Genel Başkan Yardımcısı gözünü Kocaeli'ye dikmiş

YRP Kocaeli İl Teşkilatı’nın Kocaelili olmayan Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Mehmet Aşıla ile arası bir hayli açılırken bir başka Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal’ın Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için gözünü potansiyel gördüğü Kocaeli’ye diktiği, il teşkilatının da Aydal’ın adaylığını istediği konuşuluyor

Büyütmek için resme tıklayın

2002 yılından bu yana 2019 yerel seçimleri hariç, tüm seçimlerden zaferle çıkmayı başarmış olan AKP, 2023 yılında yapılan seçimler öncesi yaşanan ekonomik krizden dolayı riskin büyük olduğunu görmüş, Cumhur ittifakına kimi partileri dahil etmişti. Demokratik Sol Parti, HÜDA-PAR gibi partilerden kimi isimleri listelerinde seçime sokan AKP, Yeniden Refah Partisi’nin ise kendi adaylarıyla seçime girme şartını kabul etmek durumunda kalmıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kazanılması için ittifaka YRP’yi de dahil eden AKP, milletvekilliği seçimlerinde YRP’nin varlığından dolayı kazanacağı vekilleri, YRP’ye kaptırmıştı. AKP’nin YRP varlığı nedeniyle vekil kaybettiği illerden biri de Kocaeli olmuştu. YRP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Aşıla, Kocaeli ile hiçbir alakası olmamasına rağmen Genel Başkan Fatih Erbakan tarafından aday yapılmış ve Kocaeli Milletvekili olarak Meclis’e gitmişti. YRP’nin kazandığı vekil, AKP’den eksilmişti.

KOCAELİ’YE OLAN İLGİSİ ŞAŞIRTIYOR

30 adet şart koşarak ittifaka dahil olan ve bu ittifaktan karlı çıkan Yeniden Refah Partisi, şimdi de Cumhur’un ayağına yerel seçimlerde dolanacak. Fatih Erbakan’ın kimseye diyet borçlarının olmadığını açıklayıp, ekonomik konulardaki eleştirilerinin ardından partiden, yerel seçimlere kendi adayları ile gireceklerine dair açıklama yapılmıştı. Cumhur ittifakına katılarak baraj sorunundan kurtulan ve Meclis’te yer alan YRP, elde ettiği bu gücü şimdi yerel seçimlerde kullanacak. Peki, YRP’nin Kocaeli planı ne? Kocaeli ile hiçbir bağı olmadığı halde Kocaeli’den milletvekili adayı yapılan ve seçilen Mehmet Aşıla’nın Kocaeli’deki parti programlarına dahi katılmaması, Kocaeli’de pek görülmemesi il teşkilatında rahatsızlık yaratırken Aşıla’nın belediye başkan adaylarının belirlenmesinde saf dışı kalacağı ihtimalini kuvvetlendiriyor. Öte yandan Kocaeli Milletvekili Mehmet Aşıla’nın değil de Genel Başkan yardımcılarından Prof. Dr. Doğan Aydal’ın Kocaeli’ye olan ilgisi şaşırtıyor.

AKP İLE İTTİFAKI İSTEMİYOR

İstanbul’dan aday gösterilen ancak seçimi kazanamayan Doğan Aydal, CV’si oldukça kabarık bir isim. Merhum Necmettin Erbakan tarafından 1995 genel seçimlerinde ‘ Türkiye Milletvekili” gösterilen ancak Anayasa Mahkemesi bu kavrama izin vermeyince İstanbul’dan aday yapılan Prof. Doğan Aydal’ın AKP ile olan ittifakın devamına karşı bir duruş sergilediği biliniyor. Katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği, “Sayın Cumhurbaşkanı topluma bir imaj vermek istiyor; biz hâlâ seçime girdiğimiz ittifakla beraberiz, böyle bir durum yok. Yapılan işlemlerde de bizim dahilimiz yok. Sanıyorum yakın zamanda sayın genel başkanımız bu durumu berrak olarak anlatacaktır. Çünkü toplumdaki bu algıyı yıkmak mecburiyetindeyiz. Partinin geleceği buna bağlı. O zaman bizim AK Parti'den ne farkımız kalacak? Ben geçmişte 20 yıl AK Parti'nin bütün yanlışlarını yazan kişiyim. Biz 1,5 aylık bir seçim sözleşmesi yaptık, o kadar” şeklindeki sözler de Aydal’ın yerel seçimlere YRP’nin kendi adayları ile girmeyi arzuladığını gösteriyor.

İL YÖNETİMİ “AYDAL” DİYORMUŞ

Peki Aydal’ın Cumhur ittifakını istememesinin ve Kocaeli’ye olan ilgisinin altında yatan ne? Doğan Aydal’ın, Kocaeli’deki oy potansiyelini gördükten sonra Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı istediği söyleniyor. Taban olarak AKP’li seçmene zıt olmamalarını ve yaşanan ekonomik krizi avantaj bilen Doğan Aydal, Kocaeli’de seçim alabileceğine kendini inandırmış durumda. YRP Kocaeli İl Teşkilatı’nın da Mehmet Aşıla ile olan sıkıntılarının ardından Doğan Aydal ile daha sıkı bağlar kurduğu, Kocaelili bir ismin vekil adayı yapılmasına karşı çıkarlarken Kocaeli ile bağı olmayan başka bir isim olan Doğan Aydal’a yanaştıkları konuşuluyor. Doğan Aydal'ın YRP'nin iyi oy aldığı Başiskele gibi ilçelerle ilgili projeler yapacağı, o ilçelere günlerini ayıracağı dile getiriliyor. Doğan Aydal’ın, ilerleyen zamanlarda Kocaeli’ye olan ziyaretlerinin daha da sıklaşması bekleniyor.


PROF. DR. DOĞAN AYDAL KİMDİR?

Prof. Dr. Doğan AYDAL, 1976 yılında Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden “Maden Jeolojisi Yüksek Mühendisi” unvanı alarak mezun olmuştur. İngilizce eğitimini International House, Hastings; Master ve Doktora eğitimini ise İNGİLTERE’de LEEDS Üniversitesinde tamamlamıştır (1976-1980). Kısa dönem askerlik öncesi ve sonrasında, MTA Genel Müdürlüğü çeşitli birimlerinde çalışan AYDAL, 1982 yılı sonunda Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Y. Doç. Dr. unvanı ile göreve başlamış ve 1991 yılında Doçent unvanı almıştır. 1994 yılında bir dönem ABD CINCINNATI Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünde misafir öğretim üyesi olarak bilimsel araştırmalarda bulunmuştur.

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Öğretim Üyesi iken 23 Eylül 2020 tarihinde emekli olmuştur. Madencilik, Enerji politikaları, Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri üzerine uzmandır. Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı, Başbakan Danışmanlığı, TBMM’de Danışmanlık, Sümer Holding Yönetim Kurulu Üyeliği, Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Kurucu Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi Senato Üyeliği ve Afrika Çalışmaları ve Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü gibi idari görevler yapmıştır.

AYDAL, Amerika, Afrika, Avrupa ve Asya kıtasındaki 69 ülkede, çeşitli bilimsel araştırma, inceleme ve gezilerde bulunmuştur. Çeşitli konularda yazılmış 21 kitabı da bulunan Aydal’ın, yurtiçi ve dışında birçok makale ve Tebliği bulunmaktadır. “Maden Savaşları”, “Petrolsüz Dünya”, “Enerji Kan Kokuyor”, “Sular Kızıl Akacak”, "Savaş Tuzakları", “Enerjiye Açılan Karanlık Kapılar” ve "Öksüz Vatan" adlı kitapları toplum tarafından çok tanınmış ve bu kitaplar üzerine 15 ayrı TV kanalında uzun süreli yüzlerce TV programı yapılmıştır. Ayrıca bu kitaplar ile ilgili olarak birçok gazete ve dergide onlarca röportajı yayımlanmıştır.

1995 Yılında yapılan Genel Seçimlerde Prof.Dr. Necmettin Erbakan hocamız tarafından “Türkiye Milletvekilliği” için aday gösterilmiş ancak Anayasa Mahkemesinin yeni ihdas edilen “Türkiye Milletvekili” kavramını iptal etmesinden sonra, yine Erbakan Hocamızın arzusu üzerine İstanbul 2 Bölge Milletvekili adayı olmuştur. 2023 Genel Seçimlerinde İstanbul 2. Bölge 2. Sıra Milletvekili Adayı olmuştur.

Yeniden Refah Partisi Kurucular Kurulu, Merkez Karar Yürütme Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu üyesidir. Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Vekili ve Araştırma - Geliştirmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır.

Ekli Dosyalar

16 Eki 2023 - 13:25 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.