“Önerge verdiğim için gittim” Plaketten haberim yoktu!

Leyla Hanım filmiyle ilgili İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e soru önergeleri veren ve kimi iddiaları gündeme getiren MHP Meclis Üyesi İlker Kazan’ın, dün galaya katılıp, filmde emeği geçenlere plaket vermesi şaşırtmıştı. Kazan, gazetemize yaptığı açıklamada önergesini takip için orada olduğunu ancak plaket verdirileceğinden haberinin olmadığını kaydetti

Yılmaz Karabıyık
Yılmaz Karabıyık Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye'nin tek dereceli seçim sistemi ile seçilen ilk kadın belediye başkanı olan İzmit Belediye eski Başkanı merhum Leyla Atakan'ın hayatını anlatan Leyla Hanım filminin galası dün Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Filmde Leyla Atakan'ın yanı sıra trafik kazasında hayatını kaybeden meclis üyeleri Feridun Özbay, İsmail Kolaylı ve Abdurrahman Yüksel de anıldı. Geçtiğimiz yıl Leyla Atakan’ın ölüm yıldönümünde gerçekleştirilmesi planlanan gala, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 kenti yıkan Kahramanmaraş depremi nedeniyle yapılamamıştı. Sonrasında ise filmin ne zaman vizyona gireceğiyle ilgili defalarca haberler yapılmış ancak İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’ten bu konuya herhangi bir cevap verilmemişti. Leyla Hanım filminin hala vizyona girmemesiyle ilgili çeşitli iddialar söz konusuydu. Hürriyet’in, filmin yapımcısına parasını tam ödemediği ve bu nedenle de bir türlü galayı yapamadığı söyleniyordu. MHP İzmit Belediye Meclis Üyesi İlker Kazan, bu konunun üzerine en fazla eğilen isim olmuş hem paylaşımlarıyla hem de soru önergesiyle Leyla Hanım filmini gündemde tutmuştu. Kazan, paylaşımında, “Hani aylarca reklamlarını izlediğimiz, belediyece ödüller aldığımız Leyla Filmi daha vizyona girmedi. Acaba parası ödendi mi? Kaç lira ödendi? Ne zaman izleriz? İnşallah meclis üyelik sürecimiz bitmeden izlemek nasip olur. Gülümse İzmit artık yönetmenimiz var” demişti. Meclis üyeliği noktalanmadan filmi izlemek dün İlker Kazan’a da nasip oldu! Galaya katılan Kazan’a, bir de plaket verdirildi.

 

FİLMİ BEĞENDİM

İlker Kazan’ın programa katılması ve bir de üstüne plaket vermesi, şaşkınlık yaratmıştı. Filmle ilgili iddiaları sıklıkla gündeme getiren bir ismin, programa katılıp plaket vermesi, iddiaları da çürütmüştü. Kazan’ı aradık ve galaya neden katıldığını sorduk. Kazan, verdiği önergelere cevap bulmak için galaya katıldığını dile getirdi. Kazan, şahsının adının okunması sonrası verdiği plaketle ilgili ise “Haberim yoktu, ismim okununca mecbur kaldım” dedi. Kazan ayrıca, filmi beğendiğini de söyledi. Kazan, şunları kaydetti: “14 ödül aldığı söylenen filmi bizzat görmek için gittim. Sorguladığım konuydu, gitmesem yanlış olurdu. Vatandaş bize kontrol denetleme görevi verdi. Kontrol etmeye gitmek gibi bir şeydi benim yaptığım. Şahsıma plaket verdirileceğinden haberim yoktu, orada duydum. Hiç bilmiyordum kalkmak zorunda kaldım ismim okununca. Güzel bir film olmuş beğendim. Ailelerin gelmesi de güzeldi. Önergeme cevap filmin galasıyla birlikte verilmiş oldu. Adam parasını almamış olsaydı filmin CD’sini vermemiş olacaktı, demek ki vermiş.”

Ekli Dosyalar
# LEYLA ATAKAN GALA İLE İLİŞKİLİ:

12 Şub 2024 - 14:33 - Gündem

Mahreç  Yılmaz Karabıyık

Anket Derince Belediye Başkanı kim olsun?
Tüm anketler