Müfettiş denetimine sert sözler “Odanızda bol köpüklü kahvenizi mi yudumladınız”

Kartepe Belediyesi’nin 30 gün boyunca müfettişler tarafından her konuda incelendiği ve yapılan detaylı incelemenin ardından müfettiş tarafından belediyenin hiçbir eksiğe yer vermeden çalıştığı yönünde not düşüldüğü haberlerinin ardından CHP Kartepe İlçe Başkanı Hasan Bayrak açıklama yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Kartepe İlçe Başkanı Hasan Bayrak açıklamada; “Belediyenin hiçbir eksiğe yer vermeden çalıştığı yönünde not düşmeden önce, CHP Kartepe İlçe Başkanlığımızın ve meclis üyelerimizin hazırladığı 2022 Mali Yılı Denetim raporunu incelemeniz kafiydi sayın müfettiş” dedi

 “ADRESE TESLİM İHALE”

“Müfettişin neye dayanarak bu raporu hazırladığını anlamak mümkün değil” şeklinde konuşan Başkan Bayrak; “Sayın müfettişe sormalı; Belediyenin yaptığı doğrudan teminlerdeki uygulamada, belediyenin acil ihtiyaç olarak kullanılan doğrudan temin yöntemini, yeni bir satın alma yöntemi olarak kullandığını da mı görmediniz? Teklif veren firmalar birbiri arasında anlaşarak danışıklı bir döğüş sistemi uygulamakta bunu da mı fark etmediniz? Ayrıca ihalelerde yer alan firmalar ve kişilerin aktif siyaset yaptıkları İlçe Başkanlığı, İlçe yöneticisi, Meclis Üyesinin ya da Belediye Müdürlerinin yakını olduğu ve ihalenin adrese teslim şeklinde verildiği görüşü şerh raporumuzda ispatlıyken, neye göre ‘hiçbir eksiğe yer vermeden çalıştığı’ yönünde not düştünüz?” dedi.

“BOL YUDUMLU KAHVENİZİ Mİ YUDUMLUYORDUNUZ?”

Bayrak; “Belediyemize ait, Kocaeli Kartepe İlçesi Sarımeşe 3125 parsel numaralı 3.855,95m2 yüzölçümlü Arsa vasıflı taşınmaz m2 birim değeri 2.000 TL olarak 7.711.900,00TL bedelle Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devrinde Kartepe Belediyesi göz göre göre 1.927.975,00 TL zarara uğratıldığı gerçeğini nasıl gözünüzden kaçırdınız? Sanayi kurumlarından alınan bağışlar, yüksek rakamları hangi niyet çerçevesinde değerlendirdiniz? ”Kalite” değil “kırımın” esas alındığı ihaleler, yaklaşık maliyetlerin hesaplanmasında ki hatalar, can ve mal güvenliğinin yanı sıra, yüklenici firmaların belediye olanaklarından faydalandığını ( Araç parkı, malzeme tedariki gibi), iç işleyişini ve şeffaflığını da sorgulatmakta iken siz odanızda bol köpüklü kahvenizi mi yudumladınız” dedi

“KARTEPE HALKI GÖZ GÖRE GÖRE ZARARA UĞRATILIYOR”

“İncelemesi yapılan bir kısım ihale dosyasında tarafımızdan yapılan tespitler neticesin de kamu zararına neden olunduğu, gereksiz, kontrolsüz ve taraflı yapılan bu ihaleler neticesinde Belediyenin ve kamunun zarara uğratıldığı tespit edilmiştir. Bizde bunu not düşerek sizin raporunuza da Kartepeli vatandaşlarımızın hakkı için şerh düşelim sayın müfettiş” diyen CHP Kartepe İlçe Başkanı Hasan Bayrak; “Kestane Festivali, Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri, Ayva Festivali gibi organizasyonlarda İhaleye konu malların toptan fiyatı ile alınmış olmasına rağmen piyasa fiyatlarının üzerinde fahiş rakamlarla alındığı ve bu ürünlerin birçoğunun Kartepe’miz de ki üreticisi dikkate alınmayarak, dışardan alındığı ya da organizasyon firmaların üzerinden temin edildiği tespit edilmiştir. Bu ve benzeri satın alımlar ile Kartepe Halkının paralarının nasıl keyfi harcandığı ve kamu maliyesinin zarara uğratıldığı açıkça tespit edilmiştir. ‘Hiçbir eksiğe yer vermeden çalıştığı’ yönünde not düşerken buna nasıl göz yumdunuz?” dedi.

“MECLİS ÜYELERİNDEN HİZMET ALINMIŞ”

Bayrak; “Denetime tabi dönemde araç - gereçlerin yedek parça ve tamir bakım giderlerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. 112 lastik tamiri yapılmış ancak hangi araca yapılmış, plaka ve bakım bilgisi mevcut değildir. 31.10.2022 tarihinde de etik kuralların dışına çıkılarak hali hazırda Meclis Üyeliği devam eden şahsın sahibi olduğu firma ile çalışılmış, hizmet alınmış. Ayrıca başka bir Meclis Üyesine ait iş makinasının belediye tarafından kiralandığı da belirlenmiş iken soralım Sayın müfettişimize; ‘hiçbir eksiğe yer vermeden çalıştığı’ yönünde not düşerken vicdanınız sızlamadı mı?” ifadesini kullandı.

“KARA LİSTEYE ALINMASI GEREKENLERE ÖDÜL VERİLMİŞ”

“Belediyenin onarım işini yapan firma ile (Sözleşmede yer alan elemanları bünyesinde çalıştırmadığı için) sözleşme fesih edildiği halde ödeme yapılmış ve ceza kesilmemiş” ifadelerine yer veren Bayrak; “Sözleşmede yer alan evraklar, asıl olması gerekirken fotokopi. Parke işini yapan bir diğer firmaya ise aynı gerekçelerle ihale şartnamesine uymadığı için ceza uygulanmış. Bu firmayla yola devam edilmemesi gerekilirken, hafriyatın dökümü firmaya ait olmasına rağmen belediye döküm sahasını da ödül verircesine firmanın kullanımına vermiş. Elle kazı yapıldığı ifade edilen işte, makine ile kazı yapıldığı da saptanmış. Oysa yerel yönetimlerin şeffaflığı ve güvenirliğini tehlikeye atan bu tür firmaların belediyemizin kara listesine alınıp ihalelerden men edilmesi gerekirdi. Bunu da mı görmediniz?” dedi.

“TUZ KOKMUŞ! KOKUSUNU DA MI ALMADINIZ?”

Açıklamasına devam eden Bayrak; “Doğrudan temin usulü ile yapılan Tuz nakliyesi işinde tekliflere baktığımızda Teklif verenler;  taşıyıcılar Kooperatifi, bu kooperatifin başkanı ve kooperatif başkanının oğlu olarak karşımıza çıkıyor. Arz ve izahına çalışılan nedenlerle yapılan tespit ve değerlendirmeler neticesinde Adrese teslim bir ihale yapıldığı, kamu yararından çok kişisel menfaat ve adamcılık gözetilerek iş ve ihalelerin kişiye özel teslim edildiği anlaşılmaktadır. Babadan oğula geçen bir doğrudan temine müsaade etmek demokrasiden ve haktan uzakken, “Tuzun koktuğunu” göstermektedir. Bizim bu kokudan midemiz bulanıyorken, kokusunu da mı almadınız sayın müfettiş? ifadesini kullandı.

“VİCDANLARI YARALAR”

“Kamuda oluşan bu zarar ve birilerine yarattığınız fırsatlar, diğer insanlara fırsat eşitsizliği olarak yansımaktadır” diyen Bayrak;  “Aynı yıl içerisinde, aynı içerikte olmasına ve tek seferde alınmasında hiçbir sakınca olmamasına rağmen bazı ihaleleri açık ihale sınırının altına çekerek veya birden fazla ihaleye bölerek doğrudan temin limitine getirerek 3 teklif alıp ihaleyi belirli firmalara sunmak vicdanları yaralar sayın müfettiş! Aynı günde 2-3 dosya açılan, sözleşme yapıldığı günde işe başlamış gösterilen firmaların yanı sıra, gün ve sayısı tutmayan 70 gün karla mücadele ettiğini belirten saha tutanakları, saati, plakası hiçbir belgesi olmayan işler ayyuka çıkmıştır. Bunun yanı sıra daha birçok konu varken sayın müfettiş siz neyi denetlediniz? Yoksa 5 yıldızlı bir otelin manzaralı bir odasında keyifle belediye diye oteli mi denetlediniz? ” dedi.

Ekli Dosyalar

13 Eki 2023 - 10:46 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Alptuğ - Yeni doğrudan temin yöntemini İzmit Belediyesine sormak lazım

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 13 Ekim 10:57