Kurtulmuş muhtarlara seslendi: “15 Temmuz’da vesayet düzeni çöpe atıldı”

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Muhtarlar Günü Buluşmasında yaptığı konuşmada 15 Temmuz’da milletin vesayet düzenini çöpe attığını söyledi

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Muhtarlar Günü Buluşması bugün Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleşti. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleşen buluşmada AKP Kocaeli Milletvekilleri Sadettin Hülagü, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AKP Kocaeli İl Başkanı Şahin Talus, AKP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Özdemir, AKP Kocaeli Milletvekili Adayı İbrahim Efe katıldı.

 

“MUHTAR AKİL İNSAN DEMEKTİR”

Programda söz alan Kurtulmuş, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Muhtarlar müessesi son dönemde kazandığı itibar dolayısıyla, bizim milletimizin muhtar kavramına yüklediği değerler konusunda da fevkalade önemlidir. Muhtar akil insan demektir, insanlar arasındaki sorunları çözebilen, kendisinin akilliğine başvurulan bir kişi demektir. Demokrasi bakımından da baktığımızda sağlıklı bir demokrasinin hayata geçirilmesi için insanın kılcal damarlarındaki kan gibidir.  Özellikle muhtarlarımızın arasında kadın muhtarlarımız görmekten de büyük memnuniyet duyuyorum. Kadınların erkeklerde olandan daha fazla özelliği var, merhamet, kapsayıcılık, anaçlık gibi. Bu salonda daha evvel Kocaeli de çok geldim her geldiğimizde de Sivil Toplum Kuruluşlarımız ile toplantılarımız oldu burada olan Sivil Toplum Kuruluşu arkadaşlarımızı da selamlıyorum.

 

“2023 HEDEFİMİZİN KAPISINA GELDİK”

Kocaeli bir sanayi, ticaret kenti. İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısıdır. Türkiye’nin değerli illerinden birisidir. Türkiye olarak önemli bir döneneme giriyoruz. Önümüzdeki hafta 100.  asrı geride bırakıyor, 2023 hedefimizin kapısına geliyor ve ikinci asrın kapısını açıyoruz. İlk asrında çok uzun bir asır yaşadık, nice yokluklar, zorluklar yaşadık İki büyük küresel savaş gördük. Türkiye’nin kalkınma mücadelesi sürerken, demokrasi mücadelesi de verdik. 5 kere önü darbeler ile kesilmiş, bir milletin evlatlarıyız. Bunların her birisiyle sabırlar, metanetle ve milli şuurla mücadele ederek aştık.

 

“ECDADIMIZ RAHAT VE KEYİF İÇİNDE BİR ANLAYIŞA KAPILMADI”

Bu millete giydirilmeye çalışılan dar kalıpları, elbiseleri yırtıp bir kenara attık. Türkiye’de olağanüstü adımlar attık. Ancak bize durmak yakışmaz, Anadolu toparlaklarına geldiğimizden itibaren ecdat hiçbir gün rahat ve keyif içinde bir anlayış ile geçirmedi biliyoruz. Cumhuriyetin ikinci asrı var önümüzde. Özellikle bölgedeki ve Dünyadaki gelişmeler Türkiye’nin önündeki hedeflerin sağlam gerçekleştirilmesini zorunlu kılıyor. Türkiye önümüzdeki süreçte dünyadaki birçok gelişmelere öncülük yapacak.

 

“SÖZÜNÜZÜN ARKASINA GÜCÜNÜZÜ KOYACAKSINIZ”

3 teme alanın altını çizmek isterim, gücü sözü güçlü Türkiye için, haklı, hakikatli olacaksınız ama sözünüzün tek başına güçlü olması anlam ifade etmeyebilir. Sözünüzün arkasına gücünüzü koyacaksınız. Eğitimler sanayi, milli savunma sanayinden spora kültüre kadar güçlü bahsedilen bir ülke olması lazım. Bunun için mücadele edeceğiz.

 

“AİLE YAPISINI BOZMAYA ÇALIŞANLARA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Bunun için sağlam bir toplumsal yapı olmalı; ötekileştirmeyen, kenara itmeyen 85 milyona sahip çıkan bir anlayış için gayret edeceğiz. Güçlü bir aile yapısı da gereklidir, aile yapımız dünyadaki birçok ülke ile kıyaslandığında hala çok güçlü bir yapı taşıdır Türkiye’de. Aile yapısını saptırmaya çalışanlar olduğunu biliyoruz. Bunlara müsaade etmeyeceğiz. Bunun için maddi ve manevi imkanlar seferber edilecek. Bu önemli değerleri koruyarak Türk toplumunu güçlendireceğiz. Türkiye’nin kendi iç bütünlüğünün güçlendirilmesi için reformlar yapmaya devam edeceğiz. 12 Eylül döneminin darbe anayasasından kurtularak, insanı esas alan bir anayasa ile siyasi partilerimizin birlikte çalışması ile birlikte yol alacağız.

 

“ELİN OĞLUNA MUHTAÇ OLMADAN GÜÇLÜ SANAYİ’YE SAHİP OLMAK ZORUNDAYIZ” 

Sağlam bir ekonomik yapıya sahip olmak da Türkiye için önemlidir. Elin oğluna muhtaç olmadan, güçlü bir Sanayi’ye sahip olmak zorundayız. Konuştuğum şehrin Kocaeli olduğunun farkındayım, Kocaeli’de güçlü bir alt yapımız, üniversitelerimiz, araştırma alanlarımız var. Türkiye’nin son yıllardaki en büyük kazanımı nedir derseniz? 2 temel şey var Türkiye’de vesayet düzenlerini geride kalması 15 Temmuz’da bu ülke bunların hepsini çöpe attı. İkincisi ise büyük bir özgüven inşasıdır. Bizim genç nesilde yapamayız kelimesi kalkmıştır. Büyük bir özgüvenle Türkiye dünyada tıbbi teknolojiler başta olmak üzere var olabileceğine inanmaktadır. O yüzden Tekno-Fest’te milyonlarca insan ziyaret etmektedir. Ekonomik bakımdan güçlü bir Türkiye olmadan ayakta durmak mümkün değil.  Dış politikada etkin Türkiye varlığı da önem arz etmektedir.

 

 

“FİLİSTİN DEVLETİ ENİNDE SONUNDA KURULACAKTIR” 

Orta Doğuda devam eden bu ateşin bitmesi istiyoruz. Acilen ateşkesin sağlanması ve Filistin’e tıbbi yardımların gitmesini temenni ediyoruz. Arkasında kim olursa olsun bu terör örgütlerine İsrail’e arka çıkarsa çıksın sonunda insanlık çıkacak ve Ortadoğu sükunete kavuşacaktır. Ortadoğu barışı olmadan Dünya barışı olmaz. İnşallah böyle büyük insanlık suçları yapanın yanına kalmayacaktır. Türkiye elinden geleni ardına koyup mücadele ederken bazıları masa başında bu işi seyretmektedir. Vicdanları yok edemezsiniz. Ben inanıyorum ki hepimiz göreceğiz. Tam manasıyla bağımsız Başkentin Kudüs olan bir Filistin Devleti eninde sonunda kurulacaktır.”

Ekli Dosyalar

19 Eki 2023 - 18:17 - Gündem

Muhabir  Merve Dişligöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.