oldu.

PORTEKİZ: 39 özel şirket, pilot çalışmaya katıldı. Çalışanlar zamanının yüzde 80'ini işe verecek ama yüzde 100 maaş alacak.

İNGİLTERE: 4 gün çalışma geniş şekilde uygulanıyor. 61 şirket bu çalışmaya katıldı. Üretimin aksamadığı verimin arttığı gözlemlendi...

İSKOÇYA: Burada çalışma saatlerinin yüzde 20 düşürülmesi yasası hazırlandı. Ancak maaşların değişmemesi gerektiği de yasada yer aldı.

İSPANYA: Hükümet geçen aralık pilot uygulamayı onadı. Sanayi Bakanlığı, projeye dahil olacak şirketler için 10 milyon euroluk fon kurulduğunu açıkladı. Projeye 2 yıl sadık kalan şirketler fondan yararlanacak.

İSVEÇ: Ülkede günlük 6 ve 8 saat çalışma denemeleri yapıldı. Çalışanların büyük bölümü 6 saati seçti ancak 8 saat isteyenler de oldu

Kısa çalışma sürelerinin dezavantajlarına bakıldığında ise çalışanlarda "ücretim ve tazminatım düşer mi" korkusu yer alıyor. Bu yüzden uygulamalarda düzenlemelere mutlaka 'tam ücret' ekleniyor. Ancak işverenlerin bazı sektörlerde parça başı iş yaptırarak ücretleri düşürme politikası gütmesi de söz konusu olabilecek.

ÜCRET DÜŞER KORKUSU


Kısa çalışma sürelerinin dezavantajlarına bakıldığında ise çalışanlarda "ücretim ve tazminatım düşer mi" korkusu yer alıyor. Bu yüzden uygulamalarda düzenlemelere mutlaka 'tam ücret' ekleniyor. Ancak işverenlerin bazı sektörlerde parça başı iş yaptırarak ücretleri düşürme politikası gütmesi de söz konusu olabilecek.

SEKTÖR VE MESLEKLER SEÇİLECEK


Hem yeni çalışma modellerinde hem de çalışma saatlerinin düşürülmesinde meslekler ve sektörler arasında farklılıklar da olacak. Kamu kurumlarında farklı uygulamalar yine alanlara göre değişebilecek. Eğitim, emniyet, sağlık gibi alanlarda farklı uygulamalar öne çıkabilecek. Yine özel sektörde de ofis işleriyle imalat işleri arasında yine modellerin uygulanması bakımından farklılıklar oluşacak.

Ekli Dosyalar

21 Şub 2024 - 19:17 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Isimsiz - patronlar kapitalist düzenin kurucuları kölelik düzencileri ellerinden gelse hiç eve göndermeyecek bunlar ve ellerine kırbaç alıp bir kırbaçlamadıkları kaldı yani KAPİTALİST KÖLELİK DÜZENİNE HAYIR

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 19:42