Hikmet Kıvılcımlı mezarının başında anıldı

HKP Gebze ilçe örgütü partinin ilk genel başkanı merhum Hikmet Kıvılcımlı'yı ölüm yıldönümünde mezarının başında andı

Büyütmek için resme tıklayın

HKP Gebze ilçe örgütü partinin ilk genel başkanı merhum Hikmet Kıvılcımlı'yı ölüm yıldönümünde mezarı başında andı. Törenin ardından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: " Elli İki Yıl Önce Bedence Aramızdan Ayrılan, “Devrimin İliklerine İşlediği Adam”, Köyceğiz Kuvayı Milliye Komutanı Hikmet Kıvılcımlı Ustayı Saygıyla Anıyoruz HKP Gebze İlçe Örgütü olarak, Türkiye Devrimi’nin Teorik ve Pratik Önderi, Yenilmez Devrim Savaşçısı, Partimizin İlk Genel Başkanı Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’yı bedence aramızdan ayrılışının 52'nci ölüm yıldönümünde, 11 Ekim'de, bugün Topkapı Mezarlığı'nda bulunan mezarı başında andık. “Görev başında ömür merdiveninin son basamaklarına geldik. Kimsenin kara yahut mavi yahut yeşil,ela gözü için yaşamadık Kimsenin proleterya doğruluğu ve yoldaşlığı dışında bir şey beklemedik.Kimsenin de bizden başka şey istemesine göz yummadık”diyordu, Kıvılcımlı.

İşte bu anlayış ve cesaretle yaşadı Hikmet Kıvılcımlı.

Yerli-yabancı Parababalarına karşı, “sırım gibi bir delikanlıyken” nasıl savaştıysa 70’inde de aynı inanç, aynı kararlılık ve aynı yiğitlikle savaştı.

Halkların baş düşmanı ABD ve AB Emperyalistlerine karşı nasıl kin ve hınçla doluysa, İşçi Sınıfı ve halkların mücadelesine de o denli inanç yüklüydü.

ABD ve AB Emperyalistlerinin, Uluslararası Finans-Kapitalistlerin; dünya halklarına uyguladığı canavarlığın, vahşetin, zulmün, insanlık dışı uygulamaların, katliamların cepheden karşısındaydı.

Bu yüzden de ömrünün 22,5 yılını Parababalarının zindanlarında geçirdi.

Hem de hiçbir yılgınlığa düşmeksizin,

Kendisine ceza veren Mahkeme Heyetine; “4,5 yıl Kızıl bir profesör olmak için yeterli bir süredir” diye meydan okuyarak….

Hikmet Kıvılcımlı, Bilimsel Sosyalizmin doğruluğundan ve onun bir bilim olduğundan hiçbir zaman tereddüde düşmedi. Yazdığı sayısız eser hep Türkiye Halkının dertleri ve bu dertlerin somut çözümüne ilişkindi.

O, teorik dehasıyla yarı sömürge haline getirilmiş ülkemizdeki sınıflar mücadelesini açıkladı. Ülkemiz, birinci kurtuluş savaşından sonra yeniden emperyalizmin ve hain işbirlikçilerinin pençesi altına düşmüşken yapılması gerekeni, kendi deyişiyle; bir “İkinci Kuvayimilliyecilik” savaşının hatlarını belirledi.

Uluslararası Emperyalistler ve onların emrindeki Finans-Kapitalistler zümresi ile Antika Tefeci-Bezirgân Sermaye Sınıfının ortaklığına karşı Demokratik Halk devriminin yolunu gösterdi.

Sadece Türkiye Devrimi’nin sorunlarını değil, Dünya Devrimi’nin sorunlarını da ele aldı, inceledi ve geliştirdi. Diyalektik Materyalizmi, Lenin’den sonra en yaratıcı bir biçimde kullandı ve teorik olarak da “Diyalektik Materyalizm” adlı anıt eseriyle geliştirdi.

Kısacası Kıvılcımlı Usta; Doğanın, Toplumun ve Tarihin hangi noktasına el attıysa Bilimsel Sosyalizmin ışığıyla aydınlattı ve bizlere de projektör görevi gören bir miras olarak bıraktı.

Hikmet Kıvılcımlı sadece bir Teori adamı olmadı.

Marks-Engels ve Lenin Ustalardan öğrendiği Teoriyi, en yaratıcı bir biçimde pratiğe uyguladı, eyleme geçirdi.

17 yaşında, elde silah, Birinci Kuvayimilliye’ye katıldı Ege’de Yörük Ali Efe’nin çetesinde ve Yunan maskeli emperyalizme karşı savaşırken Köyceğiz Kuvayimilliye Komutanı oldu.

Ulusal Kurtuluş Savaşı’na elde silah katılan Usta’mız, Sosyal Devrime de “aynı yürek ferahlığı”yla atıldı.

Ve Gerçek TKP’nin, Merkez Komite Üyesi oldu, İlk Türkiye Genç Komünistler Birliği Başkanı oldu.

Biz, Hikmet Kıvılcımlı’nın mirasını devraldık. O’ndan aldığımız teorik-pratik miras sayesinde AB-D Emperyalizmi ve yerli satılmışlarca halklarımızın gözüne kül serpilmesine karşı mücadele ediyoruz

ABD ve AB (AB-D) emperyalizmin yeni Sevr dayatmalarına karşı, Tefeci-Bezirgan Sermaye iktidarının Ortaçağcı-şeriatçı uygulamalarına karşı, bin yıldır bu vatan topraklarında birlikte yaşamakta olan Türk-Kürt Halklarının arasına sokulmak istenilen kin ve düşmanlığa karşı,

Halkımızı örgütlemek için savaşıyoruz.

Ülkenin iktidar koltuklarını işgal edenlerin ölü numarası yaparak görmezden geldiği Ege’deki Adalarımızın Yunanistan tarafından işgal ve ilhakına karşı mücadele ediyoruz. Vatan topraklarımızı savunuyoruz.

Bu tarihsel görevimizi başarıya ulaştırılacak, milyonlarca emekçi halkımızın gerçek kurtuluşu olan Demokratik Halk İktidarı mutlaka kurulacaktır.

Canı pahasına vatanı, Tam Bağımsızlığı, laikliği, Kuvayimilliye geleneğini, ezilen ve sömürülen halk yığınlarını savunan, kararlı, yiğit ve bilinçli bu ses susmayacaktır.

Hikmet Kıvılcımlı Usta’yı bedence aramızdan ayrılışının 52'nci yılında saygıyla anıyoruz. 11.10.2023

Yaşasın Hikmet Kıvılcımlı’nın Devrimci Mücadelesi!

Yaşasın Halkın Kurtuluş Partisi"

 

11 Eki 2023 - 15:57 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.