Hürriyet, anıttan girdi Fuar’dan çıktı, Büyükşehir’e verdi veriştirdi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, gazetelere gönderdiği basın açıklamasında kent meydanına Atatürk anıtı yaptırarak Kültür Tepesi’ndeki tören alanını kent meydanına taşıyacak olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesine verdi veriştirdi. Hürriyet, anıttan girdi, Fuar’dan çıktı. Ayrıca, aslen Tekirdağlı olan ve Tekirdağ’da büyüyen Hürriyet, açıklamasının sonunda, “Babadan İzmitliyim” diyenden daha İzmitli olduğunu da öne sürdü

Büyütmek için resme tıklayın

Ülkemizin kurtarıcı ve kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlığında görüp beğendiği bronz anıtının yer aldığı İzmit Kültür Tepesi, yıllardır resmi tören alanı olarak kullanılır. Milli bayramlarda çelenk sunma ve anma etkinlikleri, bu alanda yapılır. Ancak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu alandaki bronz heykele dokunmadan tören alanını daha geniş bir alana taşıma gerekçesiyle kent meydanına bir Atatürk anıtı yaptırma kararı aldı. Bu durum ise kimi İzmitlilerin tepkisiyle karşılandı. Duruma tepki gösteren isimlerden biri de İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet oldu. Tören alanının taşınmasına, Atatürk anıtının yalnızlaştırılmasına karşı olduğunu belirten Hürriyet, eski Valilik binasının bulunduğu alandaki kent meydanına yapılacak olan anıtın, İzmit Belediyesinin etkinliklerini engellemek için yapıldığını öne sürdü. Hürriyet, Atatürk anıtının yalnızlaştırılmasına karşı olduğunu ifade ederken Büyükşehir’e başka bir alanı önermesi ise dikkat çekti. Tekirdağ’da doğan ve büyüyen Hürriyet, İzmitlilerden daha İzmitli olduğunu iddia eden Hürriyet, “Gerçekten bir meydan, bir anıt alanı, bir tören alanı yapılmak istenseydi en güzel yer eski Perşembe Pazarı alanıydı. Oraya bütün kenti toplayıp düzgün bir proje çalışıp yapılsaydı bugün o ucube çıkmazdı. Bu yüzden lütfen Allah rızası için bu kentin değerlerine sahip çıkın” dedi. Büyükşehir Belediyesinin projesinden “Ucube” diye söz eden Hürriyet, niyetinin Büyükşehir’e sataşmak ya da Büyükşehir koltuğu için yanıp tutuşan aday olma gayesi olmadığını iddia etti. Hürriyet, Atatürk anıtı ile başladığı eleştirilerini Kocaeli Kültür ve Eğlence Fuarı, yıkılan İnterteks Fuar alanı ve Kitap Fuarı ile devam ettirdi. İşte Hürriyet’in Büyükşehir Belediyesine verip veriştirdiği yazılı açıklaması:

“SIRF BİZ ORADA ETKİNLİK YAPIYORUZ DİYE…”
“Bu kentte şöyle bir hastalık var. Genel yöneticiler ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla var olanı, anıları, yaşanmışlıkları yıkmak adına sanki sözleşmişçesine bu kentte her şeyi yıkıyorlar. Atatürk’ün sağlığında yapılmış ve çok önemli insanlar tarafından inşa edilmiş bir anıtımız var. Atatürk anıtımız; tarihi bir eser. Tören alanı orası. Şimdi biz o eseri orada bırakıyoruz, onu yalnızlaştırıyoruz, değersizleştiriyoruz ve sonradan yapılacak yapay bir tören alanı yapmaya çalışıyoruz. Amacımız gerçekten tören alanı yapmak ise evet yapalım. Ama amaç gerçekten tören alanı değil. Kent meydanı dedikleri düne kadar işlemeyen o beton alanda bizim ara sokakları yapmamız ile birlikte gençlik enerjisi oluştu. Bizim de birçok etkinliği yapma alanımıza dönüştü. Birdenbire kıymete bindi. Dün yüzüne bakmadıkları yer birdenbire herkesin değerlisi oldu. Sırf biz orada etkinlik yapıyoruz diye sırf gençler orada zaman geçiriyor diye ya da sırf milli bayramları orada coşkuyla kutluyoruz diye şimdi bu etkinlikler yapılmasın amacıyla oranın özelliğini yitirip, Atatürk anıtını itibarsızlaştırıp sözde tören alanını kent meydanına taşımaya çalışıyorlar. Ben buna sonuna kadar karşıyım. Takdir tabi ki halkındır. Burada niyet halis değil. Niyet gerçekten bir tören alanı yapmak değil.

BÜYÜKŞEHİR’İN PROJESİNE “UCUBE” DEDİ
Bunu Büyükşehir’e sataşmak için ya da büyükşehir koltuğu için yanıp tutuşan aday olma gayesiyle de söylemiyorum. Bu kentte yaşayan sıradan bir vatandaş olarak söylüyorum. Gerçekten bir meydan, bir anıt alanı, bir tören alanı yapılmak istenseydi en güzel yer eski Perşembe Pazarı alanıydı. Oraya bütün kenti toplayıp düzgün bir proje çalışıp yapılsaydı bugün o ucube çıkmazdı. Bu yüzden lütfen Allah rızası için bu kentin değerlerine sahip çıkın.

“YAZIKTIR, BÖYLE PROJE YAPILMAZ”
Bakın Kocaeli Fuarı yıkılıyor. Kimseden çıt çıkmıyor. Bugün biz yönetiyor olsaydık ve ben yapıyor olsaydım herkes şu anda kapımda protesto ediyordu. Kentin hafızasıdır, kentin hatırasıdır, kentin yaşanmışlıklarıdır. Türkiye’nin serbest seçimle seçilmiş ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ın anısı ve hatırasıdır. 43 günde yapmıştır orayı. Ama bu kent bir kadın belediye başkanını o zorlu dönemlerinde yaptığı bu muhteşem esere sahip çıkamıyor. Kimseden çıt çıkmıyor. Orası yapay bir şeyle dolduruluyor. Sizin paranız harcanıyor. Yazıktır, böyle proje yapılmaz.

“YÖNETİCİLİK BU DEĞİLDİR”
Yöneticilik bu değildir. Önce halka sormak lazım. Kime sordular da halkın bu kadar hatırasının olduğu bir yeri yıkıyorlar. Bakın Kitap Fuarı yapılıyor. Kongre merkezinin orada derme çatma çadırlar kurularak yapılıyor. Yok muydu İnterteks Fuar Alanımız? Haybeye yıkıldı. Neden heba edildi? Sağlam bir yapı, yazık günah. Milyonlar harcandı yapmak için milyonlar harcandı yıkmak için. Yıkıldı da yerine ne yapıldı? Hiçbir şey. Milyonlar harcanarak yine derme çatma çadırlar kuruluyor kitap fuarı için.

“KİTAP FUARI DEYİP GEÇMEYİN”
Kitap Fuarı deyip geçmeyin. Fuarcılık çok önemli bir ekonomidir. Fuarcılık kente insan gelmesinin önemli nedenlerinden bir tanesidir. Hele de Kitap Fuarı gibi çok kıymetli bir fuar bugün değersizleştiriliyor, küçücük çadırlara hapsediliyor. Neden? Bir kişi öyle istedi diye. Ya da birkaç kişi öyle istedi diye. Ben yaptım oldu mantığının zararlarını bu kent yıllar sonra anlayacak ama iş işten geçmiş olacak. Lütfen kentin değerlerini yıktırmayın.

“BU KÖR SİYASET KENTE KAYBETTİRİYOR”
Ne zaman biz kentin değerlerine sahip çıkacak bir proje desek hemen ya elimizden alınmaya çalışıldı ya da yıkıldı. Kısır bir kavgadan ibaret ama kente zarar veren bir örnek vereyim. Bizim belediyemizin önünde Sabri Yalım Parkı’nda kaç yıllık tekel duvarı vardı. Yıllarca bir taşı bile düşmemiş, kimseye zararı olmamış. Böylesi tarihi yerler kolay ele geçmez. Hazır fırsat bu fırsat dedik ve o duvar için çok güzel bir proje çalıştık. Aldık koltuğumuzun altına dosyamızı Büyükşehir’e gittik. Projeyi sunarak gelin beraber yapalım beraber kurdele keselim, kente bir eser kazandıralım dedik. Bir bakalım dediler ama daha bir hafta geçmeden sabahın 6’sında dozeri dayadılar ve o duvarı yıktılar. Neden? Aman biz bir şey yapmayalım ya da kent buna sahip çıkmasın. Bu kör siyaset kente kaybettiriyor. Bizim böyle bir derdimiz yok. Biz gerçekten bu kente hep birlikte bir çivi çakacaksak siyasetin canı cehenneme. Hangi partiden olursa olsun hangi görüşten olursa olsun. Hepimiz seçilmiş belediye başkanlarıyız. Büyükşehir belediye başkanımız da milletimizin oylarıyla seçilmiştir bizler de öyle. Bizim derdimiz bu kente hak ettiği değeri ve hak ettiği zenginlikte koruma iradesini beraberce göstermek.

“BABADAN İZMİTLİYİM DİYEN BİRÇOK KİŞİDEN DAHA İZMİTLİYİM”
Hepinizden rica ediyorum var olan yerlerimizi koruyalım. Yanlışa dur diyelim. Kime oy verirsek verelim. Hatta oy verdiklerimizden daha fazla hesap soralım. Parayı verip yapay birçok şey yapılabilir. Çok daha az parayla o fuarı canlandırabilirdik. Ben yaptım oldu mantığı kente zarar veriyor. Bizim bu ortak akıl toplantılarımızın sebebi de kentlilik bilinci, yaşanmışlıkları korumak. Bilmem kaç yıldır, babadan İzmitliyim diyen birçok kişiden daha İzmitliyim. Hep birlikte İzmit’imize sahip çıkalım. Ortak ses çıkarmak için, ortak mücadele için, doğruyu savunmak için katkılarınız çok kıymetli.”

Ekli Dosyalar

11 Eki 2023 - 13:35 Kocaeli/ İzmit- Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

12

İzmit Çocukları - Herkes baksın işine, Fatma gider kavga biter..Bu kadın ancak becerebilirse ancak Avukatlıkta arabulucu olur :)))) Yada Istanbulu Imaminoglu kazanırsa onun yardımcısı olarak istanbulda gore ve baslar..Kısaca Eller havaya Fatma bacı sana Güle Güle. :))))

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Ekim 18:06
11

Trakya Bee Yaaa - Pekiii, Kaplan Bşk. Zeki Müren' de bizi görebilecek mi ? Beee Yaaa ( ! )

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 11:23
10

Sinan - Cumhuriyet parkı bizimdir dedin verdiler, aldıysam tamam deyip hiç bir şey yapmadan bıraktın, yeni cuma parkını ihaleye açtın, bir çivi bile çakmadan müteahhit gitti; 2. yılında apar topar belediyenin elemanları granit taşı döşeyip gitti, cedit dedin kaldı, o dedin kaldı bu dedin kaldı. En güzel yaptığın şey ilan ve reklam işleri.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 10:00
07

Gizem - Benim başkanım İzmit kızıdır ve Büyükşehir Belediye Başkanı olacağı günü iple çekiyoruz. Tüm korkular işte bunun için. Gündemden düşmüyorsa eğer başarılı olduğu içindir. Bakın sıralamaya en başarılı belediye başkanları içerisinde yer almaktan kendisi bile sıkıldı.

Yanıtla . 3Beğen . 6Beğenme 11 Ekim 18:31
09

Sinan - @Gizem 07 nolu yoruma cevabı: Demek Stockholm sendromu böyle bir şey,

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 09:53
03

Chp - Kör siyasetin kaynağı sensin. Örgütüne şaşı bakan, koca şehri nasıl görsün ?

Yanıtla . 11Beğen . 3Beğenme 11 Ekim 14:13
02

Vatandaş - Helal olsun başkan. İzmitin simgesi fuarı el birliğiyle bitirdiler yıllardır. Şimdide üstüne tüy dikiyorlar..

Yanıtla . 4Beğen . 6Beğenme 11 Ekim 14:04
01

Chp'li Birisi - Seni izmitin ablası bilirdim çok değerliydin benim için ama o telefonumu açmadığın gün bittin benim için. Seçimden sonra Tekirdağ'da havanı alırsın murat beyle ?

Yanıtla . 8Beğen . 8Beğenme 11 Ekim 13:48
06

Musa - @Chp'li Birisi 01 nolu yoruma cevabı: Hacı, merak ettim maçan yiyorsa hodrimeydan derken? Ne yapacağını iddia ederek korkutuyorsun? Mesela ne yapacaksın? Bu arada belediyede işe giren hodrimeydancılardan biri misin acaba?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Ekim 18:29
04

rumuz - @Chp'li Birisi 01 nolu yoruma cevabı: maçan yiyorsa hodri meydan

Yanıtla . 0Beğen . 6Beğenme 11 Ekim 14:17